Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Dovanos idėja!!!

190px

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Kopta į kalnus, klausytasi, žvalgytasi...

Aušrakalnis – rašytojo dėka plačiai žinomas... Romo LINIONIO nuotraukosPaskutinį liepos savaitgalį Lietuvos muziejų kelio maršrutas atvedė į Sūduvą (Suvalkiją). Organizatoriai, atsiliepdami į šių metų temą „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai renginiai“, kvietė pasižvalgyti nuo mūsų, šiaip jau lygumų krašto, aukštumų. Ne vienam tai buvo netikėta – nors apie jas girdėta ar pro šalį važiuojant kažkas matyta, bet, kaip kalbėjo grupelė dalyvių viename renginių, „tai buvo tikriausias atradimas…“
Liudas Vasaris su Liuce ar ?.. Pirmasis susitikimas – prie Aušrakalnio, kurį Vincas Mykolaitis-Putinas įamžino romane „Altorių šešėly“, ir kuris yra visai prie rašytojo gimtinės Pilotiškių kaime, jau Prienų rajone… Prienų krašto bei Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejai suvienijo jėgas ir kvietė abiejų savivaldybių žmones į bendrą renginį. Susirinko tikrai nemažai iš abiejų pusių, į svečius atvyko ir vilniečių – Šeškinės bendruomenių sąjungos liaudiškos muzikos ansamblis „Auksinis ruduo“, vadovaujamas Astos Taluntienės.
Atminčiai prie Aušrakalnio: Mykolaičių giminės atstovai, organizatoriai, svečiai.…Tarsi nelabai aukštas tas prozoje ir eilėse ne kartą paminėtas kalnelis, bet kai atsklido nuo jo viršaus ypatinga melodija, kai pasiekusi papėdėje įsitaisiusius šventės dalyvius nuplaukė lomomis tolyn – tarsi pakilo kartu su ta melodija Aušrakalnis, paaukštėjo… Marijampolės kultūros centro apeiginio dainavimo ansamblis „Dijūta“ (vadovė Audronė Jusaitytė) į programą įpynė ne vieną dainą ir sutartinę, kartu su svečiais iš Vilniaus atliepdami į pasakojimą. Jis buvo ne apie ką kita – apie Aušrakalnį, anksčiau Kruškalniu vadintą. Ir, žinoma, apie rašytoją. Taip pat – apie jausmų, jaunatviško nerimo kupiną, būsimą kančią tarsi nujaučiantį jo romano herojų Liudą Vasarį. Marijampoliečiai muziejininkai Valė Klesevičienė ir Tomas Kukauskas „pavedžiojo“ žiūrovus veikiausiai jau primirštais romano puslapiais (ir Aušrakalnio šlaitais)… Naujosios Ūtos laisvalaikio salės mėgėjų teatras „Vėtrungė“ (vadovė Anelė Lukjančuk) parodė V. M. Putino „Prologą Gedimino sapnui“ – subtiliai režisuotą eiliuotą kūrinį, jį rašytojas skyrė Tautos teatro atidarymui 1923 metais. Šis kolektyvas nuolat dalyvauja visuose rašytojui skirtuose renginiuose, nemažai jų vyksta gimtojoje sodyboje. Iš jos prie Aušrakalnio irgi atėjo nemažai Mykolaičių giminės žmonių – vieni čia gyvena ir puoselėja tradicijas, prižiūri muziejų, kiti atvažiuoja iš Marijampolės ar kitur. Ir neatsitiktinai nuskambėjo kalnelio papėdėje jaunosios kartos atstovo Juliaus Mykolaičio skaitomas garsusis eilėraštis „Į didelį ir aukštą kelią“…
Apie Gedimino sapną liudijo Naujosios Ūtos teatro mylėtojai. Buvo šiame netrumpame susėjime ir gražių kalbų, ir padėkų, pasidžiaugta, kad pavyko sėkmingai suvienyti jėgas dviejų savivaldybių muziejininkams (šią vasarą išankstiniai planai visur pasikeitė, reikėjo greitai persiorientuoti), dėkota svečiams iš Vilniaus, su kuriais bendrauja prieniškiai.
…Kitą dieną Muziejų kelias pasiekė Jono Basanavičiaus gimtinę, kur pažvelgus nuo vieno kalno gali pamatyti visą kraštą – net Marijampolės bažnyčią… Kaip sakė projekto mūsų regione koordinatorius Tomas Kukauskas, tiek čia, tiek trečiąją dieną Sudarge (Šakių r.) norinčių pažvelgti nuo Suvalkijos kalvų buvo tikrai daug, organizatoriai pasistengė, kad dalyviai nenuobodžiautų. Tad ne tik istorijas pasakojo, bet ir patiems į kalnelius – ir tikrus kalnus, šimtais pakopų – užlipti kvietė. Basanavičynėje beeinant žolynų prisirinkusius Žolinčių akademijos viceprezidentas Marius Lasinskas juos atpažinti mokė, kuo kas naudingas pasakojo. Sudarge po ekskursijos „Sūduvos Kernavė“ visus sužavėjo vietos bendruomenės parengta teatralizuota programa „Susitikimai laiko ženkluose“. Estafetę Zanavykų muziejus perdavė Mažajai Lietuvai.
Kaip sakė Tomas Kukauskas, koordinavęs ir ankstesnius Muziejų kelio regione renginius, nepaisant prieš tai buvusių ypatingų aplinkybių, projektas pavyko, nemažai marijampoliečių susidomėjo ir dalyvavo keliuose renginiuose.

Lina VOLUNGYTĖ

Komentarai baigti.


 

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.