Visi metai praėjo nuo dienos, kai Lietuvoje buvo registruotas pirmas COVID-19 ligos atvejis. Metai, kai buvo įvestas pirmas karantinas. Jam pasibaigus daugelis iš mūsų tikrai netikėjo, kad liga dar neįveikta, ir rudenį pandemija vėl smogs taip stipriai, kad turėsime sėdėti uždaryti ir apriboti. Šiandien mažai kas abejoja, kad taip bus dar ilgai. Kiek – tegalime tik spėlioti. Viena aišku, kad mums visiems apribotas gyvenimas įgriso. Liko vienintelė viltis – pandemiją stabdyti skiepais. Gruodžio paskutinėmis dienomis gyventojų entuziastingai buvo sutiktos į Lietuvą atkeliavusios pirmos vakcinos nuo COVID-19 ligos.
Šiandien mūsų šalyje skiepijama trijų gamintojų „Moderna“, „Pfizer-BioNTech“ ir „AstraZeneca“ vakcinomis. Statistikos departamento duomenimis, bent vieną skiepą nuo COVID-19 yra gavę 30,5 proc. 80 metų ir vyresnių gyventojų. Tai gausiausia paskiepyta visuomenės grupė. Tarp 70–79 metų žmonių paskiepytųjų perpus mažiau – 15,3 proc.
Šiuo metu pirmąja vakcinos doze paskiepyta per 200 tūkst. arba 7,16 proc. šalies gyventojų, abi vakcinos dozes gavo 80,5 tūkst. arba 2,88 proc. Remiantis Statistikos departamento informacija, daugelyje savivaldybių vakcinacija vyksta daugmaž tolygiai: bent viena vakcinos doze paskiepyta 6–9 proc. gyventojų.
Sveikatos priežiūros specialistai sako pastebintys vis labiau ryškėjančią tendenciją, kad dalis gyventojų atsisako skiepytis, ypač jei skiepijama „AstraZeneca“ vakcina. Motyvai: bijo šalutinio poveikio, girdėjo, skaitė socialiniuose tinkluose, kad pasiskiepijus būtent šia vakcina labiausiai jaučiamas šalutinis poveikis, ne visi nori kentėti kelias dienas trunkančius negalavimus. Dalis gyventojų nurodė abejojantys vakcinos veiksmingumu.
Papasakoti apie visas tris vakcinas paprašėme Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotoją, infekcinių ligų epidemiologą, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto dėstytoją Paulių Gradecką.
Skiepijama trimis vakcinomis