Kazlų Rūdos Jurgio Dovydaičio viešoji biblioteka šiais metais vykdo Lietuvos kultūros tarybos ir Kazlų Rūdos savivaldybės iš dalies finansuojamą projektą „Jurgio Dovydaičio pamokos 2021“.
Jurgis Dovydaitis, žinomas tautosakos rinkėjas – Kazlų Rūdos krašto žmogus, gimęs Runkių kaime Višakio Rūdos valsčiuje.
Jis iš 94-erių gyvenimo metų net 75-erius skyrė tautosakos rinkimui. J. Dovydaitis priklausė Jono Basanavičiaus idėjų suformuotai kartai, kuri XX amžiaus pirmoje pusėje įkvėptai kūrė tautinės kultūros pamatus, skatino jaunimo domėjimąsi istorija, tautos praeitimi, būrė visuomenę kaupti istorijos ženklus. J. Dovydaičio fenomenas – beatodairiškas savo misijos suvokimas labai nuosekliai ir metodiškai ją vykdant.
Jau įvyko pirmos edukacinės valandėlės, skirtos vaikams. Viešoji biblioteka į įdomius Bagotosios ir Antanavo kaimų bendruomenių jaunųjų narių susitikimus pakvietė kraštietę, žinomą Kauno dramos teatro aktorę Eugeniją Bendoriūtę. Po išlakiu Antanavo pagrindinės mokyklos kiemo medžiu įsikūrė teatriukas. Susipažinus, pakalbėjus apie tautosaką, jos rinkėjus aktorė paskaitė ir suvaidino keletą J. Dovydaičio užrašytų pasakų: „Dykaduonis sūnelis“, „Kaip viena merga karalių aplošė“, „Kaip bernas poną apmelavo“, paskui labai linksmai nusiteikusius vaikus viešnia pakvietė vaidinti drauge.
Iš „stebuklingosios“ pintinės minimaliomis teatro rekvizito priemonėmis pasipuošę susitikimo dalyviai tapo linksmais pasakų personažais. Kiekvienas panorėjęs galėjo pasireikšti. Pamatėme pasakas „Virtas kirvis“, „Kodėl saulė šviečia dieną, o mėnuo naktį?“. Įsidrąsinę vaikai ir patys sekė pasakas, kartais jose atsirasdavo ir nūdienos aktualijų, pasitelkta fantazija, išmonė, veideliuose švietė šypsenos, skardėjo juokas. Pabaigai viešnia pasekė mamos jai dažnai vaikystėje sektą pasaką apie katiną ir gudrią lapę. Skriete praskriejo linksmas bendravimo ir kūrybinio džiaugsmo laikas. Neabejojame – susitikimai buvo įsimintini.
Mūsų viešosios bibliotekos švietėjiška misija – populiarinti Jurgį Dovydaitį, pabrėžti jo darbų reikšmę ir vertę, atkreipti dėmesį į jo užrašytą tautosaką, papročius, fotografijose įamžintus žmones. 2021 metai paskelbti Archyvų metais. Lietuvos atminties institucijų (tarp jų – ir bibliotekų) vaidmuo, augant ir įprasminant tautos istorinę ir kultūrinę atmintį, skatinant kultūrinės tapatybės kūrimą ypač svarbus.
Projekto veiklos – edukaciniai užsiėmimai, susitikimai, įtraukiantys žiūrovus aktyviai dalyvauti, bendrauti su tautosakos propaguotojais (profesionaliais aktoriais ir vietiniais atlikėjais), tautosakos rinkėjais, tyrinėtojais, drauge mokytis liaudies dainų, žaisti, pasinerti į mįslių, pasakų, papročių pasaulį.
Projekto sklaida apima visus Kazlų Rūdos savivaldybės teritorijoje gyvenančius žmones, ypatingas dėmesys – vaikams, jaunimui, socialinę, kultūrinę atskirtį patiriantiems žmonėms. Dalis renginių vyks kaimuose. Bendradarbiavimas tarp vietinių ir profesionalių atlikėjų, kūrėjų suteiks edukaciniams užsiėmimams kokybės, estetinių išgyvenimų ir, viliamės, paskatins giliau domėtis tautosaka, o kai kas gal pasiryš rinkti ir užrašinėti ją. Kilnojamosios ir virtualios parodų, skirtų Jurgiui Dovydaičiui, sukūrimas išplės žmonių galimybes giliau pažinti mūsų krašto iškilų tautosakos rinkėją ir jo darbus.
Tautosaka – neįkainojamas lobynas, mūsų savasties ištakos. Branginkime ją, stenkimės pažinti. Jai turi atsirasti laiko nuolat skubančio šiuolaikinio žmogaus gyvenime.
Aldona LUKOŠEVIČIENĖ
Kazlų Rūdos Jurgio Dovydaičio viešosios bibliotekos Dokumentų komplektavimo skyriaus vedėja