Suvaržymai dėl pasaulį krečiančios pandemijos vis labiau į rėmus spraudžia mūsų gyvenimus. Tiek daug visko negalima, nerekomenduojama, tiek daug reikia saugotis. Kartu su karantinu suvaržymai neaplenkė ir maldos namų. Reaguodami į susiklosčiusią epidemiologinę padėtį, Lietuvos vyskupai konferencijoje priėmė sprendimą, kad bažnyčių durys per šį karantiną žmonėms liks atviros.
Loreta TUMELIENĖ
Vyskupų konferencijos sprendimas
Perimdami kaimyninių šalių patirtį, atsižvelgdami į svarbų tikinčiųjų poreikį dalyvauti šv. Mišiose bei priimti sakramentus, taip pat į šalies Vyriausybės sprendimą skelbti karantiną visoje šalyje, Vyskupų konferencijoje vyskupai priėmė sprendimą, kad nuo lapkričio 7 d. iki tol, kol galios Vyriausybės paskelbtas karantinas, šv. Mišios bus aukojamos, bet ribojant tikinčiųjų skaičių. Parapijų klebonams išplatintos rekomendacijos, kaip užtikrinti bažnyčiose besimeldžiančių žmonių saugumą. Tikintieji karantino metu į bažnyčią įleidžiami su burną ir nosį dengiančiomis kaukėmis. Pamaldų dalyviams būtina garantuoti saugų plotą (10 kv. m vienam žmogui), laikytis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp susirinkusiųjų ar asmenų grupių, kurios gali būti iki 5 žmonių ar šeimos narių. Besimeldžiantys lauke taip pat turi laikytis dvejų metrų atstumo vienas nuo kito.
Jaučiant simptomus, būdingus peršalimo ligoms, patariama susilaikyti nuo Eucharistijos šventimo bažnyčioje, o šv. Mišiose dalyvauti likus namie ir naudojantis šiuolaikinėmis komunikacijomis.
Tarnystė sutapo su karantinu
Antrus metus Sasnavos Švč. Mergelės Marijos Vardo parapijoje klebonaujantis kunigas, socialinių mokslų licenciatas Linas Baltrušaitis sako, kad jo tarnystės vieta Sasnavoje sutapo su karantinu. „Liepą pradėjau darbą Sasnavoje, o kovą jau užklupo karantinas. Tad ne su visais parapijiečiais spėjau dar susipažinti, ne visus aplankyti“, – kalba dvasininkas. Anot kunigo, buvęs Sasnavos bažnyčios klebonas Arvydas Liepa skaičiuodavo, kad parapijoje yra 1700 gyventojų.
Klebonas džiaugiasi, kad bažnyčios šiuo nelengvu laikotarpiu neužsidarė nuo tikinčiųjų. Žmonėms dabar, kaip niekada, reikia maldos, kuri padėtų nusiraminti, tikėjimo, kad viskas bus gerai. „Dvasinės darnos ir ramybės trūksta ir mūsų visuomenei, ir visam pasauliui. Visi prieš kažką kovoja“, – kalbėjo dvasininkas.

„Padarėme, ką galėjome, kad žmonės būtų apsaugoti nuo COVID-19 ligos, ir kad norintys galėtų ateiti į maldos namus melstis“, – sako kun. Linas Baltrušaitis.
Laikomasi rekomendacijų
Pasak kun. L. Baltrušaičio, Sasnavos bažnyčioje Mišiose dalyvaujantiems tikintiesiems sudaryti saugias sąlygas nesudėtinga. Bažnyčia didelė, 700 kvadratinių metrų, tad joje gali melstis apie 70 parapijiečių. „Praėjusį sekmadienį, kai iš vakaro paskelbė karantiną, Mišiose dalyvavo apie 50 žmonių, tad saugūs atstumai tikrai buvo išlaikyti“, – pasakojo klebonas.
Kad žmonėms būtų lengviau suprasti naujus reikalavimus, bažnyčioje užtvertas kas antras suolas, pažymėtos vietos, kur galima sėsti. „Dėl žmonių saugumo atsisakėme choro, nes jame irgi yra rizikos grupei priskiriamų žmonių. Per Mišias gieda viena vargonininkė. Zakristijoje patarnaujančius pagalbininkus, kad kuo mažiau būtų kontaktų, paprašiau sėdėti bažnyčioje prie savo šeimų. Susitvarkau vienas. Aukos neberenkamos, dedamos į bažnyčios aukų dėžutę“, – vardijo kun. L. Baltrušaitis.

Bažnyčioje galima sėsti į kas antrą suolą.
Saugojimosi priemonių yra ir daugiau. Pasak kunigo, po kiekvienų Mišių dezinfekuojami suolai. Komunija duodama į ranką. Nuo praėjusio karantino išliko tradicija Mišias aukoti ir šeštadienį –kad išsiskirstytų žmonių srautai, kad vengiantys didesnių susibūrimų sekmadienio Mišias galėtų atšvęsti iš vakaro. Be to, eilinėmis savaitės dienomis bažnyčioje taip pat aukojamos Šventos mišios.
Per laidotuves, anot klebono, galioja tokios pačios rekomendacijos. Būtina išlaikyti atstumus, dėvėti kaukes. Krikštynų ir vestuvių sezonas dabar pasibaigęs, tad čia rūpesčių nekyla.
Vis dėlto, koks bebūtų sunkus laikotarpis, kun. L. Baltrušaitis galvoja ir apie ateities planus. Klebonas mano, kad bažnyčių durys žmonėms turi būti kuo labiau atvertos, kad ne tik vietos gyventojai galėtų ateiti į Mišias, bet ir pro šalį važiuojantys keliautojai galėtų bet kada užeiti į Sasnavos maldos namus. „Maldą sukalbėti, Dievą pagarbinti, ar bažnyčios skliautais pasigrožėti. Juk vienintelę tokią turime“, – sako kun. L. Baltrušaitis. Anot klebono, išpopuliarėjus vietiniam turizmui, Sasnavą lankė nemažai žmonių, tad norima, kad atvykusieji ne tik apeitų bažnyčią, bet ir vidų pamatytų. Kadangi nėra galimybės, kad kas nors visą laiką būtų bažnyčioje, nuspręsta įrengti prie durų grotas ir duris laikyti atviras. Buvo rašomas projektas, gauta lėšų, tad klebonas tikisi, kad sumanymą pavyks įgyvendinti.
Svarbiausia išlikti fiziškai ir dvasiškai sveikiems
„Pandemija pagrobė Velykas, tikimės, kad Kalėdų nepavogs. Bet jeigu ir nebus Kalėdų, prie kokių mes esame įpratę, ateis kitos. Svarbiausia, kad žmonės jų sulauktų. Juk didžiausia vertybė – žmogus. Tad turime juos saugoti. Mūsų ištikimiausi Mišių dalyviai priskiriami rizikos grupei, stengiamės, kad jie išliktų sveiki“, – kalbėjo kun. L. Baltrušaitis.
Klebonas pastebi, kad bažnyčiose jau po pirmojo karantino renkasi mažiau žmonių. Jeigu iki abiejų karantinų tikinčiųjų ateidavo apie 200, tai dabar Mišiose sulaukiama keturiasdešimties, penkiasdešimties. Garbaus amžiaus žmonės saugosi, ne vienas pasisako, kad vaikai, rūpindamiesi tėvais, draudžia eiti į visuomenę. „Sasnavoje žmonės ne taip jaučia suvaržymus, jiems lengviau ištverti karantiną. Dauguma gyvena individualiuose namuose, turi savo kiemus, kur gali išeiti, per tvorą su kaimynu pabendrauti. Turi kuo rūpintis, ką veikti. Tai šuniukas, tai kačiukas, daržas. Sunkiau išgyventi miestuose žmonėms, kurie visą laiką būna butuose. Tenka ugdyti kantrybę, gebėjimą sutarti“, – kalbėjo klebonas.
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos