Liepos mėnesį bus baigtas kapitalinis Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus rūsio remontas. Rūsys, kaip ir visas muziejaus pastatas – Nekilnojamojo turto paveldo objektas. Senasis rūsys turėtų tapti įdomia ir lankytina vieta.
Darbus atlieka Marijampolės įmonė, turinti licenciją atnaujinti bei restauruoti paveldo pastatus, UAB „Vidara“.
Jolanta RAČAITĖ
Rūsys – vertinga ir įdomi paveldo pastato dalis
Šiuo metu Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus rūsyje dar vyksta intensyvūs remonto ir paveldo tvarkybos darbai. Atliekamas kapitalinis remontas. Po jo požeminė muziejaus dalis taps prieinama lankytojams.

Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus pastatas – paveldo objektas. Tai – istorizmo stiliaus statinys su neoklasicizmo elementais.
Pasak muziejininkės Jurgitos Jasevičienės, rūsio, kaip ir viso muziejaus pastato – Vytauto g. 31, statyba datuojama XIX a. II puse. Tai – istorizmo stiliaus statinys su neoklasicizmo elementais.
Rūsys, kaip tam metui būdinga, yra skliautinis, betono ir akmenų pagrindu. Sienos – senajai Marijampolei būdingų raudonų plytų bei akmenų. Rekonstrukcijos metu atidengiami akmenys, raudonų plytų mūro sienos ir tokių pačių plytų skliautai. Ir tik dalis patalpų tinkuojama.
Šiuo metu remontuojamame 58 kvadratinių metrų ploto rūsyje iš pradžių buvo planuojama įrengti archeologijos ekspoziciją, tačiau, pasak J. Jasevičienės, gali atsitikti ir taip, kad planus teks pakoreguoti. Mat darbų metu gilinant rūsį atsidengė upelis. Patalpose gali būti šiek tiek drėgnoka jautriems eksponatams. Baigus rekonstrukciją bus tiriamas rūsio mikroklimatas ir sprendžiama, kokiai būtent ekspozicijai jis tinkamas. Mat kai kuriems eksponatams, kad būtų išsaugota jų vertė, reikia tinkamos mikrofloros, specifinio mikroklimato. Bet kuriuo atveju pats daugiau nei 100 metų skaičiuojantis rūsys su puikiai išlikusiomis skliautinėmis lubomis bus įdomus ir lankytinas.
Rūsio gilinimo darbų prireikė, kadangi anksčiau jis buvo nepakankamai gilus. Pagilinus, pakeliami inžineriniai tinklai, betonuojamos grindys. Planuojama, kad kapitalinis remontas bus baigtas liepos mėnesį.
Taip pat bus sutvarkytas įėjimas į rūsį iš kiemo pusės. Jis iki šiol buvo užverstas žemėmis. Tvarkant įėjimą atsivėrė senieji laiptai. Šis įėjimas ir ves į ekspoziciją, kuri bus įrengta rūsyje.
Taigi, baigus kapitalinį rūsio remontą bus atverstas dar vienas muziejaus istorijos puslapis.
Atliekant darbus, atkreiptas dėmesys į dar vieną problemą. Cokolinė muziejaus pastato dalis yra paveikta drėgmės. Ketinama rengti ir šios pastato dalies sutvarkymo sąmatą. Marijampolės savivaldybė žadėjo ieškoti finansavimo šaltinių ir cokolinei daliai sutvarkyti.
Bendra šalies Kultūros ministerijos ir Marijampolės savivaldybės finansuojamo projekto vertė – 87 tūkst. Eur, iš kurių 30 tūkst. – Marijampolės savivaldybės biudžeto lėšos.
Mūsų krašte atnaujinama net keletas paveldo objektų
Baigus kapitalinį muziejaus rūsio remontą miestas turės dar vieną įdomią lankytiną vietą. Apskritai negalime skųstis, kad mūsų krašto paveldo objektai nesulaukia tinkamo dėmesio ir finansavimo. Taip nėra, šiuo metu rekonstruojama net keletas objektų. Tęsiasi Marijampolės marijonų vienuolyno ansamblio atnaujinimo darbai, praėjusią vasarą duris lankytojams atvėrė Aleksandros ir Andriaus Bulotų namai. O šią vasarą turėtų būti baigti Bartninkų bažnyčios griuvėsių (Vilkaviškio r. sav.) išsaugojimo darbai. Ten vėl vyks koncertai. Vertingo Kalvarijos sinagogų komplekso atnaujinti iš karto nepavyksta, tačiau atliekami vertingiausios – Vasarinės – sinagogos konservavimo darbai. Tikimasi ateityje atnaujinti ir šį kompleksą.