Pernai pavasarį paskelbus pirmą karantiną visi susitelkė ir vieningai sėdėjo namuose tikėdamiesi, kad tai padės greičiau sugrįžti į normalų gyvenimą. Šiemet žmonių motyvacija išblėsusi. Izoliacijoje ir atskirtyje gyvenant ketvirtą mėnesį iš eilės, tačiau situacijai dėl koronaviruso gerėjant menkai, daug kam kyla abejonių ir klausimų, ar karantinas iš tiesų yra veiksminga priemonė virusui valdyti, kiek prie kovos su pandemija prisideda vakcina.
Visuomenei jaučiant vis didesnį nuovargį ir emocinį išsekimą, didėjant įtampai, šios ir kitos temos itin dažnai eskaluojamos socialiniuose tinkluose, žiniasklaidoje. Deja, dažnai remiamasi ne pagrįsta informacija, o neaiškiomis nuomonėmis ir šaltiniais. Todėl kariuomenės analitikai įspėja: socialiniuose tinkluose dažnai skleidžiama melaginga informacija apie vakciną nuo koronaviruso. Rekomenduojama skaityti tik patikimą informaciją ir tik tokia dalintis.
Dezinformaciją skleidžia sąmoningai
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) neseniai pranešė, kad Lietuvos kariuomenės (LK) Strateginės komunikacijos departamentas sausio mėnesį atliko socialinių tinklų analizę ir išsiaiškino, jog socialiniame tinkle „Facebook“ ir Lietuvos tradicinės žiniasklaidos priemonėse publikuojamų straipsnių apie COVID-19 komentarų skiltyse diskusijų forma ir pavienių profilių komentarais buvo skleidžiama klaidinanti informacija apie vakciną nuo koronaviruso.

Sveikatos apsaugos ministerija ir kariuomenės specialistai prašo gyventojų atidžiau vertinti juos pasiekiančią informaciją ir dalintis tik patikimomis naujienomis.
LK analitikai išsiaiškino, kad gausėja diskusijų apie koronaviruso kilmę, abejojama vakcinų efektyvumu. Ištirta, kad komentatoriai viešojoje erdvėje svarsto, jog dėl laiku negaunamos kokybiškos medicininės pagalbos šalyje yra didelis mirštamumas, o karantinas tik blogina situaciją. Manoma, kad didelė dalis neigiamos ir klaidinančios informacijos yra sukuriama tikslingai – sąmoningai ir nesąmoningai bandant susilpninti visuomenės pasitikėjimą Lietuvos sveikatos apsaugos sistema, siekiama paskatinti abejoti pirmųjų šalies asmenų kompetencija.
Turi specialius metodus

Bandydami pagrįsti melagingas naujienas jų kūrėjai neretai šalia pateikia faktus, neva, įrodančius „mokslinius“ straipsnius.
Socialinių tinklų tyrimą atlikę specialistai įžvelgė, kad melagingą informaciją jų kūrėjai skleidžia naudodami specialią metodiką – kuria ir palaiko dezinformacijos ir netikrų naujienų srautą socialiniuose tinkluose, buria bendraminčių „antivakserių“ grupes, kuriose dalijamasi nepagrįsta ir klaidinančia informacija apie COVID-19. Taip pat organizuojama sąmokslo teorijų ir gandų apie COVID-19 sklaida, vykdomas šalies sveikatos apsaugos sistemos diskreditavimas, stengiantis mažinti piliečių pasitikėjimą šalies valdžia, siekiama didinti įvairių socialinių grupių atskirtį.
Parengta pagal SAM pranešimą spaudai