Jei manote, kad specialistų perspėjimai apie kibernetinius išpuolius tėra pramanai ar perdėtas rūpestis elektroninės erdvės saugumu, kraštietės „TV pagalbos“ žurnalistės, „X faktoriaus“ dalyvės Gerdos Žemaitės patirtis įrodo, kad kibernetiniai sukčiai yra kuo tikriausi, o jų veiksmai – labai skaudūs. Prieš porą savaičių programišiai užgrobė moters socialinio tinklalapio „Instagram“ paskyrą, kurioje ji yra subūrusi 43 tūkstančių sekėjų komandą. Po poros savaičių G. Žemaitė savo paskyrą atgavo, tačiau tam prireikė ne tik daug kantrybės, bet ir specialistų pagalbos.
Viskas – dėl skubėjimo

Iš Marijampolės kilusi Gerda Žemaitė „Instagram“ paskyrą prarado neapdairiai paspaudusi žinutėje atsiųstą sukčių nuorodą.
Nemaloni situacija Gerdai nutiko spalio 14 dieną, kai gavusi neva „Instagram“ administracijos siųsta žinutę su perspėjimu apie atliktą „Instagram“ taisyklių pažeidimą ir raginimą paspausti nuorodą, kurią ji, deja, paspaudė ir prarado teisę prieiti prie ilgai kurtos anketos, taip pat čia skelbto turinio.
– Žinutė atrodė labai įtikinamai – su visais organizacijos logotipais ir „Instagram“ būdinga rašysena. Po perspėjimu apie taisyklių pažeidimus buvo nurodymas užpildyti specialią anketą ir pasiaiškinti dėl situacijos. Jei neužpildysiu anketos, buvo pagrasinta mano paskyrą per 24 val. pašalinti. Skaitydama tą žinutę kažkur skubėjau, vėlavau.
Nenorėdama neva prarasti paskyros, paspaudžiau atsiųstą nuorodą ir suvedžiau pageidaujamus duomenis, tarp kurių, aišku, buvo ir paskyros slaptažodis. Suglumau, kai neradau vietos, kurioje galėčiau pasiaiškinti dėl pažeistų taisyklių. Tuomet suvokiau, kad čia kažkas ne taip. Bandžiau keisti paskyros slaptažodį, tačiau buvo per vėlu – paskyrą kažkas akimirksniu užgrobė, – pasakojo G. Žemaitė.
Sugrąžino informacinių technologijų specialistai

Taip atrodė G. Žemaitei atsiųstas sukčių pranešimas. Nors žinutė apipavidalinta su socialinio tinklalapio logotipais ir „Instagram“ būdinga rašysena, akyliau paanalizavus galima pastebėti gramatinių klaidų.
Savo užgrobtą anketą Gerda netrukus ėmė stebėti iš sūnaus telefono. Vardo ir pavardės laukelyje vietoje Gerdos Žemaitės atsirado užrašas Jesika Milas, o nuotraukos, vaizdo įrašai, kuriuos anksčiau į anketą buvo įkėlusi Gerda, buvo ištrinti. Profilio nuotraukos vietoje, kurioje buvo Gerdos atvaizdas, buvo įdėta azijietiškos kilmės merginos fotografija. Gerda bandė rašyti „Instagram“ skųsdamasi anketos vagyste ir prašė ją sugrąžinti teisėtai savininkei. Pranešimus apie paskyros užgrobimą socialiniam tinklui rašė ir Gerdos šeimos nariai, draugai ir artimieji. Niekas nepadėjo. Netekusi vilties susigrąžinti anketą Gerda susikūrė naują, tačiau netrukus atgavo ir senąją.

Praradusi vieną „Instagram“ paskyrą Gerda netrukus susikūrė kitą, kurioje dalijosi užgrobta pirmosios paskyros nuotrauka, prašydama sekėjų ją stebėti, nes turėjo vilties anketą atgauti.
– Pagalbos kreipiausi į informacinių technologijų specialistus. Oficialiai tokių paslaugų informatikai neteikia, nes šansų atgauti užgrobtą anketą yra nedaug. Vis dėlto vienas parekomenduotas žmogus ryžosi padėti. Jis išsiaiškino, kad anketą užgrobė pilietis iš Turkijos. Kokie buvo jo išpuolio motyvai – neaišku, nes per tas porą savaičių, kol specialistas stengėsi atgauti mano anketą, išpirkos prašymo nesulaukiau. Turiu pripažinti, kad jei pageidaujama suma būtų buvusi ne per didelė, turbūt būčiau ryžusis ją sumokėti. Laimei, to neprireikė, nes specialistas anketą sugrąžino. Gali būti, kad paskyrą, kuri turi nemažai sekėjų, buvo siekiama parduoti juodojoje rinkoje, tačiau nelabai suprantu, ką naudinga ir vertinga Turkijoje būtų galima nuveikti su lietuviška anketa ir lietuviais sekėjais, – svarstė moteris.
Pataria į saugumą žiūrėti atsakingai
Vos tik atgavusi anketą G. Žemaitė, patarta informacinių technologijų specialisto, susikūrė dvigubą paskyros autorizaciją. Gerda pripažino, kad pati to padaryti nesugebėjo, todėl paprašė sūnaus pagalbos. Moters pasakojo, kad puikiai naująsias technologijas įvaldęs jaunuolis turėjo paplušėti, kol įvykdė specialistų patarimus.
– Dviguba autorizacija, paprastais žodžiais tariant, yra dvigubas prisijungimas. Pavyzdžiui, dabar jungdamasi prie savo paskyros turiu į nurodytus laukelius ne tik įvesti slaptažodį ir vartotojo vardą, bet ir patvirtinti prisijungimą telefonu. Visa tai sukonfigūruoti padėjo sūnus – pati nebūčiau to sugebėjusi padaryti. Eiliniam žmogui tai nėra visai paprasta operacija. Kaip bebūtų, pasistengti dėl saugumo verta. Reikia pripažinti, kad nerimavau dėl paskyroje esančių duomenų saugumo – juk jie pateko į visiškai nežinomų asmenų rankas. Galima tik įsivaizduoti, kas galėtų nutikti, jei į nusikaltėlių rankas pakliūtų kur kas sudėtingesni duomenys. Gaila ir neramu dėl bet kokių duomenų. Pavyzdžiui, dabar paskyrą teks pradėti vesti nuo nulio, nes anketą užgrobęs turkas joje viską ištrynė, – guodėsi žinoma kraštietė.