Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Trys kvietimai daugiabučių gyventojams, norintiems renovuotis būstą

Renovuotas daugiabutis Molėtuose. Nuotrauka iš BETA archyvo.Daugiabučių namų renovacijos procesas Lietuvoje prasidėjo dar 2005 m. Renovacijos priemonių spektras kasmet platėja, taip pat didėja ne tik informacijos sklaida apie galimybes atnaujinti savo daugiabutį, bet ir sėkmingų renovacijos istorijų skaičius. Galvojantys apie renovaciją gyventojai dabar turi net kelis pasirinkimus: Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA) šiuo metu priima paraiškas net trims kvietimams renovacijai.
Naujausiame Aplinkos ministerijos kvietime renovuotis būstą nurodytas papildomas reikalavimas – didesniuose kaip 1500 kv. m ploto daugiabučiuose, esant techninėms galimybėms, įrengti saulės jėgaines. Be to, sudaroma daugiau galimybių daugiabučiui būti nepriklausomam nuo išorinių energijos tiekėjų ir naudojant šilumos siurblius, saulės jėgaines ar kitus atsinaujinančios energijos įrenginius gamintis energiją šilumai, karštam vandeniui ir elektrai. Iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos tokiems projektams bus skiriama papildoma 30 proc. parama.
„Svarbu tai, jog renovuotinų daugiabučių gyventojai vienu metu gali teikti net kelias paraiškas. Taip yra sudaromos lankstesnės galimybės imtis savo daugiabučio renovacijos. Vienas iš šiuo metu galiojančių kvietimų – jau 8-asis kvietimas teikti paraiškas daugiabučiams namams renovuoti“, – sako BETA direktoriaus pavaduoja Gintarė Burbienė.
BETA laukia naujų paraiškų iš gyventojų ir savivaldybių iki 2021 m. kovo 1 d. ir žada priimti neribotą paraiškų skaičių.

AEŠ diegimo galimybės
„Mus supančioje aplinkoje gausu atsinaujinančių energijos šaltinių, kuriuos galima efektyviai panaudoti patalpoms ir vandeniui šildyti, elektrai gaminti. Tad nuo 2020 m. gegužės 28 d. BETA priima paraiškas atsinaujinantiems energijos šaltiniams įrengti daugiabučiuose namuose, kurie nėra prijungti prie centralizuotų šilumos tinklų arba yra gavę savivaldybės pritarimą“, – sako G. Burbienė.
Pagal naujausių tyrimų rezultatus, net 64 proc. renovuotinų daugiabučių gyventojų savo name norėtų įsidiegti inovatyvias energijos taupymo priemones – tai rodo, kad susidomėjimas tokio tipo priemonėmis kasmet auga.
Paraiškos priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2020 m. gruodžio 31 d. arba iki tol, kol nebus viršyta šiai priemonei numatyta lėšų suma.

Kvietimas mažajai renovacijai
Daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemoms modernizuoti nuo rugpjūčio 3 d. taip pat galima teikti paraiškas. Paraiškos priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2021 m. vasario 1 d. arba tol, kol nebus viršyta šiai priemonei numatyta 5 mln. eurų suma. Taip pat pagal šį kvietimą planuojantiems diegti energinio efektyvumo didinimo priemones numatyta 30 proc. valstybės parama. Daugiabučių gyventojai, siekiantys gauti šią valstybės paramą, privalo keisti elevatorinius šilumos punktus į naujus automatizuotus šilumos punktus ar atnaujinti senus susidėvėjusius automatinius šilumos punktus.
Svarbu akcentuoti, jog pateiktas kvietimas suteikia galimybę ne tik modernizuoti šildymo ar karšto vandens sistemas, bet ir įsidiegti alternatyvias energijos priemones karštam vandeniui paruošti.
„Pateikus paraiškas visiems trims kvietimams, galima gauti iš tiesų nemažą valstybės paramą ir sutvarkyti savo daug iabutį, kad jis būtų ir gražus, ir šiltas, ir komfortiškas“, – priduria G. Burbienė.

 

 

 

Užs. 1103.

Komentarai baigti.

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.