Svarbu tinkama apranga ir skiepai
Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, rūpindamasis savivaldybės gyventojų sveikata, jos stiprinimu ir stebėsena, kasmet informuoja ir perspėja gyventojus saugotis erkių ir jų platinamų ligų. Biuro specialistės, vykdančios visuomenės sveikatos stiprinimą, Sigitos Čėsnienės paprašėme pasidalinti įžvalgomis ir patarimais, padedančiais apsisaugoti nuo erkių.
– Visi žinome, kad erkės yra pavojingos žmogaus sveikatai. Ką svarbu žinoti siekiant išvengti jų įsisiurbimo?
– Erkių platinamų ligų profilaktika skirstoma į specifinę (vakcinacija) ir nespecifinę (apsauga nuo erkių įsisiurbimo).
Veiksmingiausia erkinio encefalito specifinė profilaktikos priemonė – skiepai. Nuo erkinio encefalito pradėti skiepyti galima jau vienerių metų vaikus. Visas kursas susideda iš trijų injekcijų, toliau, kas 3–4 metus reikalingos imunitetą palaikančios vienkartinės vakcinacijos dozės (revakcinacija).
Skiepytis nuo erkinio encefalito patariama šaltuoju metų laikotarpiu. Pagreitinta skiepijimų nuo erkinio encefalito schema taikoma prieš pat erkių aktyvumo sezoną ar jam jau prasidėjus. Ši schema įvairių gamintojų vakcinoms gali būti skirtinga, ji nurodoma vakcinos informaciniame lapelyje.
Nuo Laimo ligos skiepų nėra, todėl svarbi nespecifinė profilaktika – apsauga nuo erkių įsisiurbimo, todėl einant į mišką reikia užsimauti ilgas kelnes, apsivilkti marškinėlius ilgomis rankovėmis, avėti guminius batus, vilkėti šviesius drabužius, nes ant jų lengviau pastebėti erkę. Neuždengtas kūno vietas patariama papurkšti repelentu, o kelnes ir kojines išpurkšti insekticidu (pagal gamintojų rekomendacijas). Vengti aukštos žolės, drėgnų, krūmokšniais apaugusių, pavėsyje esančių vietų – jose erkių gali būti daugiausia. Grįžus iš lauko reikia apžiūrėti savo drabužius ir kūną, o aptikus erkę kuo greičiau ištraukti. Drabužius, kuriuos vilkėjote gamtoje, reikia iškratyti ir palikti sausoje, saulėtoje vietoje, kad juose esančios erkės žūtų.
– Kiek efektyvūs yra įvairūs purškiami repelentai? Ar verta ir tikslinga jais purkštis einant, pavyzdžiui, į mišką? Jei taip, kokias kūno vietas jais reikia purkšti?
– Repelentus (erkes atbaidančias medžiagas) naudoti patariama, kaip vieną iš apsisaugojimo priemonių. Repelentais tepamos ar purškiamos atviros žmogaus kūno vietos (veidas, kaklas, rankos) bei gamtoje dėvimi drabužiai, nors tai gelbsti tik trumpam laikui.
– Kokią aprangą patariama dėvėti, kad išvengtume erkės įsisiurbimo? Išvis, ar apranga turi kokį nors apsauginį poveikį?
– Reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais – taip greičiau pastebėsite lipančią erkę. Viršutiniai drabužiai turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo, kelnių klešnės taip pat turėtų būti gerai prigludusios prie kūno, t. y. sukištos į kojines arba batų aulus. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę, gobtuvą.
– Kada erkės yra aktyviausios? Kada aktyvumo ciklas prasideda ir kada baigiasi? Ar saugotis jų reikia tik jų aktyvumo metu?
– Sergamumas erkių platinamomis ligomis turi sezoniškumą, kuris susijęs su erkių aktyvumu ir dažnesnėmis gyventojų išvykomis į gamtą. 2019 m. sezoninis erkinio encefalito sergamumo pakilimas buvo registruotas birželio–spalio mėnesiais. Pirmieji erkinio encefalito atvejai šiemet užregistruoti jau kovo mėnesį. Laimo ligos atvejai registruojami ištisus metus. Nors pernai didžiausias sergamumo pakilimas užfiksuotas liepos–spalio mėnesiais.
– Kokiose vietose erkių reikėtų itin saugotis? Ar tikrai tik miške yra pavojus pasigauti šį parazitą? Kokias dar vietas mėgsta erkės? Galbūt jų populiacijos dydžiui ir aktyvumui įtakos turi oro temperatūra, drėgmės santykis?
– Nors dažnai manoma, kad didžiausia tikimybė erkę pasigauti miške, dažniau erkių platinamomis ligomis žmonės užsikrečiama miestų teritorijose: parkuose, priemiesčių miškuose, kolektyvinių sodų prieigose. Erkių vystymosi trukmę nulemia temperatūra, drėgmė, tinkama augalija ir kitos aplinkos savybės. Nedidelis procentas suaugusių erkių žūsta žiemos metu, tačiau didžioji dalis vis dėl to išgyvena. Todėl net ir žiemą vyraujant teigiamai oro temperatūrai dalis erkių vis dar gali būti aktyvios.