Dr. Mantas MARČIUKAITIS, Lietuvos energetikos instituto Išmaniųjų tinklų ir atsinaujinančios energetikos laboratorijos vyr. mokslo darbuotojas
Aš matau du elektros energijos tiekimo ir kainų liberalizacijos aspektus: Lietuvos įsipareigojimų ES įgyvendinimas, o tai greičiausiai yra viena svarbiausių tokių pokyčių varomųjų jėgų, ir patrauklumas vartotojams.
Net jeigu rinka liberalizuojama tik dėl to, kad turime įsipareigojimus iki 2023 m. ES, nauda vartotojams, visuomenei ir visai valstybei yra neabejotina. Pirmiausia dėl to, kad lengvinamas perėjimas prie švaresnės energijos gamybos, didinamas energijos tiekimo saugumas, mažinama CO2 emisija. Liberali elektros tiekimo rinka yra ir vienas iš pažangios, modernios valstybės ir visuomenės požymių, nes atsisakoma elektros tiekimo monopolijos ir pereinama prie lanksčios, išmanios ir, svarbiausia, švaresnės energijos tiekimo sistemos. Kartu skatinama ir tvari elektros energijos gamyba iš atsinaujinančių išteklių. Visa tai stip-riai koreliuoja su bendra ES energetikos politika (Europos Žaliuoju kursu), spartina Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos tikslų įgyvendinimą ir prisideda prie visuomenės atsakingumo didėjimo, technologinės pažangos.
Galbūt tai bus iššūkis mūsų gana konservatyviai visuomenei, tačiau duodama pakankamai laiko susipažinti ir su pačiais pokyčiais, ir jų realia nauda patiems vartotojams. Apklausos rodo, kad dauguma gyventojų pritaria atsinaujinančių elektros išteklių (AEI) plėtrai ir norėtų prisidėti prie švarios energijos gamybos iš atsinaujinančių išteklių, tik iki šiol buvo mažai galimybių tai padaryti. Elektros kainos liberalizavimas leidžia pačiam vartotojui pasirinkti tiekėją pagal kainą ir energijos kilmę.
Gražiausia tai, kad vartotojai turės galimybę ne tik rinktis vartoti švarią energiją, bet ir sugriauti mitą, kad energija iš AEI yra brangi. O kur dar išmanios apskaitos, energijos vartojimo analizės ir papildomų investicijų į AEI plėtrą galimybės. Visa tai visapusiškai stimuliuoja valstybės vystymąsi: šviečia visuomenę, konkurencija skatina tobulėti rinkos dalyvius, AEI plėtra kelia šalies ekonomiką, gerėja valstybės įvaizdis ir t. t.