Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

„Susitikimas su meistru“ (Kviečiame apsilankyti)

Taip vadinasi nuo gegužės 5-osios „Saulėračio“ galerijoje veikianti paroda, skirta mūsų kraštą savo darbais garsinusiam (ir tebegarsinančiam iki šiol – jau iš Anapus) Romanui Krasninkevičiui. Liaudies meno meistrui, grafikui, turėjusiam išskirtinę Dievo dovaną kiaurai permatyti žmogų ir gyvenimo sanklodą bei visa tai pavaizduoti savo darbuose. Gyvenimas jam atseikėjo tiek, kad būtų užtekę ir keletui žmonių: nuo tada, kai aštuoniolikmetis buvo išvarytas į frontą – iki alinančios ligos aptemdytų paskutiniųjų metų ir dienų… Tie dešimtmečiai – tai vargas, kalėjimai, tarnyba kariuomenėje, artimųjų praradimai, gyvenimas rūsiuose ir palėpėse, globojant benamius, nuskriaustus gyvulėlius bei paukščius. Ir dienos bei naktys, nuo kitų darbų likusios valandos, paskirtos kūrybai. Parodos ir apdovanojimai, kvietimai, padėkos ir premijos…

Šiame darbe – visas kūrėjo kelias, pavaizduotas jo paties raižinyje...

Šiame darbe – visas kūrėjo kelias, pavaizduotas jo paties raižinyje… Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Šie metai, nors oficialiai ir niekas neskelbė, yra Romano Krasninkevičiaus metai. Lapkritį bus 95-osios gimimo metinės, balandį buvo 15 metų, kai paliko šią žemę ir daugybę neįkainojamų tautodailės perlų (nors jam tas žodis veikiausiai ir nebūtų patikęs). „Suvalkietis“ jau rašė apie marijampoliečių, kultūros (ir apskritai susivokiančių tikrosiose vertybėse) žmonių, iniciatyvas pažymėti šiuos metus. Impulsą tam davė ir praėjusieji Tautodailės metai, visai Lietuvai atnešę daug gražaus ir prasmingo vyksmo.

...o toks Romanas Krasninkevičius, užfiksuotas Romo Linionio...

…o toks Romanas Krasninkevičius, užfiksuotas Romo Linionio…

2020 m. pabaigoje muziejininkai taip pat parengė ir virtualų turą „Susitikimas su meistru“. Jame galima virtualiai susipažinti su menininko darbais, sužinoti biografijos faktus bei apsilankyti vietose, susijusiose su kūrėju. Dabar veikianti paroda (dėl pandemijos planuotą datą ne kartą teko keisti) – paskutinis akcentas šiame muziejaus projekte. Ekspozicijoje ne tik vieno iškiliausių Lietuvos tautodailininkų Romano Krasninkevičiaus grafikos darbai, bet ir daug nuotraukų, primenančių jo gyvenimą.

„Mano paveikslai – tai mano dienoraštis, pavaizduotas ne rašalu, o medžio raižiniuose“, – taip apie savo kūrybą kalbėjo autorius. Ne viename darbų atidesni žiūrovai suras ir patį autorių. Parodoje pasitelktos ir inovatyvios priemonės: eksponuojamame interaktyviame rėmelyje lankytojai galės stebėti grafikos darbų kūrimo procesą.

Parodą aplankė ir grafiko giminaitės.

Parodą aplankė ir grafiko giminaitės.

Čia eksponuojamos ir liaudies menininkų klubo „Mūza“ nario Eduardo Končiaus akvarelės, vaizduojančios R. Krasninkevičiaus tėviškę – tai dovanos respublikinio grafikos ir piešinių konkurso laureatams ir dalyviams. Konkursas buvo organizuotas „Mūzos“ klubo ir Marijampolės kultūros centro iniciatyva, dabar ši respublikinė paroda keliauja po Lietuvą.

Tarsi iš praeities – bet tokie artimi darbai.

Tarsi iš praeities – bet tokie artimi darbai.

Romanas Krasninkevičius turėjo seserį ir du brolius, savo šeimos nesukūrė, tad jo darbų yra ne tik didžiuosiuose Lietuvos muziejuose, Marijampolėje, bet ir pas giminaičius, buvusius bičiulius, kolekcininkus – niekas iš tikro net nežino, kiek. Paroda „Susitikimas su meistru“ susidomėjo pažinoję autorių ar jo talento gerbėjai. Apsilankė ir R. Krasninkevičiaus brolio Vytauto žmona Vida Teresė, brolio Mindaugo dukra Teresė Rudienė, kiti giminaičiai.

Muziejininkai kviečia prisiminti išskirtinio talento kūrėją ir pasigrožėti jo darbais virtualiame ture, o dabar – ir parodoje. Prieš atvykstant į muziejų, prašoma iš anksto registruotis tel. (8 343) 54575. Paroda veiks iki birželio 5 dienos.

Turą rasite adresu: https://turas.marijampolesmuziejus.lt.

Lina VOLUNGYTĖ

Komentarai baigti.

Naujausia informacija