Rugpjūčio 19-ąją Marijampolės kultūros centre buvo atidaryta šio miesto metraštininku vadinamo fotografo Romo Linionio fotografijų paroda „Mano miesto žmonės“, kurioje – 1976–2021 metais užfiksuoti Sūduvos sostinės daugiau ar mažiau žinomi, daugeliui pažįstami žmonės.
Algis VAŠKEVIČIUS
Parodą lydi nemažai sutapimų – ji ir jubiliejinė, nes šį pirmadienį fotografui R. Linioniui sukako 70 metų, ji buvo surengta tą dieną, kai minima Pasaulinė fotografijos diena ir tą pačią dieną savo 80-ąjį gimtadienį minėjo vienas žinomiausių ir R. Linionio labai vertinamų Lietuvos fotografų Romualdas Rakauskas. Be to, jau penkiasdešimt metų, kai Romas dirba šį darbą.
Pasaulinė fotografijos diena pasirinkta neatsitiktinai – 1837 metais prancūzai Lui Dageras (Louis Daguerre) ir Džozefas Niepcė (Joseph Niepce) išrado dagerotipiją – vieną pirmųjų fotografavimo, vaizdo fiksavimo poliruotoje, sidabru padengtoje plokštelėje būdą, kuris ir laikomas fotografijos pradžia. Šis būdas 1839 m. rugpjūčio 19 dieną buvo užregistruotas Prancūzijos patentų biure.
Visus į renginį Marijampolės kultūros centre susirinkusius žmones parodų organizatorė Onutė Surdokienė pavadino svarbiais ir reikšmingais darbų autoriui ir daugelis iš atėjusiųjų tikrai turi dalelę to fotografo sukurto metraščio, kuris per 50 metų išaugo iki neįsivaizduojamo dydžio.
„Man labai malonu matyti vienoje vietoje tiek daug mano herojų. Viso to mano darbo kaltininkais aš laikyčiau du žmones – tai mano žmona Nijolė ir tuometis šio miesto vadovas Kęstutis Subačius, kuris leido suprasti, kad reikia fiksuoti žmones, įvykius ir juos saugoti ateičiai. Buvo tokie laikai, kai man norėjosi visus pažinti, nufotografuoti. Ir visada norėjosi, kad žmonės nematytų, jog yra fotografuojami, kad to nejaustų ir nepozuotų“, – kalbėjo parodos atidarymo metu jos autorius.
Į atidarymą jis atsinešė dėžutę-kibirą, į kurį kiekvienas parodą aplankęs žiūrovas gali įmesti ant lapelio užrašytus pageidavimus ar palinkėjimus autoriui. Tą galima padaryti bet kada ir dabar, kol veiks ši paroda – o veiks ji iki spalio 5-osios. Tų darbų tiek daug, kad čia jų rodoma tik nedidelė dalis – kitą jų dalį iki rugsėjo 10-osios galima apžiūrėti Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejuje.
Daug sveikintojų tą vakarą skyrė Romui savo žodžius, palinkėjimus, prisiminimus. Fotografo kolegos iš Krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus surado daug nuoširdžių žodžių ir palinkėjimų, negailėjo jų kultūros darbuotojai, žurnalistai, o jau minėtas K. Subačius pasidžiaugė, kad metams bėgant šis fotografas, kurį jis pavadino itin darbščiu žmogumi, nepraranda kūrybinių galių.
„Esu matęs daug Romo parodų, o kai peržiūrėjau šitą – tarsi dalis mano gyvenimo praėjo, nes įvykiai puikiai žinomi, veidai pažįstami. Fotografijoje taip yra – paspaudei aparato mygtuką, ir tai jau praeitis, to daugiau nebus. Linkiu tau brandžių nuotraukų ateityje, nes geriausia paroda dar turbūt nesurengta ir jos lauksime“, – kalbėjo R. Linionio kolega Romas Vilčinskas, įteikęs jam originalų butaforinį ilgai išlaikytą fotoaparatą.
Po to į renginį susirinkę žiūrovai dar ir dar kartą ėjo link parodoje eksponuojamų fotografijų, žiūrėjo, aptarinėjo, prisiminė ar tiesiog patylėjo. Daug R. Linionio fotografijose užfiksuotų žmonių jau vaikšto dangaus keliais.