Kai dantų implantai prigyja, pacientas kviečiamas protezavimo procesui – ant implanto (implantų) reikia uždėti danties vainikėlį.
Keletas gydytojos ortopedės Monikos ZALECKYTES minčių ir patarimų apie šį procesą ir tai, kaip reikia prižiūrėti implantuotus dantis.

Gydytoja ortopedė Monika Zaleckytė sako, kad uždelsti implantacijos ir protezavimo proceso negalima dėl to, kad dantys migruoja. Nuotrauka iš asmeninio Monikos Zaleckytės archyvo
– Kokiais atvejais yra reikalingas protezavimas?
– Dantų protezavimas šiandien gali pasiūlyti didelę dantų restauracijos įvairovę. Svarbu paminėti, kad netekus bent vieno danties, reikia kuo greičiau planuoti implantaciją ir protezavimą. Atidėliojant gydymą vėlesniam laikui, deja, bet tenka susidurti su sudėtingais pokyčiais, įvykstančiais dėl dantų migracijos. Dantų migraciją pastebėti pačiam pacientui sunku. Tad jeigu uždelsiama, gydytojui tenka susidurti su dideliais iššūkiais, norint situaciją atitaisyti. Patarčiau atsakingai žiūrėti į savo burnos sveikatą ir kreiptis į specialistus, praradus net ir vieną dantuką.
– Kokie protezavimo būdai yra galimi ir kuo jie skiriasi?
– Protezavimas gali būti reikalingas atstatant prarastą vieną, du, tris ar net visus dantis. Šiais laikais odontologija yra taip pažengusi, kad galime išspręsti net sudėtingiausias situacijas – netgi kai pacientas neturi nė vieno danties ar implantacijai reikiamo dydžio kaulo žandikaulyje. Dažnas pacientas atsisako išimamų protezų ir nori komforto. Protezavimas neišimamais protezatais, atstatant dalį ar visą dantų lanką, šiandien yra prieinamais visiems.
Protezus galime skirti į dvi dideles grupes: išimamus ir fiksuotus protezus. Išimami protezai dažniausiai nėra priimtini dėl to, kad jie nesuteikia tiek komforto, kiek pacientas tikisi. Juos reikia išsiimti po kiekvieno valgio, išsivalyti, o kramtymo funkcijos, deja, jie atkuria tik trečdalį (jeigu lygintume su mūsų nuosavais dantimis).
Fiksuoti protezai suteikia maksimalų komfortą. Jų nereikia išimti, jie būna prisukami ar pricementuojami prie implantų ir atkuria maksimalią kramtymo funkciją. Protezavimui galima naudoti įvairias medžiagas: plast-masinius dantukus, bemetalę keramiką ir t. t.
Svarbu paminėti, kad norint maksimalios estetikos ir ilgaamžiškumo, turėtume galvoti apie restauracijas, pagamintas iš cirkonio keramikos. Plastmasė yra naudojama laikinoms dantų restauracijoms gaminti, tad šio tipo protezai neturėtų būti burnoje ilgiau, nei pusę metų.
– Kaip parenkate, kas yra tinkamiausia pacientui?
– Tam yra reikalinga aparatūra, skirta konkretaus paciento burnos būklės diagnostikai. Tad kiekvienas pacientas yra nuosek-liai ištiriamas. Atliekamos dantų nuotraukos, sudaromas gydymo planas. Geriausia, kai klinikoje ar implantologijos centre yra skirtingų sričių specialistai. Tuomet, esant sudėtingam gydymui, galima pritaikyti tinkamiausią individualų gydymo planą kiekvienam pacientui.
– Kiek laiko gali užtrukti paruošti protezus pacientui? Ar tai greitas procesas?
– Šis laikas priklauso nuo situacijos ir jos sudėtingumo. Kiekvienas gydymas yra labai individualus, tačiau gali trukti nuo dviejų iki keturių vizitų. Vieno danties protezavimas gali trukti iki savaitės. Jeigu sudėtingas visos burnos gydymas, gali užtrukti ir mėnesį. Norint sužinoti konkrečiai, reikia atvykti į konsultaciją, kurioje bus sudarytas gydymo planas, numatyti konkretūs vizitai.
– Ar protezai reikalauja specialios priežiūros?
– Tikrai taip. Nereikėtų galvoti, kad dirbtinio danties (dantų) nereikia nuosekliai valyti ar prižiūrėti. Ir natūralius dantis, ir protezuotus reikia valyti du kartus per dieną, naudoti tarpdančių šepetėlius, siūlą. Taip pat bent kartą per metus reikėtų klinikoje atlikti reguliarią higieną.