Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Jokia paslaptis

Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

Gyvenimas pagal gamtą

34-erių Ieva Smilgienė su vyru Mindaugu kalba apie tvarų gyvenimo būdą. Šeima, auginanti dvejų su puse metukų Smiltę, tikisi, kad vertybės, apie kurias ne tik kalba, bet jomis ir gyvena, įaugs į dukrytės gyvenimą kaip savaime suprantamas dalykas. Ir tai – ne tik dėl sveikos mitybos, dėl baldų, dėl kosmetikos. Tiesiog tokia yra šių jaunų žmonių filosofija: turime mylėti gamtą ir rūpintis jos sveikata – taip pat kaip ir savąja.

Dėmesys tvarumui ir ekologijai

Ieva – tikra marijampolietė. Studijuodama žemės ūkio ekonomiką Žemės ūkio universitete, susipažino su būsimu vyru Mindaugu, čia studijavusiu žemės ūkio verslo vadybą. Mindaugas jau tada ūkininkavo tėvų – Algirdo ir Onutės Smilgių – ūkyje Gudeliuose (buvo jaunasis ūkininkas) – augino braškes, kurias būsimieji sutuoktiniai kartu pardavinėdavo turguje Kaune. Jauni žmonės mėgo eksperimentuoti ne tik su braškėmis. Visa tai atsispindėjo jų internetiniame dienoraštyje. Jie stengėsi viską nuo-iki daryti patys, nesamdydami pagalbos: keisti traktoriaus ratą, remontuoti kombainą, auginti linus, kanapes ir kitus augalus (tiesa, ne visi pateisino lūkesčius). Ieva su Mindaugu net lankė ekologinio ūkininkavimo kursus, tačiau ekologinio ūkio dėl dokumentų gausos neregistravo.

Ieva Smilgienė šeimos krautuvėlėje Marijampolėje.

Ieva Smilgienė šeimos krautuvėlėje Marijampolėje. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka

– Nusprendėme eiti savo keliu – klientai žinojo, kaip auginame, ir vertino mūsų produkciją. Tą laiką, kurį būtume skyrę įvairiausių dokumentų tvarkymui, realiai skyrėme žemei ir ekologijai.

Lašas po lašo

Kai iš savų linų ir kanapių pradėjo spausti aliejų, buvo pirmasis „Valio!“ ir pirmasis „O kas toliau?“. Nusipirkę aliejaus presą, pamatė, kaip iš šaltuoju būdu traiškomų sėklų po lašelį varva aliejus. Tokio gamtos aukso, be galo vertingo produkto, negalėjo pilti į plastikinius butelius. Iki šiol dėkingi tiekėjui Aurimui, kuris patikėjo jaunaisiais ūkininkais ir pradėjo su jais bendradarbiauti. Juk pati pradžia buvo vos 7 buteliukai tikro, nekaitinto aliejaus! O Lietuvoje nusipirkti nedidelį kiekį nedidelio tūrio stik­linės taros tuomet buvo praktiškai neįmanoma. Bet kai ieškai išeities, tai tampa įmanoma.

Eksperimentai

Ieva prisimena – gamino krienus, po to su Mindaugu pradėjo eksperimentuoti su linų sėmenų duonelėmis. Gal pusmetį užtruko, kaip sako pašnekovė, „su skoniais“. Bandė, ragavo, keitė, vėl gamino – kol pavyko tai, kad ir pačiam skanu, ir kitam smagu pasiūlyti. Šiuo metu „atidirbti“ 7 linų sėmenų duonelių skoniai – su burokėliais, morkomis, svogūnais, pomidorais, krapais, kmynais, česnakais ar čili, su saldžiaisiais vaisiais. Tai tikrai ne pabaiga. Idėjų jauna šeima turi pakankamai, tačiau daug laiko atima teisinės bazės studijavimas, nėra lengva įtraukti naują produktą, reikia parengti labai daug dokumentų. Bet pavyksta! Šiuo metu šeimos ūkis gamina 40 rūšių produkciją. Ieva pasakoja, kad klientai dažnai klausia: „Kaip jūs viską spėjate?“. Tai nuopelnas visos Smilgių ūkio šeimos, kurią sudaro ne tik Mindaugas, Ieva, mažoji Smiltė, Mindaugo mama Onutė, bet ir Reda Brinevičienė, Raimonda Knoknerienė, Rita Rančelienė ir visai neseniai šeimą papildžiusi Ilona Čepononienė. Jų dėka sveikatai palankesni produktai gali pasiekti daugiau žmonių.

Pakuotės: „Mes vis dar esame kelyje“

Kadangi šeimai svarbiausia yra tvarumas, ekologija, jie išties daug dėmesio skiria pakuotėms. Kadangi jų produkcija turi būti labai sandariai supakuota, bet kokia pakuotė netinka. Buvo susižavėję popieriniais „užsegamais“ maišeliais. Bet, kai pradėjo domėtis, paaiškėjo, kad popierius – tik akių dūmimas, kadangi tai dvisluoksnis (popieriaus kartu su plastiku) maišelis, kuris yra itin sunkiai perdirbamas, tad dažniausiai keliauja į šiukšlyną ir teršia gamtą. Tada, ilgai svarstę, pasirinko perdirbamą pakuotę – plono ir lengvo plastiko maišelį. Ypač Ieva džiaugiasi suradusi dailias popierines dėžutes duonelėms. Aišku, dangtelis plastikinis, bet tai vis geriau nei visa plastikinė pakuotė.

– Mano svajonė – kad ateityje išvengtume pakuočių, kad žmogus atsineštų savo indelį, į kurį pasvertume jo norimos prekės. Tačiau transportuojant į prekybos vietą produkciją reikia atvežti supakuotą, nors ir didelėje pakuotėje, taigi išvengti pakavimo medžiagos, kad ir kaip norėtųsi, kol kas nepavyks,– mintimis dalinasi Ieva.

Apie kosmetiką

Ieva ir Mindaugas jau seniai buvo pastebėję, kad seni mediniai močiutės baldai iki šiol yra puikūs, tuo tarpu naujoviški – nelabai patvarūs, nusidėvi kur kas greičiau. Aišku – natūralus produktas yra daug tvaresnis, mažiau teršiantis aplinką. Šį principą perkėlė ir į buitį: nenaudoja chemijos, ir, sako, tai visai paprasta. Ši ilgakasė lietuvaitė plaukus plauna muilu, kurį, beje, taip pat gamina patys iš šaltai spausto aliejaus. Vietoje kondicionieriaus naudoja obuolių actą su vandeniu – šis puikus derinys ne naujiena, o senas močiučių receptas!

Smilgių ūkio šeima. Iš kairės: Raimonda Knoknerienė, Ieva Smilgienė, Onutė Smilgienė, Smiltė Smilgytė, Rita Rančelienė, Reda Brinevičienė.

Smilgių ūkio šeima. Iš kairės: Raimonda Knoknerienė, Ieva Smilgienė, Onutė Smilgienė, Smiltė Smilgytė, Rita Rančelienė, Reda Brinevičienė. Nuotrauka iš šeimos archyvo

Paklausta, kokią kosmetiką naudoja, Ieva atsako, kad tai labai trumpas sąrašiukas: lūpų balzamas, kurį gamina taip pat šeimos ūkis, ozonuotas pluoštinių kanapių ir linų aliejus, aliejai veidui, paakiams, plaukams. Aliejumi užpiltos atitinkamos žolelės (ramunėlės, dilgėlės, medetkos) atiduoda visą savo gėrį per 4 savaites, o tada jau praturtintas aliejus keliauja į nedidelius stiklinius buteliukus su pipetėmis.

Ieva pati atlieka ir rekomenduoja procedūrą veidui vakare. Per dieną ant veido susikaupia nešvarumų, kurie maišosi su odos riebalais. Norint juos nuvalyti, molio miltelius sumaišome su šlakeliu vandens ir masažuodamos ištepame veido odą, ypač riebesnes jos dalis – ties kaktos viduriu, smilkiniais, smakru. Nuskalaujame tekančiu vandeniu. Po to ant drėgnos odos užlašiname kelis lašus dilgėlių ir pluoštinių kanapių veido aliejuko ir masažuojame. Aliejukas susimaišo su vandeniu ir tokiu būdu gaunamas pats šviežiausias kremas veidui!

Moteris sako, kad renkasi natūralią kosmetiką dėl to, kad oda ją visą „suvalgo“ – tai, ką tepame ant odos, kaupiasi organizme, ir, jei tai cheminės medžiagos, jos užteršia mūsų kūną.
– Jei patys negamintume, tai pirkti eitume pas tuos, kurie gamina taip, kaip dabar darome mes, – prisipažįsta Ieva.

Patirtis

Darniai dirbantis šeimos ūkio cechas, gaminantis sveikus, maistingus ir labai skanius produktus, vis bando ką nors nauja, mąsto, juda pirmyn. Vyras Mindaugas šiuo metu stebi asmeninį daržą – mulčiuoja, mato, kaip puikiai viskas auga, ravėti jo nereikia. Ieva neatsidžiaugia pačių augintais kmynais – jie tokie aromatingi! O ir savo gaminiams atsirinkti tinkamas žaliavas jau puikiai moka. Sako, pakanka paragauti sėklų ir iš skonio jauti, kaip augalas augintas – ar laiku nuimtas derlius, ar tinkamai išdžiovintas, ar švarus. Džiaugiasi, kad dauguma ūkininkų, siūlančių jiems savo užaugintą derlių – iš mūsų krašto.

Pro rakto skylutę

Vienąsyk visai atsitiktinai šeima sulaukė skambučio iš kito Lietuvos krašto, iš ten veikiančio visuomenės sveikatos biuro. Jiems buvo pasiūlyta teikti savo produkciją kokybės ir patikimumo ženklui – Rakto skylutės simboliui – gauti.

– Visi mūsų produktai atitinka sveikatai palankiems produktams keliamus reikalavimus. Tai – įprasti produktai, tačiau jų sudėtyje yra mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, taip pat nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų. Dar nebuvo, kad kurį nors gaminį vertintojai atmestų, – džiaugiasi pašnekovai. – Cukrus naudojamas tik gėrimo – kombučios gamybai, tačiau fermentuojantis produkte jo nelieka. Visuose kituose produktuose jo nėra. Nustebinantis gaminių skonis išgaunamas vaisių, daržovių, sėklų dėka, kurių gamtoje yra visa paletė. Tereikia išmokti su ja susidraugauti.

Šiandien beveik visi Smilgių šeimos ūkio gaminami produktai žymimi Rakto skylutės simboliu. Tai Europos Sąjungoje registruotas prekių ženklas, kurį Švedijos nacio­nalinė maisto agentūra (ženklo savininkė) leido naudoti Lietuvoje. Šis simbolis yra plačiausiai paplitęs Europoje tarp panašios paskirties ženklų. Europos Komisija jį laiko pozityviu ir objektyviausiu. Šio simbolio tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti produktus iš tam tikros maisto produktų grupės.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Kalvystės amatas dar neišnyks…

  2022-08-10Kalvystės amatas dar neišnyks...
  Graži Jurgitos ir Tado šeima. Nuotraukos iš asmeninio J. ir T. Staškevičių albumo …Ir tikrai neišnyks, jei šio nelengvo amato imsis tokie nagingi ir kūrybingi žmonės, kaip Tadas Staškevičius. Anais laikais vieno darbštaus kalvio keliems dideliems kaimams užtekdavo. Pakaks ir dabar vieno jauno kūrybingo amatininko visam Kazlų Rūdos, o gal net Sūduvos kraštui. Juk dabar kalviai ne vien arklius kausto (nes jų beveik neliko Lietuvoje), o dažniau užsiima menine kūryba. Kalvystė dabar daugiausia sutinkama interjere bei eksterjere. Meninė kalvystė plačiai pritaikoma transporto priemonių, buities, mažosios architektūros puošyboje, ji turi gilias etnines tradicijas. Kaip anksčiau, ji svarbią vietą užima kryždirbystėje. Metalo viršūnėmis ...
 • Antrąjį metų ketvirtį „Lidl Lietuva“ siūlė didžiausią atlyginimą sektoriuje

  2022-08-10Antrąjį metų ketvirtį „Lidl Lietuva“ siūlė didžiausią atlyginimą sektoriuje
  „Lidl Lietuva“ antrojo šių metų ketvirčio darbuotojų užmokesčio vidurkis prieš mokesčius siekė 1877,98 eurus – tai didžiausias vidutinis atlyginimas tarp maisto produktais prekiaujančių penkių didžiųjų šalies prekybos tinklų. Įmonės mokamų atlyginimų vidurkis didžiausias buvo ir pirmąjį metų ketvirtį. Taip pat „Lidl Lietuva“ šiais finansiniais metais (iki 2023 m. kovo mėn.) padidino darbuotojams skiriamų papildomų naudų ir premijų krepšelį – jis sieks beveik 4 mln. eurų. „Visiems „Lidl Lietuva“ komandos nariams siūlome konkurencingiausią atlyginimą mažmeninės prekybos rinkoje, suprantame, kad tai leidžia jiems jaustis saugiai dėl savo finansinės padėties ir skatina siekti profesinių rezultatų. Visapusiškai rūpinamės darbuotojais – skiriame jiems papildomą naudų ...
 • Laiko rate sukamės visi…

  2022-08-10Laiko rate sukamės visi...
  … iš mamos glėbio besiveržiantys eiti ir savąjį kelią ne kilometrais – dešimtmečiais – skaičiuojantys, gyvenimo dovanas glėbiais semiantys ir kukliau savo dienas leidžiantys… Taip buvo ir tebėra, nes tas laiko ratas ne tik nesustabdomas, bet ir neišpasakytai margas. Iš jo nepaspruksi, ir tik du dalykai yra garantuoti: atėjome ir išeisime. O kol esame čia, galime daug nuveikti: vienas kitam šilumos bei gėrio suteikti, pasodinti sodus, kurie ves vaisius šimtą metų… Bet – galime palikti po savęs ir dykynę: be medžių, be prisiminimų ir bedvasę. Kol esame čia, turime galią ir teisę rinktis. Parką simboliškai atidarė jauniausi kaimo gyventojai… Redos BRAZYTĖS ...
 • „Tikėjimo bitelės tyliai dūzgia…“

  2022-08-10„Tikėjimo bitelės tyliai dūzgia...“
  Recenzija Janinos Dovidaitytės-Lebskienės pirmajai knygai „Širdies šuliniai“„Tegul išauga tai, kas bręsta slaptame širdies šulinyje ir išsiskleidžia gerumo žiedais.“ (Iš rinkinio pratarmės) „Širdies šuliniai“ – sakralinės poezijos knyga. Visada jaudinančiai džiugu paimti į rankas naują, neseniai dienos šviesą išvydusią knygą – ypač, kai jos rankraštį jau anksčiau skaitei ir žinai, jog tai, kas yra rinkinyje, verta dėmesio ir pagarbos. Janiną Dovidaitytę-Lebskienę pažįstu gana seniai. Kadaise literatūriniuose sambūriuose teko girdėti ir vieną kitą jos eilėraštį: matėsi, jog žmogus dar ne itin drąsus, ieškantis savo kūrybos kelio. Ir kai Janina, galvodama apie būsimą knygą, su dideliu sakralinės poezijos pluoštu atėjo pas mane pasitarti, sužinoti nuomonę, ...
 • Su „Telia“ pagalba Marijampolėje viešintis Klimato muziejus laukia lankytojų

  2022-08-10Su „Telia“ pagalba Marijampolėje viešintis Klimato muziejus laukia lankytojų
  Ričardo Pasiliausko nuotraukos Šios savaitės pradžioje marijampoliečiai pastebėjo šalia Kultūros centro pastato statomus konteinerius ir susidomėję klausė, kas čia bus. Antradienį paaiškėjo, kad su bendrovės „Telia“ pagalba į Sūduvos sostinę atkeliavo laikinas mobilus Klimato muziejus. Keturiuose spalvinguose jūriniuose konteineriuose įrengtas Klimato muziejus keliauja po Lietuvą ir į Marijampolę atvyko iš Šakių, o iš viso bus aplankyta 16 šalies miestų, vėliau jis persikels į Latviją. „Koks jausmas būti 50 °C karštyje?“, „Ar ūkininkystė persikels į kosmosą?“, „Kiek miškų per sekundę iškertame pasaulyje?“, – į šiuos ir daugybę kitų įdomių klausimų ir atsako toks vienintelis Baltijos šalyse Klimato muziejus. Muziejus pristato keturias ...
 • ES – sveikatos labui. Stiprūs kartu

  2022-08-10ES – sveikatos labui. Stiprūs kartu
  Pastaruosius kelerius metus pasaulį krečia virusinės infekcijos. Atsirado ligų, kurių plitimą sustabdyti labai sudėtinga, nes pasaulis atviras, virusams plisti nėra jokių sienų, o ligų padariniai sunkūs: sutrikdyta žmonių sveikata, mirtys, paralyžiuota sveikatos apsaugos sistema. Siekdamos sustiprinti nacionalines sveikatos priežiūros sistemas ir suvaldyti viruso plitimą ES ir jos valstybės narės dirba išvien. Kartu jos imasi veiksmų, kad būtų sušvelnintas COVID-19 socialinis ir ekonominis poveikis ir remiamas ekonomikos gaivinimas. ES atsakas į COVID-19 pandemiją ES siekia padėti Europai atremti grėsmes visuomenės sveikatai. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka COVID-19 pandemijos metu ES užtikrino krizės valdymą ir veiksmų koordinavimą nuolat palaikydama ryšius su valstybėmis narėmis ir ES institucijomis. ES ...
 • Beždžionių raupus PSO pripažino tarptautine ekstremaliąja situacija

  2022-08-10Beždžionių raupus PSO pripažino tarptautine ekstremaliąja situacija
  Tik nuslūgus COVID-19 pandemijai žmones pasiekė dar vienas nerimą keliantis signalas dėl naujo viruso plitimo pasaulyje. Gegužę pranešta apie sparčiai plintantį beždžionių raupų virusą. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) generalinis direktorius paskelbė, kad beždžionių raupų protrūkis yra tarptautinio masto ekstremalioji situacija. PSO vertinimu, beždžionių raupų rizika yra vidutinė visame pasaulyje ir visuose regionuose, išskyrus Europos regioną, kur rizika vertinama kaip didelė. Šiuo metu užregistruota daugiau kaip 16 tūkst. atvejų 75 šalyse ir teritorijose bei penkios mirtys. Viena iš priemonių virusui neleisti plisti yra vakcinos. Europos Sąjunga (ES) paskelbė, kad perka daugiau vakcinos kovai su beždžionių raupais. Įprasti skiepai nuo raupų veiksmingi ...
 • Lietuvoje jau dirba gerovės konsultantai

  2022-08-10Lietuvoje jau dirba gerovės konsultantai
  Šiais metais Lietuvoje sveikatos apsaugos sistemoje startavo nauji specialistai – gerovės konsultantai. Kaip skelbia Žmogaus psichologijos institutas, gerovės konsultantai dirba 14-oje miesto ar rajono savivaldybių. Šie specialistai yra ir Kalvarijos bei Kazlų Rūdos savivaldybėse. Šiais laikais žmones kaip niekad kamuoja nerimas, vienišumas. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Padeda žmonėms su emociniais sunkumais Gerovės konsultantas – specialistas, padedantis asmenims su emociniais sunkumais, besiskundžiantiems lengvais nerimo ir depresijos sutrikimų simptomais. Gerovės konsultanto teikiamos paslaugos – nemokamos, lengvai prieinamos, moksliniais tyrimais pagrįstos psichologinio konsultavimo ir emocinės paramos paslaugos. Šių specialistų mokymus ir ruošimą vykdė Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. Apmokymai ir paslaugos finansuojamos 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio ...
 • Seksualinė sveikata: ką privalu žinoti kiekvienam?

  2022-08-10Seksualinė sveikata: ką privalu žinoti kiekvienam?
  Norėdamas gyventi visavertį gyvenimą, kiekvienas asmuo turėtų tinkamai puoselėti savo lytinę sveikatą, aiškiai suprasti galimus rizikingo lytinio elgesio padarinius ir žinoti, kaip to išvengti. Didžiulę grėsmę reprodukcinei sveikatai kelia lytiškai plintančios infekcijos, kurių simptomai ne visada atsiranda iš karto, dažnu atveju jų gali išvis nebūti. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytoja akušerė ginekologė doc. dr. Kristina Jarienė akcentuoja, kad beveik 50 procentų visų lytiškai plintančių infekcijų pasaulyje nustatoma jaunimui, tačiau į gydytojus kreipiasi tik kas aštuntas. Svarbu suprasti lytinės sveikatos reikšmę K. Jarienė tvirtina: „Lytinė sveikata – vienas svarbiausių kokybiško gyvenimo veiksnių“. Nuotr. iš asmeninio archyvo Anot K. Jarienės, jaunimas, tėvai ...
 • Visos vasaros spalvos…

  2022-08-08Visos vasaros spalvos...
  …ir saulėje bei vėjo gūsiuose plevenančios nuotaikos, greito žvilgsnio pagautos ir miklios rankos perkeltos ant drobės, dabar karaliauja Marijampolės kultūros centro Magdalenos Birutės Stankūnienės menų galerijoje. Čia eksponuojama profesionalių šio krašto dailininkų plenero „Sūduvos krašto spalvos“ darbų paroda. Ši prasminga iniciatyva gimė ir materializavosi Marijampolės meno mokyklos (direktoriaus pavaduotojos ugdymui, plenero organizatorės Kristinos Strolienės) dėka. Ko gero, pirmą kartą į vieną būrį sukviesti dailininkai iš viso regiono – ne tik iš centrų, bet ir iš miestelių. Neatsitiktinai: minime Sūduvos krašto metus – 600-ąjį jubiliejų, Magdeburgo teisių Marijampolei suteikimo 230-ąsias metines. Tad kūrėjai buvo kviečiami savaip į tai pažvelgti, įprasminti šias ...
 • Bibliotekos vykdomo projekto „Jurgio Dovydaičio pamokos 2022“ renginiai tęsiasi

  2022-08-06Bibliotekos vykdomo projekto „Jurgio Dovydaičio pamokos 2022“ renginiai tęsiasi
  Kazlų Rūdos Jurgio Dovydaičio viešosios bibliotekos kiemo erdvėse, po atviru dangumi, gamtos apsuptyje kelerius metus veikia Vasaros skaitykla. Vasaros skaitykloje surengtas teatralizuotas pasakos skaitymas nudžiugino jaunuosius bibliotekos skaitytojus. Saulėtą liepos 27 dienos rytą viešosios bibliotekos bibliotekininkės Kazlų Rūdos miestelio jauniesiems bibliotekos lankytojams dovanojo teatralizuotą lietuvių pasakos „Kaip vilkas įdavė šuniui kailius raugti“ skaitymą. Renginį vedė bibliotekos bičiulė Pasakų teta – Dalytė Jankauskienė. Buvo panaudotos bibliotekos Nykštuko Brazduko lėlių teatro lėlės. Vaikai įsitraukė į pasakos siužeto vingius, neįtikimą istoriją, susidraugavo su personažais: vilku, šuniuku, meškinu, ežiuku, katinėliu ir patys tapo spektaklio dalyviais. Spektak-liui pasibaigus Pasakų teta Dalytė visus vaikučius pavaišino savo sodo obuoliais. ...
 • Marijampolėje – Cirko meno asociacijos projektas „Vasara cirko arenoje 2“

  2022-08-03Marijampolėje – Cirko meno asociacijos projektas „Vasara cirko arenoje 2“
  Pirmadienį, rugpjūčio 1 d., į Marijampolę atkeliavo Cirko meno asociacijos įgyvendinamas projektas „Vasara cirko arenoje 2“, o Poezijos parke įsikūrė tikrų tikriausia cirko palapinė, kurioje vyksta dieninė vasaros stovykla. Dviejose stovyklos pamainose dalyvauja ir dalyvaus vaikų dienos centrų auklėtiniai, o viena pamaina (rugpjūčio 16-19 dienomis) skirta miesto vaikams. Pastaroji stovykla mokama (asmeniui 60 Eur.).Stovyklos metu bus organizuojami įvairūs cirko užsiėmimai, stovyklautojai galės susipažinti iš arti su cirko menu, įsijausti į cirko artistų vaidmenis ir išbandyti save įvairiuose cirko žanruose, per projekto veiklas susipažins su cirko menu ir istorija. Vis labiau populiarėjant cirko menui jis tampa šiuolaikiniu menu, kuris apjungia ne tik cirko ...
 • Juodai balti piešiniai – unikali saviraiškos forma

  2022-08-03Juodai balti piešiniai – unikali saviraiškos forma
  Marijampolietis Armandas Gucaitis – menininkas iš prigimties. Nors jaunuoliui tik aštuoniolika metų, jis piešia nuo pat vaikystės ir savo darbuose pasirenka neįprastą brūkšniavimo techniką. Darbuose, kaip teigia pats vaikinas, atsispindi jo pasaulėžiūra bei savimonė. Jaunuolio meno kūriniuose vaizduojami fragmentai neįprasti: istorija, karas, žmonių portretai ar tiesiog netikėtai gimusios idėjos.Jokia paslaptis, kad jaunai, kūrybingai asmenybei pastaraisiais metais nemenku iššūkiu tapo įprasto gyvenimo ritmo pokyčiai, kuriuos nulėmė ir mūsų šalies neaplenkusi pasaulinė COVID-19 pandemija bei karantinas. A. Gucaitis to nė neslepia. Tačiau apie viską – iš eilės. Jaunasis menininkas Armandas Gucaitis. Redos BRAZYTĖS nuotraukos – Armandai, kada pradėjai piešti ir kaip tau sekėsi? – ...
 • Jubiliejų mininčios Klaipėdos Jūros šventėje – ir sūduvietiški akcentai

  2022-08-03Jubiliejų mininčios Klaipėdos Jūros šventėje – ir sūduvietiški akcentai
  „Sūduvis“ laukia lankytojų Dangės krantinėje. Autoriaus nuotraukos Pirmadienį seniausias Lietuvos miestas Klaipėda minėjo 770-ąsias įkūrimo metines. Tradiciškai paskutinį liepos savaitgalį buvo surengta jau 63-oji Jūros šventė, per tris dienas į šventiškai pasipuošusį uostamiestį priviliojusi tūkstančius žmonių. Džiugu, kad šioje šventėje buvo ir Sūduvos krašto akcentų. „Sūduvį“ ne supjaustė, o pavertė muziejumi Vienas iš įspūdingiausių šios šventės momentų buvo karo laivo-muziejaus M52 „Sūduvis“ atidarymo ceremonija Klaipėdos centre, prie Karališkosios krantinės Dangės upėje. Į šią atidarymo ceremoniją praėjusį penktadienį buvo pakviesti valstybės, kariuomenės, ministerijų vadovai, Klaipėdos miesto tarybos nariai, uosto įmonių atstovai. Iškilmių metu Lietuvos jūrų muziejaus vadovei Olgai Žalienei buvo perduota Karinėms jūrų pajėgoms ...
 • Saldūs ES paramos vaisiai: Biržų krašte ūkininkai braškes skina ir spalį

  2022-08-03Saldūs ES paramos vaisiai: Biržų krašte ūkininkai braškes skina ir spalį
  Ūkininkas Tadas Bėliakas. Braškės – vienas pirmųjų šiltojo sezono skanėstų. Vasarai persiritus į antrą pusę, jau kalbama apie šių uogų sezono pabaigą, tačiau Suosto kaime ūkininkaujantys Bėliakai braškes skins dar net spalį. Gerokai pailginti uogų derėjimo laikotarpį jiems padėjo Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) parama. Biržų rajone braškes Tado ir Erikos Bėliakų šeima augina jau dešimt-metį. Pradėję nuo kelių lysvių, dabar jie „Suosto ūkyje“ turi jau 4 hektarus braškynų, o svarbiausia – patogų ir technologiškai pažangų 8 arų ploto šiltnamį, kuriame uogos noksta iki pat rudens vidurio. Šiltnamį Bėliakai pasistatė pasinaudoję parama pagal KPP priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį ...
 • Daugiabučių renovacija: galimybė pasiekti proveržį tvarumo srityje

  2022-08-03Daugiabučių renovacija: galimybė pasiekti proveržį tvarumo srityje
  Rinkos tyrimų bendrovės atliktas kiekybinis visuomenės nuomonės tyrimas* atskleidė, kad net 89 proc. Lietuvos gyventojų mano, jog daugiabučių renovacija leidžia tvariai naudoti išteklius. Tyrimo, kurį užsakė daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą administruojanti Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), respondentai taip pat įvardijo priežastis, lemiančias žaliosios energijos pasirinkimą. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. „Pagrindinė motyvacija diegtis alternatyvius energijos šaltinius, renovuojant daugiabutį, išlieka galimybė sutaupyti – taip teigė 53 proc. respondentų. 25 proc. svarbu patogumas, o 22 proc. – draugiškumas gamtai. Palyginus su 2020 m. atliktu tyrimu, patogumo svarba išaugo 5 procentiniais punktais. Ir nors gyventojų priežastys diegtis inovatyvius energijos taupymo šaltinius yra skirtingos, džiugu, jog jie ...
 • „Intensyvus atradimų, darbų ir patirčių laikas“

  2022-07-30„Intensyvus atradimų, darbų ir patirčių laikas“
  Taip apibūdino 18 mėnesių trukusį projektą „Jungties forma: dailė ir literatūra“ jo vadovė, Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus muziejininkė Jurgita Jasevičienė baigiamajame renginyje. Projektas finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo „Interreg“ V-A Lietuva-Lenkija programos. Jį įgyvendino Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus, Suvalkų (Lenkija) regiono muziejus ir Marijampolės savivaldybės administracija. Bendras projekto biudžetas – 473030,97 eurų. Bulotų namuose vykusiame renginyje buvo gausu svečių, kurių dauguma vienaip ar kitaip susiję su šiuo projektu, Bulotų giminės atstovai, čia vykstančiomis veiklomis besidomintys, jose dalyvaujantys marijampoliečiai. Bendrai daug nuveikta Projekto vadovė Jurgita Jasevičienė džiaugėsi, kad projekto dėka šiuose namuose vyksiančiuose renginiuose (paskaitose, edukacijoje, ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.