Sūduvos pietinėje apygardoje kandidatuojantis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatas Vaidas Šalaševičius sako, kad didžiausiu valdžios klausimu turėtų tapti, kaip būti arčiau žmogaus. Į LR Seimo rinkimus jis taip pat eina su šūkiu „Už dialogą ir pagarbą žmogui!“, į kurį telpa daugybė esminių problemų sprendimų, kurie yra ranka pasiekiami, tereikia konstruktyvaus bendravimo visose valstybės srityse.
Būtent apie tai, kokias esmines problemas jis mato regionuose ir kokių sprendimų čia reikėtų, kalbėjomės su kandidatu Vaidu ŠALAŠEVIČIUMI.
– Matome Jus tarp kandidatų į LR Seimą artėjančiuose rinkimuose. Kas paskatino siekti Seimo nario mandato?
– Ne paslaptis, kad aš politika domiuosi ir politikoje dalyvauju jau ilgą laiką, jeigu reikėtų pasakyti tiksliau – turbūt jau daugiau kaip 15 metų.
Neslėpsiu, abejonių buvo ar aš tikrai suspėsiu su savo kitomis veiklomis – tiek asociacijomis, tiek verslu, na, bet pasitaręs su kolegomis ir šeima, sutikau išmėginti jėgas savo tėviškėje, o po apygardų reformos išėjo taip, kad ir gimtinėje – Dzūkijoje.
– Esate kandidatas regione, taip pat čia vykdote ir verslą, visuomenines veiklas. Kokias didžiausias problemas galėtumėte išskirti, kurias valdžia turėtų spręsti?
– Na, kadangi, pastaruosius keletą metų esu Marijampolės regiono plėtros tarybos narys, taip pat vadovauju Regionų verslo plėtros asociacijai, atstovaujančiai smulkų ir vidutinį verslą regione, Sūduvoje ir Dzūkijoje konsultuoju verslininkus ir darbuotojus, todėl man svarbiausios šių regionų problemos.
Pastebiu, kad neatsigręžiama į paprastą žmogų regione, paslaugos čia traukiasi, aptarnavimo mažėja, viskas keliama į elektroninę erdvę, santykio su žmogumi beveik nelieka. Viskas nueina į elektroninį susirašinėjimą biurokratine kalba ir tolstama nuo žmogaus. Tai matoma ir institucijose, ir mokslo įstaigose.
Kalbant apie mokslą, buvo planų jungti kolegijas, profesinio rengimo centrus. Aš esu labai kategoriškas šiais klausimais – regionuose reikia bandyti išlaikyti mokslo institucijas, kurios skatina žmogų likti regione, kurios yra kuriančios, telkiančios darbo vietas, ir išvis ugdančios intelektą. Regionams tokių įstaigų labai reikia, tad jeigu jų mažėtų, regionai dar labiau trauktųsi.
– Visai neseniai dalyvavote TS-LKD organizuojamoje Nacionalinėje apklausoje. Kokias esmines problemas išsakė žmonės Sūduvoje ir Dzūkijoje?
– Taip, Nacionalinėje apklausoje su kolegomis dalyvavome ir labai daug žmonių apklausėme. Sakyčiau, problemos tiek Dzūkijoje, tiek Sūduvoje iš esmės yra panašios.
Klausėme, kas labiausiai erzina žmones, ir visur atsakymą vieną išgirdome – tai chaotiškas Seimo darbas. Tas chaosas, mano nuomone, labiausiai išeina iš nemokėjimo palaikyti dialogo valdžioje, nesusikalbėjimo, pykčio vienas kito atžvilgiu, pagiežos, ko neturėtų būti. Aišku, diskusija gali būti, ji gali būti aštri, bet ji turi likti diskusija, o ne pyktis ar purvo pylimas vienam ant kito.
Antra problema, kuri taip pat išsiskyrė visuose regionuose, tai yra neprieinamumas prie gydymo įstaigų, kuris itin išryškėjo šiuo COVID-19 periodu, kad žmonėms yra problema iš viso prieiti prie gydytojo rūpintis savo sveikata, apie profilaktiką jau net nekalbu. Žmogui sunku patekti pas gydytoją, kuris padėtų jam spręsti problemas, susijusias ne su koronavirusu, o su kitomis ligomis, kas jam yra gyvybiškai svarbu.
Dar žmonėms rūpi švietimo kokybė. Aš jau prieš tai kalbėjau, kad reikia ieškoti išeičių ir būdų, kad švietimo kokybė aukštosiose mokyklose, profesinio rengimo centruose nesiskirtų taip ryškiai, kaip dabar nuo didelių miestų švietimo kokybės. Šiam klausimui reikia daug diskusijų.
– Per rinkimus „keliaujate“ su šūkiu „Už dialogą ir pagarbą žmogui!“. Kas slypi po juo?
– Kaip ekspertui ir kaip paprastam žmogui, man labai trūksta to pozityvaus dialogo visose srityse – tiek socialinio dialogo tarp darbuotojų ir darbdavių, tiek vyriausybės institucijų su įvairiomis interesų grupėmis.
Tikriausiai visi pamename akciją, kai ūkininkai statė Žaliuosius kryžius. Tai – dialogo tarp ūkininkų ir valdžios institucijų nebuvimo rezultatas. Apie šią didžiausią problemą tada girdėdavau tiesiog iš pačių ūkininkų, nes tuo pačiu metu vedžiau keletą seminarų, organizuojamų Žemės ūkio rūmų.
Todėl mano šūkio pagrindinis aspektas yra „už dialogą“.
Na, o antroji dalis – „pagarba žmogui“. Manau, kad mes kiekvienas turime gerbti kiekvieną žmogų, ne tik tą, kuris gyvena didmiestyje, bet ir tą paprastą žmogų, gyvenantį regione – ir tą ūkininką, ir vienišą mamą, verslininką ar socialiai remtiną žmogų. Visos priemonės turi būti nukreiptos į žmogų.
– Kaip Jūsų šeima priėmė apsisprendimą dalyvauti rinkimuose į LR Seimą?
– Mano šeima jau įpratusi prie mano politinės ir visuomeninės veiklos, todėl net nenustebo dėl mano sprendimo. Tiesa, kai šeimoje trys vaikai, yra pakankamai daug rūpesčių, tad mano ramstis yra žmona Jūratė. Ji rūpinasi ne tik šeima, bet ir didelės jos pagalbos sulaukiu versle, kuomet aš atsitraukiu dėl politinių ir visuomeninių veiklų. Kadangi Jūratė daugiausiai dėmesio skiria šeimai, todėl jos politikoje šalia manęs nesimato.
Turime tris vaikus – Deimeną, Austėją ir jaunėlį Karolį. Vyriausioji dukra, kuriai jau dvidešimt metų, įstojusi į Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutą. Vidurinioji – gimnazistė, na, o mažasis sūnus Karolis net ir dabar važiuoja su manim į renginius, palaiko man draugiją, dažnai juose netgi pabūna fotografu, nors jam dar tik 11 metų.
– Kandidatuojate Sūduvos pietinėje apygardoje. Ką Jums tai reiškia?
– Šita apygarda natūraliai tapo ypač artima mano veiklai, mano kraštams. Sūduvoje – aš užaugau. Dabar apygarda jau artima ir mano gimtinei – Dzūkijai, kai prie Sūduvos pietinės apygardos prijungė ir Dzūkijos dalį.
– Ar neužmiršite pažadų ir kelio pas žmones, tapęs Seimo nariu?
– Aš visada sakau – žiūrėkite į žmogų, ką jis nuveikė anksčiau. Jeigu žmogus nebuvo aktyvus ir veiklus, tikėtina, kad ir būdamas Seime ne ką daugiau nuveiks. Aš duodu pavyzdžius, kad per tam tikras veiklas aš, kaip teisininkas, argumentuodamas, veikdamas, jau dariau konkrečius darbus. Duokite man įrankius, aš duosiu rezultatą.
Kalbino Ugnė STANAITĖ
Politinė reklama užsakyta ir bus apmokėta iš politinės kampanijos dalyvio Vaido Šalaševičiaus PK sąskaitos. Užs. PR-20-17.