Apie tai, kaip Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai kovoja su kontrabanda, pasakoja laikinai Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko funkcijas atliekantis Elanas JABLONSKAS.

Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato funkcijas atliekantis Elanas Jablonskas, kviečia gyventojus įsijungti į kovą su „šešėliu“. Marijampolės AVPK nuotrauka
Pirmauja cigaretės
Pasak E. Jablonsko, neteisėtas akcizais apmokestinamų prekių, dar kitaip vadinamų „kontrabandinių“ prekių, ypač cigarečių, alkoholinių gėrimų, patekimas į Lietuvos rinką ir toliau išlieka Marijampolės apskr. VPK prioritetinė veiklos sritis kovojant su „šešėliu“. Tai reziumuoja 2020 metais pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis, sulaikytas didelis kiekis kontrabandinių prekių (šiemet registruota daugiau nusikalstamų veikų, kvalifikuojamų pagal LR BK 199-2 str. (kontrabanda).
Policijos komisariato viršininko teigimu, 2019 metais per 10 mėnesių buvo registruota 9 nusikalstamos veikos (toliau – NV): 1 NV – dėl LR BK 199 str. 3 d. ir 8 NV dėl LR BK 199-2 str.
Šiais metais per tokį patį laikotarpį registruota 14 nusikalstamų veikų dėl kontrabandos.
„Iš akcizais apmokestinamų prekių, kurios neteisėtai (kontrabanda) patenka į Marijampolės apskr. VPK aptarnaujamą teritoriją, pirmauja cigaretės. Sulaikytų prekių vertė per 2020 m. 10 mėn. siekia beveik 700 tūkst. eurų.
Taip pat vis dažniau sulaikomi kontrabandiniai alkoholiniai gėrimai (dominuoja stiprūs alkoholiniai gėrimai – degtinė)“, – pasakojo Marijampolės AVPK viršininkas.
Pasak E. Jablonsko, nuo 2020 m. sausio 1 d. iki rugsėjo 30 d. pagal Administracinių nusižengimų kodeksą (ANK) nustatyta 119 pažeidimų dėl tabako gaminių. Iš nelegalios apyvartos, vykdant ikiteisminius tyrimus ir pagal ANK, paimta 3 mln. 508076 vienetai cigarečių.
Dėl alkoholio užfiksuota 14 administracinių nusižengimų. Iš nelegalios apyvartos, pradėjus ikiteisminius tyrimus ir pagal ANK, paimta 925,115 l alkoholio skiedinių, namų gamybos alkoholio, raugalo ir gamyklinio alkoholio.
Kontrabanda vis dar populiari
Viršininkas, paklaustas, ar nepastebima šių nusikaltimų mažėjimo tendencijos, juk taip aktyviai kovojama su kontrabanda, sakė, jog šios nusikalstamos veikos yra latentinės (paslėptos). Tai, kad registruota daugiau nusikalstamų veikų, įtakos turėjo policijos pareigūnų proaktyvi veikla.
Pasak E. Jablonsko, šiais metais Marijampolės apskrities VPK aptarnaujamojoje teritorijoje iš viso įtarimai dėl kontrabandos pareikšti 17 asmenų. Didžiausią dalį (35 proc.) sudaro Marijampolės sav. gyventojai, Vilkaviškio r. sav. – 29 proc., Lenkijos piliečiai – 18 proc. Po 6 proc. sudaro Kalvarijos sav., Jurbarko r. sav. ir kitų Lietuvos savivaldybių gyventojai.
Pagal patvirtintą Kriminalinės policijos padalinių kompetenciją šių nusikaltimų atskleidimu ir tyrimu užsiima Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyrius ir Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyrius.
Anot policijos komisariato vadovo, didžiausia šiais metais sulaikyta kontrabanda liepos 8 dieną, kuomet į policijos rankas pateko du Lietuvos Respublikos piliečiai, gabenę ir laikę akcizais apmokestinamas prekes, Rusijos Federacijos banderolėmis paženklintus 79 tūkst. pakelių cigarečių. Jų – vertė 279660 eurų.
Policijos komisariato viršininkas, paklaustas, koks buvo įsimintiniausias tokio pobūdžio nusikaltimo atskleidimas, sako, tai įvyko šių metų kovo mėnesį. Marijampolės apskr. VPK Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai kelyje Marijampolė–Vilkaviškis sulaikė automobilį „VW Transporter“, kuriame buvo buvo rasta ir paimta 49500 pakelių kontrabandinių cigarečių su Baltarusijos Respublikos banderolėmis. Cigarečių vertė – 181665 eurai. Tyrimo metu buvo sulaikyti šią nusikalstamą veiką organizavę ir vykdę asmenys. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis. Tyrimas perduotas į teismą.
Kovoti su kontrabanda – visų darbas
Pasak policijos komisariato vadovo, į Marijampolės apskr. VPK aptarnaujamą teritoriją dažniausiai cigaretės patenka iš Baltarusijos Respublikos ir Rusijos Federacijos.

Kontrabanda dažniausiai į Lietuvą patenka iš Baltarusijos ar Rusijos Federacijos. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos
Nors bausmės už šiuos nusikaltimus pakankamai didelės, dažnai dar taikomas ir transporto priemonės konfiskavimas, buvo nemažai atvejų, kai nuteisti asmenys vėl griebiasi nusikalstamos veiklos. E. Jablonsko manymu, taip nutinka todėl, kad cigaretės Baltarusijoje, Rusijoje yra daug pigesnės. Tokią prekę neteisėtai įvežus ir realizavus Lietuvoje, galima nusikalstamu būdu įgyti nemažus pinigus. Galimai tai ir vilioja asmenis užsiimti šiuo nusikalstamu verslu. Todėl jau kartą teisėsaugos pareigūnams įkliuvę pažeidėjai, net ir sumokėję baudas, tikėdamiesi išvengti pakartotinio sulaikymo, vėl imasi šių nusikaltimų.
„Norime priminti gyventojams, kad kova su „šešėliu“ yra ne tik policijos darbas. Gyventojai, nepirkdami kontrabandinių prekių, taip prisidėtų, kad pinigai už šias prekes patektų ne į nusikaltėlių kišenes, o į valstybės biudžetą. Siekdami užkirsti kelią ekonomikos, verslo tvarkos, finansų sistemos ar korupcinio pobūdžio nusikalstamoms veikoms, kuriomis daroma žala valstybei (pvz. kontrabanda, neteisėta akcizinių prekių apyvarta, sukčiavimas, neteisėtas praturtėjimas, korupcija ir kt.), raginame gyventojus nelikti abejingus ir, turint vertingos informacijos, kuri padėtų išaiškinti nusikalstamas veikas, apie tai pranešti 112“, – sakė policijos komisariato vadovas.