Vienybė težydi

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

Kaltųjų paieškos: po rinkimų masiškai korona susirgo komisijų nariai

Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis šios savaitės vidury savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė apie atlikto COVID-19 testo rezultatą. Testas buvo neigiamas.

Direktorius neslėpė simptomų nejutęs, nors vieną vakarą temperatūra buvo pakilusi iki 37. „Išsitirti nusprendžiau ne todėl, kad būčiau jautęsis blogai ar bijojęs šios ligos. Svarbiausias kirbantis klausimas buvo – ar yra bent menkiausia tikimybė, kad esu besimptomis ir galiu pernešti virusą kitiems, kurie galbūt paskui turės sveikatos problemų“, – teigė jis.

Apie tai, kad susirgo COVID-19, šią savaitę drąsiai visuomenei pranešė Kalvarijos savivaldybės administracijos direktorius Kęstas Spūdys. Tikrai nevadintume to reklama. Greičiau atsakomybe saugoti kitus.

Siaučiant koronavirusui, kurio mes nebepajėgiame sustabdyti, atsakomybė kiekvieno iš mūsų dėl šios ligos plitimo turėtų būti svarbiausiu prioritetu. Nes skaičiuojami ne tik nuo šios ligos pasveikusieji, bet ir mirusieji. Deja, spalio 11-ąją vykę rinkimai, o po jų Marijampolės regione masinis COVID-19 protrūkis tarp komisijos narių rodo, kad atsakomybės už save ir už kitą mes dar labai stokojame.

Loreta TUMELIENĖ

Tyrimą pradėjo teisėsaugos institucijos

naktis apygardoje

„Suvalkiečio“ redakcijai pavyko gauti nuotraukas, kuriose užfiksuotos spalio 11 d. rinkimų nakties akimirkos Sūduvos pietinės rinkimų apygardos štabe. Ant laiptų – komisijų pirmininkai ir nariai.

Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, gavę anoniminį skundą dėl neatsakingo darbo Sūduvos pietinėje rinkimų apygardoje, kuomet po pirmojo rinkimų turo susirgo net keturių apylinkių – Daukšių, Valavičių, Gavaltuvos, Kalvarijos – komisijų ir pačios apygardos nariai, pradėjo faktų patikrinimą. Pasak Marijampolės apylinkės vyriausiojo prokuroro Arūno Žukausko, šią savaitę, trečiadienį, pradėti ikiteisminį tyrimą dėl skunde išdėstytų faktų buvo atsisakyta. Ikiteisminis tyrimas, anot vyriausiojo prokuroro, nepradėtas ir dėl COVID-19 protrūkio Marijampolės specialiuose globos namuose. Čia susirgo visi 40 gyventojų, iš kurių penki jau mirė, apsirgo ir didžioji dauguma personalo.

Būtent dėl to nemaža dalis žmonių, dirbusių rinkimų apylinkėse, mano, kad buvo neatsakinga rinkiminės Daukšių apylinkės pirmininke skirti specialiuosiuose globos namuose, tegul ir ne tiesiogiai su globotiniais dirbantį žmogų, kuris atėjęs į darbą spalio 11-ąją Daukšių rinkiminėje apygardoje komisijos nariams sakė dar neturintis COVID-19 testo tyrimo rezultatų.

Niekas nepasakys dabar, sutapimas tai ar ne, bet po pirmojo rinkimų turo Daukšių apylinkėje susirgo visi penki čia dirbusieji. Apsikrėtė ir kitų apylinkių komisijų nariai, nes juk visi jie tarpusavyje kontaktavo. Nuo koronaviruso ligos baigianti pasveikti Sūduvos pietinės apygardos pirmininkė Ingrida Kidolienė sako, kad išvengti tarpusavio kontaktavimo su apylinkių komisijų pirmininkais buvo neįmanoma. Juk pirmininkai vežė į apygardos štabą protokolus, rinkėjų sąrašus, biuletenius, juos reikėjo registruoti, sutikrinti.

Pasak vienos rinkimų apylinkės pirmininkės, kuriai po spalio 11-osios buvo konstatuotas koronavirusas, apygardos štabe buvo tokios darbo sąlygos, kad neapsikrėsti jie negalėjo. „Atvažiavę į štabą Lietuvninkų gatvėje po 24 val., mes, pirmininkai iš 53 rinkimų apylinkių, iki antros trečios valandos stovėjome eilėje vienas prie kito. Eilė nusidriekė nuo trečiojo aukšto iki pirmojo, buvo pertekliniai reikalavimai“, – teigė ne pirmus metus komisijos pirmininke dirbusi moteris.

Korona plito lyg besiritanti sniego gniūžtė

„Suvalkiečio“ redakcijai pavyko gauti nuotraukas, kuriose užfiksuotos spalio 11 d. rinkimų nakties akimirkos Sūduvos pietinės rinkimų apygardos štabe. Ant laiptų – komisijų  pirmininkai ir nariai.  Daukšių rinkiminės apylinkės sekretorė Irma Leonavičienė šiandien jau beveik pasveikusi nuo COVID-19. Pasveikęs ir jos vyras. Viskas baigėsi lyg ir gerai, bet viso šio nerimo, blogos savijautos buvo galima išvengti. Moteris įsitikinusi, kad šia liga apsikrėtė dirbdama rinkiminėje apylinkėje Daukšiuose, kad tai lėmė žmonių neatsakingumas.

Irma neslepia, kad jai buvo truputį neramu, sužinojus jog jų komisijos pirmininkė dirba Marijampolės specialiuose globos namuose, kur COVID-19 virusas jau plito. Pirmininkė komisijos narėms sakė pasidariusi testą spalio 8-ąją, bet dar neturi atsakymo. „Tik dabar, atsukusi laiką atgal, galiu pasakyti, kad pirmininkė truputį kosėjo, dar mes teiravomės, ar jai viskas gerai“, – pasakojo Daukšių bibliotekoje dirbanti Irma.

Pasak moters, po pirmojo rinkimų turo praėjus keletui dienų ji ėmė jaustis kitaip negu įprastai. „Atrodė lyg giluminė sloga prasidėjusi, užgulta nosis, tarpais lyg šalta, lyg karšta. Bet apie koroną net nepagalvojau. Esu optimistė, buvau įsitikinusi, kad šia liga nesirgsiu. Dabar jau atsirenku, kad dingo ir kvapų pojūtis, nes gamindama pietus prisvilinau mėsą ir nejutau svilėsių kvapo“, – pasakojo Irma.

Spalio 15-ąją jai paskambino kolegė, kartu dirbusi rinkimuose, ir pasiteiravo, ar Irmai viskas gerai, ar ji žinanti, kad Daukšių apylinkės pirmininkei diagnozuotas COVID-19.
„Mane ištiko šokas, nepajutau, kaip iš bibliotekos išbėgau namo net striukės neužsimetusi. Sunkiausia buvo psichologiškai, kas dabar bus, ką daryti“, – prisiminimais apie tą dieną dalijosi Irma. Moteris prisiskambino į „Karštąją liniją“, užsiregistravo tyrimams. „Įspėjau vyrą, kad šis iš darbo grįžtų namo, nes neaišku, ar irgi nėra užsikrėtęs. Bijojau, kad neplatintume viruso kitiems.“

Spalio 16 d., penktadienį, Irmai buvo atliktas testas, sekmadienį ji gavo atsakymą, kad diag-nozuotas COVID-19. Tyrimui užsiregistravo ir moters sutuoktinis, jis taip pat gavo teigiamą atsakymą.
Moteris neslepia, kad šioje situacijoje jai buvo baisiausia, kad galėjo užkrėsti kitus žmones. Juk kurį laiką nežinojo, kad serga, dirbo bibliotekoje. „Prisiminusi visus, kurie tomis dienomis buvo bibliotekoje, su kuriais bendravome, skambinau jiems, įspėjau, kad turi izoliuotis. Juk į biblioteką buvo užėję ir keli mokytojai. Sutuoktinis taip pat įspėjo visus, su kuriais kontaktavo. Irma nustebusi, kad iš Visuomenės sveikatos centro specialistų nesulaukė jokių pranešimų, apie tai, kad susirgo jų apylinkės pirmininkė, kad jie privalo izoliuotis.

Gripu sirgdavo sunkiau

Anot Irmos, koronavirusu ji sirgo nesunkiai. Sunkiausia buvo psichologinė būsena, baimė, kas bus. Nuo šeštadienio moteriai pakilo temperatūra, kuri šokinėjo. Aukščiausia buvo 38 su keliomis dalelėmis. „Vargino kosulys, kol atsikosti, atrodo, lyg ir dusti pradedi. Silpnumo nebuvo, kaulų nelaužė, nieko neskaudėjo. Gripu esu sirgusi kažkada sunkiau. Aišku, apetitas dingo. Visą laiką kiekvieną dieną konsultavausi su šeimos gydytoja. Kol laikėsi temperatūra, gėriau paracetamolį ir vaistus nuo kosulio“, – pasakojo Irma. Anot jos, vyras sirgo dar lengviau. Porą dienų jam pasilaikė 37,6–37,2 temperatūra, ir visas sirgimas. Jeigu jis būtų nežinojęs, kad serga koronavirusu, tikrai būtų ėjęs su tokiais simptomais į darbą.

Daug sunkiau sirgo Sūduvos pietinės apygardos rinkimų apylinkėje dirbusi moteris. Ji nenorėjo, kad būtų viešinama jos pavardė, bet neslepia, kad yra įsitikinusi, jog korona apsikrėtė būtent po pirmojo rinkimų turo, stovėdama ant laiptų apygardos štabe ir laukdama, kol iš jos priims visus dokumentus.
„Ten buvo didžiulė betvarkė. Vienos komisijos pirmininkas net fotografavo mus visus, stovinčius ant laiptų. Visi pervargę, vieni su kaukėmis, kiti jas nusismaukę“, – pasakojo moteris. Anot jos, nė vienais metais taip nebuvę, nebuvo taip ilgai tikrinami sąrašai, žmonės nebuvo verčiami tiek laukti. „Buvome ir siaurame koridoriukyje susigrūdę, ir štabe ilgai sėdėjome, tik vėliau išgirdome, kad ten irgi buvo sergančių“, – kalbėjo moteris.

Rinkimų komisijos narė prisiminė, kad eilėje stovėjo netoli trijų apylinkių pirmininkių, kurios praėjus kelioms dienoms po spalio 11-osios susirgo COVID-19. Netrukus susirgo ir ji.
Rinkimų apylinkėje pirmininke dirbo ir COVID-19 po to susirgusi, o vėliau mirusi Jūratė Asijevičienė. Skaičiuojama, kad iš 13 apygardos komisijos narių, tik keturi neužsikrėtė korona. „Man pasakojo, kad po antrojo rinkimų turo darbas jau buvo organizuotas kitaip, pirmininkai sėdėjo savo automobiliuose, iš jų dokumentus paimdavo apygardos komisijos nariai“, – sakė moteris.

Mūsų pašnekovei koronavirusas buvo diagnozuotas praėjus kelioms dienoms po pirmojo rinkimų turo. Prieš tai moteris buvo sirgusi sinusitu, gėrė antibiotikus, jos imunitetas buvo nusilpęs, tad ir COVID-19 sirgo labai sunkiai. Įtarimas, kad apsikrėtė šiuo virusu jai kilo, kai pradėjo neužuosti kvapų. „Net valerijono lašus, atsisukusi buteliuką, uosčiau, bet nejaučiau jokio kvapo. Testas įtarimus patvirtino. Man labai skaudėjo galvą, kilo spaudimas iki 190, kartu iki 39 šokinėjo temperatūra. Galvojau mirsiu. Stipriai kosėjau. Išnyko maisto skonis, apetitas, valgiau, kad nors kiek valgyčiau. Dar ir dabar nesijaučiu pasveikusi, kosčiu, nors jau praėjo dvi savaitės“, – pasakojo moteris. Anot jos, ne visi namiškiai nuo jos užsikrėtė šia liga. Buvo ir nesusirgusių, bet buvo ir apsirgusių. Pašnekovė mano, kad viso šito buvo galima išvengti, jeigu žmonės elgtųsi atsakingiau.

COVID-19 plinta labai sparčiai, kad jis egzistuoja iš tiesų, jau pajutome, ko gero, visi, sužinoję apie susirgusius savo namiškius, draugus, bendradarbius, pažįstamus. Tad mūsų visų atsakingumas, saugant save ir kitus, dabar svarbus kaip niekad.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

  • Į Marijampolę atvykstantis I. Kvik: apie kolegų netektis, lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą

    2023-03-24Į Marijampolę atvykstantis I. Kvik: apie kolegų netektis, lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą
    Žinomas Lietuvos dainininkas, romų ansamblio „Sare Roma“ vadovas Ištvanas Kvik daugeliui puikiai atpažįstamas iš publikos pamėgtų romų dainų. Tačiau pastaruoju metu atlikėjas daug dėmesio skiria lietuviškam folklorui. Kitu žvilgsniu pažiūrėjęs į lietuvių liaudies dainas vyras sako, kad ir joms galima suteikti romams būdingos ugnies. Būtent tokios dainos, kaip lietuviams puikiai pažįstamos „Ant kalno karklai“, „Vaikštinėjo povelė“, „Pasvarcyk, antela“ jau kuris laikas skamba „Sare Roma“ pasirodymuose. „Visuomet sakau, kad neturime skirstyti vieni kitų pagal tautybę, todėl manau, kad ir muzikos nereikia skirstyti. Ji mus ne skiria, o vienija“, – sako I. Kvik. Jis sutiko pasidalinti pasakojimu, kaip gimė idėja dainuoti lietuvių ...
  • Miniatiūrose – Marijampolė, kokios jau nebėra

    2023-03-23Miniatiūrose – Marijampolė, kokios jau nebėra
    „Pasivaikščiojimai po senąją Marijampolę“ – taip pavadinta P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje praėjusią savaitę atidaryta menininko Eduardo Končiaus miniatiūrų paroda. Šie naujausi žinomo kūrėjo darbai gimė pandemijos metu, kai dėl įvairių apribojimų buvo galima atsidėti kūrybai ir skirti jai daug laiko. E. Končius savo darbuose įamžino daug senųjų miesto pastatų. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos E. Končiaus darbai gerai žinomi ne tik marijampoliečiams. Jie puošia nemažai įvairių erdvių, kruopščiai sukurtų miniatiūrų ne vienas yra įsigijęs ir turi savo namuose. Menininko miniatiūrose labai dažnai gali išvysti senuosius Sūduvos sostinės pastatus, kurių dalis dar išlikę, kiti jau gerokai pasikeitę, o trečiųjų apskritai nelikę nė ...
  • Automatizuota sandėlio valdymo sistema – kas tai?

    2023-03-23Automatizuota sandėlio valdymo sistema - kas tai?
    Sprendžiant iš šio numatomo dirbtinio intelekto taikymo padidėjimo, automatizavimas pasiliks. Sandėlio valdymo pasaulyje tai reiškia, kad reikia atsižvelgti į automatizuotos sandėlio sistemos ir sandėlio automatizavimo naudą. Sandėlių operatoriams ir logistikos įmonėms paskirstymo, gamybos ir tiekimo grandinės procesai greitai keičiasi. Prieš pasinerdami į kai kurias būtinas sandėlio automatizavimo technologijas, pradėkime aptardami, kas yra automatizuota sandėlio sistema ir kodėl jos jums reikia. Kas yra automatizuota sandėlio sistema? Automatizuota programa – tai programinė įranga, padedanti sandėliavimo operacijoms integruoti dirbtinį intelektą ir robotiką į kasdienius procesus. Automatizuotas sandėliavimas naudoja keletą pagrindinių technologijų, kad galėtų judėti. Pavyzdžiui, automatizuota saugojimo ir paėmimo sistema (ASRS) kartu su sandėlio valdymo ...
  • Transporto valdymo sistema (CRM) ką tai reiškia ir kaip ji veikia?

    2023-03-23Transporto valdymo sistema (CRM) ką tai reiškia ir kaip ji veikia?
    Kas yra transporto valdymo sistema? Transporto valdymo sistema yra įrankis, padedantis suprasti pristatymo proceso duomenis ir pagerinti našumą. Sistema gali gauti realiu laiku duomenis apie kiekvieną transporto priemonę ir analizuoti jų veikimą, automatizuoti rankų darbą, supaprastinti užsakymų apdorojimą ir kt. Paprasčiau tariant, tai yra priemonė, skirta paspartinti ir supaprastinti pristatymą, kartu sutaupant organizacijos išlaidas ir darbo jėgas. Pagrindiniai transporto valdymo sistemų privalumai CRM programinė įranga prisideda prie logistikos kaštų mažinimo, transporto procesų optimizavimo, efektyvaus su transportavimu susijusių įvykių stebėjimo. CRM programinė įranga yra visapusiškas sprendimas visoms su transportu susijusioms užduotims, tokioms kaip transportavimo proceso koordinavimas ir organizavimas skirtingomis transporto priemonėmis. Todėl jis ...
  • Kaip užtikrinti mėsos gaminių kokybę?

    2023-03-23Kaip užtikrinti mėsos gaminių kokybę?
    Maisto, įskaitant mėsos gaminius, vartojimas turi užtikrinti aukšto žmogaus sveikatos lygio pasiekimą. Todėl mėsos gaminiams tenka didelė atsakomybė, kuri slypi griežtame higienos taisyklių laikymasis viso gamybos ciklo metu ir geros gamybos praktikos principų. Norint įgyvendinti šiuos principus, būtina technologinę veiklą grįsti kokybės vadybos sistemomis. Tik tuomet susidaro realios sąlygos sumažinti ar net visiškai pašalinti mėsos gaminių per didelio užteršimo sveikatai kenksmingomis medžiagomis ir nepageidaujamų mikroorganizmų bei vartotojų sveikatai nepalankių procesų vystymosi riziką. Ar rūkyti mėsos gaminiai yra sveiki vartoti? Mėsos rūkymas yra viena pagrindinių mėsos perdirbimo technologinių procedūrų. Tai turi įtakos tiek gatavo produkto skoniui, kvapui, spalvai ir išeigai, tiek patvarumui. Dabartinės ...
  • Energiją taupančių prožektorių svarba naktinei veiklai

    2023-03-23Energiją taupančių prožektorių svarba naktinei veiklai
    LED iš esmės reiškia šviesos diodą, kuris skiriasi nuo bet kurios standartinės lemputės, nes jam reikia labai mažai energijos. Kodėl LED žibintuvėliai turi didžiulę paklausą tarp keliautojų ir kitų naktine veikla užsiimančių asmenų? Toliau šiame straipsnyje pasidalysime kai kuriais LED prožektorių privalumais. Pagrindiniai energiją taupančių prožektorių privalumai Energijos vartojimo efektyvumas Vienas iš svarbiausių LED prožektorių privalumų – energijos vartojimo efektyvumas. LED lempoms pagaminti reikia gerokai mažiau energijos, kad būtų išgaunamas toks pat šviesos kiekis kaip ir tradicinėms apšvietimo priemonėms. LED žibintuvėliai, kuriuos galima rasti https://www.vssistemos.lt/laisvalaikis/prozektoriai, geriausiai pasitarnauja ekstremalių situacijų ar nelaimių atvejais, todėl tai yra geriausias pasirinkimas stovyklaujant ir keliaujant pėsčiomis. ...
  • Kaip išryškinti figūros apvalumus?

    2023-03-23Kaip išryškinti figūros apvalumus?
    Kaip padidinti biustą, jei norite labiau pabrėžti jo formą? Pirmas žingsnis visada turėtų būti tinkamo apatinio trikotažo pasirinkimas. Būtent tam ir buvo sugalvota push-up liemenėlė: ji sukurta tam, kad mažą krūtinę turinčių moterų siluetas atrodytų taip, kaip jos nori. Push up dydį galite pasirinkti pačios, tačiau atminkite, kad pernelyg didelis efekto suteikimas galiausiai nepasiekia tikslo. Daug geriau mažesnei krūtinei naudoti push up efektą tada, kai jūsų stiliui jo labiausiai reikia. Kas yra push-up liemenėlė? Pirmas dalykas, kurį reikia išsiaiškinti: kas yra push-up liemenėlė? Terminai push-up, paminkštinti kaušeliai ir paminkštintos liemenėlės dabar vartojami pakaitomis. Sunku visame tame susigaudyti, ypač jei norite padidinti krūtinę. Yra ...
  • Gabrielė Vitosytė: „Geriau pabandyti, nei galvoti, o kas būtų buvę“

    2023-03-22Gabrielė Vitosytė: „Geriau pabandyti, nei galvoti, o kas būtų buvę“
    Šiais 2023 metais Marijampolės miestui tapus Lietuvos jaunimo sostine, dalinsimės jaunų žmonių istorijomis, kuriose jie pasakos apie savo pomėgius, pasiekimus ir motyvaciją veikti. Pirmoji pašnekovė – Gabrielė Vitosytė, vienuoliktos klasės mokinė ir kultūrizmo (bikinio fitneso) sportininkė, anksčiau save išbandžiusi modelio srityje ir krepšinio sporte. Kviečiame susipažinti su Gabrielės mintimis ir jos veikla: kokią įtaką jos savijautai padarė pasirinkta sporto rūšis, su kokiais sunkumais susidūrė pradėjusi savo kelionę į fitnesą. – Gabriele, esi bikinio fitneso sportininkė. Kada supratai, kad tai tavo kelias ir kad nori toliau jame tobulėti, siekti rezultatų? – Buvo tikrai labai paprasta, iš tikrųjų net nesitikėjau, kad nueisiu tokiu keliu, nes ...
  • APVA užsakyta ekspertizė patvirtino, kad atnaujinant gyvenamąjį pastatą privaloma pasirūpinti šviežio oro cirkuliacija

    2023-03-22APVA užsakyta ekspertizė patvirtino, kad atnaujinant gyvenamąjį pastatą privaloma pasirūpinti šviežio oro cirkuliacija
    Atliktas 15 Lietuvos modernizuotų daugiabučių energetinis auditas, kurį užsakė Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) atskleidė, kad modernizuotuose pastatuose itin svarbu užtikrinti tinkamą pastato vėdinimą. „Kasmet atliekame tokius auditus siekdami išsiaiškinti, ar visos taikomos priemonės yra efektyvios bei kokybiškos – mums svarbu ne tik rūpintis namų atnaujinimu bet ir įsitikinti, ar viskas juose po atliktų darbų yra gerai. Šįmet pagal nustatytus kriterijus pasirinkome 15 daugiabučių iš skirtingų šalies miestų, tai buvo pastatai iš Alytaus, Biržų, Panevėžio, Prienų, Ukmergės ir Šilalės. Jų statybos metai buvo nuo 1960 iki 1992 m., butų skaičius svyravo tarp 24–100. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo Po renovacijos šie ...
  • Pasaulinės Dauno sindromo dienos proga – paroda ir kino seansas

    2023-03-20Pasaulinės Dauno sindromo dienos proga – paroda ir kino seansas
    Nuo kovo 13 dienos kino teatre „Spindulys“ veikia paroda „Visi skirtingi – visi lygūs“, parengta asociacijos „Suvalkijos saulytės“. Ši paroda skirta kasmet kovo 21-ąją minimai Dauno sindromo dienai. Paroda veiks iki kovo 31-osios. Dauno sindromą turintis kūdikis gali gimti bet kurioje šeimoje, nepriklausomai nuo geografinio regiono, rasės ar ekonominės padėties, bet mokslininkai yra nustatę, kad tikimybė susilaukti kūdikio su Dauno sindromu didėja proporcingai didėjant moters amžiui. Paroda kviečia priimti šiuos žmones tokius, kokie jie yra. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Pasaulinė statistika byloja, kad iš maždaug 700–800 gimusių kūdikių vienas turi Dauno sindromą. Skaičiai rodo, kad visame pasaulyje, kiekvienoje valstybėje žmonių su Dauno sindromu skaičius ...
  • Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?

    2023-03-18Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?
    Informacinių technologijų (IT) ir skaitmeninių inovacijų sričių specialistų poreikis šiandienos darbo rinkoje vis dar išgyvena augimą. Todėl pastaraisiais metais šalies universitetuose bei kolegijose didėja tiksliųjų mokslų populiarumas. Tačiau specialistai pažymi – norint tinkamai pasiruošti daugelio geidžiamai karjerai IT srityje, žinių ir praktikos įgyti verta dar mokyklos suole. Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos duomenimis, su informacinėmis ir ryšio technologijomis susijusių studijų pasirinkimas 2021 m. siekė 6,8 proc., pernai – 8,2 proc. Panašų augimą stebi ir šalies kolegijos. Vilniaus universiteto studijų prorektoriaus dr. Valdo Jaskūno teigimu, pastaruosius trejetą metų moksleivių, besirenkančių tiksliuosius (t.y. fizinius, gyvybės, informatikos, inžinerijos, matematikos) mokslus universitete daugėja. 2020 m. jų buvo ...
  • Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme

    2023-03-16Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme
    Marijampolės kultūros centro Mažojoje salėje gražiu renginiu paminėtos Lietuvių kalbos dienos ir surengta paskaita „Lietuvininkų gyvenimo būdas ir tarmė“. Ji buvo skirta ir šiemet minimiems Klaipėdos krašto metams, nes sausį sukako 100 metų nuo to laiko, kai Klaipėdos kraštas prisijungė prie Lietuvos. Lietuvių kalbos dienos pirmą kartą buvo surengtos 2016 metais. Joms pasirinktas ypatingas laikotarpis tarp dviejų Lietuvai svarbių datų – Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios. Per tą laiką kasmet visoje Lietuvoje ir užsienyje organizuojama daugybė renginių, kurie prisideda prie lietuvių kalbos sklaidos Lietuvoje ir užsienyje, telkia užsienio lietuvių bendruomenes, stiprina lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją ir Lietuvoje, ir užsienyje, didina ...
  • 2023-ieji – Šventojo Juozapato metai

    2023-03-152023-ieji – Šventojo Juozapato metai
    Lietuvos Respublikos Seimas 2023 metus paskelbė Šventojo Juozapato metais – praėjo 400 metų nuo kankiniškos Juozapato mirties. Kuo svarbus Rytų (graikų) apeigų katalikų Šventasis Juozapatas Lietuvai, kodėl mes jį gretiname su vieninteliu Lietuvos šventuoju karalaičiu Kazimieru? Juozapatas (Ivanas Gavrilovičius Kuncevičius) (1580–1623 11 12) – vienintelis ukrainietis, Rytų (graikų) apeigų katalikas (arba unitas), popiežiaus Urbono VIII 1643 m. paskelbtas palaimintuoju, o popiežiaus Pijaus IX – 1867 m. – šventuoju; vienas iš Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino (1617 m.) įkūrėjų, šventumui brendęs Ukrainoje, Lietuvoje (čia gyveno 1596–1617 m.) ir Baltarusijoje. 1963 m. jo palaikai perlaidoti Vatikane, Šv. Petro bazilikoje, dešinėje navoje, Šv. Bazilijaus Didžiojo altoriuje. Šventasis Juozapatas ir ...
  • Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau

    2023-03-15Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau
    Įvertinus aplinkos ministerijos užsakytą analizę aiškėja, kad modernizuoti daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės nėra taip brangu, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Bendros projekto išlaidos padidėja, bet nežymiai, o dėl renovacijos šilumos butuose prarandama net 8 kartus mažiau. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo „Tyrimas buvo atliktas siekiant išsklaidyti mitą, kad pasiekti aukštesnę energinio efektyvumo klasę – itin brangu, norėjome nešališkų ekspertų vertinimo ir įrodymų, jog A klasę pasiekti įmanoma ir jog tai finansiškai apsimoka. Jeigu imtume C klasės energinio efektyvumo pastatą kaip bazinį, gyventojams siekti B klasės yra 3 proc. brangiau, o A klasės – 23 proc. brangiau. Kalbant skaičiais, ...
  • Pasauliui – žinia apie Buktos girią ir jaunųjų miško bičiulių veiklą

    2023-03-13Pasauliui – žinia apie Buktos girią ir jaunųjų miško bičiulių veiklą
    Visai neseniai socialiniame tinkle „Twitter“ pasirodė žinutė apie Žuvinto biosferos rezervato miškus. Šią žinutę paskelbė Jungtinių Tautų (JT) Biologinės įvairovės konvencijos sekretoriatas ir tai pirmas atvejis, kai Lietuvai ir Žuvinto biosferos rezervate esančiai vertingais augalais garsėjančiai Buktos giriai netoli Marijampolės skirtas toks dėmesys. A. Pivoriūnas sako, kad žinia apie Buktos mišką ir moksleivių veiklą paplito po pasaulį. FSC GD/Mariaus Čepulio nuotrauka Šiek tiek daugiau nei minutę trunkančiame vaizdo įraše „Twitter“ informuojama apie tai, kad šioje girioje rasti 45 I pasauliniame kare žuvusių vokiečių karių kapai, ir rodoma, kaip juos tvarko Liud-vinavo Kazio Borutos gimnazijos moksleiviai, jaunųjų miško bičiulių būrelio „Giliukai“ ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.