Kas yra mobingas? Kodėl vienuose kolektyvuose mobingas įmanomas, o kituose sunkiai įsivaizduojamas? Kaip sustabdyti mobingą? Ar įmanoma mobingui užkirsti kelią dar neprasidėjus?
Šiuos klausimus „Suvalkietis“ uždavė Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistei Jurgitai LEVUŠKINIENEI.
– Mobingas – kai darbuotojas patiria aukštą stresą dėl kitų darbuotojų arba paties darbdavio, vadovo ilgai trunkančio spaudimo, terorizavimo, bandymo atsikratyti arba pašalinti iš kolektyvo.
Mobingo vykdytojus vadinčiau puolėjais, o aukomis tuos, į kuriuos nukreipti veiksmai. Aukomis dažniausiai būna dėl asmeninių priežasčių neįtinkantys ir priklausantys silpniausiai grupei (pagal lytį – moterys, demografinę vietą – iš kaimo, pagal emocinę būseną – ramūs, nuoširdūs, ir kt.). Viskas priklauso nuo tikslo, ką norima pasiekti mobingu – atleisti niekuo nekaltą darbuotoją ir į jo vietą priimti jau anksčiau numatytą kandidatą; pažeminti pareigose, seksualiniai pasitenkinti, pažeminti morališkai kitų darbuotojų akyse ir kt.
Puolėjas, vykdydamas mobingą, daro visus įmanomus veiksmus, kad tik pasiektų tikslą. Tai gali būti nuolatinis engimas, priekabiavimai, kalbėjimas pakeltu tonu, daugybės užduočių, nesusijusių su vykdomomis pareigomis, paskyrimas, grasinimai pakenkti aukai ir artimiesiems, kaltinimai be pagrindo. Šiam tikslui pasiekti gali būti pasitelkiami kiti tam pritariantys darbuotojai.
Nuolat vykdomi šie veiksmai aukos sveikatai kenkia psichologiniu, fiziologiniu lygmeniu. Dažniausiai anksčiau ar vėliau darbuotojas ima ir pasiduoda spaudimui – nužeminamas pareigose, patiria seksualinius priekabiavimus, išeina iš darbo. Puolėją tai padaro tik dar galingesnį ir galintį ateityje manipuliuoti kitais.
Mobingas nėra naudingas visai įstaigai, organizacijai, nes tai nėra „vizitinė kortelė“.
Užkirsti kelią mobingui, manau, sunkiai įmanoma, tačiau tikrai galima sumažinti jo pasireiškimą. Reikia kuo daugiau informuoti šia tema visuomenę. Darbdaviams reikėtų vykdyti anoniminius įstaigos, organizacijos aplinkos, mikroklimato tyrimus (apklausas), organizuoti darbuotojams susiėjimus, mokymus su kviestiniais lektoriais, psichologais. Prevencijos tema kalbant, galima puikiai pritaikyti lietuvių liaudies išmintį „Vienas lauke – ne karys“. Daug priklauso ir nuo aukos socialinės aplinkos. Jei turi artimųjų, draugų, darbuotojų, kuriais gali pasitikėti ir pasipasakoti apie tai, kas vyksta darbe, gauti jų palaikymą, naudingų patarimų, tada įgaunama tvirtumo ir galima tam bandyti pasipriešinti.
Taip pat aukos vaidmenyje esantys darbuotojai gali kreiptis nemokamos teisinės pagalbos į savivaldybės teisininką arba į kitą teisinės pagalbos teikėją psichologo konsultacijai.
Mobingas gali vykti visur: asmeniniuose santykiuose, apskritai, gyvenime. Taigi, negalima tikėtis, kad nevyks ir darbe, kai susirenka skirtingų požiūrių žmonės su skirtingais lūkesčiais, kai nėra vieningos motyvuojančios sistemos, nėra darbuotojų susiėjimų, kuriuose pasikalbėtų, ką reikia keisti, kad pagerėtų psichosocialinė aplinka. Apibendrintai sakant, mobingas klesti įstaigose, organizacijose su bloga „vizitine kortele“. Tačiau būna ir tokių įmonių ir organizacijų, kur mobingas nėra kaip nuolatinis procesas, jis atsiranda tik dėl asmeninių priežasčių, pavyzdžiui, kai reikia atleisti iš pareigų neprasikaltusį darbuotoją ir į jo vietą priimti simpatizuojantį kandidatą.
Įgyvendinant 2015 metais patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros 2016–2023 metų plėtros programą, šalies įstaigoms, organizacijoms (kai jos sutinka) organizuojami mokymai, skirti darbuotojų kompetencijai psichikos sveikatos srityje didinti. Šiuos mokymus organizuoja savivaldybių visuomenės sveikatos biurai. Mokymų tikslas – didinti darbdavių ir darbuotojų žinias apie psichikos sveikatą darbe ir stiprinti jų kompetencijas psichikos sveikatos srityje, pagrindinį dėmesį skiriant darbuotojų atsparumo psichikos sveikatos rizikos veiksniams didinimui ir psichosocialinės aplinkos darbovietėse gerinimui. Šie mokymai taip pat prisideda prie mobingo mažinimo.
Tik būdami informuoti, stiprūs, turėdami palaikymą, motyvuoti ir veikdami galime padėti sumažinti mobingo apraiškas.