www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Ar COVID-19 persirgęs žmogus nepavojingas?

Išplitus pandemijai, visuomenę kamuoja vis daugiau klausimų. Vienas iš jų – ar COVID-19 liga persirgęs asmuo negali užkrėsti sveikųjų? Kada žmogus laikomas sveiku, nepavojingu visuomenei?

Sveikatos apsaugos ministerija yra nustačiusi taisykles, kada asmuo laikomas pasveikusiu nuo koronaviruso. Taisyklės sudarytos remiantis mokslininkų rekomendacijomis ir kitų šalių praktika, pagal tai nustatytas ir saviizoliacijos laikas. Mat pakartotinis testas asmeniui, kuriam buvo nustatytas COVID-19, jau nėra atliekamas. Pacientams, sergantiems lengva koronaviruso forma, izoliacija gali būti nutraukta praėjus 10 dienų nuo simptomų atsiradimo pradžios, jei ligos simptomai išnyko ir per pastarąsias 24 val. nepasireiškė karščiavimas. Jei ligos simptomai išnyko po dešimtos susirgimo dienos, izoliacija gali būti nutraukta po simptomų išnykimo praėjus ne mažiau kaip 3 dienoms.

Gydytojas epidemiologas Paulius Gradeckas.
Gydytojas epidemiologas Paulius Gradeckas.
Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka

Sergant sunkia koronaviruso forma izoliacija gali būti nutraukta po 20 dienų, jei išnyko ligai būdingi simptomai ir per 24 val. nepasireiškė karščiavimas nevartojant vaistų. Pacientams, sergantiems besimptome COVID-19 forma, izoliacija gali būti nutraukta praėjus 10 dienų po ligos nustatymo PGR metodu – kai pirmą kartą nosiaryklės mėginyje buvo aptiktas virusas. Praėjus numatytam laikotarpiui ir nepasireiškus simptomams, užteks šeimos gydytojo patvirtinimo, kad pacientas pasveiko.

Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pareigas laikinai einančio gydytojo epidemiologo Pauliaus Gradecko klausėme, ar COVID-19 persirgęs žmogus, atbuvęs visą saviizoliacijos laiką, gali elgtis drąsiai. Ar jis neužsikrės pats, neužkrės sveikųjų?

Pasak epidemiologo, COVID-19 liga persirgęs asmuo, atbuvęs visą izoliacijos laiką, turintis normalų imunitetą, negali būti užkrato nešiotoju. Aišku, yra išimčių. Jeigu žmogaus būklė dėl anksčiau patirtų ligų ar genetinių faktorių neleidžia susiformuoti imunitetui, jis kurį laiką dar gali skleisti virusą. Pasaulio rekordas šiuo atveju yra 73 dienos. Į rekordą pretenduojantis asmuo turėjo keletą ligų, kurios neleido organizme susiformuoti imunitetui.

Kadangi COVID-19 nėra iki galo atskleistas virusas, nėra ir vienareikšmio atsakymo, todėl net ir persirgusiam žmogui rekomenduojama laikytis visų apsaugos priemonių, nes jis gali susirgti antrą kartą.

P. Gradeckas, paklaustas, ar COVID-19 viruso negalime pernešti ant drabužių, batų, aiškino, kad ši korona labiausiai plinta oro lašeliniu būdu – ne tik stambiais, bet ir smulkiais lašeliais, vadinamuoju aerozoliu. Be to, virusas nėra greitai žūstantis ir aplinkoje išsilaiko nuo kelių valandų iki kelių parų. Ypač koronavirusas mėgsta metalinius paviršius. Tai paaiškina, kodėl jis greitai plinta gydymo įstaigose. Mūsų avalynė daugiausia yra odinė, drabužiai medžiaginiai. Ant šių paviršių virusas būna trumpai, todėl tokio užkrato galimybė maža: iš šimto – vienas atvejis.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika