(ir taip pat pavadinta paroda)
Jau buvome rašę apie Tautodailės metams skirtą didelį Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus darbą – parengtą ir išleistą didelės apimties katalogą (albumą) „Interjero tekstilė“. Šeštąjį leidinį, supažindinantį su gausiais muziejuje esančios tradicinės tekstilės turtais. Dėl sudėtingos pastarojo meto situacijos visuomenei jis pristatytas dabar. Beje, tai pirmasis renginys po atidarymo naujose muziejaus erdvėse – Bulotų namuose (P. Vaičaičio g. 16).
Nijolė LINIONIENĖ

D. Katkuvienė (kairėje) ir A. Vandytė per penkiolika metų sudarė ir išleido 6 solidžius katalogus. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos
Rengiantis pristatymui iš gausybės buvo ne tik atrinkti tipiški eksponatai, atspindintys šio krašto tradicijas ir liudijantys audėjų, siuvinėtojų meistrystę, bet ir sutvertos fonduose buvusios senos staklės. O jas paruošė demonstravimui ir gyvybės įkvėpė vilkaviškietės audėjos: veteranė Valė Babinskienė („Aukso vainiko“ laureatė) ir Eglė Grigaitienė – jaunosios kartos atstovė. Tad susirinkusieji galėjo ir patys pajusti, ką reiškia atsidurti prieš tarsi į begalybę besidriekiančias siūlų gijas ir pabandyti jas suvaldyti… Atėjusius į renginį sutiko ne tik spalvomis, ornamentika, begaliniu kruopštumu stebinanti ekspozicija, bet ir smagi ansamblio „Žibinyčia“ (vadovas Žydrūnas Rutkauskas) muzika.
Muziejaus vyr. fondų saugotoja ir viena katalogo sudarytojų Danutė Katkuvienė sakė, kad pradėjus darbą prie šio leidinio atrodė, kad jame suguls visa, kas dar likę fonduose (juose beveik 9000 vienetų tekstilės eksponatų) ir neįamžinta ankstesniuose penkiuose leidiniuose – pirmasis išėjo 2005-aisiais, bet… Darbų buvo daug, o rengiant katalogą gauta nemažai naujų – mamų ir močiučių, tetų ir anytų dovanotus ir saugotus darbus neabejingi žmonės patikėjo muziejui… Taigi – galbūt dar bent vienas katalogas tikrai bus.
Muziejaus direktorius Antanas Pileckas pasidžiaugė, kad daug metų muziejininkams talkina Asta Vandytė – tradicinės tekstilės meistrė, Tautinio kostiumo studijos vadovė. Kaip jau šeštojo katalogo viena sudarytojų ji sakė negalinti atsidžiaugti Marijampolės muziejininkų nuosekliu darbu ir atkaklumu, įamžinant paveldą ir atveriant savo turimus tekstilės lobynus visuomenei. Nes šių katalogų dėka galima ne tik susipažinti, bet, svarbiausia – daug ko iš jų konkrečiai išmokti. „Man pačiai tradicinė tekstilė visada „saldu“ – džiaugiuosi gavusi progą prisiliesti, panagrinėti… Šį kartą pabandėme pažvelgti, kaip atrodė interjeras XX amžiuje, teko apsiriboti lovatiesėmis, užvalkalais, kilimėliais. Dauguma iš to, kas eksponuojama, juk buvo praktiškai naudojama, ne tik laikoma skryniose ar spintose. Galime įžvelgti, kaip keitėsi ir pati audimo technika, ir spalvos, raštai. Amžiaus pradžioje vyravo keturnyčiai audiniai, pokariu išpopuliarėjo rinktinių raštų technika, be ornamentų, buvo ir nemažai augalinių motyvų. Stebina audėjų meistriškumas audžiant labai sudėtingus raštus, kai kada net sugebėta įpinti tautiškumo ženklų… Labai smagu, kad daugeliu atvejų žinome autorius, konkrečius žmones, kataloge yra jų nuotraukų. Dažnai tautodailė pernelyg suabstraktinama“. Pasak specialistės, tokia interjero tekstilė galėtų rasti vietos ir šiuolaikiniame interjere – verta domėtis, susipažinti, atrasti tai, kas gražu ir originalu.
Naujuoju leidiniu pasidžiaugė Kalvarijos kultūros centro darbuotojos, atvykusios pasveikinti jo sudarytojų: „Šie jūsų katalogai nuolat vartomi, jais naudojamasi, džiaugiamės naujuoju leidiniu“. Beveik visus katalogus išleido „Piko valanda“ – jos vadovas Arūnas Reinikis teigė, kad tai ir malonus, ir labai atsakingas darbas. Kolegų darbu pasidžiaugė Vilkaviškio muziejininkai ir, žinoma, tie, kas pastaruoju metu praturtino šią simbolinę „kraičio skrynią“.
D. Katkuvienė ypač dėkinga žmonėms, kurie atsiliepė į muziejaus kvietimą papildyti fondus, o kartu – ir katalogą. Tai Konstancija Bilbokienė, mūsų garsios audėjo Konstancijos Bočienės dukra, Džiuljeta Kazlauskienė, Vilija Varnagirienė, Marija Labačiauskienė, Rima Kazakevičienė, Daiva Seiliuvienė, Vida Mickuvienė, Irma Gasperavičienė, Vida Petruškevičiūtė-Sikorskienė, Roma Baltuškienė, Romualda Žilinskienė… „Daug tekstilės darbų yra muziejui perdavusi Irena Pabedinskienė – juos buvo surinkusi Gudelių mokyklos muziejui, kuris buvo panaikintas. Turime tautosakos rinkėjo, suvalkietiškų kanklių propaguotojo Jauniaus Vyliaus mamos darbų…“.