Dantų implantai, jų įsodinimas – tai pažangiausia, patikimiausia ir ilgaamžiškiausia šiuolaikinė prarastų dantų atkūrimo technologija. Jei implantai ir ant jų atkurti dantys yra tinkamai bei reguliariai prižiūrimi, jie tarnauja visą gyvenimą. Kartu tai – ilgalaikė investicija į puikią išvaizdą bei galimybė valgyti tarsi su savais dantimis.
Tik su dantų implantais įmanoma atkurti visą dantį nuo šak-nies iki vainiko, nes kiti metodai, pavyzdžiui, dantų protezavimas, gali atkurti tik danties vainiką, t. y. matomą danties dalį virš dantenų. Be to, atkurti dantis ant implantų galima, kai nėra vieno, kelių greta vienas kito esančių ar net visų dantų. Apie 97–98 proc. implantavimo procedūrų pažangiose išsivysčiusių šalių klinikose yra sėkmingos iš pirmo karto. Lietuvos profesionalios klinikos, implantologijos centrai neatsilieka nuo šio rodiklio.
Implantas yra mažas metalinis varžtelis, sriegiamas į žandikaulį. Juo pakeičiama natūrali danties šaknis.
Dantų implantai gaminami iš titano. Šis metalas labiausiai tinka žmogaus organizmui: nesukelia alerginės, atmetimo reakcijos, puikiai „suauga“ su žandikaulio kaulu.
Po minimaliai invazinės procedūros, prie implanto tvirtinamas dirbtinis dantis, kuris nei funkcija, nei išvaizda nesiskiria nuo natūralaus danties.
Modernių implantų pradininkas Peras Ingvaras Branemarkas pirmuosius implantus įsriegė švedui Gostai Larrsonui 1965 m. Jis su šia dantų implantacija gyveno daugiau kaip keturiasdešimt metų – visą savo likusį gyvenimą. To meto išrastos odontologijos naujovės esmė buvo atradimas, kad kaulas suauga su titanu. Šis procesas žinomas kaip osteointegracija. Šiuolaikiniai dantų implantai, žinoma, yra gerokai tobulesni nei prieš pusšimtį metų ir puikiai pakeičia prarastus dantis.
Paprastai dantų implantavimo eiga skirstoma į du etapus. Pirmasis etapas – chirurginis. Atlikus diagnostiką, įvertinus kaulo anatomiją ir tankį, įsriegiamas implantas. Prieš implantavimą, jei reikia, to paties vizito metu pašalinamas dantis. Tokia implantavimo metodika, kai pašalinama beviltiškai sugedusio ar pažeisto danties šaknis ir į jos vietą iš karto sriegiamas dantų implantas bei ant jo tvirtinamas laikinas dantis, vadinama vienmomente implantacija. Taigi pacientui nereikia būti nė dienos be dantų.
Antrasis etapas – protezavimas gali prasidėti po keleto mėnesių. Šio etapo metu nuimamas atspaudas ir ant implanto pritvirtinamas vainikėlis. Iki protezavimo, t. y. gijimo perio-du, dažniausiai pritvirtinami laikinieji vainikėliai, vadinamieji laikinieji dantys, todėl gražia šypsena galima džiaugtis iškart po pirmojo vizito.
Tinkamai ir reguliariai prižiūrimi nauji dantys ant implantų paprastai tarnauja visą gyvenimą.
Dantų implantai leidžia atkurti ir danties šaknį, todėl gali sumažinti kaulo tirpimą.
Naudojant šią dantų atkūrimo metodiką, šalia esantys sveiki dantys lieka nepažeisti. Kitaip yra su dantų tiltais. Dedant dantų tiltus dažnai reikia nušlifuoti šalia esančius dantis, kurie, be to, dar gauna papildomą krūvį, nes tampa atraminiais dantimis.
Titanas, iš kurio gaminami implantai, nesukelia alerginės, atmetimo reakcijos, gerai „suauga“ su žandikaulio kaulu. Ant implanto (titano sraigtelio) pritvirtinama karūnėlė – taip formuojamas dantis, nesiskiriantis nuo natūralaus. Dantų implantais atkurtus dantis nuo natūralių dažniausiai atskiria tik specialistai.
Dantų implantais atkuriama 100 proc. kramtymo efektyvumas. O dantų plokštelė atkuria tik maždaug apie 30–40 procentų kramtymo efektyvumo.
All-on-4 gydymo metodika (kuomet viso žandikaulio dantys yra atkuriami tik ant 4 implantų) padeda išvengti diskomforto, kurį žmonės dažnai jaučia, turėdami išimamas plokšteles.
Dantis (dantys) ant implanto neretai gaminami iš cirkonio. Tai – vienas pažangiausių metodų. Ši medžiaga šiuolaikinėje odontologijoje yra itin vertinama dėl tvirtumo ir estetikos. Cirkonis yra pralaidus šviesai, todėl turi natūraliems dantims būdingo skaid-rumo. Žinoma, galima rinktis ir kitokią, kiek pigiau kainuojančią medžiagą.
Dažnai nauji dantys ant implantų sugrąžina ne tik burnos sveikatą, bet ir jaunatvišką išvaizdą bei pasitikėjimą savimi, galimybę gyventi visavertį gyvenimą.
Parengta pagal www.medicina.lt