Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis šios savaitės vidury savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė apie atlikto COVID-19 testo rezultatą. Testas buvo neigiamas.
Direktorius neslėpė simptomų nejutęs, nors vieną vakarą temperatūra buvo pakilusi iki 37. „Išsitirti nusprendžiau ne todėl, kad būčiau jautęsis blogai ar bijojęs šios ligos. Svarbiausias kirbantis klausimas buvo – ar yra bent menkiausia tikimybė, kad esu besimptomis ir galiu pernešti virusą kitiems, kurie galbūt paskui turės sveikatos problemų“, – teigė jis.
Apie tai, kad susirgo COVID-19, šią savaitę drąsiai visuomenei pranešė Kalvarijos savivaldybės administracijos direktorius Kęstas Spūdys. Tikrai nevadintume to reklama. Greičiau atsakomybe saugoti kitus.
Siaučiant koronavirusui, kurio mes nebepajėgiame sustabdyti, atsakomybė kiekvieno iš mūsų dėl šios ligos plitimo turėtų būti svarbiausiu prioritetu. Nes skaičiuojami ne tik nuo šios ligos pasveikusieji, bet ir mirusieji. Deja, spalio 11-ąją vykę rinkimai, o po jų Marijampolės regione masinis COVID-19 protrūkis tarp komisijos narių rodo, kad atsakomybės už save ir už kitą mes dar labai stokojame.
Loreta TUMELIENĖ
Tyrimą pradėjo teisėsaugos institucijos

„Suvalkiečio“ redakcijai pavyko gauti nuotraukas, kuriose užfiksuotos spalio 11 d. rinkimų nakties akimirkos Sūduvos pietinės rinkimų apygardos štabe. Ant laiptų – komisijų pirmininkai ir nariai.
Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, gavę anoniminį skundą dėl neatsakingo darbo Sūduvos pietinėje rinkimų apygardoje, kuomet po pirmojo rinkimų turo susirgo net keturių apylinkių – Daukšių, Valavičių, Gavaltuvos, Kalvarijos – komisijų ir pačios apygardos nariai, pradėjo faktų patikrinimą. Pasak Marijampolės apylinkės vyriausiojo prokuroro Arūno Žukausko, šią savaitę, trečiadienį, pradėti ikiteisminį tyrimą dėl skunde išdėstytų faktų buvo atsisakyta. Ikiteisminis tyrimas, anot vyriausiojo prokuroro, nepradėtas ir dėl COVID-19 protrūkio Marijampolės specialiuose globos namuose. Čia susirgo visi 40 gyventojų, iš kurių penki jau mirė, apsirgo ir didžioji dauguma personalo.
Būtent dėl to nemaža dalis žmonių, dirbusių rinkimų apylinkėse, mano, kad buvo neatsakinga rinkiminės Daukšių apylinkės pirmininke skirti specialiuosiuose globos namuose, tegul ir ne tiesiogiai su globotiniais dirbantį žmogų, kuris atėjęs į darbą spalio 11-ąją Daukšių rinkiminėje apygardoje komisijos nariams sakė dar neturintis COVID-19 testo tyrimo rezultatų.
Niekas nepasakys dabar, sutapimas tai ar ne, bet po pirmojo rinkimų turo Daukšių apylinkėje susirgo visi penki čia dirbusieji. Apsikrėtė ir kitų apylinkių komisijų nariai, nes juk visi jie tarpusavyje kontaktavo. Nuo koronaviruso ligos baigianti pasveikti Sūduvos pietinės apygardos pirmininkė Ingrida Kidolienė sako, kad išvengti tarpusavio kontaktavimo su apylinkių komisijų pirmininkais buvo neįmanoma. Juk pirmininkai vežė į apygardos štabą protokolus, rinkėjų sąrašus, biuletenius, juos reikėjo registruoti, sutikrinti.
Pasak vienos rinkimų apylinkės pirmininkės, kuriai po spalio 11-osios buvo konstatuotas koronavirusas, apygardos štabe buvo tokios darbo sąlygos, kad neapsikrėsti jie negalėjo. „Atvažiavę į štabą Lietuvninkų gatvėje po 24 val., mes, pirmininkai iš 53 rinkimų apylinkių, iki antros trečios valandos stovėjome eilėje vienas prie kito. Eilė nusidriekė nuo trečiojo aukšto iki pirmojo, buvo pertekliniai reikalavimai“, – teigė ne pirmus metus komisijos pirmininke dirbusi moteris.
Korona plito lyg besiritanti sniego gniūžtė
Daukšių rinkiminės apylinkės sekretorė Irma Leonavičienė šiandien jau beveik pasveikusi nuo COVID-19. Pasveikęs ir jos vyras. Viskas baigėsi lyg ir gerai, bet viso šio nerimo, blogos savijautos buvo galima išvengti. Moteris įsitikinusi, kad šia liga apsikrėtė dirbdama rinkiminėje apylinkėje Daukšiuose, kad tai lėmė žmonių neatsakingumas.
Irma neslepia, kad jai buvo truputį neramu, sužinojus jog jų komisijos pirmininkė dirba Marijampolės specialiuose globos namuose, kur COVID-19 virusas jau plito. Pirmininkė komisijos narėms sakė pasidariusi testą spalio 8-ąją, bet dar neturi atsakymo. „Tik dabar, atsukusi laiką atgal, galiu pasakyti, kad pirmininkė truputį kosėjo, dar mes teiravomės, ar jai viskas gerai“, – pasakojo Daukšių bibliotekoje dirbanti Irma.
Pasak moters, po pirmojo rinkimų turo praėjus keletui dienų ji ėmė jaustis kitaip negu įprastai. „Atrodė lyg giluminė sloga prasidėjusi, užgulta nosis, tarpais lyg šalta, lyg karšta. Bet apie koroną net nepagalvojau. Esu optimistė, buvau įsitikinusi, kad šia liga nesirgsiu. Dabar jau atsirenku, kad dingo ir kvapų pojūtis, nes gamindama pietus prisvilinau mėsą ir nejutau svilėsių kvapo“, – pasakojo Irma.
Spalio 15-ąją jai paskambino kolegė, kartu dirbusi rinkimuose, ir pasiteiravo, ar Irmai viskas gerai, ar ji žinanti, kad Daukšių apylinkės pirmininkei diagnozuotas COVID-19.
„Mane ištiko šokas, nepajutau, kaip iš bibliotekos išbėgau namo net striukės neužsimetusi. Sunkiausia buvo psichologiškai, kas dabar bus, ką daryti“, – prisiminimais apie tą dieną dalijosi Irma. Moteris prisiskambino į „Karštąją liniją“, užsiregistravo tyrimams. „Įspėjau vyrą, kad šis iš darbo grįžtų namo, nes neaišku, ar irgi nėra užsikrėtęs. Bijojau, kad neplatintume viruso kitiems.“
Spalio 16 d., penktadienį, Irmai buvo atliktas testas, sekmadienį ji gavo atsakymą, kad diag-nozuotas COVID-19. Tyrimui užsiregistravo ir moters sutuoktinis, jis taip pat gavo teigiamą atsakymą.
Moteris neslepia, kad šioje situacijoje jai buvo baisiausia, kad galėjo užkrėsti kitus žmones. Juk kurį laiką nežinojo, kad serga, dirbo bibliotekoje. „Prisiminusi visus, kurie tomis dienomis buvo bibliotekoje, su kuriais bendravome, skambinau jiems, įspėjau, kad turi izoliuotis. Juk į biblioteką buvo užėję ir keli mokytojai. Sutuoktinis taip pat įspėjo visus, su kuriais kontaktavo. Irma nustebusi, kad iš Visuomenės sveikatos centro specialistų nesulaukė jokių pranešimų, apie tai, kad susirgo jų apylinkės pirmininkė, kad jie privalo izoliuotis.
Gripu sirgdavo sunkiau
Anot Irmos, koronavirusu ji sirgo nesunkiai. Sunkiausia buvo psichologinė būsena, baimė, kas bus. Nuo šeštadienio moteriai pakilo temperatūra, kuri šokinėjo. Aukščiausia buvo 38 su keliomis dalelėmis. „Vargino kosulys, kol atsikosti, atrodo, lyg ir dusti pradedi. Silpnumo nebuvo, kaulų nelaužė, nieko neskaudėjo. Gripu esu sirgusi kažkada sunkiau. Aišku, apetitas dingo. Visą laiką kiekvieną dieną konsultavausi su šeimos gydytoja. Kol laikėsi temperatūra, gėriau paracetamolį ir vaistus nuo kosulio“, – pasakojo Irma. Anot jos, vyras sirgo dar lengviau. Porą dienų jam pasilaikė 37,6–37,2 temperatūra, ir visas sirgimas. Jeigu jis būtų nežinojęs, kad serga koronavirusu, tikrai būtų ėjęs su tokiais simptomais į darbą.
Daug sunkiau sirgo Sūduvos pietinės apygardos rinkimų apylinkėje dirbusi moteris. Ji nenorėjo, kad būtų viešinama jos pavardė, bet neslepia, kad yra įsitikinusi, jog korona apsikrėtė būtent po pirmojo rinkimų turo, stovėdama ant laiptų apygardos štabe ir laukdama, kol iš jos priims visus dokumentus.
„Ten buvo didžiulė betvarkė. Vienos komisijos pirmininkas net fotografavo mus visus, stovinčius ant laiptų. Visi pervargę, vieni su kaukėmis, kiti jas nusismaukę“, – pasakojo moteris. Anot jos, nė vienais metais taip nebuvę, nebuvo taip ilgai tikrinami sąrašai, žmonės nebuvo verčiami tiek laukti. „Buvome ir siaurame koridoriukyje susigrūdę, ir štabe ilgai sėdėjome, tik vėliau išgirdome, kad ten irgi buvo sergančių“, – kalbėjo moteris.
Rinkimų komisijos narė prisiminė, kad eilėje stovėjo netoli trijų apylinkių pirmininkių, kurios praėjus kelioms dienoms po spalio 11-osios susirgo COVID-19. Netrukus susirgo ir ji.
Rinkimų apylinkėje pirmininke dirbo ir COVID-19 po to susirgusi, o vėliau mirusi Jūratė Asijevičienė. Skaičiuojama, kad iš 13 apygardos komisijos narių, tik keturi neužsikrėtė korona. „Man pasakojo, kad po antrojo rinkimų turo darbas jau buvo organizuotas kitaip, pirmininkai sėdėjo savo automobiliuose, iš jų dokumentus paimdavo apygardos komisijos nariai“, – sakė moteris.
Mūsų pašnekovei koronavirusas buvo diagnozuotas praėjus kelioms dienoms po pirmojo rinkimų turo. Prieš tai moteris buvo sirgusi sinusitu, gėrė antibiotikus, jos imunitetas buvo nusilpęs, tad ir COVID-19 sirgo labai sunkiai. Įtarimas, kad apsikrėtė šiuo virusu jai kilo, kai pradėjo neužuosti kvapų. „Net valerijono lašus, atsisukusi buteliuką, uosčiau, bet nejaučiau jokio kvapo. Testas įtarimus patvirtino. Man labai skaudėjo galvą, kilo spaudimas iki 190, kartu iki 39 šokinėjo temperatūra. Galvojau mirsiu. Stipriai kosėjau. Išnyko maisto skonis, apetitas, valgiau, kad nors kiek valgyčiau. Dar ir dabar nesijaučiu pasveikusi, kosčiu, nors jau praėjo dvi savaitės“, – pasakojo moteris. Anot jos, ne visi namiškiai nuo jos užsikrėtė šia liga. Buvo ir nesusirgusių, bet buvo ir apsirgusių. Pašnekovė mano, kad viso šito buvo galima išvengti, jeigu žmonės elgtųsi atsakingiau.
COVID-19 plinta labai sparčiai, kad jis egzistuoja iš tiesų, jau pajutome, ko gero, visi, sužinoję apie susirgusius savo namiškius, draugus, bendradarbius, pažįstamus. Tad mūsų visų atsakingumas, saugant save ir kitus, dabar svarbus kaip niekad.