Vilniaus universitetinės ligoninės (VUL) Santaros klinikų ir Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnybos išplatino pranešimą, kuriame medikai reiškia susirūpinimą, kad gyventojai daug rečiau kreipiasi į specialistus dėl įvairių negalavimų. Tai rodo, kad žmonės mažiau prižiūri savo sveikatą, o tai nėra gera tendencija.
Medikai išreiškė susirūpinimą
Santaros klinikų direktoriaus medicinai doc. dr. Valdo Pečeliūno teigimu, pastaruoju metu labai sumažėjo į specialistus besikreipiančių širdies ir kraujagyslių ligomis, insultu susirgusių pacientų. Direktorius pabrėžia, kad aukštos kokybės sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos ir koronaviruso (COVID-19) pandemijos metu.

Pacientų pas Konsultacijų poliklinikos specialistus registruojasi daug mažiau. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos
Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, įsivyravus baimei dėl galimybės užsikrėsti virusu, gydymo įstaigose sumažėjo ligonių, kuriems diagnozuotas ūmus miokardo infarktas. 2019 m. vidutiniškai kiekvieną mėnesį buvo nustatomi 646 miokardo infarkto atvejai, o karantino periodu – 448 atvejai, tai yra 38 proc. mažiau. „Su dideliu nerimu stebime augančią mirtingumo statistiką šalyje, tačiau užtikriname, kad esame pasirengę suteikti gydymą sunkių ligų turintiems pacientams. Raginame širdies ir kraujagyslių, onkologinių ir kitų sunkių ligų turinčius žmones, pajutus bent menkiausius sveikatos negalavimus, nedelsiant kreiptis pagalbos“, – sako doc. dr. V. Pečeliūnas.
Anot medikų, mažesnis naujų miokardo infarktų atvejų skaičius reiškia, kad žmonės nesikreipia pagalbos laiku, lieka namuose. Tai pavojingas sprendimas dėl didelės mirties rizikos, stipraus skausmo krūtinėje ir neišvengiamo širdies raumens pažeidimo.
Širdies ir kraujagyslių ligų gydytojai primena, kad miokardo infarkto metu atsiradęs skausmas krūtinėje – tai ženklas, kad žmogus turi kviesti greitąją medicinos pagalbą, kreiptis į ligoninės priėmimo skyrių arba ieškoti skubios pagalbos ambulatorinėje grandyje.
Pacientų gerokai mažiau
Apie tai, kad į Konsultacijų polikliniką dėl įvairių negalavimų, ligų prevencijos pastaruoju metu kreipiasi mažiau gyventojų, pastebėjo ir Marijampolės ligoninės direktorius Mantas Čėsna.
Kaip šiuo metu vyksta darbas Marijampolės ligoninės Konsultacijų poliklinikoje, kalbėjomės su šios poliklinikos vedėja Rasa Jackūniene.
Pasak vedėjos, karantino laikotarpiu Konsultacijų poliklinikos darbas organizuojamas pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymus. Pacientas privalo turėti galiojantį elektroninį šeimos gydytojo siuntimą, išskyrus atvejus, kai yra ilgalaikio pacientų, sergančių lėtinėmis ligomis, sveikatos būklės stebėjimo įskaitoje pas reikiamą specialistą atvejai ir atvykstama iš anksto numatytu laiku. Registracija galima internetu (išskyrus instrumentinius tyrimus) ir telefonu. Registratūros darbuotojas, užregistravęs pacientą, suteikia visą reikiamą informaciją. Ambulatoriniam vizitui pas gydytoją ar tyrimui pacientai patenka per keturis įėjimus. Rekomenduojama atvykti ne anksčiau kaip likus 10 minučių iki konsultacijos ar tyrimo laiko.
„Esant sudėtingai epidemiologinei situacijai, daug specialistų dirba skyriuose su sunkiais COVID-19 ligoniais. Be to, gerokai sumažėjus besikreipiančių pacientų srautui, paslaugos teikiamos ne visos apimties. Situacija nuolat kinta, bet poliklinikoje dirba optimalus specialistų skaičius. Pacientams suteikiama reikalinga pagalba“, – kalbėjo gydytoja.
Pasak vedėjos, registratūros telefono numeris užsiregistruoti jau nuo rudens yra tik vienas – 54264. Jis veikia interaktyvaus atsakiklio principu. Besikreipiančiam telefonu, sulaukus balsinio pranešimo „Atsiprašome, registratūros darbuotojai šiuo metu aptarnauja kitus pacientus, mes jums perskambinsime“, registratūros darbuotojas perskambina ir užregistruoja. Gydytoja R. Jackūnienė pastebi, kad pastaruoju metu besikreipiančių pacientų labai sumažėję. Per dieną atsiliepiama į 50–130 skambučių, dar būna iki 30 abonentų, kuriems reikia perskambinti, bet neretai telefonas suskamba vos porą kartų, nespėjama atsiliepti ir neužfiksuojamas skambutis perskambinimui.
„Pas visus specialistus šiuo metu eilės minimalios, išskyrus pas kardiologą, kur laukiančiųjų sąraše yra apie 200 pacientų, laukti tenka apie du mėnesius“,– pasakojo Konsultacijų poliklinikos vedėja. Gyventojai dažnai domisi, ar nėra eilių norint pasitikrinti plaučių būklę. Gydytojos teigimu, plaučių rentgenogramai atlikti šiuo metu eilės nėra.
Anot R. Jackūnienės, Konsultacijų poliklinikoje nedirba onkologas. Mamografijoms atlikti eilės šiuo metu taip pat nėra. Sumažėjus pacientų perskirstytos ir medikų pajėgos. Konsultacijų poliklinikoje pradėjo veikti naujas kompiuterinis tomografas. Nuo rudens poliklinikoje dirba abdominalinis chirurgas ir dar vienas otorinolaringologas.
„Dirbame laikydamiesi visų saugaus darbo reikalavimų, konsultuojame ir atliekame reikiamus tyrimus, todėl rekomenduojame neapleisti savo sveikatos ir laiku kreiptis reikiamos pagalbos“, – sakė Konsultacijų poliklinikos vedėja R. Jackūnienė.