Juozas Milius, Marijampolės „Ryto“ pagrindinės mokyklos informacinių technologijų specialistas, sako, kad kompiuteriniai reikalai visi yra sudėtingi. Nėra paprasta eiliniam piliečiui apsisaugoti nuo virusų, neįkliūti į sukčių pinkles, neužkibti ant apgaulingų pasiūlymų.
Kodėl žmones vilioja kriptovaliutos, apie kurias daugumas mažai išmano? Koks skleidžiančių tokius virusus sukčių tikslas?
Kompiuterio savininkas gali net neįtarti, kad atsisiuntė virusą
J. Milius įspėja, kad naudojant neatnaujintas naršykles galima užsikrėsti virusu tiesiog naršant internete. Šiuo metu virusai į kompiuterius patenka dėl žmogiškos klaidos. Vartotojai, klydinėdami po įvairias svetaines, pirkdami prekes ir pan., užsiprenumeruoja tų tinklapių naujienas. Jos siunčiamos į paštą kaip reklaminiai pranešimai. Elektroniniame pašte atsidarę šią reklamą su puikiu pasiūlymu norime peržiūrėti jį internete ir paspaudę ant jo galime atsidaryti netikrą svetainę, kuri siūlo įsigyti prekę arba parsisiųsti iš pažiūros gerą programą, antivirusinę programą, kuri pagreitintų kompiuterio darbą, ir pan. Tie puslapiai gali būti labai panašūs ir į „Microsoft“ programą, su „Windows“ klaidos taisymo programa ir pan. Parsisiuntus ir įdiegus neaiškią programinę įrangą į kompiuterį, jums atrodys, kad viskas veikia taip, kaip visada. Problemos atsiranda po mėnesio ar greičiau, priklausomai nuo to, kaip buvo sukurta kenkėjiška virusinė programa.
Kompiuterio savininkas gali net neįtarti, kad kompiuteris naudojamas, pavyzdžiui, kriptovaliutos kasimui. Šiais laikais tokios virusinės programos jūsų kompiuterį gali išnaudoti kriptovaliutos kasimui tada, kai juo niekas nesinaudoja. O vos tik jūs pajudinate pelę, virusinė programa iš karto atsijungia. Viskas daroma taip, kad žmogus nepastebėtų, jog jo kompiuteris yra užkrėstas virusu. Gali būti ir toks virusas, kuris veikia ir jums naudojantis kompiuteriu. Tada kompiuteris pradeda strigti, sunkiai įjungia programas, lėtai užkrauna internetą. Bandant pažiūrėti, kas apkrauna kompiuterio darbą, per užduočių tvarkytuvą, paleidus antivirusinę programą, kenkėjiškas procesas akimirksniu atsijungia ir vėl pasileidžia automatiškai, kai programa uždaroma.
Būtinos geros antivirusinės programos
Jei kompiuteris užsikrėtęs tokiu virusu, būtina kreiptis į specialistus, kad iš naujo įrašytų „Windows“ operacinę sistemą. Paprastai ištrynus programas ar atstačius gamyklinius parametrus, išsaugant turimus failus, virusas nepasišalina.
Mūsų aprašyta kriptovaliutos automatinė prekybos programa „Bitcoin Revolution“ – tai, pasak J. Miliaus, telefoninis virusas, kuris veikia taip: gavai pranešimą, atsidarei nuorodą, tave nukreipia į tinklapį ir susiaktyvuoja virusas, išsiplatina per visus tavo turimus, pavyzdžiui, „Messenger“ kontaktus, net pats nematai, kad kažkam jį išsiuntei. Gali būti, kad virusas užkrečia ne iš karto atvertus nuorodą, o reikia dar kažką paspausti papildomai.
Antivirusinės programos gali sustabdyti tokius virusus, bet sunkiai, nes kai antivirusinė programa skenuoja kompiuterio duomenis, virusinė tuomet automatiškai atsijungia, todėl sunku ją pagauti.
Pasak J. Miliaus, galima savo įrenginius užkrėsti bet kokiu virusu. Anksčiau, pavyzdžiui, būdavo siekiama nulaužti kokį serverį, o dabar populiarus kriptovaliutų kasimo virusas.
Kas tas kriptovaliutų kasimas? Tai programa, kuri atlieka skaičiavimus už pinigus, už kriptovaliutą. Šiai programai reikia didelių resursų, nes vienas kompiuteris nėra pajėgus apskaičiuoti matematinę teoriją, reikia superkompiuterio. Net ir galingi kompiuteriai skaičiuoja ilgai, taigi pasitelkiami keli kompiuteriai, ir žmonės gauna už tai atlygį. O kai veikia virusinė kriptovaliutų kasimo programa, savininkas atlygio už savo kompiuterio išnaudotus resursus negauna.
Pasak J. Miliaus, neišmanančiam sunku pasitikrinti, ar į patikimą tinklapį užėjai. Reikia žiūrėti į adreso eilutę, kad būtų spynelės piktograma, jeigu spynelė perbraukta arba neuždaryta, geriau neiti, nes puslapis nesaugus. Reikia stebėti ne tik puslapio dizainą, spalvas, bet ir jo elektroninį adresą. Neišmanančiam nepaklysti sunku, bet atidumas gali padėti.
J. Milius sako, kad saugantis sukčių reikia su specialistų pagalba įsidiegti geras antivirusines programas, nelandžioti į neaiškius tinklapius. Taip pat nedalinti savo e. pašto ir neužsisakinėti naujienlaiškių, reklamų, jei tik laikinai vienam kartui užsukote į kokią svetainę ar parduotuvės tinklapį.