Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

Liūdna sakmė apie šių dienų „svieto lygintoją“ Matą

…Rinkimų apylinkėms užsidarius ir po kelių valandų ėmus į viešumą plaukti preliminariems balsavimo rezultatams, dar rinkimų kampanijos pradžioje Seimo nario kostiumą mintyse prisimatavęs Matas į partijos rinkimų štabą susirinkusiems bičiuliams savo nerimo stengėsi nerodyti. „Viskas bus gerai, pamatysit, – nežinia ką ramindamas – akių nuo kompiuterio neatitraukiantį štabo vadovą, ant pastarojo peties tiesiog užgulusią sekretorę ar save – pareiškė naujasis šio partijos skyriaus vedlys į Seimą. – Už mane balsuos visas miestas, galite būti ramūs, pamatysit. Jūs gi mane žinote – jeigu bent kiek būčiau abejojęs pergale, tikrai tokiam iššūkiui nebūčiau pasirašęs. Daug dėl to dirbau ir su kuo mieste bekalbėjau, visi plodami per petį sakė: „Būtent tokių vyrų, Matai, kaip gryno oro ten ar naujo vėjo reikia. Mes tik už tave, Matai, patikėk, pamatysi. Kitiems su tavimi nėr ko nė lygintis. Tu kaip šių dienų Robinas Hudas ar svieto lygintojas Tadas Blinda: padarysi tvarką ir Seime, ir visoje Lietuvoje.“

Vis dėlto laukiant balsavimo rezultatų laikas štabe slinko košmariškai lėtai. Partijos bičiuliai ir štabo nariai, laukdami, kada gi pradės plaukti miesto rinkėjų balsai už Matą, nuolat perjunginėjo televizoriaus kanalus. Deja, miesto rinkėjų balsai tarsi kažkieno užkeikti buvo įstrigę, o televizoriaus ekrane ėmė šmėsčioti džiūgaujantys ir netgi apie galimas koalicijas Seime savo nuomone jau noriai dalijęsi tai vienos, tai kitos partijos vadai ir vadukai. Pagaliau žurnaliūgos teikėsi tautai parodyti ir Mato patroną. „Vaizdelis pujkūs“, – pranešė šis, ir nežinia kodėl neramiai daužytis jau pradėjusi Mato širdis vėl atgavo ankstesnį ritmą. „Sakiau, kad viskas einasi puikiai“, – balsu pasidžiaugė ir Matas, mesdamas savo komandai pergalingą šypseną ir pasitikėjimo savimi kupiną žvilgsnį.

„Jau! Jau! Pajudėjo!“ – pakėlęs akis nuo kompiuterio ekrano staiga riktelėjo ištikimasis Mato ginklanešys Simas Sanča Pansa. Nuo to riktelėjimo Matas net krūptelėjo ir stačia galva puolė prie kompiuterio.

rinkimai

„Na! Na! Kaip?!“ – nebeslėpė jaudulio jau ir Matas, bet Simo Sančos Pansos veidas staiga su­akmenėjo.

„Nieko tokio, čia tik iš pirmųjų miesto apylinkių“, – nepakeldamas akių nuo kompiuterio ekrano tyliai ištarė Simas.

„Ką reiškia „nieko tokio“? – jau visai nebesitvardydamas riktelėjo Matas, o po akimirkos susivokė, kad sėdi Simo kėdėje priešais kompiuterio ekraną, o Sanča Pansa tuo metu ranka valosi naujojo kostiumo kelnes.

Praėjo dar keliolika minučių, paskui dar geras pusvalandis ir štabe įsivyravo nejauki tyla. Net ta ilgakojė blondinė, visą vakarą niūniavusi daugeliui susirinkusiųjų šypseną kėlusią, nežinia iš kur ištrauktą, perfrazuotą dainušką „Matas, banditų vadas, užpuolė sostinę ir Seimą jis nakčia…“, staiga susivokė, kad kažkas čia ne taip, ne pagal planą, ir pagaliau užsičiaupė.
„Nieko nesuprantu, – po kiek laiko pakėlęs akis nuo kompiuterio ekrano ir dėdamasis ramus, bet neįstengdamas nuslėpti pastebimai virpančios apatinės lūpos ištarė Matas. – Kur tų visų rinkėjų, kurie sakė, kad balsuos tik už mane, šių dienų Lietuvos Robiną Hudą, svieto lygintoją Matą, balsai? Kas jiems visiems pasidarė? Gal jie proto neteko? Net ir ta tetulė, kuriai tik pasakas anūkams sekti, o ne į Seimą kandidatuoti, ir ta daugiau negu aš balsų surinko! Aš šito taip nepaliksiu. Jeigu jau man, Matui, šiuose rinkimuose šachas, pasigailės visi – ir politiniai oponentai, ir rinkėjai, ir… Jūs dar visi pamatysite!“

„Matai, o tai kas bus su manim?“ – drebančiu balseliu sušnibždėjo ilgakojė blondinė.

„Ir tu dar pamatysi!“ – riktelėjo Matas, trinktelėdamas rinkimų štabo duris…

* * *
Matukas nuo mažens žinojo, kad jis neeilinis vaikas ir pilietis. Gyvenimas jį užgrūdino jau vaikystėje, kai su broliais ir seserimis teko kariauti dėl mamos ir tėčio dėmesio, o su kiemo vaikais – dėl kiekvieno daugiabučio bendrų erdvių kampo. „Skundų maišeli, eik į darželį, ten yra velnias, numaus tau kelnes!“ – rėkdavo vyresni broliai ir kiemo vaikai, kai jis atsistojęs po daugiabučio langu šaukdavo mamą ar tėtį ir skųsdavosi, kad Petras pastūmė, o Vilius atėmė kamuolį. Bet užtai kokius įgūdžius kalbėti ir nieko nepasakyti skundžiant brolius ir kiemo vaikus jam pavyko išsiugdyti!
Pradėjęs lankyti mokyklą Matukas jau tvirtai žinojo, kuo bus užaugęs. Paklaustas mokytojos, kuo norėtų būti, kai baigs mokyklą ir bus didelis vyras, Matas net nedvejodamas išrėžė: „Milicininku!“ ir mokytojos nė neprašytas paaiškino: „Visus sutvarkysiu! Su visais atsiskaitysiu, o jei reikės, tai ir „bananų“ duosiu!“

Mokytoja dar bandė Matukui aiškinti, kad smurtas ir fizinė jėga – nėra pats geriausias kelias tiesos ieškoti ar konfliktams spręsti, bet Matas jau tuomet net nedvejojo, kad jis viską žino ir išmano geriausiai.

Taip viską puikiai išmanydamas ir žinodamas Matas kasmet keliavo iš vienos klasės į kitą ir nespėjo nė gerai susitupėti, kai priartėjo prie atsisveikinimo su mokykla dienos. Tiesa, pažymių knygelėje ir mokyklos baigimo brandos atestate surašyti pažymiai, Mato nuomone, jo žinių ir proto galimybių tikrai neatspindėjo. Bet, laimė, jų pakako siekti vaikystės svajonės ir įstoti studijuoti į aukštąją ne milicijos, bet jau Policijos akademiją.

Studijuodamas Matas sutiko daugybę dėstytojų ir policijos specialistų, kurie, Mato vertinimu, niekuo nebuvo už jį gudresni ar išmintingesni. „Įsitrynė čia nežinia kaip ir gadina man nervus, – ne kartą mintyse guodėsi būsimasis policininkas. – Bet ateis ir mano valanda. Jūs dar pamatysite, ką gali Matas.“

Belaukdami, kokias savo galimybes jiems pademonstruos Matas, po kelerių metų Policijos akademijos dėstytojai Matui įbruko į rankas diplomą ir išsiuntė dirbti į gimtojo miesto policijos komisariatą. Deja, greitai paaiškėjo, kad policijos tyrėjo darbas tikrai ne Matui. Argi jam, Matui, gali visokie „lopai“ viršininkai ir prokurorai nurodinėti, ką, kaip ir kokiais metodais nusikaltimus tirti?

„Geriau jau būsiu advokatas, – nusprendė Matas. – Tai bent nervų aš jiems visiems pagadinsiu!“

Šiaip ne taip, iš kelinto karto išsilaikęs advokato egzaminą ir jau prisimatavęs advokato mantiją Matas išdidžiai nužingsniavo į pirmą teismo posėdį ginti vieno savo vaikystės kiemo draugo. O, kaip jam reikėjo pergalės toje byloje! Deja, teismų ir bylų pasaulyje visuomet viena pusė lieka pralaimėjusi ir šįkart pralaimėjimo kartėlį teko nuryti Matui. Paskui tokios karčios piliulės pasipylė viena po kitos.

„Matai, daugiau dirbti su teisės aktais reikia, o ne į teismo posėdžių sekretorių sijonus akimis šaudyti“, – po vienos tokios bylos pabandė jaunam kolegai patarti garsus, patyręs advokatas.
„Tu čia, seni, manęs nemokyk, aš pats žinau, ką man daryti ir kur man žiūrėti!“ – atrėžė kolegai Matas ir nė neatsisveikinęs pasuko link miesto centro. O čia lyg tyčia Savivaldybės administracijos pastatas – kaip ant delno.

„Ne, eiliniu klerku aš tai tikrai nebūsiu, bet va kokiu vicemeru visai galėčiau“, – pamąstė Matas ir ėmė filtruoti į Tarybą išrinktų partijų atstovų pavardes. „Šitas žioplelis, šitas durnelis, bet tuo geriau. Nė nesusigaudys, kaip į jų partiją įsitrinsiu ir jau po kitų savivaldos rinkimų mažiausiai vicemero kabinete sėdėsiu.“

Kaip tarė Matas, taip ir padarė. Praėjo kiek laiko ir jis – jau jaunasis vienos iš savivaldybėje lyderiaujančių politinių jėgų narys. Deja, artėjant savivaldos rinkimams paaiškėjo, kad tie kietakakčiai visiškai neįžvelgia Mato potencialo ir įrašyti į rinkiminius sąrašus nė neketina.

„Ak jūs taip? Pasiuskite su savo partija ir partine hierarchija, – pagalvojo Matas ir užvirus kraujui partijos nario bilietą nutėškė tiesiog ant partijos skyriaus pirmininko stalo.

„Sėkmės, Matai!“ – palinkėjo partijos lyderis, o po kelerių metų to palinkėjimo net pasigailėjo. Mat atkutęs Matas ėmė sukiotis tarp kitos tuomet ant bangos buvusios partijos lyderių, o paskui, tempiamas jų už „kalnieriaus“ netgi ir į tarybą buvo išrinktas. Tiesa, su tuometiniais partijos kolegomis Matas ilgai nesicackino. Sužinojęs, kad skyriaus lyderiai neketina šokti pagal jo dūdelę, Matas perkeltine prasme spjovė jiems į barzdas ir pasiskelbė partiją ir jos frakciją paliekantis.

„Atsirado, matote, autoritetai ir aiškins man, kas gražu, kas etiška ar neetiška“, – pareiškė Matas ir kiek tik įstengdamas puolė buvusiems bendražygiams gadinti kraują. Tiesa, šie pasirodė esantys „kietaskūriai“ ir į Mato kepšnojimus net nekreipė dėmesio. O tuomet Matą pastebėjo dar vienos politinės jėgos atstovai, nutarę, kad toks kirstukas būtų visai neblogas kandidatas būsimuose Seimo rinkimuose.

Pasiūlymas iškart kandidatuoti į Seimą ištirpdė visas ankstesnes Mato nuoskaudas šios partijos atstovų atžvilgiu ir tiesiog nuginklavo. „Aš – Seimo narys?“ – mintyse savęs paklausė Matas ir po akimirkos jau matavosi Seimo nario kėdę…

* * *
Kai tą baisiąją naktį po rinkimų nesulaukęs galutinio savo fiasko Matas trenkė rinkimų štabo duris ir įsėdęs į savo automobilį pasiliko visiškai vienas su savo mintimis, jo galvoje su vis didėjančiu siaubu tarsi karuselėje sukosi mintys apie patirtą šachą. „Va tau, Matai, „nuliovas“ Seimo išnuomotas automobilis, va tau Seimo viešbutis ir ilgakojė patarėja. Visi tavo planai ir liko tik planais svajonėse, o tu pats – politinis lavonas. Patikėjai, sakei, trečias kartas nemeluos, nes pakeitęs jau dviejų partijų „marškinius“ su šia, trečiąja, turėjai šauti tiesiai į Seimą. Ką dabar darysi Matai? Kokia partija po tokio fiasko tave bepriims?“

Automobilio variklį Matas užvedė plyštančia galva ir raudančia širdimi, o paskui taip spustelėjo akseleratorių, kad automobilis vos nepakilo į orą. Variklio riaumojimas Matą privertė atsitokėti. „Žinau, ką dabar darysiu, – tarė Matas. – Pats dabar spjausiu šitos partijos veikėjams į barzdą ir savo tvarką pasaulyje įvesiu vienas. Aš juk Matas!“
Kaip tarė Matas, taip ir padarė.

Dabar pasaulyje jis tikrai vienas…

Viktoras ŠAUKLYS

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Žiedinė ekonomika – jau ne apie mus. Ji – apie vaikus ir anūkus

  2021-10-16Žiedinė ekonomika – jau ne apie mus. Ji – apie vaikus ir anūkus
  „Mes iki senatvės gal dar turėsime vandens ir maisto. O mūsų vaikams jau gali būti dėl to didelių problemų“, – pokalbio metu pasvarstė bičiulė Dalia. Išties – visas mąstantis pasaulis supranta, kad ateis metas, kai išseks nafta, kad bus sunku atgaivinti nualintą dirvožemį, o vandens problema jau ir šiandien kai kuriose šalyse yra didžiulė. Bendraujant su pašnekovais, išsiskiria jaunimo pozicija: jie, atrodo, puikiai suvokia, kas jų laukia ateityje, jei šiandieniai – tiek pasaulio galingųjų, tiek valstybių vadovų, tiek ir kiekvieno mūsų – sprendimai gamtosaugos klausimais bus tik „paviršiniai“. Ar jaučiamės kalti, kai už keletą eurų nusiperkame pakuotę su tūkstančiu polietileninių maišelių kasdieniniams ...
 • Ir lietaus vanduo gali būti įdarbinamas

  2021-10-16Ir lietaus vanduo gali būti įdarbinamas
  Kazlų Rūdoje veikianti įmonė UAB „IKEA Industry Lietuva“ taip pat daug dėmesio skiria tvarumui ir žiedinei ekonomikai. Liepos mėnesį buvo baigtas milijono vertės aplinkosauginis projektas – įrengtas 70 metrų kaminas, padedantis didinti kvapų sklaidą ir dar labiau sumažinti jų koncentraciją aplink esančiame rajone. Tuomet „IKEA Industry Lietuva“ generalinė direktorė Inga Urbonavičiūtė sakė: „Rūpinamės savo verslo tvarumu, nuolat įgyvendiname aplinkosaugos gerinimo projektus. Siekiame, kad gyventojai jaustųsi patogiai ir komfortiškai savo mieste.“ UAB „IKEA Industry Lietuva“ tvarios plėtros vadovė Emilija Jelisejevienė sako, kad įmonė gamina medžio drožlių plokštę, kuria aprūpina ne tik Kazlų Rūdos baldų gamyklą, bet ir didžiąją daugumą Lietuvos baldų gamintojų, ...
 • Drauge su negalią turinčiais žmonėmis dirbantis treneris: jie primena, kaip svarbu džiaugtis tuo, ką turime

  2021-10-16Drauge su negalią turinčiais žmonėmis dirbantis treneris: jie primena, kaip svarbu džiaugtis tuo, ką turime
  Negalią turintys žmonės ir jų šeimos nariai dažnai susiduria su socialine atskirtimi ir ribotomis integracijos visuomenėje galimybėmis. Tačiau drauge su jais dirbantys specialistai ir savanoriai užtikrinti, kad negalia nekliudo aktyviai leisti laisvalaikį, užmegzti naujas pažintis ir taip praplėsti savo akiratį. Pasak jų, darbas drauge su negalią turinčiais žmonėmis, jų šeimos nariais suteikia naujų ir naudingų patirčių patiems užsiėmimų organizatoriams. Projekto tikslas – atkreipti dėmesį Praėjusiais metais Šakių mieste prasidėjęs ir iki šiol tebesitęsiantis projektas „Negalią turinčių asmenų ir jų šeimos narių integracija į visuomenę“ skirtas skatinti socialinę atskirtį patiriančių ir negalią turinčių žmonių, jų šeimos narių integraciją ir didinti jų užimtumą. Šakių miesto ...
 • Kapaviečių tvarkymas: keli patarimai, kurie padės palaikyti tvarką

  2021-10-14Kapaviečių tvarkymas: keli patarimai, kurie padės palaikyti tvarką
  Kapo priežiūra neturi būti labai varginantis darbas, kuris reikalauja iš Jūsų daug laiko. Jeigu taip yra – geriausia tvarkymą palikti tiems, kurie iš to valgo duoną. Kadangi šiuo metu kapaviečių tvarkymas siūlomas daugelio įmonių – nesunkiai rasite tuos, kurie Jums labiausiai tinka. Visgi, jeigu norite darbus atlikti pats – tokiu atveju svarbiausia optimizuoti procesą ir tuo pačiu sukurti kuo daugiau pagalbinių galimybių, kurios padės aplinkai išlikti tvarkingai. Kelias esmines aptarsime apačioje. 1. Pirmiausia siūlome visada po ranka turėti svarbiausius įrankius, kurie gali darbus padaryti greitesnius. Kadangi ne visada patogu juos neštis su savimi – siūlome greta kapavietės įrengti vietą, kur bus patys svarbiausi, ...
 • Unikali paroda – tik didelio projekto dalis

  2021-10-13Unikali paroda – tik didelio projekto dalis
  Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus, įgyvendindamas projektą „Jungties forma: dailė ir literatūra“, jau nemažai nuveikė. Naujausias renginys – prieš keletą dienų „Saulėračio“ galerijoje atidaryta savito XIX–XX a. sandūros Lietuvos ir Lenkijos dailininko Stanislovo Bohušo-Sestšencevičiaus darbų paroda. Ją į Marijampolę atvežė Suvalkų apskrities muziejus. Ji unikali jau vien dėl to, kad iki šiol nebuvo surengta nė vienos talentingo ir įvairiapusio kūrėjo personalinės parodos! Prieš ją atidarant „Saulėratyje“ Bulotų namuose susirinkę marijampoliečiai išklausė jos kuratorės Elizos Ptašinskos paskaitą. „Stanislovas Bohušas-Sestšencevičius ir jo vaidmuo lenkų ir lietuvių tapybos istorijoje“ – šią temą Suvalkų muziejaus atstovė nagrinėjo plačiai ir išsamiai, atskleisdama ir įdomią ...
 • Kada įkurtas Vilnius?

  2021-10-13Kada įkurtas Vilnius?
  Beveik visi žinome, kad Vilnius pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 1323 m. sausio 25 d. laiške Hanzos miestų piliečiams, kuriame kvietė atvykti juos į Lietuvą. Miesto įkūrimo metais įprasta laikyti pirmąjį jo vardo paminėjimą istoriniuose šaltiniuose. Kodėl ir kas nusprendė, kad Vilnius pirmą kartą paminėtas tik Gedimino laiškuose, o ne kituose šaltiniuose, nelabai aišku. Nes dokumentų su ankstyvesniais Vilniaus paminėjimo metais yra. Prieš kelerius metus Klaipėdos regioninio valstybės archyvo Telšių filialo darbuotojai buvo parengę parodą „Žemaitija istoriniuose Europos žemėlapiuose“. Pradėjus domėtis, kuriuose užsienyje saugomuose senuosiuose žemėlapiuose galima būtų aptikti Lietuvos ir Žemaitijos paminėjimą, internete pavyko rasti Gerardo ...
 • Ūkininkas: pasėlių draudimas – tiesiog būtinybė

  2021-10-13Ūkininkas: pasėlių draudimas – tiesiog būtinybė
  Nė vienas ūkininkas nėra apsaugotas nuo neigiamų gamtos padarinių. Nors jų Lietuvoje fiksuojama vis dažniau, ne visi ūkininkai žino, kad gali gauti paramą ir drausti savo pasėlius, tokiu būdu sumažinti nuostolius. Radviliškio rajone ūkininkaujantis Rimantas Meškauskas, pasinaudojęs Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) teikiama parama, draudimą vadina būtinybe – ir ragina tai daryti visus. Be paramos – sudėtinga R. Meškauskas – patyręs ūkininkas, pažintį su žemės ūkiu pradėjęs dar 1986 metais, kuomet įsidarbino vairuotoju tuomečiame Šaukoto kolūkyje. 2000-aisiais, likvidavus žemės ūkio bendrovę, jam teko spręsti, ką daryti toliau. – Pasitaręs su žmona nutariau pats imtis ūkininkavimo. Pradėjau nuo vos 3 hektarų, vėliau dar 5 padovanojo uošviai. ...
 • Ar tikrai vitaminai plaukams skatinantys plaukų augimą veikia? Geriausi vitaminai plaukams, pasak dermatologų

  2021-10-12Ar tikrai vitaminai plaukams skatinantys plaukų augimą veikia? Geriausi vitaminai plaukams, pasak dermatologų
  Tinkamai subalansuota mityba, kurioje yra visi 13 būtinų vitaminų (vitaminai plaukams) , gali padėti išlaikyti plaukų sveikatą. Nors nėra įrodymų, leidžiančių teigti, kad atskiri vitaminai gali paskatinti plaukus greičiau augti, dėl specifinių vitaminų trūkumo plaukai gali pradėti slinkti arba lūžinėti. Pakankamas vitaminų plaukams svartojimas su maistu gali padėti išlaikyti plaukus sveikus. Mokslininkai atliko tyrimus, kaip šie vitaminai plaukams gali palaikyti plaukų augimą: • vitaminai D • vitaminas E • B grupės vitaminai Šiame straipsnyje pateikiama informacija apie tai, kaip šie ir kiti vitaminai gali palaikyti plaukus stiprius ir sveikus. Pagrindiniai vitaminai plaukams, kuriuos reiktų žinoti: Vitaminas D Papildomai vartojamas vitaminu D gali neturėti tiesioginio ryšio su plaukų augimu, ...
 • Verslo paraiškos: 50 tūkst. eurų parama už darbo vietą

  2021-10-11Verslo paraiškos: 50 tūkst. eurų parama už darbo vietą
  Iki spalio 29 d. priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama investicijoms, skirtoms ekonominės veiklos kūrimui ir plėtrai“. Sukūrus vieną darbo vietą, bus skiriama iki 50 tūkst. eurų paramos lėšų. Didžiausia numatyta paramos suma vienam projektui – ne daugiau nei 200 tūkst. eurų. „Tai unikali pagalba ir galimybė plėsti veiklą, kurti naujas darbo vietas bei įgyvendinti savo idėjas“, – sako šia parama jau anksčiau sėkmingai pasinaudoję pareiškėjai. Ragina nedelsti Kavinės „Žara“, įsikūrusios kurortiniame Tytuvėnų miestelyje, Šiaulių apskrityje, savininkė Birutė Šedienė džiaugiasi, kad prieš keletą metų teikė paraišką pagal veiklos sritį „Parama ...
 • Kokie mes: buvome, esame, būsime?

  2021-10-09Kokie mes: buvome, esame, būsime?
  Į šį sunkiai aprėpiamą nors tarsi ir lakonišką klausimą bando atsakyti Kalvarijos kultūros centro bei viso šio krašto kultūros darbuotojai. Ne tik jie vieni, bet ir visi neabejingi žmonės, dalyvaujantys projekto „Kalvarijos krašto etnokultūros savasties ženklai“ renginiuose – juos organizuojantys, besiklausantys paskaitų ir koncertų. Kultūrininkai pasitelkė nemažą būrį partnerių bei įvairių sričių etnokultūros specialistų. Pirmajame renginyje buvo analizuojami Sūduvos regiono tradicinio folkloro savitumai. Teorinėje dalyje apie tradicinį tautinį kostiumą kalbėjo Lietuvos nacionalinio kultūros centro (LNKC) specialistė Danutė Keturakienė, istorinių įžvalgų apie Sūduvą pateikė istorikas Alvydas Totoris. Koncerte „Puikūs sodai“ dalyvavo šio krašto ansambliai: šeimininkų „Diemedis“, „Lankupa“ iš Vilkaviškio, „Žibinyčia“ iš Marijampolės ...
 • Marijampoliečiai turėjo ypatingą galimybę pabendrauti su legendiniu jūrininku Simu Kudirka

  2021-10-09Marijampoliečiai turėjo ypatingą galimybę pabendrauti su legendiniu jūrininku Simu Kudirka
  Spalio 1-ąją Marijampolės „Spindulio“ kino teatre buvo parodytas režisierės Giedrės Žickytės daugiau kaip penkerius metus kurtas ir jau daugybę apdovanojimų pelnęs dokumentinis filmas „Šuolis“ apie legendinį lietuvių jūrininką Simą Kudirką. Šaltojo karo metais S. Kudirka iš sovietų laivo peršoko į Jungtinių Amerikos Valstijų laivą ir pasiprašė politinio prieglobsčio, bet buvo grąžintas atgal. Ši istorija prieš penkis dešimtmečius sulaukė didžiulio tarptautinio atgarsio. Marijampoliečiams itin pasisekė – į filmo pristatymą „Spindulyje“ atvyko ne tik G. Žickytė, bet ir Pilviškių miestelyje jau keliolika metų gyvenantis pats šios istorijos herojus 92-uosius metus einantis S. Kudirka. Režisierė G. Žickytė jau žinoma iš ankstesnių dokumentinių savo juostų „Kaip ...
 • Atsiveria vis nauji klodai…

  2021-10-09Atsiveria vis nauji klodai...
  Kai muziejininkai pakvietė į Lietuvos Kazio Griniaus muziejų, į skaitymus „Aš priėjau prie jo ir paklausiau…“, skirtus Kristinos Grinienės 125-osioms gimimo metinėms, ne vienas, ko gero, pagalvojo: ką gi dar naujo gali išgirsti? Tačiau atėjusieji į šį renginį tikrai nepasigailėjo, nes išgirdus ir visai naujų dalykų neapleido mintis, kiek dar daug slypi už plikų faktų ar datų. Tai žmogiškieji dalykai: viltys ir netektys, skurdas ir pastangos išgyventi, vienatvė ir ligos… Tai patiria ir tie, kuriuos vadiname istorinėmis asmenybėmis, žiūrime tarsi į „kitokius“ ir dėl to kartais jų gyvenimas atrodo kaip visada pilnas aruodas. Beje, labiau žinome pirmąją daktaro Kazio Griniaus žmoną ...
 • Žemės ūkiui – ketvirtis milijardo eurų paramos: skatins auginti daržoves, o ne grūdus

  2021-10-09Žemės ūkiui – ketvirtis milijardo eurų paramos: skatins auginti daržoves, o ne grūdus
  Per artimiausius penkerius metus investicijos į žemės ūkį Lietuvoje sieks pusę milijardo eurų. Žemės ūkio ministerija pristatė šių ir kitų metų Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos paramos investicijoms į žemės ūkio valdas strategiją, pagal kurią labai išaugs lėšos, skiriamos vaisių, daržovių, kiaulienos, paukštienos gamintojams bei pienininkams. – Iki šiol vieniems sektoriams teko santykinai didesnė parama investicijoms negu kitiems ir tai lėmė, kad Lietuvoje neproporcingai didelė žemės ūkio produkcijos dalis sukuriama grūdinių kultūrų sektoriuje, kuris šalies mastu sukuria nedidelę pridėtinę vertę – atitinkamai iš hektaro sukuriame mažesnę vertę nei ES šalys. Siekiame tai pakeisti, todėl pereinamuoju 2021–2022 metų laikotarpiu pagal Lietuvos kaimo ...
 • Valdžios įstaigų sprendimais siaurinama visuomenės teisė į informaciją – pavojus demokratijai

  2021-10-08Valdžios įstaigų sprendimais siaurinama visuomenės teisė į informaciją – pavojus demokratijai
  Lietuvos žurnalistų ir žiniasklaidos priemonių viešas pareiškimas 2021 10 08 Mes, žurnalistų ir žiniasklaidos priemonių atstovai, nesutinkame, kad prisidengdamos nacionaliniais ar tarptautiniais teisės aktais valstybės institucijos iš esmės siaurintų viešojo asmens sąvokos taikymą ir tokiu būdu atimtų iš visuomenės teisę į informaciją. Solidarizuojamės su redakcija „Atvira Klaipėda“, kurios siekis apginti teisę į informaciją turi keltis į Konstitucinį Teismą ir tarptautines instancijas. Šios iniciatyvos bus visapusiškai palaikomos mūsų bendruomenės. Kaip žinia, šių metų spalio 6 dieną Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atmetė Klaipėdos naujienų portalo „Atvira Klaipėda“ skundą dėl Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos sprendimo. Apie Klaipėdos miesto savivaldybės valdomos bendrovės „Gatvių apšvietimas“ viešuosius pirkimus ir ...
 • Kaip palaikyti gerą psichikos sveikatą?

  2021-10-06Kaip palaikyti gerą psichikos sveikatą?
  Vienas pagrindinių visuomenės sveikatos prioritetų – psichikos sveikatos gerinimas ir palaikymas, kuris ypač svarbus šiais pandeminiais laikais. Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro vadovas, gydytojas psichiatras Martynas Marcinkevičius pasakoja, su kokiais išbandymais krizės akivaizdoje susiduria mūsų psichikos sveikata, kokią grėsmę jai kelia pokovidinis sindromas ir kaip palaikyti gerą psichologinę savijautą. Pakeitė visų gyvenimą Kaip teigia gydytojas psichiatras M. Marcinkevičius, ši pandemija daro įtaką mūsų fizinei sveikatai tuo atveju, jei užsikrečiame koronavirusu. Tačiau, kalbant apie psichikos sveikatą, – tai be jokių išimčių paveikė visus gyventojus. – Juk pasikeitė visas mūsų gyvenimas, bendravimas ir visa tai, ką buvome įpratę daryti laisvai ir nevaržomai. Koronavirusas yra didžiulio masto ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.