renkame


Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

Vartotojai be elektros neliks

Elektros energijos rinka Lietuvoje nuo sausio 1 d. taps nereguliuojama. „Valstybė nereguliuos gyventojams teikiamos elektros energijos kainos, ir vartotojai turės galimybę rinktis, iš kurio elektros tiekėjo pirkti elektrą“, – sako Tomas KAVALIAUSKAS, Elektros skirstymo operatoriaus (ESO) ryšių su visuomene projektų vadovas.

Vartotojai bus informuojami asmeniškai
„Gyventojui pasirinkus elektros tiekėją, ESO, kaip ir iki šiol, tebebus atsakingas ir prižiūrės elektros tinklus“, – sako Tomas Kavaliauskas. 		    Nuotrauka iš Tomo Kavaliausko asmeninio albumoKiekvienas vartotojas apie galimybę rinktis naują tiekėją bus informuojamas asmeniškai gerokai iš anksto. Jau liepą tokius elektros vartotojus pasieks visuomeninio tiekėjo informacija apie nuo 2021 m. sausio pasibaigsiančią elektros tiekimo sutartį, o rugpjūtį ESO pirmojo etapo elektros vartotojus kvies nuspręsti, ar jie neprieštarauja, kad jų elektros suvartojimo už 12 mėn. ir kontaktiniai duomenys būtų perduoti tiekėjams. Pirmojo etapo elektros vartotojui nepareiškus nesutikimo, nuo rugsėjo iki gruodžio elektros tiekėjai kiekvienam tokiam vartotojui siųs pasiūlymus pasirinkti jo teikiamas paslaugas, galimą elektros kainą, planą ar kitus pasiūlymus.
Pasirašius sutartį su nepriklausomu tiekėju nuo šio rugsėjo iki gruodžio, į pirmąjį etapą pateksiantiems gyventojams ji įsigalios nuo 2021 m. sausio 1 dienos, nes nuo sausio 1 d., kaip minėta, nutrūks sutartis su visuomeniniu tiekėju.

Pasirinkimą vėliau galės keisti
Pasirinkimo esmė ta, kad vartotojas pats spręs, iš ko pirkti elektrą. Panašiai kaip renkantis mobiliojo ryšio operatorių. Žmogus analizuoja, pasveria ir priima sprendimą. Tokia pati logika bus ir elektros rinkoje.
Įvykus gedimui, ir toliau reikės kreiptis į ESO nemokama telefono linija 1852.Gyventojui, patenkančiam į pirmąjį etapą, nuo rugsėjo iki gruodžio reikės išanalizuoti, pasverti ir priimti sprendimą, iš kurios įmonės jis norės pirkti elektrą. Savo pasirinkimą vėliau galės keisti kiek tik panorės. Bus lygiai taip pat, kaip su ryšio operatoriais – kažkas netinka, žmogus renkasi kitą. Jo apsisprendimą lems tik konkurencija, t. y., ką kiekvienas iš elektros tiekėjų pasiūlys klientui, o šis nuspręs ar jam tinkamas toks pasiūlymas. Beje, vartotojas gali pats ir neieškoti tiekėjo. Jei jis per rugpjūtį nepareikš nesutikimo ir jei jis patenka į pirmąjį etapą, jo suvartojimo ir kontaktinius duomenis ESO perduos tiekėjams, o šie, išanalizavę gyventojo vartojimo įpročius, nuo rugsėjo pateiks jam pasiūlymą. Tad gyventojui beliks tik išsirinkti.
Tiems klientams, kurie dėl kažkokių priežasčių neturės galimybės ar nespės pasirinkti tiekėjo, ESO teiks garantinio energijos tiekimo paslaugą šešis mėnesius. Tai lyg „avarinė paslauga“, kai įvyksta laikinas nesusitarimas su tiekėju ar šis nutraukia veiklą. Tokiems vartotojams už elektros energiją reikės mokėti ne reguliuojamą kainą, kaip anksčiau, o pagal teisės aktuose įtvirtintą naują formulę: prie elektros biržos „Nord Pool“ kainos pridedant 25 proc. priedą. Todėl gyventojai raginami pasinaudoti atsiveriančia konkurencinga elektros tiekėjų pasiūlymais grįsta elektros rinka ir teikiama galimybe rinktis.

Už elektros gedimus ir toliau bus atsakingas ESO
Elektros tiekėjo pasirinkimas nesusijęs su elektros tiekimo klausimu. Gyventojui pasirinkus elektros tiekėją, ESO kaip iki šiol, taip ir toliau bus atsakingas ir prižiūrės elektros tinklus. Elektros skirstymo operatorius kaip vykdė, taip ir vykdys tinklų priežiūros, plėtros ir vystymo veiklą. Tad gyventojams, nutrūkus elektros tiekimui ar dėl audros, ar įvykus gedimui, ir toliau reikės kreiptis į ESO nemokama telefono linija 1852. Jei klausimas bus dėl atsiskaitymų, planų pasirinkimo ir kitų elektros tiekimo reikalų – tada jam reikės kreiptis į pasirinktą elektros tiekėją arba, jei jis tebebus pas visuomeninį tiekėją „Ignitis“, tada kreiptis jo kontaktiniais numeriais.

Tiekėjai konkuruos dėl klientų
Be elektros gyventojai neliks – tuo ir toliau rūpinsis Elektros skirstymo operatorius. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukosVisada, kai yra konkurencija ir pasirinkimo laisvė, turime gerą produktą ir gerą kainą. Tiekėjai su savo pasiūlymais konkuruos dėl klientų, o tai darys įtaką ir kainai, ir naujų paslaugų ar nišinių produktų atsiradimui, kurie šiandien nėra aktualūs visiems.
Visgi elektros energijos iš atsinaujinančių šaltinių kaina nebus pagrindinis veiksnys, kodėl bus renkamasi vieną ar kitą tiekėją. Juk ir bankų, ir telekomunikacijų sektoriuose yra aibė kitų veiksnių, kurie turi įtakos pasirinkimui. Vieni vertina kainą, kiti – tiekėjo žinomumą ir patikimumą, dar kiti – specialius, tik jiems skirtus pasiūlymus. Įsivertinus visus šiuos aspektus, manau, kad vartotojams nebus sudėtinga išsirinkti jiems tinkamiausią elektros tiekėją. Kita vertus, vartotojas turi domėtis, analizuoti tiekėjų pasiūlymus ir galiausiai nuspręsti. Svarbu, kad jis pats imtųsi iniciatyvos. Elektros biržos kaina labai kintanti, ją numatyti sunku, tačiau kiekvienas vartotojas galės rinktis jam tinkamą sprendimą: fiksuotą elektros kainą, kuri gali būti didesnė, bet pakankamai stabili, ar nuolat kintančią biržos kainą, kuri galbūt bus palankesnė, bet keisis dažniau. Svarbu, kad vartotojas, matydamas ir tyrinėdamas savo elektros suvartojimą, pasirinkimą vertintų kritiškai, bet racionaliai.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Daugiabučių renovacija galės pasinaudoti ir nepasiturintys gyventojai

  2021-02-27Daugiabučių renovacija galės pasinaudoti ir nepasiturintys gyventojai
  Gyventojai, nutarę renovuoti seną daugiabutį, gali gauti valstybės finansinę paramą energinį efektyvumą didinančioms ir kitoms priemonėms bei pasinaudoti kreditais su lengvatinėmis palūkanomis. Daugiabučių namų atnaujinimo programoje dalyvauja ir valstybės paramą gauna tik daugiabučiai namai, kurie po modernizavimo pasiekia ne žemesnę kaip C pastato energinio naudingumo klasę ir sutaupo ne mažiau, nei 40 proc. šilumos energijos sąnaudų. Kultūros paveldo objektai turėtų sutaupyti ne mažiau kaip 25 proc. energijos. Visi daugiabučiai namai turi būti pastatyti iki 1993 m. Platus ...
 • Dailininkė A. Petrašiūnaitė: „Menas padeda išsilaisvinti iš stereotipų“

  2021-02-26Dailininkė A. Petrašiūnaitė: „Menas padeda išsilaisvinti iš stereotipų“
  Iš Kazlų Rūdos kilusi dailininkė Audronė Petrašiūnaitė tikina, kad vaikystėje ji ne tik nebuvo skatinama, bet net ir nemokėjo piešti. Šia veikla rimčiau domėtis pradėjo tik mokykloje, jau paauglystės metais. „Viena draugė stojo į tuometinį Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikumą, ji man parodė, ką nešėsi į stojamuosius egzaminus, ir aš nusprendžiau ten stoti. Nuvykau visai nesiruošusi ir, laimei, įstojau“, – pradeda pokalbį menininkė. Džiaugiasi profesijos pasirinkimu Šiuo metu dailininkės darbai eksponuojami Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje, Nacionaliniame ...
 • Skaitmeninės technologijos keičia Lietuvos žemės ūkį: ES dėka jis taps švaresnis ir efektyvesnis

  2021-02-24Skaitmeninės technologijos keičia Lietuvos žemės ūkį: ES dėka jis taps švaresnis ir efektyvesnis
  Europos Sąjungai užsibrėžus ambicingus kovos su klimato kaita ir aplinkosaugos tikslus, žemės ūkio neišvengiamai laukia pokyčiai. Ūkininkavimas turės tapti efektyvesnis ir labiau tausojantis aplinką, o šį virsmą palengvins skaitmeninės technologijos. Pokyčiai reikalingi Iki 2030 m. Europoje siekiama 50 proc. sumažinti pesticidų kiekį, penktadaliu – trąšų apimtis, o bent ketvirtadalis ūkių turėtų tapti ekologiniais. Jau 2023 m. įsigalios naujoji ES žemės ūkio politika, dėl kurios nuostatų šiuo metu derasi Europos Parlamentas (EP) ir ES valstybės. „Pokyčiai neišvengiami ir reikalingi, ...
 • Svarbiausia – laiku kreiptis pagalbos (Interviu su ekspertu)

  2021-02-24Svarbiausia – laiku kreiptis pagalbos (Interviu su ekspertu)
  Į „Suvalkiečio“ klausimus atsakė Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) direktoriaus pavaduotoja dr. Aušra ŠIRVINSKIENĖ. – Kokias paslaugas teikia Respublikinis priklausomybių ligų centras? – Centre teikiama pagalba priklausomiems nuo alkoholio, narkotinių medžiagų, rūkymo ir azartinių lošimų. Atskiros programos, kurios skirtos vaikams ir jaunimui, yra Vilniaus ir Kauno filialuose. Be gydymo medikamentais, centre dirba ir psichologai, socialiniai darbuotojai, organizuojamos grupinės ir individualios konsultacijos, kalbama apie tai, kas yra priklausomybė, kokios yra gydymo ir reabilitacijos galimybės. Kadangi kiekvieno žmogaus situacija ...
 • Alkoholio vartojimas – skaudi šeimų bėda, dėl kurios kenčia ir vaikai

  2021-02-24Alkoholio vartojimas – skaudi šeimų bėda, dėl kurios kenčia ir vaikai
  Vaiko teisių gynėjai dažnai susiduria su atvejais, kai girtaujantys tėvai negalvoja apie savo vaikus, fiziškai ir emociškai smurtauja prieš juos, vaikai gyvena skurde, apleisti. Šiandien tėvų piktnaudžiavimas alkoholiu yra dažniausia vaiko teisių pažeidimų ir laikinosios globos nustatymų priežastis mūsų šalyje. Ydingas tėvų gyvenimo būdas vaikams kenkia ne tik čia ir dabar, bet neigiamai paveikia ir jų ateitį. „Jei abu tėvai ar vienas iš jų piktnaudžiauja svaigalais, padaroma didelė žala vaikams. Ne tik pažeidžiama jų teisė augti ...
 • Apsinuodijimų per abu karantinus sumažėjo

  2021-02-24Apsinuodijimų per abu karantinus sumažėjo
  Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius prof. dr. Renaldas ČIUŽAS pateikė informacijos apie tai, kaip karantinas paveikė priklausomybių turinčius žmones visoje šalyje ir Marijampolės apskrityje. Apsinuodijimai narkotinėmis, psichotropinėmis medžiagomis ir alkoholiu Bendras apsinuodijimų skaičius įvairiomis medžiagomis COVID-19 laikotarpiu, pirmo karantino metu, vertinant duomenis nuo kovo 16 d. iki balandžio 30 d., buvo perpus mažesnis, lyginant su 2019 metų atitinkamu laikotarpiu, tačiau apsinuodijimų narkotikais ir psichodisleptikais (haliucinogenais) skaičius stipriai nesiskyrė. 2019 m. kovą ir balandį apsinuodijimų narkotikais ...
 • Dvaro languose – meilės Lietuvai gėlės

  2021-02-20Dvaro languose – meilės Lietuvai gėlės
  Ne kartą ar du turėjome progos gėrėtis kūrybinės grupės „Sėjinis“ (jos šaknys – Gižuose), vadovaujamos Virginijos Armanavičienės, parodomis Marijampolės kultūros centre ir kitose ekspozicijų erdvėse. Kiekvieną kartą stebina ir meistrystė, ir moterų gebėjimas vis naujai išgvildenti, pateikti pasirinktą temą, atskleisti jos gilumas ir trapiais popieriaus karpiniais su didele jėga prabilti apie tai, kas (iš tiesų turėtų būti) mums visiems svarbiausia. Naujausia ekspozicija – Paežerių dvare, Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centre-muziejuje. Artėjant Lietuvos Nepriklausomybės dienai vasario 12-ąją čia ...
 • Tėviškės takais (Vakaro skaitiniai)

  2021-02-20Tėviškės takais (Vakaro skaitiniai)
  Miglotą sausio dieną pasiėmusi lauknešėlį išsiruošiau į savo gimtinę. Dar gruodžio pradžioje buvusi kaimynė skambino ir, pasakodama naujienas, kvietė apsilankyti.…Einu rusvais ir gelsvais atspalviais pasidabinusiais papieviais. Seniau žiemomis čia storai priversdavo sniego. Pakeliu galvą ir matau, kaip ąžuolų viršūnėmis vėjo genami sklando du krankliai. Ramiai sklando ore: tai krenta žemyn, tai vėl aukštyn pakyla. Dviese skrisdami lyg viens kitą gaudo, lyg susikimba „rankom“ ir vėl krenta. Nejaugi kranklių tuoktuvės? Pro blankią miglą švysteli gelsvas saulės ...
 • Jau keturioliktoji…

  2021-02-20Jau keturioliktoji...
  Biruta Pėveraitytė renka kūrybos derlių kaip ir kasmet. „Briliantinės tiesos ekstazėje“ – taip vadinasi naujoji jos knyga – šiemet visuomenei dovanojamas sunokintas poezijos derlius. Tai jau keturioliktoji Suvalkijos poetės poezijos knyga; pakeliui bręsta ir penkioliktoji… Atrodo, kad kai kurių posmų įmantrus pakilumas labiau panėšėtų į Pietų šalių žemėje išaugintas, nei mūsų kuklioje žemėje subrandintas eiles… Tačiau skaitytojas ras nemažai lietuviško kolorito – peizažų, kaimo takelių, kuriais išėjęs į platų pasaulį žmogus nepamiršo lietuviškų obelų ir ...
 • Dienos planas moko produktyvumo ir atitraukia nuo informacinių technologijų

  2021-02-20
  Vaiko dienos režimas – tai tiksliai nustatyta jo veiklos, pavyzdžiui, poilsio, miego ar mitybos, tvarka bei taisyklių ir priemonių sistema tam tik-ram tikslui įgyvendinti. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos stiprinimo skyriaus visuomenės sveikatos specialistė Diana Aleksejevaitė pasakoja, kaip visa tai yra fizio-logiškai pagrįsta, ir pataria, kaip suvaldyti naminį chaosą šiais nelengvais laikais.Vaikų mados ir gyvenimo būdo tinklaraščio autorė Ieva Arnauskienė dalijasi savo patirtimi, kaip jai sekasi suvaldyti dienos režimą auginant keturis vaikus. Nuo ...
 • Čerpės: kokias pasirinksite savo namams?

  2021-02-17Čerpės: kokias pasirinksite savo namams?
  Stogas – tik vienas iš namo elementų, kurį norėdami sumontuoti, turėsite galimybę rinktis iš daugybės variantų. Pavyzdžiui, jei visada svajojate apie namus, turinčius čerpių stogą, tokiu atveju, pirmiausia teks skirti ne vieną valandą apmąstymams, kurią čerpių rūšį pasirinkti. Vis dėlto, galutinį sprendimą priimti bus kur kas lengviau, jei turėsite informacijos apie tai, kuomet viena ar kita čerpių rūšis galėtų tapti geriausiu pasirinkimu. Taigi, kviečiame apie tai sužinoti daugiau. Betoninės Iš betono pagamintos čerpės yra vienas geriausių pasirinkimų, ...
 • Ar sergantys hemofilija Lietuvoje gali jaustis laisviau?

  2021-02-17Ar sergantys hemofilija Lietuvoje gali jaustis laisviau?
  Hemofilija – reta, dažniausiai paveldima, kai kuriais atvejais įgyta liga, kuriai būdingas VIII arba IX krešėjimo faktorių trūkumas. Dėl to sergančio žmogaus kraujas kreša kur kas lėčiau arba visai nekreša, todėl kraujavimas tęsiasi ilgą laiką. Apie hemofiliją ir jos gydymą kalbamės su Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės gydytoja hematologe Rasa Kariniauskiene. Kas yra hemofilija? Hemofilijai būdingi savaiminiai kraujavimai be jokios traumos, kraujavimas į sąnarius, vidaus organus. Šia liga beveik be išimties serga vyrai iš motinos pusės, o ...
 • Išgirdus vėžio diagnozę gyvenimas pasikeičia 180 laipsnių kampu

  2021-02-17Išgirdus vėžio diagnozę gyvenimas pasikeičia 180 laipsnių kampu
  Trečius metus Marijampolės savivaldybėje veikianti onkologinių ligų asociacija „Rūpestėlis“, teikianti pagalbą onkologiniams ligoniams, šiandien vienija per 50 narių. Asociacijos įkūrėja ir pirmininkė marijampolietė Irena Mikalavičienė, sako, kad imtis šios veiklos ją paskatino pačios patirti išgyvenimai. Irenai prieš penkerius metus buvo diagnozuotas vėžys, liga sėkmingai įveikta. Kad Onkologinių ligų asociacija išties reikalinga, rodo nuolat augantis jos narių skaičius. Vėžinių susirgimų daugėja Pasak Irenos Mikalavičienės, remiantis Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) išduotomis kortelėmis galima skaičiuoti, kad Marijampolės , Kalvarijos ...
 • „Aš esu ir aš būsiu“

  2021-02-17„Aš esu ir aš būsiu“
  Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras (SMLPC) primena, kad kiekvienų metų vasario 4 d. minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Šių metų Pasaulinės kovos su vėžiu dienos tema – „Aš esu ir aš būsiu“. Kiekvienais metais gerinant švietimą ir didinant supratimą apie vėžį, skatinant asmenis, kolektyvus ir vyriausybes imtis tam tikrų vėžio prevencijos priemonių, siekiama sukurti pasaulį, kuriame būtų išvengiama milijonų mirčių nuo vėžio ir sudaroma galimybė visiems šia liga sergantiems žmonėms gauti vienodą kvalifikuotą ...
 • Prevencinės programos – galimybė anksti aptikti ligą ir ją išgydyti

  2021-02-17Prevencinės programos – galimybė anksti aptikti ligą ir ją išgydyti
  Vasario 4-oji – Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Minint šią dieną ligonių kasos dar kartą primena prevencinių sveikatos programų svarbą. Apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) raginami aktyviai dalyvauti šiose programose, iš kurių net keturios skirtos ankstyvajai vėžio diagnostikai. Prevencinės programos įgyvendinamos ir per karantiną Koronaviruso pandemija gerokai sumažino pernykščių profilaktinių patikrinimų apimtis. Negalutiniai šių metų sausio mėnesio duomenys rodo, kad 2020 m. gimdos kaklelio vėžio prevencinėje programoje dalyvavo šiek tiek daugiau nei 88 tūkst. moterų, t. y., ...