Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

Liūdna sakmė apie šių dienų „svieto lygintoją“ Matą

…Rinkimų apylinkėms užsidarius ir po kelių valandų ėmus į viešumą plaukti preliminariems balsavimo rezultatams, dar rinkimų kampanijos pradžioje Seimo nario kostiumą mintyse prisimatavęs Matas į partijos rinkimų štabą susirinkusiems bičiuliams savo nerimo stengėsi nerodyti. „Viskas bus gerai, pamatysit, – nežinia ką ramindamas – akių nuo kompiuterio neatitraukiantį štabo vadovą, ant pastarojo peties tiesiog užgulusią sekretorę ar save – pareiškė naujasis šio partijos skyriaus vedlys į Seimą. – Už mane balsuos visas miestas, galite būti ramūs, pamatysit. Jūs gi mane žinote – jeigu bent kiek būčiau abejojęs pergale, tikrai tokiam iššūkiui nebūčiau pasirašęs. Daug dėl to dirbau ir su kuo mieste bekalbėjau, visi plodami per petį sakė: „Būtent tokių vyrų, Matai, kaip gryno oro ten ar naujo vėjo reikia. Mes tik už tave, Matai, patikėk, pamatysi. Kitiems su tavimi nėr ko nė lygintis. Tu kaip šių dienų Robinas Hudas ar svieto lygintojas Tadas Blinda: padarysi tvarką ir Seime, ir visoje Lietuvoje.“

Vis dėlto laukiant balsavimo rezultatų laikas štabe slinko košmariškai lėtai. Partijos bičiuliai ir štabo nariai, laukdami, kada gi pradės plaukti miesto rinkėjų balsai už Matą, nuolat perjunginėjo televizoriaus kanalus. Deja, miesto rinkėjų balsai tarsi kažkieno užkeikti buvo įstrigę, o televizoriaus ekrane ėmė šmėsčioti džiūgaujantys ir netgi apie galimas koalicijas Seime savo nuomone jau noriai dalijęsi tai vienos, tai kitos partijos vadai ir vadukai. Pagaliau žurnaliūgos teikėsi tautai parodyti ir Mato patroną. „Vaizdelis pujkūs“, – pranešė šis, ir nežinia kodėl neramiai daužytis jau pradėjusi Mato širdis vėl atgavo ankstesnį ritmą. „Sakiau, kad viskas einasi puikiai“, – balsu pasidžiaugė ir Matas, mesdamas savo komandai pergalingą šypseną ir pasitikėjimo savimi kupiną žvilgsnį.

„Jau! Jau! Pajudėjo!“ – pakėlęs akis nuo kompiuterio ekrano staiga riktelėjo ištikimasis Mato ginklanešys Simas Sanča Pansa. Nuo to riktelėjimo Matas net krūptelėjo ir stačia galva puolė prie kompiuterio.

rinkimai

„Na! Na! Kaip?!“ – nebeslėpė jaudulio jau ir Matas, bet Simo Sančos Pansos veidas staiga su­akmenėjo.

„Nieko tokio, čia tik iš pirmųjų miesto apylinkių“, – nepakeldamas akių nuo kompiuterio ekrano tyliai ištarė Simas.

„Ką reiškia „nieko tokio“? – jau visai nebesitvardydamas riktelėjo Matas, o po akimirkos susivokė, kad sėdi Simo kėdėje priešais kompiuterio ekraną, o Sanča Pansa tuo metu ranka valosi naujojo kostiumo kelnes.

Praėjo dar keliolika minučių, paskui dar geras pusvalandis ir štabe įsivyravo nejauki tyla. Net ta ilgakojė blondinė, visą vakarą niūniavusi daugeliui susirinkusiųjų šypseną kėlusią, nežinia iš kur ištrauktą, perfrazuotą dainušką „Matas, banditų vadas, užpuolė sostinę ir Seimą jis nakčia…“, staiga susivokė, kad kažkas čia ne taip, ne pagal planą, ir pagaliau užsičiaupė.
„Nieko nesuprantu, – po kiek laiko pakėlęs akis nuo kompiuterio ekrano ir dėdamasis ramus, bet neįstengdamas nuslėpti pastebimai virpančios apatinės lūpos ištarė Matas. – Kur tų visų rinkėjų, kurie sakė, kad balsuos tik už mane, šių dienų Lietuvos Robiną Hudą, svieto lygintoją Matą, balsai? Kas jiems visiems pasidarė? Gal jie proto neteko? Net ir ta tetulė, kuriai tik pasakas anūkams sekti, o ne į Seimą kandidatuoti, ir ta daugiau negu aš balsų surinko! Aš šito taip nepaliksiu. Jeigu jau man, Matui, šiuose rinkimuose šachas, pasigailės visi – ir politiniai oponentai, ir rinkėjai, ir… Jūs dar visi pamatysite!“

„Matai, o tai kas bus su manim?“ – drebančiu balseliu sušnibždėjo ilgakojė blondinė.

„Ir tu dar pamatysi!“ – riktelėjo Matas, trinktelėdamas rinkimų štabo duris…

* * *
Matukas nuo mažens žinojo, kad jis neeilinis vaikas ir pilietis. Gyvenimas jį užgrūdino jau vaikystėje, kai su broliais ir seserimis teko kariauti dėl mamos ir tėčio dėmesio, o su kiemo vaikais – dėl kiekvieno daugiabučio bendrų erdvių kampo. „Skundų maišeli, eik į darželį, ten yra velnias, numaus tau kelnes!“ – rėkdavo vyresni broliai ir kiemo vaikai, kai jis atsistojęs po daugiabučio langu šaukdavo mamą ar tėtį ir skųsdavosi, kad Petras pastūmė, o Vilius atėmė kamuolį. Bet užtai kokius įgūdžius kalbėti ir nieko nepasakyti skundžiant brolius ir kiemo vaikus jam pavyko išsiugdyti!
Pradėjęs lankyti mokyklą Matukas jau tvirtai žinojo, kuo bus užaugęs. Paklaustas mokytojos, kuo norėtų būti, kai baigs mokyklą ir bus didelis vyras, Matas net nedvejodamas išrėžė: „Milicininku!“ ir mokytojos nė neprašytas paaiškino: „Visus sutvarkysiu! Su visais atsiskaitysiu, o jei reikės, tai ir „bananų“ duosiu!“

Mokytoja dar bandė Matukui aiškinti, kad smurtas ir fizinė jėga – nėra pats geriausias kelias tiesos ieškoti ar konfliktams spręsti, bet Matas jau tuomet net nedvejojo, kad jis viską žino ir išmano geriausiai.

Taip viską puikiai išmanydamas ir žinodamas Matas kasmet keliavo iš vienos klasės į kitą ir nespėjo nė gerai susitupėti, kai priartėjo prie atsisveikinimo su mokykla dienos. Tiesa, pažymių knygelėje ir mokyklos baigimo brandos atestate surašyti pažymiai, Mato nuomone, jo žinių ir proto galimybių tikrai neatspindėjo. Bet, laimė, jų pakako siekti vaikystės svajonės ir įstoti studijuoti į aukštąją ne milicijos, bet jau Policijos akademiją.

Studijuodamas Matas sutiko daugybę dėstytojų ir policijos specialistų, kurie, Mato vertinimu, niekuo nebuvo už jį gudresni ar išmintingesni. „Įsitrynė čia nežinia kaip ir gadina man nervus, – ne kartą mintyse guodėsi būsimasis policininkas. – Bet ateis ir mano valanda. Jūs dar pamatysite, ką gali Matas.“

Belaukdami, kokias savo galimybes jiems pademonstruos Matas, po kelerių metų Policijos akademijos dėstytojai Matui įbruko į rankas diplomą ir išsiuntė dirbti į gimtojo miesto policijos komisariatą. Deja, greitai paaiškėjo, kad policijos tyrėjo darbas tikrai ne Matui. Argi jam, Matui, gali visokie „lopai“ viršininkai ir prokurorai nurodinėti, ką, kaip ir kokiais metodais nusikaltimus tirti?

„Geriau jau būsiu advokatas, – nusprendė Matas. – Tai bent nervų aš jiems visiems pagadinsiu!“

Šiaip ne taip, iš kelinto karto išsilaikęs advokato egzaminą ir jau prisimatavęs advokato mantiją Matas išdidžiai nužingsniavo į pirmą teismo posėdį ginti vieno savo vaikystės kiemo draugo. O, kaip jam reikėjo pergalės toje byloje! Deja, teismų ir bylų pasaulyje visuomet viena pusė lieka pralaimėjusi ir šįkart pralaimėjimo kartėlį teko nuryti Matui. Paskui tokios karčios piliulės pasipylė viena po kitos.

„Matai, daugiau dirbti su teisės aktais reikia, o ne į teismo posėdžių sekretorių sijonus akimis šaudyti“, – po vienos tokios bylos pabandė jaunam kolegai patarti garsus, patyręs advokatas.
„Tu čia, seni, manęs nemokyk, aš pats žinau, ką man daryti ir kur man žiūrėti!“ – atrėžė kolegai Matas ir nė neatsisveikinęs pasuko link miesto centro. O čia lyg tyčia Savivaldybės administracijos pastatas – kaip ant delno.

„Ne, eiliniu klerku aš tai tikrai nebūsiu, bet va kokiu vicemeru visai galėčiau“, – pamąstė Matas ir ėmė filtruoti į Tarybą išrinktų partijų atstovų pavardes. „Šitas žioplelis, šitas durnelis, bet tuo geriau. Nė nesusigaudys, kaip į jų partiją įsitrinsiu ir jau po kitų savivaldos rinkimų mažiausiai vicemero kabinete sėdėsiu.“

Kaip tarė Matas, taip ir padarė. Praėjo kiek laiko ir jis – jau jaunasis vienos iš savivaldybėje lyderiaujančių politinių jėgų narys. Deja, artėjant savivaldos rinkimams paaiškėjo, kad tie kietakakčiai visiškai neįžvelgia Mato potencialo ir įrašyti į rinkiminius sąrašus nė neketina.

„Ak jūs taip? Pasiuskite su savo partija ir partine hierarchija, – pagalvojo Matas ir užvirus kraujui partijos nario bilietą nutėškė tiesiog ant partijos skyriaus pirmininko stalo.

„Sėkmės, Matai!“ – palinkėjo partijos lyderis, o po kelerių metų to palinkėjimo net pasigailėjo. Mat atkutęs Matas ėmė sukiotis tarp kitos tuomet ant bangos buvusios partijos lyderių, o paskui, tempiamas jų už „kalnieriaus“ netgi ir į tarybą buvo išrinktas. Tiesa, su tuometiniais partijos kolegomis Matas ilgai nesicackino. Sužinojęs, kad skyriaus lyderiai neketina šokti pagal jo dūdelę, Matas perkeltine prasme spjovė jiems į barzdas ir pasiskelbė partiją ir jos frakciją paliekantis.

„Atsirado, matote, autoritetai ir aiškins man, kas gražu, kas etiška ar neetiška“, – pareiškė Matas ir kiek tik įstengdamas puolė buvusiems bendražygiams gadinti kraują. Tiesa, šie pasirodė esantys „kietaskūriai“ ir į Mato kepšnojimus net nekreipė dėmesio. O tuomet Matą pastebėjo dar vienos politinės jėgos atstovai, nutarę, kad toks kirstukas būtų visai neblogas kandidatas būsimuose Seimo rinkimuose.

Pasiūlymas iškart kandidatuoti į Seimą ištirpdė visas ankstesnes Mato nuoskaudas šios partijos atstovų atžvilgiu ir tiesiog nuginklavo. „Aš – Seimo narys?“ – mintyse savęs paklausė Matas ir po akimirkos jau matavosi Seimo nario kėdę…

* * *
Kai tą baisiąją naktį po rinkimų nesulaukęs galutinio savo fiasko Matas trenkė rinkimų štabo duris ir įsėdęs į savo automobilį pasiliko visiškai vienas su savo mintimis, jo galvoje su vis didėjančiu siaubu tarsi karuselėje sukosi mintys apie patirtą šachą. „Va tau, Matai, „nuliovas“ Seimo išnuomotas automobilis, va tau Seimo viešbutis ir ilgakojė patarėja. Visi tavo planai ir liko tik planais svajonėse, o tu pats – politinis lavonas. Patikėjai, sakei, trečias kartas nemeluos, nes pakeitęs jau dviejų partijų „marškinius“ su šia, trečiąja, turėjai šauti tiesiai į Seimą. Ką dabar darysi Matai? Kokia partija po tokio fiasko tave bepriims?“

Automobilio variklį Matas užvedė plyštančia galva ir raudančia širdimi, o paskui taip spustelėjo akseleratorių, kad automobilis vos nepakilo į orą. Variklio riaumojimas Matą privertė atsitokėti. „Žinau, ką dabar darysiu, – tarė Matas. – Pats dabar spjausiu šitos partijos veikėjams į barzdą ir savo tvarką pasaulyje įvesiu vienas. Aš juk Matas!“
Kaip tarė Matas, taip ir padarė.

Dabar pasaulyje jis tikrai vienas…

Viktoras ŠAUKLYS

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • 80 metų sukakties akivaizdoje – siekis išlikti nepriklausomiems

  2021-04-2280 metų sukakties akivaizdoje – siekis išlikti nepriklausomiems
  Įdomus sutapimas: 80 metų jubiliejų „Suvalkietis“ mini gana neramiu laiku, mūsų šalį ir, galima sakyti, visą Žemę krečiant pasaulinei COVID-19 pandemijai, kaip kad buvo ir 1941-aisiais, kai balandžio 19 dieną Marijampolėje buvo išleistas pirmasis „Suvalkiečio“ pirmtako laikraščio „Naujasis kelias“ numeris. Tuo metu Suvalkijos sostinėje tvarką jau darė kitokios, bet dar baisesnės pasaulinės „infekcijos“ – raudonojo maro – bolševikų – valdžia, be to, prie krašto grėsmingai artėjo ir rudasis maras, fašizmas… Birutė MONTVILIENĖ 1941-aisiais, penkių tūkstančių tiražu Marijampolėje leisti pradėtą Marijampolės apskrities komunistų partijos komiteto ir apskrities vykdomojo komiteto savaitraštį iki mūsų šalies teritorijoje prasidėjusių Antrojo pasaulinio karo veiksmų spėta išspausdinti ir išplatinti ...
 • Paklaidžiojimai su Stanislovu Sajausku, jam pačiam vadovaujant

  2021-04-21Paklaidžiojimai su Stanislovu Sajausku, jam pačiam vadovaujant
  Vasario 25 dieną mūsų kraštiečiui prof. habil. dr. Stanislovui Sajauskui sukako 75-eri. Mokslininkas, išradėjas, kolekcininkas, knygų autorius… Veiklos sričių tiek daug, kad nelengva įsivaizduoti, jog visa tai – vieno žmogaus nuveikti darbai. Jubiliejus – išskirtinė proga giliau pažinti žmogų, nuėjusį netrumpą gyvenimo kelią ir turintį tikrai unikalios patirties. Paprašytas pasidalinti su mūsų skaitytojais patirtimis ir įžvalgomis (kaip įprasta – nuotoliniu būdu), papasakoti apie dabartinę veiklą, Stanilovas Sajauskas sutiko ir… nustebino. „Mano, kaip darboholiko, veiklų ne viena, bet paskutinį dešimtmetį, kai tapau nepageidaujamas universitete, ypač susitelkiau į Suvalkiją, numizmatiką, heraldiką ir partizanus. Kadangi mano knygų tiražus valdo tie, kas finansavo jų spausdinimą, ...
 • Kai dienoje pritrūksta valandų…

  2021-04-21Kai dienoje pritrūksta valandų...
  Beieškant kultūros naujienų niūrią šio pavasario dieną pradžiugino Kalvarijos viešosios bibliotekos tinklapio žinios, o labiausiai širdį paglostė Aistės ČERKAUSKIENĖS floristikos darbų paroda. Dar smagiau tapo, kai bibliotekos direktorė Laima Karpavičienė pasidžiaugė, kad ši jauna iniciatyvi moteris – jų darbuotoja ir nuolat džiugina kolegas bei kalvarijiečius savo darbais… Beje, paminėjus, kad ji kuria ir valgomas puokštes, teko prisiminti, jog „Suvalkietyje“ apie tai kažkada buvo rašyta. Bet magėjo daugiau sužinoti apie jos gebėjimą kurti grožį ir išgirsti jauno (nė trisdešimties neturinčio) aktyvaus žmogaus nuomonę apie gyvenimą provincijoje… – Žinau tik tiek, kad gyvenate Kalvarijoje, čia dirbate, kuriate… Iš kur Jūs ir iš kur ...
 • Sąskaitos už šildymą renovuotuose daugiabučiuose: ką svarbu žinoti?

  2021-04-21Sąskaitos už šildymą renovuotuose daugiabučiuose: ką svarbu žinoti?
  Daugiabučių renovacija – proga sutaupyti už šildymą, kuria pastaruoju metu Lietuvoje nusprendžia pasinaudoti vis daugiau gyventojų. Visgi modernizacijos naudą mato ne visi – visuomenėje sklando įsitikinimas, kad modernizavus pastatą sąskaitos nesumažėja. Ar šis mitas pagrįstas? „Dažnai tenka girdėti, kad žmones nuo daugiabučio renovacijos sulaiko nepasitikėjimas šilumos tiekėjais. Esą modernizavus pastatą, jie tyčia pakelia šilumos energijos kainą, kad neprarastų iki tol gautų pajamų. Tačiau tai mitas, kurį gali padėti išsklaidyti aiškesnis supratimas, kas sudaro šilumos kainą ir dėl kokių priežasčių laikui bėgant ji kinta“, – sako BETA direktorius Valius Serbenta.Šilumos kainą sudaro pastovioji ir kintamoji dalis. Kintamosios sąnaudos (kuras, elektra ir kitos ...
 • „CIE LT Forge“ krepšininkių startas U14 merginų čempionate

  2021-04-20
  Po ilgos pertraukos Lietuvos moksleivių krepšinio lyga pradėjo vykdyti krepšinio varžybas. Sėkmingai U14 merginų krepšinio čempionate startavo ir Marijampolės SC „CIE LT Forge“ merginų komanda, solidžia 20 taškų persvara 72:52 nugalėjusi Alytaus RSC. Antros sužaistos rungtynės nebuvo tokios sėkmingos – 28:58 pralaimėta Ukmergės SC-„Vilkmergėlės“ krepšininkėms. Pelnytų taškų ir atkovotų kamuolių lydere komandoje yra Rosita Rusovičiūtė. Pagal rezultatyvių perdavimų statistiką pirmauja Emilija Dapkūnaitė. U14 čempionato A diviziono aštuonių komandų grupėje Elos Bajorūnienės treniruojama Marijampolės SC komanda užima III vietą. „Suvalkiečio“ informacija
 • Žmonės išeina, o jų kūryba išlieka…

  2021-04-14Žmonės išeina, o jų kūryba išlieka...
  (Apie Domicelę Draugelytę-Stankevičienę) Iškeliaudami Amžinybėn, į TEN, nepaimsime nei namų, nei brangenybių, nei kitų daiktų… Seni albumai, knygos gali būti sudeginti. Pranyksta viskas laiko dulkėse. Tik ne visi turtai pradingsta: „Sode pienių galvutės – pabertas auksas…“ Tai kiekvieną gegužę kartojasi, šios gamtos dovanos – amžinos… Kaip ir žmogaus dvasinė kūryba. Ir štai lyg stebuklas prieš Kalėdas mano namus pasiekė džiugi ir brangi dovana – man ir mūsų krašto žmonėms. Iš Vilniaus Domicelės Stankevičienės dukterėčia Laima Kutkienė atsiuntė keturis storus jos poezijos sąsiuvinius – kūrybą nuo 1971 iki 1995 metų. Ji nesudegino, neišmetė, o atėjus laikui nusprendė atiduoti brangų tetos turtą saugoti Kazlų ...
 • Audrius Plioplys kviečia pasidomėti

  2021-04-14
  Naujausia iš mūsų krašto kilusio menininko ir mokslininko Audriaus Plioplio sieninė instaliacija „Laumės juosta“ tik ką pradėta eksponuoti Lietuvos dailės muziejuje Lemonte, Ilinojaus valstijoje (JAV). Autorius taip pristato kūrinį: „Joje – juodos ir baltos minties fragmentai, beveik visi su žodžių dalimis. Į fragmentus įeina mano paties MRI smegenų tyrimai, elektroencefalogramos ir ankstesnių mano meno kūrinių transformacijos. Dešimt vertikalių neuronų traktų, juostų, kaip baltosios materijos traktai, jungiantys mūsų smegenų pusrutulius, sujungia viršutinius mūsų mąstymo procesų lygius, sąmonę su apatiniais, pagrindiniais, egzistencijos lygiais. Ši instaliacija buvo atidaryta kartu su poezijos festivaliu „PoPa 2021“. Tai – „Poezijos pavasario“ santrumpa. Festivalis nepaprastai sėkmingas, poezijos knyga ...
 • 2022-ieji – ir Sūduvos metai

  2021-04-14
  Sūduvos vardą pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėjo K. Ptolemėjus apie 150-uosius metus parašytame veikale „Geografija“. Aprašydamas baltų gentis prie Baltijos jūros, jas įvardijo kaip sūduvius, galindus ir kitus. 1422 metų rugsėjo 27 dieną pasirašius Melno taikos sutartį, Sūduvos kraštas visam laikui buvo prijungtas prie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, tad ateinančiais metais bus švenčiamas Sūduvos susigrąžinimo 600 metų jubiliejus. Siekiant pagerbti ir įprasminti Sūduvos krašto reikšmę Lietuvos valstybės formavimosi istorijoje, Seimo TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotojas Andrius Vyšniauskas ir frakcijos narė Irena Haase pasiūlė paskelbti 2022-uosius Sūduvos metais. Parlamentarai buvo kviečiami įvertinti Sūduvos reikšmę Lietuvos XIII–XIV a. valstybės formavimosi istorijoje. Pabrėžiama Sūduvos įtaka lietuvių kalbos, ...
 • Esperanto kalbos kūrėją prisimenant

  2021-04-14Esperanto kalbos kūrėją prisimenant
  Nuo balandžio 13 dienos Marijampolės kultūros centre veikia paroda „Liudvikas Zamenhofas ir Lietuva“. Lenkijos institutas Vilniuje Liudviko Zamenhofo mirties 100-ųjų metinių proga parengė parodą, atspindinčią jo gyvenimą ir veiklą, ryšius su Lietuva – Kaunu, Veisiejais. Paroda taip pat atspindi tarptautinės esperanto kalbos populiarėjimą ir paplitimą, skatina jos mokytis. Lietuvos esperantininkų sąjungai (LES) padedant ji jau buvo eksponuojama daugelyje Lietuvos vietovių. 2017-uosius UNESCO buvo paskelbusi Liudviko Lazario Zamenhofo, esperanto kalbos kūrėjo, metais. 2019 metais sukako 160 metų nuo jo gimimo. Taip pat minėjome Lietuvos esperantininkų sąjungos 100-metį. Esperanto yra visavertė kalba, genialus XIX a. lingvistinis išradimas, puikiai gyvuojantis iki šiol. Ja visame ...
 • Elektroninę erdvę jau stebi policijos virtualus patrulis

  2021-04-14Elektroninę erdvę jau stebi policijos virtualus patrulis
  Policijos departamentas paskelbė, kad nuo balandžio 6-osios patruliuoti elektroninėje erdvėje pradėjo virtualus patrulis. Tokios pareigybės atsiradimas susijęs su pastaruoju metu internetinėje erdvėje plintančiu smurto kurstymu, neapykantos persmelktais komentarais, patyčiomis, kitaip galvojančių persekiojimu. Nerimą kelia ir visuomenės psichinė sveikata. Stebint elektroninę erdvę matyti įvairūs pasisakymai, komentarai, tam tikros iniciatyvos, kurios dažnai prasilenkia su įstatymo raide. Interneto turinys nerimą kelia ne pirmus metus Vakaruose jau gerokai anksčiau pradėta svarstyti, kad reikėtų akyliau kontroliuoti turinį internete. Jungtinės Amerikos Valstijos savo kailiu po Prezidento rinkimų įsitikino, ką gali internete nuolat skleidžiama dezinformacija, neapykantos, maišto kurstymas. Nepatenkinto rinkimų rezultatais Donaldo Trumpo paraginti rėmėjai šturmavo ir užėmė demokratijos ...
 • Neapykanta persmelkti komentarai neduoda naudos nei juos rašančiam, nei skaitančiam

  2021-04-14Neapykanta persmelkti komentarai neduoda naudos nei juos rašančiam, nei skaitančiam
  „Suvalkietis“ apie piktėjančios visuomenės požymius, negatyvumą ir pyktį internete, apie šių tendencijų priežastis kalbasi su psichologe Vilma VĖLYVIENE. – Pastebima, kad pastaruoju metu elektroninėje erdvėje labai padaugėjo piktų, įžeidžiančių, netgi grasinančių komentarų, žinučių. Kas, Jūsų nuomone, atsitiko visuomenei, kodėl žmonės tokie pikti, dažnai su neapykanta reaguoja į paprasčiausią informaciją? – Gyvename tokioje visuomenės sandaroje, kuri yra demokratinė savo sąranga, visi mes turime teisę į savo pažiūras, nuomonę, tai aktyviai reiškiama ir socialiniuose tinkluose. O nuomonės – dažnai skirtingos, kartais priešingos. Diskusija mums padeda pamatyti reiškinius iš įvairių pusių, tačiau su plačiomis galimybėmis reikšti nuomonę nepaspartėjo mūsų vidinis vystymasis. Tolerancija, kitaip manančio priėmimas, ...
 • Pagarba žmogui, įstatymai turi veikti visur vienodai

  2021-04-14Pagarba žmogui, įstatymai turi veikti visur vienodai
  Policijos departamentas, pristatydamas pirminę virtualaus patrulio viziją, kalbėjo, kad toks patrulis, stebėdamas elektroninę erdvę, didelį dėmesį skirs neapykantą skatinančių, įžeidinėjančių ir kitų panašių komentarų autorių žinutėms. Jie bus įspėjami. Būtent tokio virtualaus patrulio vaid-mens norėtų ir mūsų kalbinti skaitytojai, kurių klausėme, ar jie pritaria, kad viešąją erdvę stebėtų virtualus policijos patrulis ir perspėtų komentarų autorius už netinkamą turinį. Ar reikalingas virtualus policijos patrulis? Vienareikšmiškai – taip. Aišku, tai neturėtų būti žodžio laisvės, nuomonių laisvės ar demokratijos vertybių varžymas. Diskusijoje, kultūringo ginčo metu išsiaiškinama tiesa, išsakoma asmeninė pozicija ir dažnai priimamas bendras susitarimas, tinkamiausias sprendimas. Socialiniai tinklai, internetinė viešoji erdvė neretai virsta sunkiai ...
 • „Metų renovacijos projektas“: paskelbti 2021 nugalėtojai

  2021-04-14„Metų renovacijos projektas“: paskelbti 2021 nugalėtojai
  Paaiškėjo, kurie trys iš keturiolikos renovuotų daugiabučių, dalyvavusių Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) inicijuotuose rinkimuose „Metų renovacijos projektas 2021“, pripažinti geriausiais. Daugiausia simpatijų sulaukė Taikos pr. 3, Klaipėdoje, Draugystės g. 25A, Marijampolėje ir Stoties g. 14, Šiauliuose esantys daugiabučiai. „Džiaugiamės galėdami pasidalinti geriausių renovacijos projektų istorijomis. Nepaisant to, kad didžiąją praeitų metų dalį praleidome karantino sąlygomis, renovacija nesustojo ir šiemet rinkimuose netrūko gerųjų pavyzdžių. Viešo balsavimo metu buvo išrinkti trys laimėtojai, tačiau iš tikrųjų visi atsinaujinę savo daugiabučius jau yra laimėtojai ir jų apdovanojimas – geresnės gyvenimo sąlygos, kurias ypač vertiname dabar, daug laiko praleisdami namuose“, – teigia BETA direktorius Valius ...
 • Inkilas – lobio slėptuvė? Kodėl gi ne!

  2021-04-12Inkilas – lobio slėptuvė? Kodėl gi ne!
  Pavasaris – inkilų kėlimo metas, kai laukiame sugrįžtančių paukščių. Tačiau marijampoliečio Andriaus Kukio į medžius įkelti inkilai vilioja ne tik sparnuočius, bet ir lobių ieškotojus. Marija BURBIENĖ Keliaudamas aptinka gražias vietas Draugai ir bendražygiai Andrių pažįsta kaip aistringą keliautoją, orientacininką ir protmūšių dalyvį. – Protmūšiai tapo netikėta aistra, kai į juos įsitraukiau gal prieš šešerius metus. Tada su Marijampolės dviratininkais buvome žygyje, tik ką apsistoję poilsiui stovykloje. Paskambinęs draugas pasakė, kad užsiregistravo protmūšiui, o į komandą įtraukė ir mane. Dar pridūrė, kad mano dalyvavimas būtinas. Galvosūkiai man visada patiko, visgi pasiūlymas buvo netikėtas. Vėliau protmūšiai net labai įtraukė, – pasakoja Andrius. Intelektiniai žaidimai, pasak jo, ...
 • Kiek daug gerumo aplink, įvertinti leido globos namus nusiaubęs koronavirusas

  2021-04-12Kiek daug gerumo aplink, įvertinti leido globos namus nusiaubęs koronavirusas
  Globos namų darbuotojai su nerimu stebi informaciją apie didėjantį sergamumą COVID-19 liga, prognozuojamą trečią pandemijos bangą, mintyse melsdamiesi: „Dieve, neduok“. Žmonės nepamiršo, kaip buvo sunku ir baisu grumtis su įstaigą užpuolusiu koronavirusu, kai sirgo ir gyventojai, ir darbuotojai, kai nežinojai, ką rasi kitą dieną, kiek mirusių, ar bus kam dirbti, slaugyti sergančiuosius. Tad šiandien, jau po patirtų išgyvenimų, šių namų darbuotojams paglosto širdį, kai įvertinamas jų sunkus darbas, padėkojama už gerumą ir pasiaukojimą. Juolab kad išties padaryta buvo daugiau, negu žmogaus jėgos leidžia. Loreta TUMELIENĖ Kvepėjo namais Į „Suvalkiečio“ redakciją paskambinusi Kaune gyvenanti Živilė Samulionienė sakė norinti padėkoti Suvalkijos socialinės globos namų kolektyvui ...