Vienybė težydi

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

Lietuvos žiniasklaidos rėmimo modelis – tarp žemės ir dangaus?

Lietuvos Seimo Kultūros komiteto organizuotoje nuotolinėje dviejų dienų tarptautinėje konferencijoje „Šiandienos informacinio lauko iššūkiai ir galimybės palaikyti Lietuvos žiniasklaidos nepriklausomybę bei profesionalumą“ perskaityta net 30 pranešimų, jų klausėsi apie 1 000 dalyvių. Konferencijoje diskutuota apie globalius ir nacionalinius informacinio lauko pokyčius, įvardyti Lietuvos regioninės, kultūrinės ir naujienų žurnalistikos poreikiai. Akcentuota, kad dezinformacijos aplinkoje laisva žiniasklaida kaip niekada reikalinga, tačiau vienas iš itin svarbių valstybės prioritetų – žiniasklaidos rėmimo modelis – vis dar neveikiantis.

Kokybiško turinio finansavimas – nepakankamas

Konferencijoje dalyvavo Seimo nariai, kultūros ministras Simonas Kairys, Europos žurnalistų federacijos pirmininkas Mogensas Blicheris Beregardas (Mogens Blicher Bjerregård), kalbėjo Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius, Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų, Regioninių radijo stočių bei kitų asociacijų vadovai, kultūrinės, nacionalinės bei regioninės žiniasklaidos atstovai.

„Šiandien, kai gyvename pandemijos iššūkių akivaizdoje, mums kaip niekad reikalinga laisva žiniasklaida ir nepriklausoma žurnalistika, kurioje nebūtų neapykantą kurstančių kalbų ir dezinformacijos. Deja, kokybiško žiniasklaidos turinio finansavimas vis dar yra nepakankamas, o siekis tobulinti žiniasklaidos rėmimo modelį išlieka aktualus“, – konferencijoje teigė Kultūros komiteto pirmininkas prof. Vytautas Juozapaitis.
2017 m. prie Kultūros ministerijos buvo įkurta Medijų taryba, kuriai pavesta parengti šalies žinių politikos gaires 2019–2022 metams. 2019 m. pradžioje Medijų tarybos parengtas dokumentas buvo patvirtintas tuometinio kultūros ministro ir tapo galiojančiu teisės aktu. Jame be kita ko pažymima, kad kokybiško ir visuomenei svarbaus žiniasklaidos turinio finansavimas nepakankamas, o žiniasklaidos rėmimo būdas tobulintinas.

Žiniasklaidos bendruomenė ir žinių vartotojai, deja, pasigenda konkrečių žingsnių šia linkme. Permainų būtinumą pandemija ir žinių lauko globalizacijos tempai tik paryškino.

Seimo Kultūros komitetas ėmėsi sumanymo suburti visas suinteresuotas puses ir aktualizuoti minėtas Medijų tarybos nustatytas gaires, sutelktomis pastangomis konkretizuoti galimų žiniasklaidos rėmimo pakeitimų patarimus.
Minėtoje konferencijoje ypatingas dėmesys atkreiptas ir į regioninę žiniasklaidą, viena iš forumo dalių buvo skirta diskusijai tema „Regioninė žiniasklaida: išlikimo fenomenas“. Joje pranešimą „Regioninė spauda – suspardytas, bet nepribaigtas demokratijos sarginis šuo“ skaitė Vilija Butkuvienė, Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdybos pirmininkė, Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ redaktorė.

Kokie sprendimai padėtų regioninės spaudos atsigavimui bei užtikrintų patikimų ir kokybiškų žinių prieinamumą kiekvienam šalies piliečiui ir pasitarnautų visaverčiam demokratijos veikimui, kalbėjo Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos atstovai Deividas Ridikas, Alvydas Balčiūnas, Rasa Navickienė.

Regioninė spauda „gyva“ deklaracijomis

Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdybos pirmininkė V. Butkuvienė kalbėdama konferencijoje akcentavo, kad Visuomenės informavimo politikos strateginės kryptys 2019–2022 m. regioninės spaudos atstovus lyg ir turėtų nuteikti labai viltingai. Tačiau pranešėja atkreipė dėmesį į šių krypčių deklaratyvumą. Nors pripažįstama, kad regioninė žiniasklaida atlieka svarbų – ne tik kultūros ir žinių nešėjo, bet ir viešojo intereso sergėtojo – vaidmenį šalies regionuose, tačiau vietinė spauda nesulaukia realios paramos. Priešingai – valdžia net kelerius metus buvo panaikinusi spaudai PVM lengvatą, o AB „Lietuvos paštas“, panaikinęs stacionarius paštus kaimiškose vietovėse ir įvedęs mobiliojo paštininko paslaugą, nesugebėjo garantuoti laikraščio prenumeratos ir pristatymo kokybės kaimiškose teritorijose. Deja, vietinės spaudos gyvybingumą ir kultūrinę misiją palaikantis Spaudos, radijo, televizijos rėmimo fonas per menkai finansuojamas, kad patenkintų regioninės programos kultūriniam turiniui paraiškas. Pasak pranešėjos, ir valstybės institucijų viešinimo kampanijose „liūto dalį“ laimi tarpininkų agentūros, o vietinėms redakcijoms lieka finansavimo trupiniai. „Valdančiųjų koalicijos ir kadencijos keičiasi, tačiau, nepaisant ar į valdžią ateina buvę opozicionieriai, ar vėl grįžta buvę valdantieji, metodai nesikeičia: noras kontroliuoti ir per viešuosius ryšius patiems formuoti sau palankią viešąją nuomonę išlieka gajus. Kritinė žurnalisto mintis ne itin pageidaujama, net priešingai „trumpas pavadėlis“, prilaikantis „vietinį sarginį šunį“, kartais ir smarkiau patempiamas“, – pranešime situaciją apibūdino V. Butkuvienė. Jos nuomone, karantino metu kai kuriuose regionuose beveik perpus kritę laikraščių pardavimai, prenumerata, reklama, o ir nepakankama valstybės parama kirto didžiulį smūgį laikraščių bendrovių finansiniam stabilumui. Redakcijų vidinių resursų trūkumas sukelia neigiamas pasekmes: siaurina galimybes investuoti į modernizavimą, laikraščių žurnalistų socialinę gerovę bei jų profesionalumo ugdymą, ir, svarbiausia, kelia akivaizdų pavojų laikraščio nepriklausomumui.2011 m. Lietuvoje buvo apie 200 vietinių ir regioninių laikraščių, o šiuo metu – perpus mažiau.

Kultūros pase siūloma prenumerata

Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos direktorė R. Navickienė konferencijos diskusijoje kalbėdama apie naujo žiniasklaidos paramos modelio būtinybę atkreipė dėmesį į dabar veikiančio Spaudos, radijo, televizijos rėmimo fondo ribotas galimybes. Šio fondo paramos lėšos ( apie 2,7 mln. eurų) nesikeičia jau dešimtmetį, o juk beveik pusė gautos projektinės sumos sugrįžta valstybei mokesčių pavidalu.
Pernai į regioninės spaudos programą Fonde pretendavo 109 pareiškėjų projektai, o buvo iš dalies paremta tik 79. Kultūrinio šviečiamojo pobūdžio projektų įgyvendinimui reikalinga suma siekė 1 477 000 Eur, o paskirta suma sudarė tik 645 000 Eur. „Skaičių kalba labai akivaizdi – poreikis yra 2 kartus didesnis už esamas lėšas“, – konferencijoje sakė R. Navickienė, pristatydama kuklias valstybės investicijas į regioninės spaudos siekiamybę – kurti kokybišką laikraščio turinį. Pasak jos, valstybei logiška būtų iš dalies remti ir stiprinti ir kasdienę regionų naujienų žurnalistiką, nes žurnalistikos profesionalų rajonuose trūksta labiausiai. „Vertingą turinį gali sukurti tik stiprūs vietos žurnalistai, autoritetingi vietos bendruomenėje. Žurnalistų profesiniai mokymai yra būtini“, – įsitikinusi R. Navickienė, pasiūliusi pasvajoti apie valstybės skatinamą skaitomumo programos dalį: o kodėl vietinio laikraščio prenumeratos neįtraukus į Kultūros paso paslaugų sąrašą?

Investicijos į technologijas – būtinos

Konferencijoje Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdybos narys, UAB „Utenos diena“ direktorius ir leidėjas D. Ridikas kalbėjo tema „Regioninis portalas kaip technologinės įvairovės skaitytojams užtikrinimas. Socialinė atsakomybė prieš skaitytoją vietos laikraštyje ir interneto portale“. Pranešėjas įvardijo technologijų pritaikymo svarbą vietinėje spaudoje, tačiau vien entuziazmo su šviesolaidžiu nepakanka. Internetinė regioninė svetainė kol kas negeneruoja reikiamų pajamų, reklamos užsakymai yra minimalūs, o dalinė portalo naujienų prenumerata yra neįmanoma dėl skaitytojų įpročio gauti nemokamą turinį. Ir tik didieji ar specializuoti portalai dalį turinio neseniai yra apmokestinę.

„Esame arčiausiai savo skaitytojo ir jį gerai pažįstame, o jis pažįsta mus. Būtent socialinė atsakomybė prieš skaitytoją mus ir skiria nuo didžiųjų internetinių portalų, pavienių blogerių, įvairiausio tipo jutuberių ar vlogerių. Mes negalime nuvilti savo skaitytojų pasitikėjimo“, – įsitikinęs D. Ridikas.

Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdybos pirmininkės pavaduotojas, Mažeikių rajono laikraščio „Santarvė“ leidėjas A. Balčiūnas kalbėdamas konferencijoje kėlė retorinį klausimą, ar valstybei reikia regioninės žiniasklaidos? Kultūros ministerijai šiuo metu deklaruotas bendras spaudos leidinių tiražas yra apie 300 000 egzempliorių. Juk tai galinga informacijos jėga, padedanti stiprinti pilietinę visuomenę, vystyti kritinį mąstymą demokratinėje valstybėje. A. Balčiūnas atkreipė dėmesį į labai svarbų aspektą: vietinių laikraščių gyvybingumas niekada nebuvo palaikytas iš ES paramos fondų. Jo nuomone, atsižvelgiant į ES keliamus tikslus ir ministerijų rengiamus finansavimo aprašus, būtina numatyti galimybę regioninei spaudai gauti paramą investicijoms – informacinių technologijų, kompiuterių ir leidybinių programų atnaujinimui, naujų skaitmeninių produktų sukūrimui ir paleidimui, tokių kaip autorinio redakcijos skaitmeninio turinio (atskirų straipsnių ar viso laikraščio skaitmeniniu formatu) prenumeratos pardavimui; vietinių skelbimų ir reklamos pardavimo skaitmenizavimui.

Rezoliucija: įtvirtinti nepriklausomybę

Organizacijos „Reporteriai be sienų“ tyrime Lietuvos žiniasklaidos laisvė vertinama kaip ir pernai – esame 28-i iš 180 šalių. Vyriausybės programoje yra ambicingas siekis pakliūti į dvidešimtuką. Norint judėti to link, investicijos į regioninę žiniasklaidą yra būtinos. „Kreipiuosi į Vyriausybę, Seimo Kultūros komitetą, Kultūros ministeriją – sukurkime pagaliau naują sisteminį medijų rėmimo modelį, kad regioninei žiniasklaidai nereikėtų balansuoti tarp žemės ir dangaus“, – konferencijoje kreipėsi NRMLL asociacijos direktorė R. Navickienė.

LR Seime vykusios konferencijos „Šiandienos informacinio lauko iššūkiai ir galimybės palaikyti Lietuvos žiniasklaidos nepriklausomybę bei profesionalumą“ pabaigoje priimta rezoliucija dėl žiniasklaidos nepriklausomybės įtvirtinimo gairių ir žiniasklaidos rėmimo modelio tobulinimo, kurią Kultūros komiteto posėdyje jau pristatė minėtos konferencijos iniciatorė Komiteto narė Liuda Pociūnienė.

Konferencijos žiniasklaidos rėmimo tobulinimo baigiamąsias nuostatas dar ketinama pristatyti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete bei Seimo Biudžeto ir finansų komitete. Rezoliucija taip pat pasieks Vyriausybę, Medijų tarybą, Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą, Seimo valdybą ir, tikimasi, paskatins sutelktomis pastangomis taisyti susidariusią padėtį, įgyvendinti esmines žiniasklaidos rėmimo modelio reformas ir pereiti prie aktualaus pilietiniam atsparumui ir šalies pažangai žiniasklaidos turinio finansavimo.

Parengė Vilija BUTKUVIENĖ

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

  • „Eisva mudu abudu…“

    2019-04-16„Eisva mudu abudu...“
    Taip gražiai pavadintu respub-likiniu tautinių šokių festivaliu kovo mėnesį užbaigė Marijampolės kultūros centro Želsvos skyrius. O jei teisingiau – tautinių šokių kolektyvo „Žaltytis“ vyresniųjų grupė. Iki šiol ne pirmus metus gyvuojantis kolektyvas tokios šventės nebuvo surengęs (reikėjo ne tik pačių noro, bet ir kitų pritarimo, paramos – visiems padėjusiems pabaigoje gražiai padėkota). Į kvietimą dalyvauti festivalyje atsiliepė du kolektyvai iš Druskininkų (Viečiūnų laisvalaikio salės „Avilys“ ir Leipalingio laisvalaikio salės „Leipūnas“), Marijampolės KC „Tryptukas“, šokėjams atsikvėpti leido Baraginės skyriaus jaunimo kapela „Svaja“. Na, o šventę, jos vedėjui Ričardui Bagdanavičiui visus pakvietus „perskaityti festivalio kuriamą poemą, kuri bus tariama ne žodžiais, o judesio kalba“, ...
  • Teatro diena – kaipgi be premjeros?

    2019-04-16Teatro diena – kaipgi be premjeros?
    Tik jau ne Kalvarijos „Titnago“ teatre, kur nuo 1986-ųjų nebuvo nė vienų metų be premjeros – taigi suskaičiuokite, kiek jų jau buvo… Ir nebuvo nė vienos Tarptautinės teatro dienos, kuri nebūtų buvusi taip pažymėta. Ne išimtis ir šiųmetė kovo pabaiga. Režisierius Kęstutis Krasnickas šį kartą pasirinko A. Činariovo komediją „Brangusai pabučiavimas“ (ne tik pavadinime, bet ir pačiame spektaklyje skamba ne visai įprasti žodžiai – mat norėta atspindėti laikotarpį). Tai tipiška situacijų komedija, kai nežinant „kas yra kas“ galima net labai nusvilti… Autoriaus siekta parodyti žmonių tuštybę, kai svarbu tik užimama padėtis ar pareigos, alga, atskleisti dviveidystę, kai vienaip elgiamasi su tariamu ...
  • Marijampolėje – pripažinimą pasaulyje pelniusios menininkės paroda

    2019-04-16Marijampolėje – pripažinimą pasaulyje pelniusios menininkės paroda
    Beatričės Kleizaitės-Vasaris galerijoje, esančioje Marijampolės Meilės Lukšienės švietimo centre, pradėjo veikti Australijos lietuvės tapytojos, grafikės Evos Kubbos paroda „Eva Kubbos: tarp horizontų“. Paroda sudaryta iš tapytojos Lietuvai dovanotų paveikslų. Eva Kubbos (tikroji pavardė Ieva Kubosaitytė) gimė 1928 m. Didšiliuose, Šilutės apskrityje. Tebegyvena Australijoje, Sidnėjuje. Apie menininkę ir jos tapybą pasakojo parodos atidaryti iš Kauno atvykusi menotyrininkė Rasa Žukienė. Australijoje ši menininkė yra pelniusi didžiulį pripažinimą, vertinama net ir pasauliniu mastu. Kūrybai būdingas jautrus estetizmas, dauguma darbų priskiriami abstrakčiajam impresionizmui. E. Kubbos kūryboje atsispindi vidiniai jausmai. Įdomu tai, kad pasikartojantys gamtos elementai – vanduo, saulė, žemė, būdingi pagoniškai lietuvių jausenai, kai kuriuose darbuose persipina ...
  • Auga sąmoningas, empatiškas jaunimas

    2019-04-16Auga sąmoningas, empatiškas jaunimas
    Kaip „Suvalkiečiui“ papasakojo Mokolų progimnazijos socialinė pedagogė Indrė Apuokienė, šioje progimnazijoje jau daugiau nei pusmetis galioja šios taisyklės: mes nesityčiosime iš kitų, mes pasistengsime padėti tiems, iš kurių tyčiojasi, mes stengsimės bendrauti su tais, kurie yra atstumti, jei sužinosime, kad iš kažko tyčiojamasi, pasakysime suaugusiems ir mokykloje, ir namuose. „Progimnazijos bendruomenė nuo šių mokslo metų pradžios aktyviai dalyvauja „Olweus“ patyčių prevencijos programoje, kurioje gilinamasi į problemas, kuriami įvairūs instrumentai ir susitarimai joms šalinti ir spręsti ne tik individualiu lygmeniu, bendradarbiaujama su tėvais. Bendruomenės nariai dalyvauja įvairiose apklausose, valandėlėse, vaidmenų žaidimuose, mokymuose, kurie padeda nustatyti aiškias taisykles, kurti teigiamą atmosferą klasėje, didina ...
  • Patyčių mastas šalyje vis dar išlieka aukštas (Ekspertės komentaras)

    2019-04-16
    Į mūsų klausimus atsako psichologė Svetlana RAGELIENĖ. – Ką rodo naujausia patyčių statistika? Ar daug žmonių patiria patyčias? – Patyčių patyrimo mastą Lietuvoje patvirtina kas ketverius metus atliekamo Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) naujausio 2016 m. tyrimo rezultatai. Lietuvoje patyčių paplitimas tarp vaikų ir paauglių, lyginant su kitomis 43-imis tyrime dalyvavusiomis Europos ir Šiaurės Amerikos šalimis, yra didžiausias. Patiriamų patyčių lygis per pastaruosius kelerius metus Lietuvoje, iki tol buvęs stabilus, ėmė mažėti (nuo 29 iki 27,8 proc.). Nors emocinį smurtą patyrusių vaikų sumažėjo, tačiau patyčių mastas šalyje vis dar išlieka aukštas (nukenčia kas ketvirtas vaikas). – Pastaraisiais metais nemažai kalbama apie patyčias, jų prevenciją. ...
  • Jei vaikas pasakoja jums apie skriaudą – prašo pagalbos

    2019-04-16Jei vaikas pasakoja jums apie skriaudą – prašo pagalbos
    Kovas paskelbtas sąmoningumo didinimo mėnesiu „Be patyčių“. Kartu su pagalbos vaikui ir šeimai įstaigomis Švietimo, mokslo ir sporto ministerija parengė praktinių patarimų, kaip užbėgti patyčioms už akių, rinkinį. Kalbėkitės su savo vaikais. Per tokius pokalbius su vaiku išsiaiškinsite, ką jis mano apie patyčias, tai bus gera proga pasakyti savo nuomonę ir paaiškinti, kaip galima bendrauti be agresijos. Atidžiai išklausykite, kai vaikas išsipasakoja rūpesčius. Dažnai bendraukite su mokytojais, nepraleiskite tėvų susirinkimų. Prisidėkite prie patyčių, smurto prevencijos mokykloje veiklos, paaiškinkite agresyvaus elgesio žalą ir padarinius, raskite laiko pakalbėti su vaiku apie agresyvias scenas, kurias jis mato žiūrėdamas televizorių, žaisdamas kompiuterinius žaidimus ar pamato mokykloje. ...
  • Dėl nutukimo iš vaikų tyčiojasi ir tėvai

    2019-04-16Dėl nutukimo iš vaikų tyčiojasi ir tėvai
    Tyrimai rodo, kad turintys antsvorio vaikai labai dažnai patiria patyčias: 37 proc. atvejų – šeimoje, pirmiausia iš savo tėvų. Negražių žodžių dėl savo išvaizdos jie išgirsta netgi dažniau iš mamų nei tėčių. Pirmiausia tėvai, mokytojai ir medikai, bendraudami su vaikais ar suaugusiais žmonėmis, kurie turi antsvorio, turėtų negilinti nutukimo stigmos: nesmerkti, nesiekti įskaudinti, o aiškinti ir padėti. Į žmogų, kuris turi antsvorio ar serga nutukimu, dera kreiptis vartojant tinkamus žodžius, akcentuoja Vilniaus universiteto (VU) Vaikų ligoninės gydytoja dietologė Žana Antonova. Pasak specialistės, žmogus, turintis antsvorio, neretai turi daug psichologinių, emocinių problemų, kurias linkęs slėpti. Ugdymo, švietimo įstaigų aplinka taip pat ne visada ...
  • Kaip atpažinti patyčias?

    2019-04-16Kaip atpažinti patyčias?
    Apie patyčias vaikai paprastai vengia kalbėti, neskuba pranešti tėvams ir mokytojams, nes tai nemaloni patirtis, be to, ko gero, daugelis mano, kad patys kalti, jog sulaukia patyčių… Dėl patyčių net susergama… Asta, prisimindama savo mo-kyklinius metus, pasakoja apie ignoravimą: kai visa klasė rengia vakarėlį, bet nekviečia tik tavęs vienos… Sužinai tik po visko, kad kažkas vyko. Ji taip pat sulaukdavo pašaipių replikų, nes buvo apkūnoka. Aušra pasakoja, kad bendraklasį mokytoja užsipuolė per pamoką sakydama, kad jeigu šis nesimokys, tai kaip ir jo motina turės dirbti „skuduryne“ pardavėja… Gimnazistė trečiokė Emilija pasakoja apie jos bendramokslį Simą, kuris yra kitoks nei kiti, labiau nervingas, užsiplieskiantis, taigi ...
  • Marijampolės krašto viešojo transporto istorijos štrichai (Sūduvos istorijos puslapiai)

    2019-04-16Marijampolės krašto viešojo transporto istorijos štrichai (Sūduvos istorijos puslapiai)
    (Pradžia Nr. 37) Vystytis viešajam transportui nepadėjo ir tai, jog 1924–1926 metais Lietuvoje vis dar nebuvo nė vienos (!) viešos degalinės. Kaip rodo to meto statistika, 1922 metais Lietuvoje tebuvo 155 automobiliai (101 iš jų – Kauno apskrityje, 13 – Šiaulių apskrityje, 11 – Vilkaviškio apskrityje, likusieji – kitose apskrityse). Keleivius vežantiems automobiliams anuomet mūsų krašte teko konkuruoti ne tik su geležinkeliu ar vežikais, bet ir savotiška „konke“ – arklių traukiamu siaurojo geležinkelio vagonu. Tokia transporto priemonė dar 1923 metais vežiojo žmones iš Marijampolės į Vilkaviškį. Kaip rašoma laikraštyje „Krašto balsas“ (1923-01-12), „tarp Marijampolės ir Vilkaviškio vaikščioja siaurasis gelžkelis, kuriuo važinėja vienas arklių ...
  • „Daugiau lengvo džiazo gyvenime…“

    2019-04-16„Daugiau lengvo džiazo gyvenime...“
    Marijampolės Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje praėjusią savaitę įvyko susitikimas su dvasininku, poetu, eseistu Benu Lyriu. Benas Lyris – jau visiškai prigijęs kunigo Audriaus Martusevičiaus pseudonimas, kuriuo jis žinomas kaip kūrėjas, eseistinių minčių reiškėjas. Savo dvasiniais patyrimais, išmintimi ir poetiniu talentu jis dalijasi leidžiamose knygose (į Marijampolę buvo atvykęs pristatyti jau trečios, kuri vadinasi „Tavo meilė – mano akys“. Dar yra išleidęs knygas „Mano popierius – Tavo širdis“ ir „Liturgija meilės“). Dvasininkas dažnai yra kviečiamas į susitikimus, įgijęs didelį populiarumą – pirmiausia jį pelnė savo minčių raiška bendraudamas su žmonėmis ir socialiniuose tinkluose. Plati šio kunigo gerbėjų auditorija rodo, kad tikras dvasingumas, ...
  • Marijampolės krašto viešojo transporto istorijos štrichai (Sūduvos istorijos puslapiai)

    2019-04-16Marijampolės krašto viešojo transporto istorijos štrichai (Sūduvos istorijos puslapiai)
    (Pradžia Nr. 37) Tais pačiais 1914 metais, kaip rašo istorikas Benjaminas Mašalaitis, pradėjo kursuoti autobusas maršrutu Marijampolė–Virbalis (benjamino.blogas.lt). Po karo, 1919–1920 metais, bandyta pradėti reguliarų autobusų eismą tarp Kauno ir Marijampolės, taip pat tarp Kauno ir Alytaus, tarp Kauno ir Utenos. Laikraštis „Lietuva“ 1919 m. liepos 4 d. numeryje informavo apie pradėjusius važinėti „keleivių automobilius“ tarp Kauno ir Suvalkų. Jie iš Kauno išvykdavo antradieniais, ketvirtadieniais ir sekmadieniais 8 val. ryte, o iš Suvalkų – pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais 10 val. ryto, kelionėje užtrukdavo 6–7 valandas. 1920 metų vasario 13-osios laikraštyje „Lietuva“ buvo išspausdintas tokio turinio skelbimas: „Automobilių važinėjamoji kontora praneša gerbiamajai publikai, kad nuo ...
  • Smagios istorijos apie… istoriją (Teatras)

    2019-04-16Smagios istorijos apie... istoriją (Teatras)
    Ar buvote kovo 27-ąją mūsų dramos teatre? Jei ne – nepajutote ypatingos nuotaikos, kuri būna tik išskirtinėmis dienomis – per premjerą ar šventę. Buvo žadėta intriga: kad Tarptautinės teatro dienos proga marijampoliečiai išvys „šmaikštų ir linksmą vaidinimą apie Marijampolę“. Jau besirenkančius žiūrovus sveikino puiki muzika ir ypatingai pasipuošę teatro žmonės – tie, kas nebuvo įpainiotas į „Kačių kiemelio istorijų“ pinkles. Pastarieji, sakė vienas šmaikštuolis, atseit pabandęs pažvelgti ten, kur negalima, drebėjo susispietę į krūvą ir su niekuo nenorėjo bendrauti… Bet gal perlenkė, nes kai scena nušvito ir viskas prasidėjo, to jų drebulio lyg ir nepajutome. O štai prakaitą pabaigoje, kai ...
  • Būtinybė ir galimybės mokytis nuolat

    2019-04-16Būtinybė ir galimybės mokytis nuolat
    Gebėjimai naudotis šiuolaikinėmis medijomis ir informacijos ištekliais šiandien – reikšminga kasdienybės dalis. Vaikai nuo pat gimimo auga kompiuterių, mobiliųjų telefonų ir kitų technologinių naujovių aplinkoje. Vyresnės kartos žmonėms tai nėra savaime suprantami dalykai, supę juos nuo lopšio, todėl išmanyti skaitmeninio pasaulio subtilybes, naudotis jo teikiamomis galimybėmis nėra taip paprasta. Reikia mokytis, domėtis. Skaitmeninio raštingumo išmanymas padeda neprarasti ryšio su jaunimu, rasti bendrą kalbą su naująja Z karta. Mokytojams kyla dar didesnis uždavinys – ugdyti jaunosios kartos kritinį mąstymą, kaip būtiną sąlygą kuo veiksmingiau naudotis medijų ir informacijos teikėjų sudarytomis galimybėmis, skatinti mokinius suprasti svarbius kritinio mąstymo aspektus. Tad pedagogams būtina ...
  • Kam reikalingas medijų informacinis raštingumas?

    2019-04-16Kam reikalingas medijų informacinis raštingumas?
    Medijų tyrinėtojai teigia, kad šiuolaikinis žmogus gyvena tarsi dvejuose pasauliuose – tikrovės ir medijų. Negalėdamas ko nors realizuoti, patirti realiame gyvenime, individas kartais savo viltis siekia įgyvendinti medijų pasaulyje. Todėl svarbu nepasiduoti iliuzijai, kad medijos yra absoliučiai teisingas socialinės tikrovės atspindys, mokytis atskirti tiesą. Poreikiai augo kartu su technologijų vystymusi Pasak Švietimo centro metodininkės, informatikos inžinerijos magistrės, informacinių technologijų mokytojos Vidos Undzėnienės, norint išsiugdyti gebėjimą tinkamai vertinti komunikavimo priemonių perduodamą informaciją, reikalingi medijų ir informacinio raštingumo pagrindai. Juos turėdamas žmogus suvokia, kad informacijos pateikimas nėra tiesiog veidrodinis įvykių, aplinkos, pasaulio atspindys, nes dažnai kiekvienas informacijos teikėjas savaip konstruoja informaciją. Išmanant informacinį ...
  • „Kačių kiemelio istorijos“ (Premjera)

    2019-04-16„Kačių kiemelio istorijos“ (Premjera)
      Taip vadinosi smagus spektaklis, į kurio premjerą Tarptautinės teatro dienos proga marijampoliečius pakvietė Dramos teat-ras. Miesto istorija, netradiciškai papasakota, sukėlė ovacijas, o spektaklio dalyviai ir visa kūrybinė grupė paskendo gėlėse. Plačiau apie šią premjerą – kitos savaitės „Suvalkietyje“. „Suvalkiečio“ informacija Romo LINIONIO nuotrauka

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.