www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Saugumą užtikrins šiuolaikiški ir pažangūs įrenginiai (Eksperto komentaras)

Išgirdus, kaip ir kokius duomenis gebės rinkti ir registruoti naujosios vaizdo stebėjimo kameros, greičio matuokliai, valstybinių numerių atpažinimo įrenginiai, sunku suprasti, kaip jie iš tikrųjų veikia. Nors visus juos įrengė ir priežiūrą vykdys operatorius AB „Telia Lietuva“, įrenginių veikimą puikiai išmano ir Marijampolės savivaldybės Informacinių technologijų skyriaus specialistas Edvinas Pašiūnas, tapęs tarpininku tarp operatoriaus ir Savivaldybės.

Marijampolės savivaldybės Informacinių technologijų skyriaus specialistas Edvinas Pašiūnas paaiškino, kad vaizdo stebėjimo kamerų sistema yra uždara, todėl jų įrašytą vaizdą gali matyti tik tie, kas iš tiesų gali.
Marijampolės savivaldybės Informacinių technologijų skyriaus specialistas Edvinas Pašiūnas paaiškino, kad vaizdo stebėjimo kamerų sistema yra uždara, todėl jų įrašytą vaizdą gali matyti tik tie, kas iš tiesų gali.

Išsiskiria vaizdo raiška ir artinimo galimybėmis

Pasak Edvino, ryškiausia ir svarbiausia naujųjų vaizdo stebėjimo kamerų ypatybė – vaizdo kokybė ir galimybė jį priartinti. Naujosios kameros vaizdą fiksuoja didelės raiškos formatu ir, kaip jau minėjo Paulius Čeponas, geba padidinti net 36 kartus.

– Keliasdešimt kartų padidinę didelės raiškos formatu nufilmuotą įrašo epizodą matysime labai detalų vaizdų. Pavyzdžiui, priartinę kadrą, kurį nufilmavusi kamera, esanti ant Savivaldybės administracijos pastato, galime kuo puikiausiai įžiūrėti Basanavičiaus aikštės grindinio raštą. Aišku, kameros reikalingos ne grindinio raštui įžiūrėti. Kokybiškas vaizdas tiesiog leidžia geriau ir detaliau pamatyti, įvertinti vyksmus gatvėse ar parkuose arba kartais čia nutinkančius įvairius incidentus, – pastebėjo informacinių technologijų specialistas.

Duomenis saugo tris mėnesius

Visą kamerų fiksuojamą vaizdą realiu laiku stebi slenkančiu grafiku dirbantys vaizdo stebėjimo operatoriai. Jie, kaip ir minėjo Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas, netyčia pastebėję šiurkštų nusižengimą gali pranešti pareigūnams. Tačiau žmogus – ne robotas. Tol, kol jis stebės vienos kameros fiksuojamą vaizdą, incidentas gali įvykti toje vietoje, kurią stebi kita kamera ir kurios vaizdo žmogus galbūt nemato. Dėl to visų kamerų filmuojamas vaizdas yra įrašinėjamas ir saugojamas tris mėnesius. Saugomi būdavo ir senųjų kamerų vaizdo įrašai, tačiau tik mėnesį. Kadangi buvo kur kas prastesnės kokybės, senųjų kamerų vaizdo įrašai užimdavo palyginti nedaug vietos. Naujųjų kamerų vaizdo įrašai kokybiškesni. Be to, jų yra daugiau, todėl prireikė įrengti ir naują serverinę duomenims kaupti bei saugoti.

– Duomenys negali plaukioti kažkur. Jiems kaupti reikalinga apčiuopiama laikmena.

Atkreipkite dėmesį į baltą dėmę dešinėje ekrano pusėje. Privatus pastatas yra užtušuotas baltai, kad nepažeistų privačių duomenų apsaugos reikalavimų.
Atkreipkite dėmesį į baltą dėmę dešinėje ekrano pusėje. Privatus pastatas yra užtušuotas baltai, kad nepažeistų privačių duomenų apsaugos reikalavimų.

Kadangi įdiegus naująsias kameras stebėjimo patalpa iš Marijampolės policijos komisariato buvo perkelta į patalpas Vytauto gatvėje, čia įkūrėme ir serverinę, kaupiančią vaizdo įrašus, – paaiškino specialistas ir atkreipė dėmesį, kad panašiu principu, tik daug didesnėmis apimtimis ir kiekiais, kaupiami ir e.sveikatos duomenys. Kaip žinia, sistemos veikla sutriko, kai serverinę užliejo lietaus vanduo.

– Mūsų vaizdo kamerų įrašus kaupianti serverinė kiek įmanoma apsaugota nuo įvairių išorinių veiksnių. Jos patalpoje net įrengtas oro kondicionierius, kad temperatūra neviršytų leistinų ribų, nes įrenginiai veikdami išskiria daug šilumos. Jei patalpos nekondicionuotume, įrenginiai gali tiesiog perkaisti, o vaizdo įrašai – dingti. Kadangi juose gali būti užfiksuota svarbi informacija, saugome įrašus kaip savo akį, – paaiškino E. Pašiūnas.

Kameros gali sukiotis. Šiuo metu vaizdo stebėjimo operatoriai stebi miestą ir sprendžia, kuriuo metu į kurią pusę reikalinga nukreipti įrenginių objektyvus.
Kameros gali sukiotis. Šiuo metu vaizdo stebėjimo operatoriai stebi miestą ir sprendžia, kuriuo metu į kurią pusę reikalinga nukreipti įrenginių objektyvus.

Sukiosis automatiškai

Svarbu paminėti, kad vietas, kuriose yra sumontuotos kameros, galima stebėti ir fiksuoti įvairiais kampais. Kurią vietą kamera filmuoja, šiuo metu sprendžia vaizdo stebėjimo operatorius, dirbantis prie pulto. Ateityje planuojama kameras sukonfigūruoti taip, kad tam tikru metu jos pasisuktų į vieną, kitu – į kitą pusę. Pasak E. Pašiūno, įmanoma sudaryti kelis šimtus skirtingų kamerų pasisukimo derinių. Šiuo metu vaizdo stebėjimo operatoriai analizuoja, kur kuriuo metu vertėtų nukreipti kamerų objektyvus. Galbūt vienose sankryžose eismas intensyvesnis vienu metu, kitose – kitu. Atkreipiamas dėmesys ir į žmonių judėjimą pagal paros, savaitės laiką parkuose, miesto aikštėse. Į tai atsižvelgiant ir bus sudaryti bei sukonfigūruoti vaizdo kamerų stebėjimo rakursų deriniai, angliškai vadinami presets.

Naująsias miesto vaizdo stebėjimo kameras pagamino kinų bendrovė „Hikvision“. Apie šias kameras neseniai visuomenėje buvo išsakyta prieštaringa nuomonė. Neva jos yra nesaugios, kad jų įrašinėjamą vaizdą ne visai kilniais tikslais gali naudoti kinų žvalgybos pareigūnai. E. Pašiūnas sakė, kad komentuoti tokią teoriją būtų sunku, tačiau informacinių technologijų specialistas įsitikinęs, kad kiekvienas įrenginys saugus tiek, kiek sugebame jį apsaugoti.

– Kamerų nenusipirkome šiaip sau. Jų tiekėjas ir aptarnautojas – AB „Telia Lietuva“. Kompanija su kameromis dirba ne pirma diena, jos atitinka visus saugumo reikalavimus, turi sertifikatus. Vaizdo kamerų sistema yra uždara, į niekur neprijungta, todėl yra saugi. Vaizdą mato tas, kas gali jį matyti. Kameros sukonfigūruotos taip, kad duomenų niekam neperduotų, juos kauptų uždaroje sistemoje. Tad pagrindo nerimauti dėl jų saugumo tikrai nėra, – ramino specialistas.

Tai – ne šiaip laidų raizgalynė. Tai serverinė, kurioje kaupiami vaizdo kamerų įrašai.
Tai – ne šiaip laidų raizgalynė. Tai serverinė, kurioje kaupiami vaizdo kamerų įrašai.

Matuokliai žino greičio ribas
Išmaniai veiks ir taip prie saugesnės viešojo saugumo situacijos prisidės prie kai kurių kamerų sumontuoti greičio matuokliai. Pasak E. Pašiūno, jie sukonfigūruoti atsižvelgiant į vietą, kurioje yra įrengti.

– Matuokliai žino, kokios leistino greičio ribos gatvėse ar jų atkarpose, kuriose jie veikia. Jei važiuojate tvarkingai, jų bijoti nereikia. Jei vis dėlto mėgstate viršyti greitį, matuoklis gali atsiųsti jums pranešimą apie užfiksuotą nusižengimą ir pareikalauti sumokėti baudą. Aišku, pranešimus siunčia ne konkretus įrenginys, kuris užfiksuoja viršijamą greitį. Jis tiesiog perduoda duomenis į bendrą sistemą, kurioje duomenys yra apdorojami ir, jei reikia, vėliau nusižengimą padariusiam asmeniui išsiunčiamas laiškas su nurodymais, kaip elgtis toliau, – įrenginio veikimo schemą paaiškino E. Pašiūnas.

Numerius atpažįsta net naktį

Pažangiai veikia ir prie kai kurių kamerų naujai sumontuoti valstybinių numerių atpažinimo įrenginiai. Jie ne tik geba fiksuoti eisme dalyvaujančių transporto priemonių valstybinius numerius, bet ir turi funkciją duomenis perduoti duomenų centrui. Tai suteikia galimybę patikrinti, ar transporto priemonė turi galiojančią techninę apžiūrą, ar yra apdrausta privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu. Pasak E. Pašiūno, nustačius nusižengimus duomenys galės būti perduodami į Administracinių nusižengimų registrą, kuriame automatiškai apdorojami ir, kaip ir greičio matuoklių atveju, bus suformuojami ir siunčiami nusižengimų protokolai.

– Numerių atpažinimo įrenginiai ypatingi tuo, kad numerius geba atpažinti net naktį. Aišku, jei numerių lentelė bus uždengta, įrenginys kiaurai duomenų nematys. Bet, kaip žinia, automobilių numeriai turi būti matomi. Jei ne, gali būti pritaikyta atsakomybė, – priminė specialistas.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika