Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Jokia paslaptis

Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

Trūko Kazlų Rūdos „Maximos“ darbuotojų kantrybė: tokiomis sąlygomis nedirbsime

Kol šalies žiniasklaidoje skaitome, kad vis gerėja sąlygos prekybos centrų darbuotojams ir sparčiai kyla jų atlyginimai bei gerėja darbo sąlygos, tikrovė kartais parodo kitą pusę – nepakėlę sunkių darbo sąlygų ir pasipiktinę dėl mažų atlyginimų ketvirtadienį į darbą Kazlų rūdoje neišėjo visa „Maximos“ parduotuvės darbuotojų pamaina – dvylika žmonių. Vienas vyriškis bei vienuolika moterų būriavosi lauke prie parduotuvės ir sakė, kad kantrybės taurę perpildė prieš kelias dienas gauti atlyginimai – žmonės nesitikėjo, kad už sunkias darbo sąlygas, ilgas darbo valandas gaus tiek mažai pinigų.

Nepasitenkinimas atlyginimu ir darbo sąlygomis brendo ilgą laiką

– Ši mūsų akcija nėra spontaniška, ji brendo jau kurį laiką. Dirbti mūsų „Maximoje“ darėsi vis sunkiau, darbo valandų daugėjo, krūviai vis didėjo. Žinoma, dirbtume, jei gautume normalų atlyginimą, bet kai praėjusį šeštadienį pamatėme, kad tie atlyginimai siekia vos apie 500 eurų, tylėti ilgiau negalime, – sakė prie parduotuvės besibūriavusios moterys.

Kalbėdamos apie darbo sąlygas, moterys minėjo, jog joms priklauso valandos pertrauka – pusvalandis pietums ir dar likęs pusvalandis, bet dažniausiai jos net užkąsti nespėja ir jau turi grįžti į kasą ar prie kito darbo. Krūviai vis didėja, tačiau atlyginimas dėl to nekyla.

– Mums reikia išlaikyti šeimas, o gavus į rankas 500 eurų tai padaryti sunku. Mes net savo algalapių negauname, tad ir nežinome, kiek už ką mokama. Daug kartų kreipėmės į parduotuvės vedėją, bet ji tik numoja ranka ir mūsų bėdų nenori išklausyti. To žmogiškumo pasigendame visus dvejus metus, kai ji atėjo į šį darbą, – sakė Edita Totilienė.
Tą patį minėjo ir kitos darbą sustabdžiusios moterys – su jomis administracija nebendrauja, sunku net išsikovoti priklausančius mamadienius, dalis darbuotojų, kurie yra lojalūs vadovei, gauna priedus prie atlyginimų, ir taip kolektyvas esą yra skaldomas.

„Maximos“ parduotuvės darbas dėl streikavusiųjų nesustojo – į kasas ir kitas darbo vietas stojo tos pamainos, kuri jau išvakarėse buvo baigusi darbą ir ketvirtadienį turėjo ilsėtis, žmonės. Nors streikavusios darbuotojos prie parduotuvės susirinko dar gerokai prieš jai pradedant darbą, „Maximos“ vedėja Lina Stočkienė atėjo į darbą dar anksčiau ir su moterimis pasikalbėti taip ir neišėjo.

Nepanoro ji bendrauti ir su „Suvalkiečio“ žurnalistais, o kai parduotuvės apsaugos darbuotojos paklausėme jos pavardės, viena iš kasininkių pareikalavo, kad pavardė nebūtų įvardinta, nors ją galima rasti stende prie įėjimo į parduotuvę.

Neapsikentę sunkių darbo sąlygų dalis „Maximos“ darbuotojų ketvirtadienio ryte nedirbo.

Atvyko „Maksimos“ atstovai iš Kauno

Po kurio laiko į Kazlų Rūdą išsiaiškinti padėties iš Kauno atvyko „Maxima“ regiono atstovai, kurie kvietėsi po keturis streikavusius darbuotojus ir su jais kalbėjosi. Tų pokalbių metu darbuotojams buvo pasakyta, kad jų akcija neteisėta, ir už tai gresia atitinkami padariniai. Moterys regiono vadovei išsakė, kas buvo susikaupę pastaruoju metu ir prašė pakeisti parduotuvės vedėją, bet išgirdo atsakymą, kad to padaryta nebus. Darbuotojoms dėl iškylančių problemų pasiūlyta dažniau kreiptis į regiono vadovus, ieškoti problemų sprendimo.

E. Totilienė „Suvalkiečiui“ sakė, kad su dabartine parduotuvės vedėja ji dirbti negali ir todėl pasitraukia iš darbo šioje „Maksimoje“. Dalis akcijoje dalyvavusių darbuotojų po susitikimo su administracijos atstovais tą pačią dieną grįžo į darbą, ruošėsi dirbti ir kitomis dienomis. Moterys domėjosi, ar dėl šios akcijos joms nebus kerštaujama ir jos nejaus spaudimo – buvo pažadėta, kad taip nebus.

Parduotuvėje dalis kasų nedirbo, bet nedirbusius žmones pakeitė kita pamaina.

Ir atlyginimai, ir sąlygos dirbti tiesiog puikūs

Darbo dienai baigiantis gavome ir „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės Ernestos Dapkienės komentarą dėl susiklosčiusios padėties.

„Ketvirtadienio rytą „Maximos“ administracijos atstovai atvyko į Kazlų Rūdą, kad susitiktų su darbuotojais ir aptartų susiklosčiusią situaciją. Situacija mums buvo žinoma, o parduotuvės darbuotojai prieš dieną buvo informuoti apie susitikimo laiką.

Darbo sąlygų gerinimas yra mūsų prioritetas. Šių metų pradžioje buvo peržiūrėti baziniai darbuotojų atlyginimai ir papildomai 8 mln. eurų padidintas bazinių atlyginimų fondas. Tai lėmė, kad Kazlų Rūdos darbuotojų baziniai atlyginimai pirmąjį šių metų pusmetį augo 13 proc.

Sudėtingos COVID-19 pandemijos metu išplėtėme darbuotojų premijavimo apimtis. Skatinamosios premijos kas mėnesį darbuotojams skiriamos už visos komandos pasiektus konkrečius parduotuvės veiklos rodiklius, o tam, kad įvertintume darbuotojų individualias pastangas, premijas objektyviai paskirsto parduotuvės vadovas, kuris geriausiai mato kiekvieno savo komandos nario indėlį.

Šiemet Kazlų Rūdoje esančios „Maximos“ parduotuvės darbuotojo vidutinė premija yra 21 proc. didesnė nei praėjusiais metais. Apie 80 procentų Kazlų Rūdos parduotuvės darbuotojų kiekvieną mėnesį gauna skatinamąsias premijas. Visame „Maxima“ tinkle per pirmąjį pusmetį išmokėta per 8,6 mln. eurų skatinamų premijų, t. y. 26 proc. daugiau nei pernai.

Vieninteliai iš visų didžiųjų Lietuvos prekybos tinklų taikome praktiką viešai skelbti darbo užmokesčius. Reguliariai kiekvieną mėnesį skelbiame išsamią informaciją apie vidutinį darbo užmokestį pagal skirtingus padalinius. Susipažinti su bendrovėje taikoma darbo užmokesčio politika galima: https://www.maxima.lt/darbo-uzmokestis. Birželį vidutinis „Maxima“ parduotuvių darbuotojų atlyginimas siekė 1115 EUR iki mokesčių, išdirbus visą darbo laiko normą, t. y. 167 val.

Kiekvieną mėnesį, kai yra mokami atlyginimai, darbuotojams yra pateikiami atsiskaitymų lapeliai. Jie įteikiami kiekvienam darbuotojui asmeniškai. Šioje Kazlų Rūdos „Maxima“ parduotuvėje viskas vyksta pagal numatytas bendrąsias tvarkas ir darbuotojams atlyginimų lapeliai yra įteikiami kiekvieną mėnesį.

Socialinių naudų paketas, kuris priklauso visiems „Maxima“ darbuotojams, šįmet jau viršijo visų 2020 metų socialinių naudų paketo biudžetą. Visi mūsų darbuotojai yra apdrausti nuo COVID-19 ligos. Taip pat visi „Maxima“ darbuotojai yra apdrausti ir papildomu sveikatos draudimu. Emocinei darbuotojų sveikatai palaikyti COVID-19 pandemijos metu yra sudarytos sąlygos nemokamai anonimiškai konsultuotis su profesionaliais psichologais“.

Bus suformintos pravaikštos

Direktorės Ernestos Dapkienės teigimu, šiandienos susitikimo metu su Kazlų Rūdos parduotuvės darbuotojais kalbėta ir dėl pietų pertraukų. „Tikrai suprantame, kad darbuotojams atsirado nepatogumas įvedus sugriežtintas COVID-19 prevencijos tvarkas, kai nedidelėje virtuvės patalpoje buvo apribotas vienu metu galinčių būti asmenų skaičius. Aptarėme, kaip šią problemą spręsime, kad būtų darbuotojams patogiai užtikrinta poilsio pertrauka.
Esame atvira organizacija, kur kiekvienas darbuotojas gali reikšti savo nuomonę ar nepasitenkinimą, organizuoti susibūrimą. Šiandienos darbuotojų susibūrimo kaip streiko nevertiname. Streikas yra rimta teisinė forma, kuri griežtai reglamentuota šiuo metu Lietuvoje galiojančių įstatymų, numatančių, kad streiką gali organizuoti tik profsąjunga ir tik kolektyvinėms deryboms.

Šiandien su darbuotojams aptarėme, kad palaikysime abiem pusėms priimtiną dialogą ir ieškosime abipusių sprendimų. Darbuotojai, kurie po susibūrimo grįžo tęsti savo darbo – jokių nuobaudų nesulauks, o dviem darbuotojoms, kurios šiandien turėjo dirbti ir pasišalino iš darbo vietos neinformavusios savo vadovų – bus suformintos pravaikštos.“

Ieškos darbo kitur

Tuo tarpu kantrybės netekusios „Maximos“ darbuotojos sakė, kad Kazlų Rūdoje bus statomas kitas didelis prekybos centras ir jos norėtų išeiti dirbti tenai, kur sąlygos gal bus geresnės ir žmogiško bendravimo daugiau. Daugumai iš moterų iki pensijos likę nedaug, tad jos norėtų dirbti ir uždirbti, o kokių 700 eurų atlyginimas į rankas joms būtų tikra svajonė ir nė viena tiek gaudama nestreikuotų. Pasak darbuotojų, kiek jos pasikalba su kitų prekybos centrų darbuotojomis, niekur tokių sunkių sąlygų ir mažų atlyginimų nėra, gal todėl šioje „Maximoje“ tikrai didelė kadrų kaita.

Algis VAŠKEVIČIUS

Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Ką svarbu žinoti renkantis šildymo sistemas namams?

  2022-08-16Ką svarbu žinoti renkantis šildymo sistemas namams?
  Ieškote patikimų ir kokybiškų šildymo sistemų? Skaitote kaip tik tai, kas nukreips jus tinkama linkme. Namams24 užtikrins ne tik platų šildymo įrenginių asortimentą, bet ir geras bei patrauklias jų kainas, tad sau tinkamą variantą namų šildymui atras kone kiekvienas. Skaitykite toliau ir susipažinkite su bendru vaizdu, kokios gali būti šildymo sistemos, kokie jų privalumai ir ką geriausia rinktis. Populiariausi patalpų šildymo būdai Šildymas yra labai svarbus įrengiant gražius ir jaukius namus. Tinkamai parinkti šildymo įrenginiai lemia mažesnes ir sutaupyti leidžiančias išlaidas, tarnauja daug metų ir patikimai, todėl nesukelia ir rūpesčių. Pravartu būtų susipažinti su visais įmanomais šildymo variantais, juos palyginti ir išsirinkti ...
 • Užtrukau, kol sugebėjau priimti savo kūną

  2022-08-13Užtrukau, kol sugebėjau priimti savo kūną
  Ilgą laiką visuomenėje sklandžiusios socialinės nuostatos pamažu keičiasi – vis dažniau pabrėžiama, kad ne tik itin lieknas kūnas yra vienintelis grožio etalonas ir gali būti mylimas. Be to, garsiau kalbama apie stereotipų keliamą grėsmę ir valgymo sutrikimus, galinčius turėti itin skaudžių psichologinių ir fizinių padarinių. Nustatyta, jog kas 62 minutes miršta bent vienas asmuo, kenčiantis nuo valgymo sutrikimų, o didžiausia rizika kyla paaugliams ir jaunoms moterims. Savo asmenine patirtimi dalijasi du kartus anoreksija sirgusi Adriana Gulbinovič. Kaip pati tikina, ji buvo maištinga paauglė, todėl pagalbos kreipėsi tik tuomet, kai situacijos nebegalėjo suvaldyti savo jėgomis. Prasidėjo sulaukus vos 11 metų Iš Švenčionių ...
 • Vasaros ramybė – tik tariama

  2022-08-13Vasaros ramybė – tik tariama
  Marijampolės kultūros cent-ras šiais metais sėkmingai tęsia projektą „Pasaulio sūduviečiai“, finansuojamą Lietuvos kultūros tarybos ir Marijampolės savivaldybės. Vienas svarbiausių uždavinių – toliau kurti 2021-aisiais pradėtą meninę akmenų instaliaciją „Atminties raštai“ prie Varnupių piliakalnio. Idėjos autorius – neuromokslininkas, menininkas iš Čikagos Audrius Plioplys ją skiria archeologės, antropologės, archeo-mitologijos pradininkės Marijos Gimbutienės 100-mečiui. Vasaros pradžioje buvo daug renginių – dabar gal atrodo, kad prie Varnupių piliakalnio vyraujanti ramybė reiškia, jog nieko nevyksta. Vasaros plenero momentas. –Tikrai taip nėra, – sako projekto vadovė Onutė Surdokienė. – Šiuo metu jau surinkti ir išdėlioti 192 akmenys pagal A. Plioplio sudarytą brėžinį (remiamasi M. Gimbutienės moksliniais ...
 • „Sėjinis“ dar vis stebuklus skleidžia…

  2022-08-13„Sėjinis“ dar vis stebuklus skleidžia...
  Redos BRAZYTĖS nuotraukos Jeigu jums nelabai patinka toji diena, jei prastas oras ar neramu sieloje – užsukite į Marijampolės kultūros centrą. Čia veikia kelios parodos, o antrojo aukšto parodų erdvėje būtinai paklaidžiokite po stebuklingą karpinių pasaulį. Čia tebeveikia tradiciškai kiekvieną vasarą mus pradžiuginanti paroda, kurią dovanoja karpytojų grupė „Sėjinis“. Virginijos Armanavičienės vadovaujama popieriaus karpytojų grupė, gyvuojanti jau dešimtmetį, kasmet susirenka į būrį (arba atsiunčia savo darbus), kad pradžiugintų nauja ekspozicija. Pradžioje – tik Gižuose, o dabar – jau ne vien Lietuvoje įsikūrusios moterys buriasi po „Sėjinio“ kupolu – o gal debesimi, dosniai dalijančiu idėjas, sumanymus, kurie virsta fantastiškais kūriniais. Kiekvieną sykį ...
 • Šunskuose – ketvirtasis bliuzo festivalis

  2022-08-13Šunskuose – ketvirtasis bliuzo festivalis
  Šiandien Šunskų miestelyje 19 val. rengiamas jau ketvirtasis tarptautinis festivalis „Suvalkų bliuzo aidas Lietuvoje“. Tikimasi, kad, kaip ir ankstesniais metais, į jį suvažiuos bliuzo mėgėjai ne tik iš Marijampolės, bet ir iš Kauno, Vilniaus bei kitų Lietuvos miestų. Vienas iš šio festivalio organizatorių, Šunskų seniūnas Rimantas Lekeckas sakė, kad šiemet pavyko pakviesti labai gerus ir žinomus atlikėjus. Tokia galimybė yra, nes jau ne vienerius metus palaikomi labai geri ryšiai su Lenkijos Suvalkų mieste vykstančiu ir visoje Europoje gerai žinomu Suvalkų bliuzo festivaliu bei jo vadovu Bogdanu Topolskiu, kuris padeda ir parekomenduoja atlikėjus Šunskams. Šiandien Šunskų miestelio parke pasirodys grupė „Gary Moore Tribute ...
 • „Laisvės žvalgas“ – Juozui Lukšai-Daumantui skirta paroda

  2022-08-12„Laisvės žvalgas“ – Juozui Lukšai-Daumantui skirta paroda
  J.Lukšos artimieji -K.Lukša ir D.Lukšaitė- Maciukevičienė. Rugpjūčio 11 d., ketvirtadienį, Vilniuje, šalies Krašto apsaugos ministerijos Baltojoje salėje visuomenei buvo pristatyta paroda „Laisvės žvalgas“ apie legendinį Lietuvos partizaną Juozą Lukšą-Daumantą, kurio gimimo 101-ąsias metines paminėjome rugpjūčio 4 d. ,,Laisvės žvalgas“ parodos atidarymo akimirka. Parodos pristatyme dalyvavo krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus, Juozo Lukšos artimieji – brolio Antano, taip pat buvusio partizano, dukra Dalia Lukšaitė – Maciukevičienė ir sūnus Kęstutis Lukša, Prienų krašto muziejaus direktorė Lolita Batutienė. ,,Šiandienos pasaulyje, kuomet vyksta karas Ukrainoje, Juozas Lukša buvo ir yra svarbus pavyzdys žmogaus, atsisakiusio asmeninės naudos ir patogumo, ryžtingai paaukojusio visą savo gyvenimą, meilę, šeimą ir ...
 • Ukrainos pergalės kaina

  2022-08-12Ukrainos pergalės kaina
  Pastarasis pusmetis praėjo kaip pusdienis. Nuo vasario 24-osios paryčių, kai kremlius įsiveržė į Ukrainą ir pradėjo vykdyti savo ilgai planuotą ukrainiečių tautos genocidą, mėnesiai, dienos ir valandos tiesiog ištirpo. Ukrainos pergalės, kuri neišvengiamai artėja, kaina bus milžiniška, bet savo kaimynų kraują liejančios rusijos, tokios, kokia ji yra dabar, neišvengiamai laukia totalus kolapsas: putino režimas neturi šansų išgyventi, tuo esu daugiau nei tikras. Žinoma, lengva pamesti esmę, kai tiek daug įvykių, kurie žaibiškai keičia vienas kitą. Kai kas klausia: o ką aš asmeniškai padariau vardan laisvos Ukrainos, ir ne tik jos? Su kuo atsiranda džiugi proga pasikalbėti – būtinai supažindinu su jau ...
 • „Malonny“ kviečia pasinerti į muzikinę kelionę netikėčiausioje Marijampolės vietoje

  2022-08-12„Malonny“ kviečia pasinerti į muzikinę kelionę netikėčiausioje Marijampolės vietoje
  Dainius Čėplos nuotraukos Devintąjį kartą vykstantis meno ir architektūros simpoziumas „Malonny – Marijampolė, Londonas, Niujorkas: minčių migracija“ sugrįžta su išskirtinėmis idėjomis ir nestandartiniais sprendimais. Tuo įsitikinti marijampoliečiai ir miesto svečiai galės jau pirmadienį, rugpjūčio 15 d., iškilmingame „Malonny‘9“ atidarymo vakare. Netradiciniais sprendimais žadantis nustebinti atidarymo vakaras vyks netikėtoje ir unikalioje miesto vietoje – vienintelėje Lietuvoje esančioje dviejų lygių sankryžoje su geležinkeliu, Gedimino, Geležinkelio ir Stoties gatvių sankirtoje. Architektūriniu požiūriu unikalioje vietoje pasirodymą atliks du ilgamečiai draugai, gerai žinomi Niujorko ir Lietuvos muzikos pasaulyje – Dalius Naujokaitis bei saksofonistas Džonatonas Hafneris (Jonathon Haffner). Kartu su muzikos virtuozais scenoje parodys specialiai „Vilnius Jazz 2022“ ...
 • Kalvystės amatas dar neišnyks…

  2022-08-10Kalvystės amatas dar neišnyks...
  Graži Jurgitos ir Tado šeima. Nuotraukos iš asmeninio J. ir T. Staškevičių albumo …Ir tikrai neišnyks, jei šio nelengvo amato imsis tokie nagingi ir kūrybingi žmonės, kaip Tadas Staškevičius. Anais laikais vieno darbštaus kalvio keliems dideliems kaimams užtekdavo. Pakaks ir dabar vieno jauno kūrybingo amatininko visam Kazlų Rūdos, o gal net Sūduvos kraštui. Juk dabar kalviai ne vien arklius kausto (nes jų beveik neliko Lietuvoje), o dažniau užsiima menine kūryba. Kalvystė dabar daugiausia sutinkama interjere bei eksterjere. Meninė kalvystė plačiai pritaikoma transporto priemonių, buities, mažosios architektūros puošyboje, ji turi gilias etnines tradicijas. Kaip anksčiau, ji svarbią vietą užima kryždirbystėje. Metalo viršūnėmis ...
 • Antrąjį metų ketvirtį „Lidl Lietuva“ siūlė didžiausią atlyginimą sektoriuje

  2022-08-10Antrąjį metų ketvirtį „Lidl Lietuva“ siūlė didžiausią atlyginimą sektoriuje
  „Lidl Lietuva“ antrojo šių metų ketvirčio darbuotojų užmokesčio vidurkis prieš mokesčius siekė 1877,98 eurus – tai didžiausias vidutinis atlyginimas tarp maisto produktais prekiaujančių penkių didžiųjų šalies prekybos tinklų. Įmonės mokamų atlyginimų vidurkis didžiausias buvo ir pirmąjį metų ketvirtį. Taip pat „Lidl Lietuva“ šiais finansiniais metais (iki 2023 m. kovo mėn.) padidino darbuotojams skiriamų papildomų naudų ir premijų krepšelį – jis sieks beveik 4 mln. eurų. „Visiems „Lidl Lietuva“ komandos nariams siūlome konkurencingiausią atlyginimą mažmeninės prekybos rinkoje, suprantame, kad tai leidžia jiems jaustis saugiai dėl savo finansinės padėties ir skatina siekti profesinių rezultatų. Visapusiškai rūpinamės darbuotojais – skiriame jiems papildomą naudų ...
 • Laiko rate sukamės visi…

  2022-08-10Laiko rate sukamės visi...
  … iš mamos glėbio besiveržiantys eiti ir savąjį kelią ne kilometrais – dešimtmečiais – skaičiuojantys, gyvenimo dovanas glėbiais semiantys ir kukliau savo dienas leidžiantys… Taip buvo ir tebėra, nes tas laiko ratas ne tik nesustabdomas, bet ir neišpasakytai margas. Iš jo nepaspruksi, ir tik du dalykai yra garantuoti: atėjome ir išeisime. O kol esame čia, galime daug nuveikti: vienas kitam šilumos bei gėrio suteikti, pasodinti sodus, kurie ves vaisius šimtą metų… Bet – galime palikti po savęs ir dykynę: be medžių, be prisiminimų ir bedvasę. Kol esame čia, turime galią ir teisę rinktis. Parką simboliškai atidarė jauniausi kaimo gyventojai… Redos BRAZYTĖS ...
 • „Tikėjimo bitelės tyliai dūzgia…“

  2022-08-10„Tikėjimo bitelės tyliai dūzgia...“
  Recenzija Janinos Dovidaitytės-Lebskienės pirmajai knygai „Širdies šuliniai“„Tegul išauga tai, kas bręsta slaptame širdies šulinyje ir išsiskleidžia gerumo žiedais.“ (Iš rinkinio pratarmės) „Širdies šuliniai“ – sakralinės poezijos knyga. Visada jaudinančiai džiugu paimti į rankas naują, neseniai dienos šviesą išvydusią knygą – ypač, kai jos rankraštį jau anksčiau skaitei ir žinai, jog tai, kas yra rinkinyje, verta dėmesio ir pagarbos. Janiną Dovidaitytę-Lebskienę pažįstu gana seniai. Kadaise literatūriniuose sambūriuose teko girdėti ir vieną kitą jos eilėraštį: matėsi, jog žmogus dar ne itin drąsus, ieškantis savo kūrybos kelio. Ir kai Janina, galvodama apie būsimą knygą, su dideliu sakralinės poezijos pluoštu atėjo pas mane pasitarti, sužinoti nuomonę, ...
 • Su „Telia“ pagalba Marijampolėje viešintis Klimato muziejus laukia lankytojų

  2022-08-10Su „Telia“ pagalba Marijampolėje viešintis Klimato muziejus laukia lankytojų
  Ričardo Pasiliausko nuotraukos Šios savaitės pradžioje marijampoliečiai pastebėjo šalia Kultūros centro pastato statomus konteinerius ir susidomėję klausė, kas čia bus. Antradienį paaiškėjo, kad su bendrovės „Telia“ pagalba į Sūduvos sostinę atkeliavo laikinas mobilus Klimato muziejus. Keturiuose spalvinguose jūriniuose konteineriuose įrengtas Klimato muziejus keliauja po Lietuvą ir į Marijampolę atvyko iš Šakių, o iš viso bus aplankyta 16 šalies miestų, vėliau jis persikels į Latviją. „Koks jausmas būti 50 °C karštyje?“, „Ar ūkininkystė persikels į kosmosą?“, „Kiek miškų per sekundę iškertame pasaulyje?“, – į šiuos ir daugybę kitų įdomių klausimų ir atsako toks vienintelis Baltijos šalyse Klimato muziejus. Muziejus pristato keturias ...
 • ES – sveikatos labui. Stiprūs kartu

  2022-08-10ES – sveikatos labui. Stiprūs kartu
  Pastaruosius kelerius metus pasaulį krečia virusinės infekcijos. Atsirado ligų, kurių plitimą sustabdyti labai sudėtinga, nes pasaulis atviras, virusams plisti nėra jokių sienų, o ligų padariniai sunkūs: sutrikdyta žmonių sveikata, mirtys, paralyžiuota sveikatos apsaugos sistema. Siekdamos sustiprinti nacionalines sveikatos priežiūros sistemas ir suvaldyti viruso plitimą ES ir jos valstybės narės dirba išvien. Kartu jos imasi veiksmų, kad būtų sušvelnintas COVID-19 socialinis ir ekonominis poveikis ir remiamas ekonomikos gaivinimas. ES atsakas į COVID-19 pandemiją ES siekia padėti Europai atremti grėsmes visuomenės sveikatai. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka COVID-19 pandemijos metu ES užtikrino krizės valdymą ir veiksmų koordinavimą nuolat palaikydama ryšius su valstybėmis narėmis ir ES institucijomis. ES ...
 • Beždžionių raupus PSO pripažino tarptautine ekstremaliąja situacija

  2022-08-10Beždžionių raupus PSO pripažino tarptautine ekstremaliąja situacija
  Tik nuslūgus COVID-19 pandemijai žmones pasiekė dar vienas nerimą keliantis signalas dėl naujo viruso plitimo pasaulyje. Gegužę pranešta apie sparčiai plintantį beždžionių raupų virusą. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) generalinis direktorius paskelbė, kad beždžionių raupų protrūkis yra tarptautinio masto ekstremalioji situacija. PSO vertinimu, beždžionių raupų rizika yra vidutinė visame pasaulyje ir visuose regionuose, išskyrus Europos regioną, kur rizika vertinama kaip didelė. Šiuo metu užregistruota daugiau kaip 16 tūkst. atvejų 75 šalyse ir teritorijose bei penkios mirtys. Viena iš priemonių virusui neleisti plisti yra vakcinos. Europos Sąjunga (ES) paskelbė, kad perka daugiau vakcinos kovai su beždžionių raupais. Įprasti skiepai nuo raupų veiksmingi ...
 • Lietuvoje jau dirba gerovės konsultantai

  2022-08-10Lietuvoje jau dirba gerovės konsultantai
  Šiais metais Lietuvoje sveikatos apsaugos sistemoje startavo nauji specialistai – gerovės konsultantai. Kaip skelbia Žmogaus psichologijos institutas, gerovės konsultantai dirba 14-oje miesto ar rajono savivaldybių. Šie specialistai yra ir Kalvarijos bei Kazlų Rūdos savivaldybėse. Šiais laikais žmones kaip niekad kamuoja nerimas, vienišumas. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Padeda žmonėms su emociniais sunkumais Gerovės konsultantas – specialistas, padedantis asmenims su emociniais sunkumais, besiskundžiantiems lengvais nerimo ir depresijos sutrikimų simptomais. Gerovės konsultanto teikiamos paslaugos – nemokamos, lengvai prieinamos, moksliniais tyrimais pagrįstos psichologinio konsultavimo ir emocinės paramos paslaugos. Šių specialistų mokymus ir ruošimą vykdė Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. Apmokymai ir paslaugos finansuojamos 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio ...
 • Seksualinė sveikata: ką privalu žinoti kiekvienam?

  2022-08-10Seksualinė sveikata: ką privalu žinoti kiekvienam?
  Norėdamas gyventi visavertį gyvenimą, kiekvienas asmuo turėtų tinkamai puoselėti savo lytinę sveikatą, aiškiai suprasti galimus rizikingo lytinio elgesio padarinius ir žinoti, kaip to išvengti. Didžiulę grėsmę reprodukcinei sveikatai kelia lytiškai plintančios infekcijos, kurių simptomai ne visada atsiranda iš karto, dažnu atveju jų gali išvis nebūti. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytoja akušerė ginekologė doc. dr. Kristina Jarienė akcentuoja, kad beveik 50 procentų visų lytiškai plintančių infekcijų pasaulyje nustatoma jaunimui, tačiau į gydytojus kreipiasi tik kas aštuntas. Svarbu suprasti lytinės sveikatos reikšmę K. Jarienė tvirtina: „Lytinė sveikata – vienas svarbiausių kokybiško gyvenimo veiksnių“. Nuotr. iš asmeninio archyvo Anot K. Jarienės, jaunimas, tėvai ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.