Tik ką pasirodė dar viena marijampoliečio Lietuvos rašytojų sąjungos nario Justino Sajausko knyga „Prisiminimų nuotrupos“. Tai gali būti ir 2001 metais išėjusio didelio atgarsio sulaukusio miniatiūrų romano „Suvalkijos geografija“, ir vėlesnės knygos „Neužmirštami Suvalkijos vardai“ (2014) tęsinys, ir nauja dėlionė.

Knygą išleido „Idėja plius“, dailininkė Elena Juknevičiūtė.
Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka
Pavadinimo paantraštė – „Pokario miniatiūros“ – žada tą patį žanrą, o pačios miniatiūros sugrupuotos kaip ir ankstesnėse knygose – geografiškai, pagal atskiras kryptis. Autorius sako, kad šis leidinys – tarsi apibendrinimas ir atsisveikinimas su dideliu dešimtmečius trukusiu darbu: kalbantis su gausybe žmonių, kurių šiandien beveik nebeliko, klausantis pasakojimų apie tragiškiausią mūsų istorijos tarpsnį, fiksuojant ir gilinantis. Muziejininko veikla išaugo į literatūrą, o asmeninės jo paties – tremtinio šeimos patirtys leido prie šių aštrių atminties skeveldrų prisiliesti ypač jautriai. J. Sajausko pasakojimai kartais telpa į keletą sakinių – čia ir faktas, ir atjauta, ir sarkazmas (ironija), kuris suteikia ypatingos spalvos. Jau ankstesnėse miniatiūrų knygose literatūrologai įžvelgė stilistinį šių kūrinėlių panašumą su Rytų poezijos lakoniškomis formomis…
Peržvelgę Justino Sajausko išleistas knygas (nekalbant apie daugybę straipsnių, parašytų tiek dirbant muziejininku, tiek redaktoriaujant) pamatytume, kad sąrašas tikrai netrumpas – ne vienas leidinių parengtas kartu su broliu Stanislovu, kitais autoriais. Be jau paminėtų – apsakymų knyga „Prūs-ja“ (pirmoji, išleista 1994 m.), „Še tau, barsukai“ – (2005 m.), „Užkritę lapai“ (2007 m.), istorinis romanas „Voverė ant vilkų tako“ (2009 m.) – anaiptol dar ne viskas…
Lina VOLUNGYTĖ