Genetiniais ištekliais vadinami atrinkti ir į augalų nacionalinių genetinių išteklių centrinę duomenų bazę įtraukti augalų pavyzdžiai, turintys ekologinę, selekcinę bei ekonominę svarbą Lietuvos Respublikai. Tai gali būti augalų populiacijos ar jų dalys, pavieniai augalai ar jų grupės, augalų reprodukcinės dalys (sėklos, žiedadulkės, gemalai, pumpurai, ūgliai). Genetiniai ištekliai yra nacionalinis turtas, kuris užtikrina gamtinių sistemų, susidariusių vietinėmis sąlygomis, gyvavimą ir kokybę. Pagrindinė augalų genetinių išteklių paskirtis – galimybė panaudoti juos selekcijos, dekoratyviniams, ekologiniams ar kitiems tikslams. 2001 m. buvo priimtas LR augalų nacionalinių genetinių išteklių įstatymas, kuris nustato augalų nacionalinių genetinių išteklių kaupimą, saugojimą ir naudojimą. Įstatymo tikslas – užtikrinti tausojantį augalų nacionalinių genetinių išteklių naudojimą, apsaugoti juos nuo niokojimo, nykimo ar visiško sunaikinimo, išsaugoti biologinę įvairovę.
Mūsų šalyje šiuo metu yra nustatyta daugiau kaip 4500 objektų, įtrauktų į augalų nacionalinių genetinių išteklių sąrašus. Saugomų pavyzdžių sąrašas kiekvienais metais yra papildomas.
Augalų genetinių išteklių tyrimo, palaikymo ir saugojimo darbus Lietuvoje koordinuoja Valstybinė miškų tarnyba ir 5 koordinaciniai centrai Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centre (LAMMC), Vilniaus universitete ir Botanikos institute. Saugomos Lietuvoje sukurtos, registruotos augalų veislės, taip pat naudingi augalai, atrenkant juos pagal jų vertę, esamą būklę, gresiančius sunykimo veiksnius, turimas atsargas ir dauginimosi ypatumus.
Daržo augalų genetiniai ištekliai saugojami lauko kolekcijose ir sėklų saugykloje. Ilgalaikė sėklų saugojimo saugykla įkurta LAMMC žemdirbystės institute, Dotnuvoje. Sėklos saugomos šaldikliuose apie -200C temperatūroje, specialiose pakuotėse.
Augalų genetinių išteklių sėklų saugojimui pasaulyje yra įkurta apie 1700 augalų genų bankų. Šiuo metu didžiausia pasaulyje augalų, skirtų maistui ir žemės ūkiui genetinių išteklių saugykla yra Svalbardo globalinis sėklų centras (Svalbard Global seed Vault, Norvegija). Tai – pagrindinis visų genų bankų koordinatorius, kuriame saugomi įvairių šalių žemės ūkio augalų sėklų dublikatai (padauginti pavyzdžiai). Saugomų dublikatų duomenų bazė Svalborde integruota su pasaulinės pavyzdžių duomenų bazės sistema. Pagrindinis visų sėklų bankų uždavinys – sėklų ilgaamžiškumo vertinimas ir palaikymas.