Elektroninę erdvę jau stebi policijos virtualus patrulis
Policijos departamentas paskelbė, kad nuo balandžio 6-osios patruliuoti elektroninėje erdvėje pradėjo virtualus patrulis. Tokios pareigybės atsiradimas susijęs su pastaruoju metu internetinėje erdvėje plintančiu smurto kurstymu, neapykantos persmelktais komentarais, patyčiomis, kitaip galvojančių persekiojimu. Nerimą kelia ir visuomenės psichinė sveikata. Stebint elektroninę erdvę matyti įvairūs pasisakymai, komentarai, tam tikros iniciatyvos, kurios dažnai prasilenkia su įstatymo raide.
Interneto turinys nerimą kelia ne pirmus metus
Vakaruose jau gerokai anksčiau pradėta svarstyti, kad reikėtų akyliau kontroliuoti turinį internete. Jungtinės Amerikos Valstijos savo kailiu po Prezidento rinkimų įsitikino, ką gali internete nuolat skleidžiama dezinformacija, neapykantos, maišto kurstymas. Nepatenkinto rinkimų rezultatais Donaldo Trumpo paraginti rėmėjai šturmavo ir užėmė demokratijos pasididžiavimą Kapitolijų. Per šturmą penki žmonės žuvo, buvo daug sužeistų. Į Kapitolijų įsiveržę maištininkai ketino paimti į nelaisvę ir žudyti į JAV vyriausybę išrinktus valdininkus. Politikos apžvalgininkai, teisėsaugos pareigūnai konstatavo, kad ši ataka neatskriejo iš niekur. Tai nebuvo žaibas iš giedro dangaus. Tai – ilgalaikės dezinformacijos apie neva suklastotus rinkimus, sklidusios tiesiai iš Baltųjų rūmų, pasekmė.

Jungtinė Karalystė taip pat ne kartą pasisakė už elektroninio turinio kontroliavimą. Tai vadinama interneto žalos mažinimu. Į šią sąvoką įeina tiek neapykantą kurstantys komentarai, tiek dezinformacija.
Teisės pažeidimai persikelia į viešąją erdvę
Pasak Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėjo Ramūno Matonio, Lietuvoje per metus atliekama apie 150 ikiteisminių tyrimų dėl šmeižto ir apie 20 – dėl neapykantos kurstymo. Nors ši statistika apima ne tik viešąją erdvę, didžioji dalis neapykantos kurstymo atvejų aptinkama internete.
„Akivaizdu, kad vis daugiau nusikalstamų veikų ar teisės pažeidimų persikelia į elektroninę erdvę. Todėl logiška, kad tenai turi dirbti ir policijos pareigūnai. Jau seniai policijoje įsteigti padaliniai, tiriantys nusikaltimus elektroninėje erdvėje, tačiau jie daugiau koncentravosi į konkrečius sudėtingus tyrimus, tokius kaip įsilaužimai, duomenų vagystės ir panašiai, o tokiems smulkesniems pažeidimams kartais pritrūkdavo laiko ir pajėgų, – sakė R. Matonis. – Laikas diktuoja savo sąlygas, todėl atsirado virtualaus patrulio pareigybė ir funkcijos reaguoti į akivaizdžius nusikaltimus ar pažeidimus.“
Elektroninę erdvę stebės trys pareigūnai, kurie šiam darbui buvo atrinkti vidinės atrankos būdu ir laikinai perkelti į šias pareigybes iš dabar policijoje dirbančių asmenų.
Prioritetas – konkretūs nusikaltimai ar neteisėti veiksmai

Pasak pašnekovo, pareigūnai reaguos tik į akivaizdžius elektroninėje erdvėje daromus ar rengiamus daryti teisės pažeidimus. Pagrindinė jų užduotis – nusikalstamų veikų ar administracinių nusižengimų prevencija elektroninėje erdvėje. „Pareigūnų prioritetas – ne atskiri komentarai, o konkretūs nusikalstami ar neteisėti veiksmai“, – sakė R. Matonis.
Policijos atstovo teigimu, asmenys, atliekantys nusikalstamus veiksmus, bus įspėti, kad jie nutrauktų galimai nusikalstamą veiką, o nenutraukus, surinkta medžiaga bus įregistruojama ir perduodama atitinkamam policijos padaliniui toliau tirti. R. Matonis pabrėžia, kad baudžiamoji atsakomybė yra taikoma tiek už šmeižtą, tiek už neapykantos kurstymą.
Pasak pareigūnų, ikiteisminių tyrimų realizavimas ir nuobaudų už netinkamą elgesį internete taikymas priklauso nuo to, kiek įrodymų pavyksta surinkti. Anot R. Matonio, dalis skundų pasiekia teismą, o, nesurinkus reikiamo kiekio įrodymų, apsieinama ir be jo.
Į ką reaguos virtualus patrulis
Komunikacijos skyriaus vadovo teigimu, virtualus patrulis blokuoti kenkėjiškus profilius neturės galimybių. Pastaruoju metu itin daug dezinformacijos viešojoje erdvėje pasirodo dėl vakcinavimo. Policijos atstovo klausėme, ar virtualusis patrulis reaguos kaip nors į tokį melą. Pasak policijos atstovo, patrulis kol kas nereaguos į šią dezinformaciją.
Virtualaus patrulio reakcijos sulauks:
1. Skelbimai su siūlymais įsigyti kontrabandinių cigarečių ar alkoholio;
2. Siūlymai prisiimti kito asmens padarytą pažeidimą;
3. Grasinimai susidoroti su kitais asmenimis;
4. Siūlymai nusipirkti vairuotojo pažymėjimą ar padėti už pinigus išlaikyti vairavimo egzaminą, siūlymai nusipirkti techninę apžiūrą ir pan.;
5. Narkotinių medžiagų platinimas elektroninėje erdvėje;
6. Siūlymai investuoti į įtartinas platformas, pirkti el. būdu netikrose internetinėse parduotuvėse, kitokie sukčiavimai elektroninėje erdvėje.
„Tai – pagrindinės veiklos kryptys, kuriomis dirbs šie pareigūnai. Gyventojai, matydami pažeidimus elektroninėje erdvėje, galės pranešti virtualiam patruliui privačia žinute soc. tinkle „Facebook“ sukurtame puslapyje“, – sakė R. Matonis.

Pareigūnų tikinimu, virtualus patrulis dirbs viešai, niekaip neribos žodžio laisvės, nesikiš į privačius asmenų susirašinėjimus. „Esame įsitikinę, kad virtualus patrulis nekelia jokios grėsmės žodžio laisvei, nes jis nereaguos į žmonių nuomones, o įsikiš tik tuomet, kai matys rengiamą ar padarytą akivaizdų teisės pažeidimą“, – tikino policijos atstovas.