Nors mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad neigiamai sveikatos būklę paveikė sumažėjęs sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas, o emocinę būklę – karantino ribojimai, mokslininkai kartu teigia, kad tie žmonės, kurie pandemijos metu stengiasi laikytis sveiko gyvenimo būdo, patiria mažiau nerimo ir gerina sveikatos būklę.

Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Lina Laukaitienė pripažįsta, kad jai ir jos kolegoms vienas iš didesnių iššūkių, susijusių su pandemija, buvo Marijampolės mobiliojo patikros punkto aptarnavimas.
Visuomenės sveikatos stiprinimu Marijampolės savivaldybėje rūpinasi Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Jo vadovė Lina Laukaitienė papasakojo, kaip vertinama mūsų kraštiečių sveikatos būklė ir pasiūlė būdus, padėsiančius ją stiprinti.
– Kokia dabar Marijampolės savivaldybės gyventojų sveikata? Kokios problemos – didžiausios?
– Marijampolės savivaldybės gyventojams dažniausiai buvo diagnozuotos kvėpavimo sistemos ligos, antroje vietoje – sergamumas kraujotakos sistemos ligomis, trečią vietą užima endokrininiai susirgimai, mitybos ir medžiagų apykaitos ligos. Iš visų šių išvardintų susirgimų tarp vaikų dažniausiai sutinkamos kvėpavimo, vyresnių asmenų – kraujotakos ligos.
– Kaip pandemija paveikė gyventojų psichinę sveikatą? Kaip žmonėms padedate šiuo požiūriu?

Pirmadieniais ir trečiadieniais gyventojai gali prisijungti prie nuotolinių pilateso užsiėmimų, antradieniais ir ketvirtadieniais – raumenų tempimo, kvėpavimo ir atsipalaidavimo treniruočių.
– Nerimą, atskirtį, užsitęsusį stresą, emocijų nestabilumą ir kitokias neigiamas emocijas žmonės išgyveno dar iki pandemijos, tačiau naujausi Lietuvos universitetų atlikti tyrimai rodo, kad gyventojų psichikos būklė dėl pandemijos pablogėjusi.
Reaguojant į prastėjančią gyventojų psichinę sveikatą, Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuras pradėjo siūlyti emocinės pagalbos priemones – nuotolines psichologų konsultacijas. Su priklausomybių konsultantais suteikiame galimybę nuotoliniu būdu pasikalbėti ir asmenims, kurie turi bėdų dėl alkoholio vartojimo.
Emocinės pagalbos priemonės finansuojamos valstybės biudžeto lėšomis. Ir suaugusieji, ir vaikai gali pasinaudoti penkiomis nieko nekainuojančiomis psichinės sveikatos specialisto konsultacijomis. Norėdami jas gauti, gyventojai turėtų skambinti telefono numeriu 8 608 23913 ir užsiregistruoti. Tai galima padaryti anonimiškai. Marijampolės savivaldybės gyventojus konsultuoja psichologės Marina Guptor ir Karolina Puzinaitė, Kalvarijos savivaldybėje – psichologė Edita Naujalienė.
Pokalbiui su priklausomybių konsultantu asmenys registruotis gali patys arba už juos tai gali padaryti artimieji. Pageidaujant išlaikomas visiškas anonimiškumas. Marijampolės ir Kalvarijos savivaldybėse žmones priklausomybių klausimais konsultuoja Mantas Klova, kuris specializuojasi dirbdamas su jaunimu. Kreiptis konsultacijai pas specialistą reikėtų telefono numeriu 8 624 54585. Suaugusius abiejose savivaldybėse konsultuoja Diana Varnagirytė, pas kurią vizitui galima susitarti telefonu 8 626 26319.
Netrukus dviejose ugdymo įstaigose pradėsime darbuotojų kompetencijos psichikos sveikatos srityje didinimo mokymus. Jau vyksta sveikos mitybos mokymų, taip pat suaugusiųjų fizinio aktyvumo užsiėmimų ciklas. Mokyklose padedame epidemiologinių tyrimų procese, teikiame informaciją, susijusią su operacijų vadovo sprendimų vykdymu.
– Su kokiais iššūkiais susiduria biuro darbuotojai pandemijos metu, siekdami užtikrinti gerą visuomenės sveikatos būklę?
– Didžiausi sunkumai buvo praėjusiais metais, kai pratę organizuoti įvairius žygius, mankštas, seminarus, turėjome viską nutraukti ir persiorientuoti į pandemijos suvaldymui svarbius darbus. Vienas jų – Marijampolės mobiliojo patikrų punkto aptarnavimas. Taip pat biuro specialistai kartu su Marijampolės PSPC slaugytojomis padeda NVSC Marijampolės departamentui atlikti epidemiologinius tyrimus, kai COVID-19 ligos atvejai fiksuojami ugdymo įstaigose.
– Kaip skatindavote ir padėdavote gyventojams stiprinti sveikatą iki ištinkant pandemijai? Kokius užsiėmimus siūlote dabar?
– Mūsų veiklą pandemija paveikė labai smarkiai ir ne vien dėl epidemiologinės situacijos ir karantino suvaržymų. Pasikeitimai susiję su tuo, kad mums, kaip biudžetinei įstaigai, vykdančiai sveikatinimo veiklas savivaldybėje, atsiranda teisės aktų – aprašų, kaip turime vykdyti sveikatinimo veiklą. Iki pandemijos organizuodavome daug įvairių sportinių mankštų, žygių, akcijų, paskaitų, kurie nebuvo specializuoti pagal tikslines grupes. Dabar vis daugiau veiklų turime rengti pagal specialius aprašus – sveikatos apsaugos ministro įsakymus.

Vasarą Marijampolės visuomenės sveikatos biuras tikisi pradėti organizuoti fizinio aktyvumo užsiėmimus vyresnio amžiaus asmenims. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos
Fizinius susitikimus su gyventojais privalėję nutraukti ir persiorientuoti į kitas veiklas, šiemet sveikatos stiprinimo užsiėmimus atnaujinome. Kadangi gyvi susitikimai vis dar negalimi, užsiėmimus organizuojame nuotoliniu būdu.
Pirmadieniais ir trečiadieniais 19 val. vyksta nuotoliniai pilateso užsiėmimai, antradieniais ir ketvirtadieniais 17.30 val. organizuojame raumenų tempimo, kvėpavimo ir atsipalaidavimo užsiėmimus. Visi užsiėmimai yra nemokami. Norintys prisijungti turėtų registruotis elektroniniu paštu baksenaiteg@gmail.com ir ingrida@gyvenimomenas.lt. Užsiregistravusieji gaus nuorodą, kurią paspaudę bus nukreipiami į nuotolinę treniruotę.
– Kaip patartumėte stiprinti sveikatą ir emocinę būklę karantino metu, nebūtinai naudojantis biuro paslaugomis? Ką galima būtų padaryti, nuveikti, kaip elgtis, į ką atkreipti dėmesį? Kiek šiame kontekste svarbi mityba?
– Kaip ir minėjau, svarbiausia yra judėti. Suaugusiems ne mažiau kaip penkias dienas per savaitę rekomenduojamas vidutinio intensyvumo fizinis aktyvumas. Tai reiškia judėjimą, kai padažnėja kvėpavimas ir širdies darbas, kai tampa sunkiau kalbėti, nei įprasta.
Mityba, žinoma, taip pat labai svarbi. Gyventojai turėtų įvertinti, kiek jie šiuo metu suvartoja energijos dirbdami, judėdami – atsižvelgiant į tai turi būti pasirenkamas maisto kiekis. Mityboje taip pat labai svarbu užtikrinti subalansuotą skaidulinių medžiagų kiekį. Galioja paprasta taisyklė – kuo mažiau cuk-raus, baltų miltų ir jų produktų. Vakarais vertėtų nevartoti bulvių, vaisių, saldumynų. Labai svarbu nepasiduoti emociniam maisto vartojimui. To padeda išvengti reguliari fizinė veikla. Kasdieninius įpročius galima suformuoti ar juos pakeisti tik reguliariai ką nors atliekant bent vieną mėnesį iš eilės. Tai, žinoma, labai individualu ir viskas priklauso nuo asmens motyvacijos kažką pakeisti. Tačiau tapus fiziškai aktyvesniu, pagerėja savijauta ir natūraliai ateina poreikis kasdien valgyti vis sveikesnį maistą.
– Kaip manote, ar pandemija pakeis visuomenės sveikatos esmę ir prasmę? Jei paveiks, tai kaip?
– Sveikos gyvensenos įtaka sveikatai, kaip buvo, taip ir lieka ta pati – Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, ji lemia apie 50–60 procentų mūsų savijautos. Labai kviečiame visus būti sąmoningus ir prisiimti atsakomybę už savo sveikatos būklės formavimą. COVID-19 liga yra skaudus ir didelis smūgis visuomenei, tačiau ji neatėmė galimybės priimti teisingus sprendimus judant, valgant, bendraujant.
– Kokių planų Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuras turi vasarai? Ar ir toliau bus organizuojami sveikatos stiprinimo užsiėmimai? Kokia tikimybė, kad jie galės vykti kontaktiniu būdu?
– Vasara visuomet yra mūsų veiklų atoslūgio metas, tačiau, taip, tikimės, kad tada jau galėsime susitikti. Kai tik tai bus leidžiama, pradėsime fizinio aktyvumo užsiėmimus vyresnio amžiaus asmenims.
– Kokie ateities siekiai? Kaip manote, kaip ateityje gali keistis visuomenės sveikatos samprata ir jos stiprinimo būdai? Ar ir toliau žmones reikės mokyti bei šviesti?
– Gyventojų sveikatos raštingumas gerėja, atsakomybė už savo sveikatą didėja, tačiau tam, kad kasdieniai gyventojų įpročiai bei pasirinkimai taptų maksimaliai palankūs sveikatai, reikalingos specifinės žinios. Anksčiau biuro veikla buvo šiek tiek laisvesnė, pasiūlydavome alternatyvių sveikatinimo veiklų. Dabar mes, kaip viešojo sektoriaus įstaiga, atsakinga už gyventojų sveikos gyvensenos skatinimą, pateikiame moksliškai pagrįstą informaciją ir mokome gyventojus remdamiesi naujausiomis mokslo žiniomis. Būtent tokios informacijos ieškančius asmenis ir kviečiame į mus kreiptis.