www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Poezijos šventėje – dviejų kaimyninių šalių poetų eilės

Liepos 2 d. Marijampolėje, prie Kristijono Donelaičio paminklo, esančio prie evangelikų liuteronų bažnyčios, ir Kaliningrado (Karaliaučiaus) krašte, Čistyje Prūdy kaime (Tolminkiemyje), vienu metu vyko renginys, kurio metu buvo pristatytas suremontuotas ir atnaujintas K. Donelaičio memorialinis muziejus. Vasaros liūtys renginio scenarijus koregavo – Marijampolėje teko persikelti į pačią bažnyčios parapijos salę, po to lietus pasiekė ir Tolminkiemį, tad ten taip pat teko ieškoti pastogės.

Algis VAŠKEVIČIUS

Šis renginys – vienas iš paskutinių, įgyvendinant bendrą Lietuvos ir Rusijos Federacijos Karaliaučiaus srities bendradarbiavimo projektą. Jo metu vyko daug įvairių priemonių, o pačios svarbiausios iš jų – Šakių rajone esančio Kidulių dvaro svirno sutvarkymas ir pritaikymas kultūrinėms reikmėms bei lietuvių grožinės literatūros pradininko, poemos „Metai“ autoriaus K. Donelaičio memorialinio muziejus Tolminkiemyje atnaujinimas.

Poetė Stefanija Navickienė eiliuotai kreipėsi į K. Donelaitį.
Poetė Stefanija Navickienė eiliuotai kreipėsi į K. Donelaitį.

Koronaviruso pandemija pakeitė daug šio projekto įgyvendinimo planų. Atnaujinto muziejaus pristatymas tuo pačiu metu vyko gyvai bei virtualiai – projekto dalyviai, taip pat abiejų šalių poetai galėjo matyti vieni kitus ir bendrauti ekrane. Tolminkiemyje savo eiles skaitė to krašto poetai, o Marijampolėje – lietuviai. Vertimo nebuvo, bet poezijos kalba kūrėjams yra suprantama.

Poezijos šventėje Tolminkiemyje buvo ypatingai pagerbta šio krašto poetė, vertėja Rūta Daujotaitė-Leonova. Lietuvos generalinė konsulė Aušra Černevičienė jai įteikė K. Donelaičio medalį „Širdins brolau….“, kuris laureatei už K. Donelaičio, Martyno Liudviko Gedimino Rėzos bei kitų lietuvių rašytojų kūrybos vertimus ir populiarinimą Karaliaučiaus krašte, savąją kūrybą, Mažosios Lietuvos istorinio paveldo ir lietuvių kalbos puoselėjimą, Karaliaučiaus lietuvių bendruomenės telkimą, tarptautinio bendradarbiavimo skatinimą skirtas dar praėjusiais metais, bet dėl pandemijos įteiktas tik dabar.

Šventės dalyviai džiaugėsi, kad poezija sujungė dviejų šalių kūrėjus.
Šventės dalyviai džiaugėsi, kad poezija sujungė dviejų šalių kūrėjus. Autoriaus nuotraukos

Savo eiles Tolminkiemyje skaitė rusų poetai Borisas Bartfeldas, Aleksandras Kovtunas, Aleksandras Dubrovskis, Konstantinas Chabaznia, Veronika Justratova ir kiti. Marijampolėje eiles skaitė mūsų poetė, Lietuvos rašytojų sąjungos narė Česlova Jakštytė, pristačiusi savo „Odę lietuvių poezijos pradininkui Kristijonui Donelaičiui“, Kalvarijos literatų klubo „Rasa“ vadovas Šarūnas Sėjūnas ir jo dukra Živilė Sėjūnaitė, taip pat marijampolietės poetės Stefanija Navickienė, Aldona Murauskienė, Birutė Arlienė. Šakiams atstovavo poetės Rasa Bublaitienė ir Patricija Kriaučiūnaitė.
Renginio metu skambėjo ir K. Donelaičio kūryba – Marijampolės K. Donelaičio draugijos pirmininkė skaitovė Vida Mickuvienė perskaitė ištrauką iš poemos „Vasaros darbų“ dalies, taip pat eilutes iš poeto Justino Marcinkevičiaus kūrybos apie būrų dainių.

Staiga prasidėjusi stipri vasaros liūtis staiga ir baigėsi, tad visi neskubėjo skirstytis, o susibūrė prie paminklo K. Donelaičiui. Čia, kur skambėjo dar daugiau eilių, buvo pasidžiaugta ir šiuo renginiu, ir tuo, kad sutvarkytas mūsų poezijos klasiko muziejus galės sulaukti daugiau lankytojų, kai pandemija baigsis ir sienos su Rusijos Federacija bus plačiau atvertos.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika