Tarptautinę muziejų dieną (gegužės 19-ąją) Lietuvos, kaip ir kitų šalių, muziejininkams ne tik neteko patiems švęsti – teko atsisakyti ir lankytojų taip pamėgtų Muziejų nakties renginių. Tą dieną neprasidėjo ir jau septynerius metus į įvairius renginius ir veiklas visoje šalyje kvietęs projektas „Lietuvos muziejų kelias“. Tačiau planų neatsisakyta, reaguojant į situaciją jie buvo koreguojami ir projektas prasidėjo Valstybės dienos išvakarėse istorinėse sostinėse: renginiai vyko Vilniuje, Kernavėje, Trakuose, Kaune…
Nijolė LINIONIENĖ
„Nacionalinis kultūros paveldo aktualinimo, kultūros ir meno sklaidos ir modernių muziejinių iniciatyvų edukacinis projektas“ – taip dabar įvardijamas „Lietuvos muziejų kelias“, jo idėja gimė 2012-aisiais, kurie buvo paskelbti Muziejų metais. Idėja, kaip kibirkštis palankioje terpėje, įsiliepsnojo ir 2014–2018 metų veikla buvo sukoncentruota į renginių ciklą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui. Visuose Lietuvos regionuose pagal iš anksto numatytą programą buvo surengta šimtai gražių, originalių įvairiausio žanro renginių.
Praėjusiais metais prasidėjo naujas trejų metų ciklas „Tėvynės ieškojimas“, skirtas Lietuvos Respublikos atkūrimo 30-mečiui. 2019 metų tema „Lietuvos kraštovaizdžiai: vandenų kultūrinė atmintis“. Ne tik prisiminti vandenvardžiai, su jais siejami pasakojimai, legendos – didelis dėmesys buvo skiriamas asmenybėms, kurių šaknys – Lietuvoje, net ir atokiausiuose jos kampeliuose, o darbų, kūrybos aidas skamba ne tik gimtinėje, bet ir toli pasaulyje… Vyko parodos, susitikimai, edukaciniai renginiai, meninės akcijos, ekskursijos, kūrybinės stovyklos.
Šių metų projekto tema „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai reginiai“. Kaip minėta, programą teko koreguoti, rengėjai apsiribojo 30 kultūrinių susitikimų ant garsiausių ar įdomiausių kalnų ir kalvų, kurios svarbiausios ar žinomos nebūtinai dėl istorinių faktų. Kaip teigia pristatydamas programą Lietuvos muziejų asociacijos vadovas Raimundas Balza, „daugiau kaip 40 kultūros ir gamtos paveldą puoselėjančių Lietuvos institucijų aktualizuos etninius pasakojimus, profesionaliojo meno kūryboje slypinčius literatūros, dailės, folkloro vaizdinius, atskleis įvairias istorijos detales ir kvies susitikti ant trisdešimties kalvų, kalnų ir piliakalnių. Visų Lietuvos muziejų vardu kviečiu leistis į Tėvynės ieškojimus, plačiąja prasme pažįstant šalies kraštovaizdžius ir atrandant turtingus kultūros reginius“.
2021-ųjų „Lietuvos muziejų kelio“ tema – „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“.
…Regionų renginiai prasidėjo liepos 10 d. Birštone – vyko kultūros popietė „O ant to kalno…“, čia į tradicinį sambūrį buvo susirinkę Užnemunės muziejininkai. Kitomis savaitgalio dienomis kvietė Punios piliakalnis bei Merkinė. Dzūkija liepos 18 d. (šeštadienį) kviečia į Druskininkus: M. K Čiurlionio muziejų ir pažintinę išvyką po garsųjį Raigardą… Liepos 19 d. ant Rudaminos piliakalnio skambės eilės ir dainos.
Liepos 24 d. (penktadienį) 16 val. – Marijampolės muziejininkai kviečia į literatūrinę popietę ant Aušrakalnio, į Vinco Mykolaičio-Putino gimtąją sodybą-muziejų. 25 d. (šeštadienį) renginį organizuoja vilkaviškiečiai – susitikti kviečia Jono Basanavičiaus gimtinėje. 26 d. šakiečiai organizuoja pažintinę ekskursiją „Sūduvos Kernavė“ (susitinkama prie Sudargo piliakalnių).
Liepos 31 d. „Muziejų kelias“ prasidės Mažojoje Lietuvoje – Nidoje; rugpjūčio 10 d. – Žemaitijoje – Kelmėje; rugsėjo 2 d. – Aukštaitijoje ant Raginėnų piliakalnio. Baigiamasis renginys – rugsėjo 25 d. Anykščiuose.
Plačiau apie „Lietuvos muziejų kelio renginius“ galite sužinoti www.muziejukelias.lt. Be to, organizatoriai įspėja, kad dėl pastarojo meto situacijos programa gali keistis, tikslinkitės.