Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos Draugystės padalinys (Draugystės biblio-teka) šalies mastu išrinkta kūrybiškiausia biblioteka. Ši nominacija mūsų miesto bibliotekai atiteko praėjusiais metais Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos surengtame konkurse. Rezultatai buvo paskelbti ir apdovanojimai įteikti besibaigiant 2020-iesiems. Nominaciją Draugystės biblioteka laimėjo Viešųjų bibliotekų padalinių (filialų) kategorijoje.
Moderni biblioteka visai šeimai
Modernią biblioteką, nors ji įsikūrusi ne pačiame miesto centre, marijampoliečiai labai mėgsta. Draugystės biblioteka – tai bib-lioteka visai šeimai. Tokį tikslą jos darbuotojai išsikėlė nuo pat bibliotekos įsikūrimo ir sėkmingai jį įgyvendina.
Dar vienas bibliotekos tikslas, dėl kurio jai ir atiteko kūrybiškiausios bibliotekos nominacija, – įtraukti lankytojus į kūrybinę veiklą. Praėjusiais metais tokia veikla tiesiog virė…

Draugystės bibliotekai vadovaujanti Dana Lukšienė sako, kad kūrybiškiausios bibliotekos titulą labiausiai lėmė praėjusiais metais įgyvendintas projektas „Mažasis menų inkubatorius“.
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos
Draugystės biblioteka traukia lankytojus atvira ir neformalia erdve. Seniai praėjo laikai, kai žmonės čia užsukdavo tik pasikeisti knygų. Bibliotekoje vyksta daug ir įvairių meninių veiklų. Kai kurios iš jų – labai originalios. Organizuojamos ne tik skaitymo popietės, knygų pristatymai, paro-dos suaugusiems ir vaikams, bet ir kūrybinės dirbtuvės. Mokomasi piešti, iliustruoti, naudotis grafikos planšetėmis ir kita modernia įranga. Praėjusiais metais užmegztas kūrybinis bendradarbiavimas tarp Lietuvos bei užsienio kūrėjų ir miesto kūrybinės bendruomenės.
Kūrybinė veikla pritraukia daug vaikų ir jaunimo, mat stengiamasi atsižvelgti į jų interesus.
Originalių sumanymų ypač netrūko praėjusiais metais – vyko kūrybinės dirbtuvės, sienos tapybos procesas, susitikimai su menininkais iš užsienio. Visi užsiėmimai – nemokami.
Nestinga ir popiečių, susitikimų, kurie labiau domina kitų amžiaus grupių lankytojus. Taigi išsikeltas tikslas, kad tai biblioteka visai šeimai, yra puoselėjamas.
Prieš kelerius metus bibliotekoje buvo įkurta komiksų skaitykla, vyksta su komiksų kultūra susijusi meno edukacija. Komiksai labiau domina jaunimą. Bent jau taip įprasta manyti. Tačiau bibliotekos darbuotojos skatina šiuo žanru pasidomėti ir suaugusius. Taigi ir tarp jų yra komiksų gerbėjų. Šis žanras dažnai atskleidžia opias visuomenės problemas, atkreipia į jas dėmesį, neretai įdomus yra autorių netradicinis požiūris į aplink mus verdantį gyvenimą.
Lankytojus į biblioteką traukia ir modernios priemonės. Pavyzdžiui, interaktyvus edukacinis stalas su programine įranga. Jis naudojamas su bendradarbiaujančiomis švietimo įstaigomis organizuojant netradicinius mokymus-pamokas. Moksleiviai mokosi anglų kalbos, geografijos, istorijos, lietuvių kalbos, meno istorijos, tekstų kūrimo.
Organizuojami ir individualūs laisvalaikio užsiėmimai šeimoms bei vaikams. Jauniausiems bibliotekos lankytojams sudominti įrengta žaidimų zona, kartais pasitelkiamas lėlių teatras.
Originalus projektas: buvo mokomasi piešti grafikos planšetėmis, iliustruoti knygas
Kūrybiškiausios bibliotekos apdovanojimą labai daug nulėmė įgyvendintas projektas „Mažasis menų inkubatorius“. Tai – netradicinis, originalus projektas. Jo metu bibliotekoje buvo organizuotos net kelios tarptautinės meno (daugiausia – knygų iliustravimo) rezidencijos, taip pat buvo rengiami seminarai ir kūrybinės dirbtuvės, kuriose patirtimi dalijosi profesionalūs menininkai: iliustratorė ir knygų kūrėja Marie Muravski (Rusija) bei iliustratorius, knygų vaikams autorius, animatorius, komiksų kūrėjas Martinš Zutis (Latvija).
Menininkas M. Zutis ne tik vedė kūrybinių dirbtuvių užsiėmimus, bet ir įkūrė mažiausią Marijampolėje meno galeriją bibliotekos žaidimų namelyje.
Dar vienas projekto dalyvis – menininkas Arminas Raugevičius – sukūrė interaktyvų piešinį ant bibliotekos priestato sienos. Šis kūrinys ryškiai šviečia bei kviečia pasigrožėti juo ir dieną, ir naktį.
„Mažojo menų inkubatoriaus“ metu buvo surengtos animacijos, interaktyvių knygų kūrimo ir grafičių dirbtuvės. Viso to buvo galima mokytis, kažką sukurti ir pasidžiaugti rezultatu. Šias dirbtuves ypač gausiai lankė vaikai ir jaunimas. Projekto sumanytoja ir pagrindinė jo organizatorė – buvusi bibliotekos darbuotoja Ieva Gvazdaitytė. Ji pati domisi iliustravimo menu, yra dalyvavusi ir patirties įgijusi tarptautinėse meno rezidencijose. Būtent Ievos iniciatyva bibliotekoje atsirado ir komiksų skaitykla.
Vienos iš surengtų kūrybinių dirbtuvių vadinosi „Atvirukai miestui“. Jų metu dalyviai įamžino mėgstamiausias miesto vietas. Buvo sukurti atvirukai, nemokamai platinami bibliotekoje ir Marijampolės turizmo informacijos centre.
„Mažasis menų inkubatorius“ lėmė, kad šioje bibliotekoje greta kitų veiklų buvo daug dėmesio skirta menui. Lankytojams patiko lavinti savo kūrybiškumą – visi užsiėmimai, dirbtuvės buvo gausiai lankomi.
Apdovanojimas už kūrybiškus sprendimus – jau ne pirmas
Kūrybiškiausios bibliotekos titulas – ne pirmasis apdovanojimas, kurį šalies mastu yra gavusi Draugystės biblioteka. 2014 metais respublikiniame bibliotekų „Metų nominacijos“ konkurse jai atiteko nominacija „Netradicinė biblioteka“.
Tuomet apdovanojimą lėmė įgyvendintas projektas „Bendradarbiavimas, kuriant biblioteką šeimai“. Tuo metu bibliotekoje buvo sukurta sistema, teikianti šiuolaikiškas edukacijos, kultūros ir informacijos paslaugas visai šeimai. Bibliotekoje veikia mediateka, informacinių ir komunikacinių technologijų užsiėmimų zonos, skirtos saviraiškos projektams įgyvendinti ir kūrybiniams bei meniniams gebėjimams realizuoti.
Jolanta RAČAITĖ