Dantų implantai mus gelbėja ir, galima sakyti, pratęsia mūsų jaunystę, gerina gyvenimo kokybę. Nuo to laiko, kai jie atsirado, keitėsi jų kokybė, tobulėjo implantacijos procesas.
Apie tai kalbamės su marijampoliečiu mokslų mgr. (mokslų magistru, angl. Master of Sciences) gydytoju implantologu Žydrūnu Kazakevičiumi, kuris Marijampolėje įkūrė ir vadovauja Ž. Kazakevičiaus implantologijos centrui.

Gydytojas implantologas Žydrūnas Kazakevičius implantacijos mokslus baigė viename iš Vokietijos universitetų ir dantų implantus suka jau 20 metų. Jis pastebi, kad implantacinis burnos gydymas laikui bėgant labai išpopuliarėjo. Tai, matyt, lemia ir jau daugelį metų stabilią implantacinio gydymo kainą.
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos
– Dantų implantai – kada jie atsirado? Nuo to laiko turbūt keitėsi ir jų kokybė ir pats implantavimo procesas. Kiek ir kaip dabar visa tai yra patobulėję?
– Pirmi burnos implantai buvo pradėti sukti maždaug prieš 60 metų. To pradininkas – švedų burnos chirurgas Peras Ingvaras Branemarkas (Per-Ingvar Branemark). Tačiau yra įrodymų, jog alternatyvas moderniesiems implantams buvo bandyta rasti jau prieš 3000–4000 metų.
Vis dėlto aktualiau kalbėti apie dabartinius modernius implantus. Jeigu dabartinius lygintume su pirmaisiais moderniais implantais – dabar naudojami yra daug patobulėję savo forma, dizainu ir naudojamos medžiagos kokybe.
Pats implantavimo procesas keitėsi nežymiai, tačiau atsirado daug procedūrų – pavyzdžiui, kaulo priauginimas, sinuso pakėlimas, kurių dėka implantai tapo ilgaamžiškesni.
– Kada dantų implantai (implantas) yra neišvengiami? Pavyzdžiui, jeigu yra likusi danties šaknis ar paties danties likutis: kur ta riba, kai dar reikia gelbėti? Gydytojų odontologų pozicijos dažnai skiriasi: vieni pataria dar saugoti, kas liko, kiti – rinktis implantą, motyvuodami, kad tai ilgalaikiškesnis variantas. O ką manote Jūs?
– Dantų implantacija yra neišvengiama, kada viršutiniame ar apatiniame žandikauliuose lieka mažai dantų (arba jų visai nelikę). Taip pat šiais laikais implantacija yra labai rekomenduotina netgi ir netekus vieno danties. Jeigu priekinių ar krūminių dantų srityje dantis yra nulūžęs, nutrupėjęs sulig dantenomis arba po jomis, tokiu atveju rekomenduojame danties šaknį pašalinti ir atlikti momentinę implantaciją. Dantį vis dėlto bandome išgelbėti, jeigu yra išlikęs bent ketvirtadalis danties. Jeigu tik įmanoma, yra stengiamasi išsaugoti nuosavą dantį, nes kaip bebūtų, savas dantis visada yra geriau, negu implantas.
– Dantų implantų būna skirtingos kokybės ir gamintojų. Kokie yra geriausi, o kurių – optimalus kainos ir kokybės santykis? Kokius implantus Jūsų klinika siūlo savo klientams?
– Tiesa, kad yra daug skirtingų implantų gamintojų, dėl to dažnai matome radikalius skirtumus – ir produkto kainos, ir kokybės.
Neatsižvelgiant į kainą, geriausi dantų implantai yra šveicarų gamybos „Straumann“ arba švedų „Nobel“ – tai dėl šių firmų naudojamo tvirčiausio metalo. Dėl to yra sukuriami ypač ilgaamžiški implantai.

Implantavimo operacijos trukmė priklauso nuo sukamų implantų kiekio ir to, kokios papildomos procedūros bus atliekamos. Nuotrauka iš Ž. Kazakevičiaus implantologijos centro archyvo, daryta prieš karantiną
Vis dėlto geriausią kainos ir kokybės santykį siūlo korėjiečių implantų gamintojai „Osstem“ ir „Megagen“, kurie irgi yra vieni iš lyderių implantų gamintojų pasaulyje. Mūsų klinika taip pat gali pasiūlyti „Ankylos“ – vokiškus ar „Root“ – šveicariškus implantus.
Svarbu paminėti, kad siekdami geriausio rezultato, pirmiausia rekomenduojame 3D kompiuteriniu tomografu pasidaryti nuotrauką ir tik po jos įvertinimo pasirinkti implantą, labiausiai tinkantį individualiai paciento situacijai.
– Daugelis buvusių modernių ir itin brangių dalykų laikui bėgant tampa kasdieniškesniais, atpinga. Galbūt ši tendencija palietė ir dantų implantus?
– Aš pats implantacijos mokslus baigiau Vokietijoje, Frankfurte prie Maino, Gėtės (Goethe) universitete, ir implantus suku jau 20 metų. Tačiau galiu patvirtinti, kad implantų rinkoje atpigimo nebuvo, o kai kurios detalės iš tiesų laikui bėgant ir pabrango…
Verta paminėti, kad implantacinis burnos gydymas bėgant laikui išties labai išpopuliarėjo, tai galimai lėmė stabilią implantacinio gydymo kainą jau daugelį metų. Visgi šiuo metu tai yra vienas tinkamiausių būdų atstatyti kramtymo efektyvumą ir burnos estetiką.
– Ar sulaukiate klientų, grįžtančių gydytis iš užsienio šalių? Jeigu taip, ar tai lemia kainų skirtumas?
– Burnos implantacijos procedūrą daryti Lietuvoje verta dėl atlikto darbo kainos ir kokybės santykio. Grįžtantys atostogauti į Lietuvą užsienyje gyvenantys lietuviai dažnai susiplanuoja implantacijos procedūras tėvynėje, o turėję puikią patirtį pas mus siunčia ir kitus užsienyje gyvenančius giminaičius, draugus ar pažįstamus.
Savo klinikoje tikrai sulaukiame nemažai pacientų iš užsienio.
– Kiek trunka implantavimo procesas? Ką darote, jeigu kyla komplikacijų? Ar būna atvejų, kai implantas „neprisiima“?
– Pats implantacijos procesas yra gana greitas. Iš anksto užsiregistravęs pacientas atvažiuoja konsultacijai, kurios metu yra atliekamas 3D kompiuterinės tomografijos tyrimas ir pasirenkamas geriausias bei pacientui tinkamiausias gydymo planas. Užsiregistravus iš anksto, implantaciją galima daryti tą pačią dieną, po konsultacijos. Operacijos trukmė priklauso nuo sukamų implantų kiekio ir to, kokios papildomos procedūros bus atliekamos. Vienam implantui įsukti užtenka 30–40 minučių, tačiau esant poreikiui sukti daugiau implantų, procedūra gali užtrukti iki keleto valandų. Vėliau, priklausomai nuo paciento poreikių, galima uždėti laikinus vainikelius ir palikti implantą (implantus) gyti. Viršutiniame žandikaulyje implantas gyja 4–5, o apatiniame – 3–4 mėnesius. Implantui prigijus, dedamas nuolatinis cirkonio keramikos arba metalo keramikos dantis.
Džiaugiamės, kad komplikacijų Ž. Kazakevičiaus implantologijos centre pasitaiko itin retai, jų skaičius nesiekia net vieno procento nuo visų atliktų operacijų. Tačiau, jeigu organizmas vis dėlto implantą atmeta, tokiu atveju, pacientui atvykus į kliniką, implantą išimame ir po keleto mėnesių savo sąskaita įsukame naują.