Trijų Karalių dieną, sausio 6-ąją, jau penkiolika metų vis kitame mieste ar miestelyje susirinkdavo visos šalies geriausi tautodailininkai, kad iš gražaus būrio būtų išrinkti vertieji „Aukso vainiko“ – didžiausio įvertinimo šioje srityje. (Nors kas iš tiesų gali pasverti tokius dalykus kaip meniškumas, meistrystė, įtaiga, pamatuoti, kiek širdies įdėta…). Kaip bebūtų – tai visada šventė jau vien todėl, kad galima susitikti su bendraminčiais, įvertinti vieniems kitų darbus. Tad pernai 15-osios parodos, skirtos Tautodailės metų pradžiai, iškilmėse tradiciškai buvo atsisveikinta „iki kitų metų Trijų Karalių…“
Visi žinome, kokie buvo praėję metai, daugelio planuotų dalykų teko atsisakyti, bet Lietuvos nacionalinio kultūros centro sumanyta ir organizuojama respublikinė konkursinė liaudies meno paroda „Aukso vainikas“ vis dėlto nebuvo atšaukta – per kelių mėnesių tarpsnį tarp dviejų karantinų regionuose vyko parodos (Marijampolėje irgi jau tradiciškai buvo susirinkę visos apskrities kūrėjai), kai kur tik atrinkta po vieną vaizdinės, taikomosios dailės ir kryždirbystės atstovą. Pandemijai padiktavus naujas taisykles, kompetentinga komisija juos rinko ir virtualioje erdvėje.

Kadras iš katalogo. Katalogo nuoroda.
„Baigiamojoje konkursinėje „Aukso vainiko“ parodoje, skirtoje Tautodailės metams paminėti, pristatyti trisdešimties kūrėjų, geriausių savo apskričių meistrų, darbai. Nugalėtojais tapo kalvis Saulius Kronis (Panevėžio r.), pristatęs konkursui tradicinių kalviškų saulučių kolekciją, grafikas Viktoras Žilinskas (Kaunas), pateikęs konkursui lino raižinius, ir audėja Birutė Andrijauskienė (Zarasai), konkursui pateikusi tautinių kostiumų kolekciją, – rašoma Nacionalinio kultūros centro informacijoje. – Niekas nepaneigs, kad praėjusieji metai buvo iš esmės kitokie, pažėrę ne tik netikėtumų, iššūkių, bet ir naujų galimybių, atradimų. Dėl įvestų ribojimų dalis parodų buvo eksponuojamos ne tik gyvai, bet ir perkeltos į virtualią erdvę. Tokiu būdu parodas aplankyti galėjo ir toli gyvenantys liaudies meno puoselėtojai, jos tapo pasiekiamos net ir gyvenantiems užsienyje.
Pagrindinis konkursinės parodos „Aukso vainikas“ tikslas – išsaugoti lietuvių liaudies dailės bruožus, tačiau ne mažiau svarbu būti ne tik tradicijų kartotoju, bet ir kūrėju, išlaikant tradicijas kurti nauja. Tai neįmanoma be lietuviškos pasaulėvokos. Dangus ir žemė pasaulyje tie patys, tačiau kiekviena tauta turi savitą pasaulio veikimo paaiškinimą, kuris mūsų laikus pasiekė apipintas tautos patirtimi, išgyvenimais, stebėjimais. Šis suvokimas leidžia kurti nepasiklystant tarp savų ir svetimų vertybių. Svarbu ne tik jas išlaikyti, bet ir perduoti ateities kartoms, kad liaudies meno tradicija nenutrūkstamai tęstųsi besikeičiant žmonijai.“
Primename, kad Marijampolės regionui atstovavo vilkaviškietė Vilija Šūmakarienė (tekstilė) ir šakietis kryždirbys Andrius Bieliukas – jų darbai eksponuojami respublikinėje parodoje. Antromis ir trečiomis vietomis įvertinta po keturis mūsų krašto kūrėjus, jų pavardės įrašytos ir solidžiame šios parodos kataloge.
Konkursinių darbų paroda eksponuojama Raudondvario dvare – čia turėjo vykti ir laureatų vainikavimo iškilmės. Jos nukeltos vėlesniam laikui, vainikai tebelaukia. O parodą aplankyti – pavartyti jos katalogą – galite virtualiai: https://bit.ly/2JMi7ua. Tikrai verta.
Lina VOLUNGYTĖ