Vienybė težydi

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

Ūkininkai priešinasi sumanymui drausti medžioklę Žuvinto biosferos rezervate

Buvęs aplinkos ministras Kęstutis Mažeika baigdamas savo kadenciją įteisino poledinę žūklę ir vandens paukščių medžioklę Žuvinto biosferos rezervate. Naujoji Vyriausybė paukščių medžioklę ir mėgėjišką žvejybą bei plaukiojimą valtimis uždraudė visiškai.

Skirtingos valdininkų pozicijos dėl naujų draudimų rezervato teritorijoje įkvėpė Seimo narį socialdemokratą Liną Jonauską pasiūlyti Parlamentui įteisinti ne tik vandens paukščių, bet ir žvėrių medžioklės draudimą Žuvinto biosferos rezervate. Tai sužinoję sukilo rezervato teritorijoje ūkininkaujantys žemdirbiai. Jie sako, kad absoliutus medžioklės draudimas rezervato teritorijoje sukeltų nepatogumų ir pridarytų didelių nuostolių ne tik ūkininkams, bet ir žemės savininkams.

Baiminasi augančios žvėrių populiacijos

Žuvinto biosferos rezervato ekosistemos verte niekas neabejoja – jame aptinkama Europoje ir Lietuvoje retų žuvų, paukščių rūšių, garsinančių rezervato vardą. Atsižvelgiant į tai galima suprasti ir prieštaringai vertintą vandens paukščių medžioklės draudimą, tačiau sumanymas rezervato teritorijoje drausti medžioti laukinius žvėris ūkininkams atrodo visiškai nepagrįstas ir nesuprantamas.

Žuvinto biosferos rezervato teritorijoje ūkininkaujantys ir žemę dirbantys Ričardas Juknelis, Darius Isoda ir Kęstas Sankauskas pasakoja, kad dabar, nedraudžiant medžioklės, laukiniai žvėrys jų dirbamuose plotuose apsilanko dažnai. Į dirbamos žemės plotus, kurie užima 8,6 proc. Žuvinto biosferos rezervato ploto, užklysta šernai, stirnos, elniai ir briedžiai, kurie dažniausiai pridaro įvairių nuostolių.

Kol medžioklė rezervato teritorijoje nėra draudžiama, žvėrių padarytą žalą ūkininkams kompensuoja toje teritorijoje veikiantys medžiotojų būreliai, tačiau ūkininkai nerimauja, kas nuostolius kompensuos ir ar apskritai kompensuos, jei bus nuspręsta žvėrių medžioklę rezervato teritorijoje uždrausti, ir kiek išaugs jų mastai.

– Valstybė imsis atlyginti žalą? Įdomu, ar tam numatyta pinigų, nes sumos, tikėtina, bus kur kas didesnės už tas, kurias ūkininkams dabar išmoka medžiotojų būreliai. Juk uždraudus medžioklę žvėrių populiacija išaugs, o kartu ir padarytos žalos ūkininkams dydis. Ar pakaks pinigų visiems jų prašantiems? Ar kompensacijų dydis bus adekvatus padarytai žalai? Dar neseniai medžiotojų buvo prašoma medžioti šernus, siekiant sureguliuoti jų skaičių ir bandant užkardyti kiaulių maro plitimą, o dabar jau kalbama apie būtinybę juos saugoti, – daug klausimų kėlė ir svarstė Žuvinto biosferos rezervato teritorijoje žemę dirbantys ūkininkai.

Ūkininkai Darius Isoda, Kęstas Sankauskas, juos palaikantis Marijampolės ūkininkų sąjungos pirmininkas Sigutis Jundulas ir Žuvinto biosferos rezervato teritorijoje žemę dirbantis Ričardas Juknelis baiminasi, kad uždraudus medžioklę saugomoje teritorijoje laukiniai žvėrys pridarys žalos ūkiniams augalams, ir dėl to kris žemės vertė.

Mano, kad kris nuomos kainos ir žemės vertė

Nors ūkininkai domisi kokia galima nuostolių kompensavimo tvarka, jie taip pat teigia, kad tai nėra svarbiausias klausimas šioje diskusijoje. Žemdirbiai tikina, kad jie geba ir nori pinigus užsidirbti patys, tačiau jei augalus ir žemę niokos laukiniai žvėrys, to padaryti, anot ūkininkų, nebus įmanoma. Pasak jų, liks kelios išeitys – atsisakyti dirbti žemę, kuri patenka į rezervato teritoriją, ją parduoti arba išnuomoti.

– Kam bergždžiai eikvoti laiką, degalus, alinti techniką, jei žinai, kad nieko iš to neuždirbsi? Galėtum žemę parduoti ar išnuomoti, bet kas, žinodamas situaciją, jos norės? Nuomos kainos kris, žemės vertė – taip pat, – nuogąstavo žemdirbiai.

Pradėti reikia ne nuo medžioklės draudimo

Palaikydamas žemdirbių poziciją dėl Seimo nario sumanymo drausti žvėrių medžioklę Žuvinto biosferos rezervato teritorijoje, Marijampolės ūkininkų sąjungos pirmininkas Sigutis Jundulas sako, kad patinka tai kažkam ar ne, bet rezervato teritorijoje gyvena ne tik žvėrys ir paukščiai. Ūkininkų vedlys atkreipia dėmesį, kad čia gyvena ir žmonės, kuriems taip pat reikia valgyti ir gyventi. S. Jundulas įsitikinęs, kad jei ketinama sudaryti papildomas kliūtis ūkininkų veiklai rezervato teritorijoje, jo nuomone, žemdirbiams turėtų būti mokamos papildomos išmokos, kaip ūkininkaujantiems nenašiose žemėse. Tiesa, pasak ūkininkų atstovo, tai – ne išeitis, nes, kaip žemdirbiai ir sako, svarbiausia normalios darbo sąlygos, o visa kita jie pasieks patys.

– Bandau suprasti parlamentarų norą saugoti gamtą, tačiau, mano nuomone, medžioklės draudimas rezervato teritorijoje vargu ar pasitarnautų tokiam tikslui. Priešingai, nustojus reguliuoti kai kurių žvėrių populiaciją rezervato teritorijoje, gali kilti grėsmė kitų, galbūt saugomų rūšių išlikimui. Yra kur kas didesnių aplinkosaugos problemų, kurias reikia spręsti nedelsiant, ir ūkininkai prie to prisideda. Pavyzdžiui, jau keletą metų jie paiso žalinimo reikalavimų, nenaudodami chemijos augina ankštinius augalus, kurie padeda pagerinti dirvos būklę. Tačiau jie negali eikvoti savo laiko, jėgų, energijos ir pinigų galimai didėjančiai rezervato žvėrių populiacijai šerti, – nuomone dalijosi S. Jundulas.

Gamtininkai sako, jog nelabai tikėtina, kad medžioklė saugomoje teritorijoje bus visiškai uždrausta.

Abejoja, ar sumanymui bus pritarta

Dr. Arūnas Pranaitis, ilgametis Žuvinto biosferos rezervato direktorius, visai neseniai atsisakęs šių pareigų, tačiau ir toliau dirbantis rezervate ekologu, pritaria ūkininkų pozicijai dėl žvėrių medžioklės draudimo rezervato teritorijoje. Kartu jis atkreipia žemdirbių dėmesį į tai, kad niekas dar nėra nuspręsta. A. Pranaitis teigia, kad parlamentarai apie kolegos L. Jonausko pasiūlymą dar tik diskutuoja.

– Sutinku, kad rezervate būtų vertinga apriboti žvėrių šėrimą, viliojimą pašaru, bokštelių statymą, nes tai iškreipia natūralią ekosistemą. Gaudami lengvai prieinamo maisto žvėrys ima tukti, praranda norą ir įgūdžius maisto ieškoti natūralioje gamtoje. Tačiau nemanau, kad medžioklę būtų tikslinga uždrausti. Kai kurių laukinių žvėrių rūšių populiaciją rezervate reguliuoti reikia. Nėra gerai, kai viena rūšis ima dominuoti arba tankiai apsigyvena kurioje nors rezervato teritorijoje. Tuomet atsiranda grėsmė išnykti kai kurioms augalų ir gyvūnų rūšims. Abejoju, ar Seimas pritars tokiam sumanymui, todėl raginu ūkininkus nurimti, – nuomone ir įžvalgomis dalijosi A. Pranaitis.

Dr. Arūnas Pranaitis, ilgametis Žuvinto biosferos rezervato direktorius, dabar rezervate dirbantis ekologu, ūkininkus ramina sakydamas, kad dėl laukinių žvėrių medžioklės rezervato teritorijoje draudimo dar niekas nenuspręsta, kol kas tai – tik diskusijų klausimas.

Ministras siūlymą laiko nereikalingu

Panašu, kad ūkininkams palankios pozicijos laikosi ir naujasis aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Jo patarėjas, gamtos fotografas Marius Čepulis atsakydamas į „Suvalkiečio“ paklausimą, ar iš tiesų ketinama pritarti siūlymui uždrausti žvėrių medžioklę Žuvinto biosferos rezervato teritorijoje, teigė:
– Aplinkos ministras Simonas Gentvilas projektą dėl specialiųjų žemės naudojimo sąlygų, kuriuo numatyta nuostata uždrausti žvejybą ir medžioklę biosferos rezervatuose, laiko pertekliniu. Projektas pateiktas skubotai, tikriausiai neįsigilinus, kas sudaro Žuvinto biosferos rezervato teritoriją. Maža to, toks įstatymas prieštarautų jau priimtoms žvejybos taisyklėms. Ministras teiks rekomendacijas išbraukti aptariamas nuostatas iš įstatymo.

Rita LIŽAITYTĖ

Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

  • Pasaulinės Dauno sindromo dienos proga – paroda ir kino seansas

    2023-03-20Pasaulinės Dauno sindromo dienos proga – paroda ir kino seansas
    Nuo kovo 13 dienos kino teatre „Spindulys“ veikia paroda „Visi skirtingi – visi lygūs“, parengta asociacijos „Suvalkijos saulytės“. Ši paroda skirta kasmet kovo 21-ąją minimai Dauno sindromo dienai. Paroda veiks iki kovo 31-osios. Dauno sindromą turintis kūdikis gali gimti bet kurioje šeimoje, nepriklausomai nuo geografinio regiono, rasės ar ekonominės padėties, bet mokslininkai yra nustatę, kad tikimybė susilaukti kūdikio su Dauno sindromu didėja proporcingai didėjant moters amžiui. Paroda kviečia priimti šiuos žmones tokius, kokie jie yra. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Pasaulinė statistika byloja, kad iš maždaug 700–800 gimusių kūdikių vienas turi Dauno sindromą. Skaičiai rodo, kad visame pasaulyje, kiekvienoje valstybėje žmonių su Dauno sindromu skaičius ...
  • Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?

    2023-03-18Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?
    Informacinių technologijų (IT) ir skaitmeninių inovacijų sričių specialistų poreikis šiandienos darbo rinkoje vis dar išgyvena augimą. Todėl pastaraisiais metais šalies universitetuose bei kolegijose didėja tiksliųjų mokslų populiarumas. Tačiau specialistai pažymi – norint tinkamai pasiruošti daugelio geidžiamai karjerai IT srityje, žinių ir praktikos įgyti verta dar mokyklos suole. Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos duomenimis, su informacinėmis ir ryšio technologijomis susijusių studijų pasirinkimas 2021 m. siekė 6,8 proc., pernai – 8,2 proc. Panašų augimą stebi ir šalies kolegijos. Vilniaus universiteto studijų prorektoriaus dr. Valdo Jaskūno teigimu, pastaruosius trejetą metų moksleivių, besirenkančių tiksliuosius (t.y. fizinius, gyvybės, informatikos, inžinerijos, matematikos) mokslus universitete daugėja. 2020 m. jų buvo ...
  • Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme

    2023-03-16Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme
    Marijampolės kultūros centro Mažojoje salėje gražiu renginiu paminėtos Lietuvių kalbos dienos ir surengta paskaita „Lietuvininkų gyvenimo būdas ir tarmė“. Ji buvo skirta ir šiemet minimiems Klaipėdos krašto metams, nes sausį sukako 100 metų nuo to laiko, kai Klaipėdos kraštas prisijungė prie Lietuvos. Lietuvių kalbos dienos pirmą kartą buvo surengtos 2016 metais. Joms pasirinktas ypatingas laikotarpis tarp dviejų Lietuvai svarbių datų – Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios. Per tą laiką kasmet visoje Lietuvoje ir užsienyje organizuojama daugybė renginių, kurie prisideda prie lietuvių kalbos sklaidos Lietuvoje ir užsienyje, telkia užsienio lietuvių bendruomenes, stiprina lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją ir Lietuvoje, ir užsienyje, didina ...
  • 2023-ieji – Šventojo Juozapato metai

    2023-03-152023-ieji – Šventojo Juozapato metai
    Lietuvos Respublikos Seimas 2023 metus paskelbė Šventojo Juozapato metais – praėjo 400 metų nuo kankiniškos Juozapato mirties. Kuo svarbus Rytų (graikų) apeigų katalikų Šventasis Juozapatas Lietuvai, kodėl mes jį gretiname su vieninteliu Lietuvos šventuoju karalaičiu Kazimieru? Juozapatas (Ivanas Gavrilovičius Kuncevičius) (1580–1623 11 12) – vienintelis ukrainietis, Rytų (graikų) apeigų katalikas (arba unitas), popiežiaus Urbono VIII 1643 m. paskelbtas palaimintuoju, o popiežiaus Pijaus IX – 1867 m. – šventuoju; vienas iš Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino (1617 m.) įkūrėjų, šventumui brendęs Ukrainoje, Lietuvoje (čia gyveno 1596–1617 m.) ir Baltarusijoje. 1963 m. jo palaikai perlaidoti Vatikane, Šv. Petro bazilikoje, dešinėje navoje, Šv. Bazilijaus Didžiojo altoriuje. Šventasis Juozapatas ir ...
  • Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau

    2023-03-15Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau
    Įvertinus aplinkos ministerijos užsakytą analizę aiškėja, kad modernizuoti daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės nėra taip brangu, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Bendros projekto išlaidos padidėja, bet nežymiai, o dėl renovacijos šilumos butuose prarandama net 8 kartus mažiau. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo „Tyrimas buvo atliktas siekiant išsklaidyti mitą, kad pasiekti aukštesnę energinio efektyvumo klasę – itin brangu, norėjome nešališkų ekspertų vertinimo ir įrodymų, jog A klasę pasiekti įmanoma ir jog tai finansiškai apsimoka. Jeigu imtume C klasės energinio efektyvumo pastatą kaip bazinį, gyventojams siekti B klasės yra 3 proc. brangiau, o A klasės – 23 proc. brangiau. Kalbant skaičiais, ...
  • Pasauliui – žinia apie Buktos girią ir jaunųjų miško bičiulių veiklą

    2023-03-13Pasauliui – žinia apie Buktos girią ir jaunųjų miško bičiulių veiklą
    Visai neseniai socialiniame tinkle „Twitter“ pasirodė žinutė apie Žuvinto biosferos rezervato miškus. Šią žinutę paskelbė Jungtinių Tautų (JT) Biologinės įvairovės konvencijos sekretoriatas ir tai pirmas atvejis, kai Lietuvai ir Žuvinto biosferos rezervate esančiai vertingais augalais garsėjančiai Buktos giriai netoli Marijampolės skirtas toks dėmesys. A. Pivoriūnas sako, kad žinia apie Buktos mišką ir moksleivių veiklą paplito po pasaulį. FSC GD/Mariaus Čepulio nuotrauka Šiek tiek daugiau nei minutę trunkančiame vaizdo įraše „Twitter“ informuojama apie tai, kad šioje girioje rasti 45 I pasauliniame kare žuvusių vokiečių karių kapai, ir rodoma, kaip juos tvarko Liud-vinavo Kazio Borutos gimnazijos moksleiviai, jaunųjų miško bičiulių būrelio „Giliukai“ ...
  • Pėdkelnės – funkcionalus aksesuaras dailiosios lyties atstovėms

    2023-03-13Pėdkelnės – funkcionalus aksesuaras dailiosios lyties atstovėms
    Kiekvienos moters stalčiuose galima rasti skirtingų modelių bei storio pėdkelnių, kurios visada pasitarnauja, kuriant kasdieninius arba šventinius įvaizdžius. Ką turėtume žinoti apie šį funkcionalų kiekvienai moteriai privalomą aksesuarą? Nuo ko priklauso pėdkelnių tvirtumas? Pėdkelnių tvirtumas priklauso nuo to, kiek denų turi konkretus modelis. Pasak specialistų, moterys, kurios labai dažnai puošiasi sijonais ar suknelėmis, turėtų prioritetą teikti pėdkelnėms, kurių denų skaičius prasideda nuo 20. Kalbant apie minėto storio pėdkelnes, būtina paminėti, kad būtent 20 denų pėdkelnės yra vienas iš populiariausių pasirinkimų, nes tinkamai jas prižiūrint šios idealaus skaidrumo pėdkelnės tarnauja ilgai. Kokias pėdkelnes pasirinkti, norint itin plonų pėdkelnių? Moterims, kurios ieško pėdkelnių, kurias būtų komfortabilu ...
  • Apie paslaptingąją π – meno kalba

    2023-03-10Apie paslaptingąją π – meno kalba
    „Neįtikėtina“, „Kaip gražu ir subtilu“, „Kiek kantrybės turi ta menininkė“ – tokius ir panašius vertinimus buvo galima išgirsti Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje atidarant išties įspūdingą ir supratimą apie meną gerokai praplečiančią parodą mįslingu pavadinimu „Tuščių puslapių π“. O toji paslaptingoji π (Pi) – iracionalusis skaičius, kurio apytiksli reikšmė yra 3,1427. Šis skaičius yra konstanta – nekintantis dydis, plačiai naudojamas daugelyje geometrinių formulių. Kartu tai ir mistinis skaičius, kurio sekos pabaiga iki šių dienų dar nėra nustatyta. L. Kuisienė kuria originalius, daug darbo ir laiko reikalaujančius meno kūrinius. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Menininkę pristačiusi menotyrininkė Rasa Žukienė atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvoje ...
  • „O kur mano piliakalnis?“

    2023-03-10„O kur mano piliakalnis?“
    Tokį ar panašų klausimą neretai išgirsta Albertas Švenčionis, fotografijų parodos „Būtsargiai – Lietuvos piliakalniai“ autorius. Dabar šią parodą galime aplankyti Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus rūsyje (Vytauto g. 29). Jos atidaryme, skambant unikalioms dūdmaišių melodijoms (muzikavo Juozas Slaboda) dalyvavo autorius, pristatęs ir fotoalbumą „Būtsargiai“, išleistą 2021 metais. Jame 142 fotografijos – parodoje tiek, žinia, nesutalpinsi, tačiau pasigėrėti bent dalimi šio unikalaus Lietuvos paveldo, paieškoti „savojo“ piliakalnio yra puiki proga. Albertas Švenčionis sako, kad kartais stebuklingą akimirką (tą vienintelį kadrą) sugauna per trumputį laiką, saulei švystelėjus pro debesies plyšį, o kartais… Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Kaunietis Albertas Švenčionis yra vyresniosios fotografų kartos ...
  • Kovo mėnesį siautėja geomagnetinės audros: ar galime pasirūpinti savo sveikata?

    2023-03-10Kovo mėnesį siautėja geomagnetinės audros: ar galime pasirūpinti savo sveikata?
    Sklindant žiniai, kad Lietuvoje kovo mėnesį siautėja geomagnetinės audros, įvardijama, kad šiuo laikotarpiu gyventojus gali kamuoti tokie simptomai kaip padidėjęs kraujospūdis, galvos, raumenų ir sąnarių skausmai, bendras silpnumas bei netgi lėtinių ligų paūmėjimas. Vaistininkė Elvyra Ramaškienė teigia, kad šiuos simptomus tikrai gali pajusti ne kiekvienas, o visgi su jais susidūrus svarbiausia pasirūpinti individualių simptomų malšinimu. Padidėjęs kraujospūdis Pakilus kraujospūdžiui, vaistininkė E. Ramaškienė pirmiausia skatina skirti laiko kvėpavimo pratimams, nes jie gali padėti greičiau sugrąžinti kraujo spaudimą į įprastas vėžes. „Daugiausiai dėmesio reikėtų skirti ilgam iškvėpimui. Pasistenkite kvėpuoti lėtesniais įkvėpimais ir iškvėpimais – įkvėpkite skaičiuojant iki trijų, o iškvėpkite suskaičiavę nuo vieno iki šešių. ...
  • KVIETIMAS: deklaravimo naujovės

    2023-03-08KVIETIMAS: deklaravimo naujovės
    Kviečiame dalyvauti Žemės ūkio ministerijos organizuojamuose nuotoliniuose informaciniuose seminaruose „2023 M. ŽEMĖS ŪKIO NAUDMENŲ DEKLARAVIMAS“. Seminaruose bus pristatytos naujosios Žemės ūkio naudmenų deklaravimo taisyklės, geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai, žemės ūkio naudmenų bei kitų plotų ir ūkinių gyvūnų paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės, tiesioginių išmokų bei paramos priemonių administravimo, patikrų atlikimo aktualijos. Seminaruose taip pat bus aptartos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės, kurių paramos paraiškos teikiamos kartu su žemės ūkio naudmenų deklaracijomis. Seminarai vyks nuotoliniu būdu, naudojant bendravimo programinį įrankį „Microsoft Teams“. Prisijungimus prie seminarų rasite Žemės ūkio ministerijos Naujienų skiltyje ...
  • Sąskaitas už šildymą galima sutaupyti renovavus daugiabutį. Paskelbtas kvietimas

    2023-03-08Sąskaitas už šildymą galima sutaupyti renovavus daugiabutį. Paskelbtas kvietimas
    Daugiabučių namų renovacijos programą Lietuvoje administruojanti Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) informuoja, kad nuo vasario 24 d. gyventojai gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Biudžete numatyta skirti 410 mln. eurų, paraiškoms nebus taikomas atrankos būdas, tačiau privaloma pasiekti A energinio efektyvumo klasę. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo Atsižvelgiant į dabartines rinkos kainas, nebėra didelio skirtumo energinio naudingumo klasėms pasiekti, kai vykdomi senų daugiabučių renovacijos projektai. Tokias išvadas pateikė Aplinkos ministerijos užsakymu pernai atliktas tyrimas. Todėl planuojant valstybės paramos lėšas daugiabučių modernizacijos projektams finansuoti, Aplinkos ministerija nusprendė į naujausią kvietimą įtraukti pagrindinę sąlygą, kuri numato, kad pareiškėjai privalo pasiekti A energinio ...
  • Moksleivių polinkis į IT: kaip jį pastebėti ir puoselėti?

    2023-03-08Moksleivių polinkis į IT: kaip jį pastebėti ir puoselėti?
    Šiuolaikinei visuomenei vis labiau remiantis informacinėmis technologijomis (IT) bei skaitmeninėmis inovacijomis, IT specialybės darbo rinkoje tapo labiausiai geidžiamos ir atveriančios plačias karjeros perspektyvas. Kompetencijų centro „Telia Global Services Lithuania“ ir ugdymo ekspertai pažymi, kad kuo anksčiau moksleivių talentai šioje srityje pastebimi ir pradedami puoselėti, tuo geresnes galimybes jauni žmonės turi sėkmingai juos realizuoti. Šiemet pirmą kartą visoje Lietuvoje įgyvendinamame moksleivių „Nacionalinio IT iššūkio“ projekte dalyvaujančios Molėtų progimnazijos IT mokytoja Jurgita Kniaziukienė išskiria 3 pagrindinius ženklus, atskleidžiančius vaiko polinkį į technologijų ir kompiuterijos mokslus, ir pataria, kaip padėti ugdyti bei stiprinti IT specialybėms reikalingas vaiko savybes. Polinkis konstruoti ir kurti sekas Viena iš pagrindinių ...
  • Rinkimų naktis Marijampolėje: vienuose štabuose džiaugsmas, kituose – nusivylimas

    2023-03-06Rinkimų naktis Marijampolėje: vienuose štabuose džiaugsmas, kituose – nusivylimas
    Šis pirmadienis – atoslūgis po keletą mėnesių trukusios įtemptos rinkiminės kovos savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose. Įvardinti rinkimų laimėtojai ir pralaimėtojai, didžiausios sėkmės ir nesėkmės, apžvelgiamos tendencijos. Sekmadienio naktį nemiegojusių ir stebėjusių rinkiminės kovos rezultatus irgi buvo daug. „Suvalkiečio“ žurnalistai užsidarius rinkimų apylinkėms lankėsi partijų rinkimų štabuose, kur buvo laukiama rezultatų, ir kalbino į mero postus kandidatavusius politikus. Maždaug pusę dvylikos nakties tapo aišku, kad socdemai Marijampolėje pasiekė geriausių iki šiol rezultatų – meras Povilas Isoda buvo išrinktas jau pirmajame ture, o partija mandatų skaičių Taryboje pasididino nuo buvusių 12 praėjusiuose, 2019 metų, savivaldos rinkimuose iki 16, t. y. socialdemokratai ...
  • Ar lengva pakeisti elektros tiekėją?

    2023-02-28Ar lengva pakeisti elektros tiekėją?
    Bendrovėms mažinant elektros kainas vartotojai nori tuo pasinaudoti ir pasirinkti pigesnį variantą. Ar lengvai pavyksta pakeisti bendrovę arba mokėjimo planą? Atsakymo iš tiekėjo negavo – Prieš dvejus metus nepriklausomu elektros tiekėju buvome pasirinkę „Enefit Lietuva“ ir mokėjome už kilovatvalandę (kWh) 13 centų. Kai pernai rudenį reikėjo iš naujo rinktis, pasilikome pas tą patį tiekėją, tik rinkomės planą „Superžalias“. Nors kWh kaina buvo didesnė negu kitų tiekėjų, bet tada elektra sparčiai brango ir neatrodė, kad pigs. Be to, kaip ir visiems buvo taikoma kompensacija. Pasirašėme sutartį 7-eriems metams, mokėjome už kWh trisdešimt kelis centus ir neatrodė daug. Visgi dabar, kai elektros kaina krenta, ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.