Kas galėtų pasakyti, kad ieškantys profesionalaus meno Marijampolėje jo negali rasti? Keliose parodų erdvėse ir keičiamų, ir nuolatinių ekspozicijų ne viena ar dvi. Daugiausia, be abejo, Kultūros centre. Jau 15 metų – nuo 2006-ųjų veikia Magdalenos Birutės Stankūnienės menų galerija (beje, sausio 5-ąją minėjome 96-ąjį mecenatės gimtadienį), nuo 2008 m. – Marijampolės dailės galerija. Čia rengiamos profesionalaus meno parodos, susitikimai su žymiais menininkais.
Nijolė LINIONIENĖ
Per metus Kultūros centre surengiama 10–12 profesionalaus meno parodų, dar 3–4 – regione. Kartą metuose atidaroma ir visus metus lankytojus kviečia jubiliejinė visų laikų žymiausių menininkų, kilusių iš Sūduvos, kūrybos paroda, jai eksponatus skolina Lietuvos nacionalinis ir M. K. Čiurlionio dailės muziejai bei patys autoriai. Marijampoliečiai per tą laiką turėjo progos susipažinti su 70 autorių, kilusių iš šio krašto, gyvenusių ir gyvenančių ne tik Lietuvoje, kūryba. Viena krypčių, propaguojant profesionalųjį meną – gilinimasis į šių kūrėjų gyvenimą, jų įamžinimas ir kūrybos sklaida.

Projekto dėmesio centre – JAV gyvenančio mokslininko ir menininko A. Plioplio kūryba. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka
Vis dėlto įvertinus pastarųjų metų veiklą konstatuota, kad profesionalusis menas turėtų būti labiau žinomas, propaguojamas, prieinamas ir patrauklus – ypač jaunimui, kad iš šio krašto kilusius kūrėjus, ypač likimo nublokštus į kitas šalis, garsius visame pasaulyje, mes patys turėtume pažinti geriau. Kartais pritrūksta ryšio su bendruomenėmis, švietimo įstaigomis. Tad 2021 metams Marijampolės kultūros centras parengė labai platų projektą „Pasaulio sūduviečiai“, kuris turėtų sujungti, simboliškai sukviesti į savo kraštą visas kūrėjų kartas. Nuo pat metų pradžios iki pabaigos numatyta labai daug įvairaus žanro renginių – su konkrečiomis datomis ir įdomiais dalyviais (žinoma, viskas priklausys nuo pandeminės situacijos). Paminėsime keletą – intrigai.
Trys jaunieji menininkai – Ieva Voroneckytė, Gabrielė Venckutė ir Žilvinas Bražukas – surengs savo kūrybos parodas. Jaunieji autoriai daug bendraus su Marijampolės mokiniais ir gimnazistais. Pažintį su jų kūryba sustiprins menotyrininkės Vilmos Kilinskienės įžvalgos.
Su vyresnės kartos menininkais visuomenė susipažins dviejų personalinių (Virginijos Kirvelienės ir Audriaus Plioplio) ir dviejų kolektyvinių parodų metu. Bus surengtos jubiliejinė visų laikų menininkų, kilusių iš Sūduvos, kūrybos bei Marijampolės ir Bergiš Gladbacho (Vokietija) menininkų parodos. Jas numatyta atidaryti per tradicinę Marijampolės miesto šventę, tikimasi sulaukti daug vietinių lankytojų ir svečių. Apie pasaulio sūduviečius su jaunimu kalbėsis menotyrininkė Nijolė Nevčesauskienė. Kūrėjų, 2021 metais pažyminčių savo jubiliejus, parodoje bus eksponuojami Dinos Budginas, Valentino Antanavičiaus, Juliaus Narušio, Viktoro Petravičiaus, Izio Bidermano, Romo Linionio, Audrius Plioplio įvairaus žanro kūryba.
Bendroje Marijampolės ir Bergiš Gladbacho menininkų parodoje kartu su svečiais turėtų dalyvauti marijampoliečiai Jūratė Kadusauskaitė, Neringa Krivičienė, Kęstutis Balčiūnas, Justinas Prakapas, Aušra Staugaitytė-Tekorienė, Vaclovas Vekerotas, Skirmantė Makarevičienė, Aušra Šuliokienė, Egidijus Bičkus, Jolita Bičkienė. Renginiuose dalyvaus marijampoliečiai muzikos kūrėjai bei atlikėjai.
Rugsėjo mėnesį projekto „Pasaulio sūduviečiai“ dėmesio centre – Audrius Plioplys, Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenantis pasaulyje žinomas gydytojas neurologas, mokslininkas, menininkas, kurio protėvių žemė – Sūduva. Jo kūrybos jau esame matę, o savo 70-mečio jubiliejų A. Plioplys šiemet numatė paminėti Lietuvoje. Jo parodos, paskaitos numatytos Vilniuje, Kaune. Tad, pasak projekto „Pasaulio sūduviečiai“ organizatorių, jų komandai didelė garbė ir atsakomybė šį jubiliejų paminėti čia. Jubiliejui skirtas renginių cik-las „Protėvių takais“ pasklis po visą kraštą (Virbalis, Kybartai, Pilviškiai, Marijampolė, Kaunas). Sūduvos mažųjų miestelių gyventojai susipažins su žymiu pasaulio mokslininku, menininku, tikimasi, kad susitikimai paskatins didžiuotis savo gimtine, kurioje tokių asmenybių šaknys, stiprins ryšius su mokyklomis, kultūros namais, bendruomenėmis, bažnyčia… Kadangi A. Plioplio kūryba originali ir inovatyvi, numatyti jo susitikimai ir su jaunąja karta. Baigiamasis renginys vyks Marijampolėje.
Rengiant ir vykdant projektą nebus apsieita be įvairių institucijų, įstaigų paramos ir pagalbos. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus skolins dailininkų kūrinius iš fondų. Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus Kaune organizuos A. Plioplio kūrybos parodą ir jo paskaitą, skirtą Marijai Gimbutienei. Marijampolės meno mokykla, Rygiškių Jono gimnazija ir Sūduvos gimnazija dalyvaus susitikimuose-edukacijose su menininkais, lektoriais, Kybartų,Virbalio ir Pilviškių kultūros namai organizuos susitikimus su A. Pliopliu. Kybartų Algimanto Kezio galerija organizuos Audriaus Plioplio kūrybos parodą…