Tarpučių kvartale Gintauto Kavaliausko namai išsiskiria ne tik įspūdingais pastatų skliautais, bet ir kieme įrengtu puikiu baseinu, natūraliai įsikomponavusiu išpuoselėtoje teritorijoje.
Gintautas prisipažino, kad šis, apie arą užimantis, baseinas jau trečias:
– Pirmi du, trumpai šnekant, nepavyko. O taip norėjosi pigiau įsirengti vandens telkinį, kuriame ne tik paplaukioti galėtum, bet ir vaizdas būtų akiai malonus, ir jo priežiūra nebūtų sudėtinga, – sako jis.
Po dviejų bandymų, trečią kartą įrengti baseiną kieme šeimininkas patikėjo profesionalams. Į kauniečių paruoštą projektą Marijampolės „Aplinkotvarkos serviso“ meistrai pažiūrėjo kūrybingai ir įrengė tokią oazę, kuri džiugina ir vandens gaiva, ir gražia aplinka.
Prisimindamas prieš beveik septynerius metus vykusius darbus, Gintautas sako, jog nemažu iššūkiu buvo tapęs gruntinis paviršinis vanduo. Iš žemės nuolat besiveržiantis vanduo apsunkino darbus. Be to, po sklypą prieš tai jau buvo išvedžiotas švediškas geoterminis namo šildymas, kurį taip pat reikėjo saugoti, nesugadinti.
Baseinas padalintas į dvi zonas – plaukimo ir žaliąją, kuri ne tik puošia pakrantę, bet augalai ir valo vandenį – ištraukia vandens organines priemaišas. Jie parinkti taip, kad būtų ne tik žalia, bet ir spalvinga. Per vasarą žydinčios vandens lelijos skleidžia šešėlį ir vanduo neįkaista, meldai, ajerai, viksvos sukuria natūralaus vandens telkinio vaizdą. Tereikia juos tik retkarčiais patvarkyti, apkarpyti, kad per daug neišsiplėstų ir neužgožtų vandens.
Plaukiojimui skirtas baseinas – dviejų lygių, kad galėtų saugiai plaukioti vaikai ir suaugę. Viename jo gale gylis siekia 1,4 metro, kitame – 1,7 m. Vanduo skaidrus, kaip stiklas, nutviekstas saulės jis atrodo toks šiltas, kad įšokus išlipti nesinorėtų. Pasirodo, ne.
– Stovintis vanduo – apgaulingas, atrodo, turėtų būti šiltas, bet jo temperatūra baseine ir karštomis dienomis nepakyla, – patikslina Gintautas.
Pašildyti vandenį teoriškai galima, bet to daryti šeimininkas sako nematantis reikalo – juk norėjo natūralaus vandens telkinio. Šiluma baseine tarsi sluoksniuojasi – paviršiuje vanduo šiltas, gelmėje – ledinis, visai, kaip ir ežere. Tik baseino dugnas, priešingai nei natūralioje kūdroje ar ežere, visada švarus. Čia pagrindinį darbą atlieka valymo įrenginiai. Ant gelmėje išvedžiotų vamzdžių patiesta speciali danga. Pakrantė ir žalioji zona užpilta korėtais akmenimis, atvežtais iš Italijos. 0,5–1 m sluoksniui jų reikėjo apie 7–8 tonų.
– Nors čia pat Šešupė, bet joje maudytis nesinori. Visi sūnaus draugai vasaras baseine praleido. Ir visa šeima rytą pradedame baseine, vakare dieną baigiame. Vandens kokybę netgi žalčiai įvertino – jie į čia vis atšliuožia paplaukioti, – sako Gintautas.
Vyras sako, kad lygus vandens paviršius gali tapti puikia čiuožykla. „Tik kada pas mus matėt žiemą?“ – šypsodamasis klausia.
Nors vanduo – vienas iš svarbiausių kiemo elementų, tačiau tokie telkiniai daromi retai, nes yra sudėtinga, brangu, o mažiau investuojant, reikalauja daug priežiūros.