Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

Biofizikas mokslą derina su ūkininkavimu

Dr. Ramūnui Valiokui – 51-eri. Iš Kybartų kilęs biofizikas, dirbantis su bio- ir nanotechnologijomis, kuriantis naujas medžiagas, kurios dažniausiai gali būti naudojamos medicinoje (pvz., implantams gaminti), elektronikoje ar tiesiog kasdienybėje. Nors jo darbo vieta Vilniuje, bet pandemijos metu apsigyveno savo senelių krašte – Lazdijų apylinkėse, turi nedidelį biurą Marijampolėje, čia į gimnaziją eina ir du sūnūs. Įkūręs laboratoriją, patentavęs išradimus ir įsteigęs jiems komercializuoti skirtas įmones, dabar turi ir ekologišką ūkį.

Daiva KLIMAVIČIENĖ

Kam tas ūkininkavimas?

Ūkininkavimas, sako Ramūnas, idealiai tinka žmonėms, kurių dienotvarkės įtemptos, kurie nuolat patiria stresą. Pasitraukti iš didmiesčio zonos tapo netgi madinga. Tokie dabar laikai, kad dirbti gali visur, kur yra internetas, net kieme po obelimi, jei taip sekasi. Vis dėlto tai būtų beveik dykinėjimas – jei jau gyveni kaime, tai kaip be gyvulio, be paukščio? Nes va – žolės pilna, tegul sau maitinasi.

– Esu iš tos kartos, kuri dar pažįsta kaimą, – sako Ramūnas. – Ekonomistė žmona irgi vasaromis talkindavo savo senelių sodyboje Aukštaitijoje. Patiems užsiauginti sveiką maistą neatrodė iššūkis. Taigi dabar šeimos ūkyje – mėsiniai galvijai ir paukščiai. Negana to, hobis ir noras turėti sveiko maisto šeimai išaugo į vidutinį apie 150 ha ūkį, net sukurta pora darbo vietų.

Mėsinių galvijų melžti nebūtina

Dr. Ramūnas Valiokas.

Dr. Ramūnas Valiokas. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Ramūno ūkyje – aberdyn angus, škotų veislės, mėsiniai galvijai.

– Tai populiari ir patikima veislė, – sako mokslininkas, tapęs ir ūkininku. – Gyvuliai ganomi pievose, pamiškėse, šeriami tik žole ir šienu. Mėsinių galvijų nereikia melžti, karvės veršiukus žindo savo pienu septynis mėnesius. Mėsos kokybė priklauso nuo to, kaip gyvulys laikomas ir kuo šeriamas. O šių ekstensyviai auginamų galvijų mėsa išties kitokia – panaši į laukinieną: tamsesnė, skaidulinga. Tas pats ir su paukščiais – žolės jiems pjauti nereikia, žąsys puikiausiai ganosi aptvertose pievose, o natūraliai augusių paukščių skerdiena – puiki! Daug kas rudenį vargsta su krituoliais obuoliais – nėra jų kur dėti, jie greitai pūva, o žąsims tai pats didžiausias desertas.

Klausantis net imi galvoti, gal per Kalėdas tokių obuoliais nupenėtų žąsų mėsa iš karto obuolių skonio?

Laisvi galvijai – sulaukėjusiose pievose

Ūkis įsigijo gana sulaukėjusias žemės valdas, o galvijai, pasirodo, puikiai atstato kraštovaizdžio elementus, kokie buvo gal prieš dešimtmečius. Štai, sako Ramūnas, Švedijoje, Vokietijoje, kur jam tekę dirbti, pastebėjo, jog labai propaguojamas ūkininkavimas, kurio metu atstatomas kraštovaizdis. „Atrodo, kad Lietuvoje tai kol kas nepakankamai skatinama, – mano pašnekovas. – O juk yra „Natura 2000“ – specialių saugomų teritorijų tinklas, kuris vienija visas Europos Sąjungos šalis, taip siekiama išsaugoti vertingiausias natūralias augalų bei gyvūnų rūšis ir jų gamtines buveines ateities kartoms, neatsižvelgiant į šių dienų valstybių sienas. Ir tai nereiškia, kad tose teritorijose reikia nutraukti lig šiol vykdytą ekonominę veiklą. Kaip tik – ten gali prireikti žmogaus veiklos pritaikymo ar pakeitimų“. Taip atsitiko ir dr. R. Valioko ūkyje – kadangi jų pievos patekę į „Natūra 2000“ tinklą, jose puikiausiai gali ganytis gyvuliai. Ir už tai net galima gauti papildomą paramą.

O kaip vilkai?

Į klausimą, kaip savo galvijus pavyksta apsaugoti nuo vilkų, Ramūnas turi gerą atsakymą:

– Taip, yra buvę, kad vilkai ir avių, ir ėriukų yra papjovę. Tai savotiška duoklė gamtai. Vilkai šiose vietose gyveno ir gyvens. Bet išmokome, kaip geriau apsaugoti savo gyvulius – yra tam tikri elektrinio piemens įrengimo būdai, kad į aptvarą vilkams nekiltų noro patekti. Tiesiog reikia domėtis metodikomis ir viską daryti kaip reikia, o ne „bile kaip“. Be to, karvės pačios apsaugo savo vaikus nuo vilkų, jos elgiasi panašiai kaip laukiniai žvėrys – turi instinktus ir moka saugoti jauniklius nuo plėšrūnų.

Dar apie žąsis ir kitus sparnuočius

Ūkyje ganosi apie 300 žąsų ir 200 ančių.

Ūkyje ganosi apie 300 žąsų ir 200 ančių.

Ramūno ūkyje, kaip jau minėjome, gagena žąsys – lietuviškos, genofondinės. Kaip tik tokių ir norėjo, nors dabar tokios tendencijos, kad vietines veisles vis labiau išstumia atvežtinės. Be daugiau kaip 300 žąsų, yra ir apie 200 ančių – mišrios veislės, nes vietinėms artimų galima rasti turbūt tik Vokietijoje. Ramūnas sako sąmoningai pasirinkęs neįmantrias veisles, kad nereikėtų ypatingos ir nuolatinės priežiūros.
– Įdomu mokytis naujų dalykų, smagu bendradarbiauti su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gyvulininkystės instituto, esančio Baisogaloje, mokslininkais, kartu jau dalyvaujame tyrimų projektuose, – pasakoja mokslininkas ir ūkininkas Ramūnas.

Ar ūkininkauti sudėtinga?

Šeimos ūkis jau nemažas. Tačiau viskas prasidėjo nuo mažų bandymų. Gyvendamas Vokietijoje matė, kaip darbus mieste turinčios šeimos augina kokius keturis deksterius (mažuosius galvijus) ir užsiaugina sau mėsą. „Juk nebūtina dėl to tapti ūkininku“, – įsitikinęs pašnekovas.

Prisimena, kad gyvendamas Frankfurto priemiestyje stebėjo, kaip mieste dirbantys kaimynai prie namų augina vištų ir turi kiaušinių maistui. Visada šviežių! O ir kieme gražu. Dabar, sako Ramūnas, kaip tik vėl „ant bangos“ yra tokie šeimų ūkeliai – ūkiais jų nepavadinsi. Nors tėvai ir seneliai taip gyveno, daugeliui miesto žmonių toks gyvenimo būdas jau pamirštas, bet gal verta prisiminti?

Pabaigoje – apie mokslo pažangą

Išties – ne tik apie ūkį kalbėjomės su Ramūnu. Prieš atsisveikindama paprašiau, kad „žmonių kalba“ papasakotų apie savo, mokslininko veiklą ir pateiktų kokį įdomesnį pavyzdį.
– Akivaizdžių savo mokslo žinių ir išradimų pritaikymą nedaugeliui tenka pamatyti savo akimis. Koks nors visų naudojamas vaistas, prietaisas ar medžiaga būna daugelio žmonių ir daugelio metų bendro darbo rezultatas. Bet pirmiausia galima paminėti naujos kartos implantus, kurie padeda žmogaus kūnui pačiam pataisyti ligos ar traumos sužeistus audinius ir organus, taip pat pažangius greituosius testus – ne tik COVID, bet ir vėžiniams susirgimams aptikti. Kitas pavyzdys: pasaulyje didėjant geriamojo vandens trūkumui, kuriamos technologijos, kurios leistų nesunkiai išvalyti vandenį. Į specialų plastikinį buteliuką įpylus nešvaraus vandens ir padėjus buteliuką prieš saulę, ultravioletiniai spinduliai aktyvuotų nanodaleles, kurios surinktų įvairias pašalines medžiagas, išnaikintų vandenyje esančias bakterijas, – pateikė pavyzdį biofizikas dr. Ramūnas Valiokas.

Yra vilties, kad vandens turėsime – jei turėsime saulės, pievų, medžių ir savo rankomis nesunaikinsime gamtos. Ir tai – jau ne tik mokslininkų, bet kiekvieno mūsų uždavinys.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Literatūriniai pietūs su kraštiečiu

  2021-08-28Literatūriniai pietūs su kraštiečiu
  Rugpjūtį užplūdusi vasariška šiluma, saulė, dangaus žydrynė dar labiau skatino norą ištrūkti iš karantino ir virtualios erdvės į tikrą, visais pojūčiais patiriamą pasaulį. Daukšiečiai buvo pakviesti į bibliotekos kiemelį pasimėgauti literatūriniais pietumis su kraštiečiu, dvylikos knygų autoriumi, aistringu gamtininku, kolekcininku, medžiotoju, ichtiologu ir gausybės titulų savininku Algimantu Zubavičiumi, šiuo metu gyvenančiu Dauguose. Kraštietis visus pradžiugino ne tik „desertu“ – unikalia trofėjų ir daiktų iš tolimosios Afrikos kolekcija, bet ir nuoširdžiu, atviru bendravimu, kuris pakylėjo ir užliejo šviesiausiomis, gražiausiomis emocijomis! Kalbėdamas dažnai pabrėždavo, kad gyvenimas ir kūryba nėra du skirtingi pasauliai, jų santykis labai glaudus – kūryba kyla iš gyvenimo ir yra ...
 • Želsva kvietė į širdis vasaros žydėjimą

  2021-08-28Želsva kvietė į širdis vasaros žydėjimą
  Marijampolės Petro Kriaučiūno viešoji biblioteka šiais metais švenčia bibliotekos šimtmetį. Vienas iš renginių, skirtų šiam jubiliejui, „Pakviesk į širdį vasaros žydėjimą“ vyko Želsvos bibliotekoje. Jis skirtas lietuvių poetui Vytautui Mačerniui paminėti. Šiais metais sukanka 100 metų nuo kūrėjo gimimo (1921–1944). Jaunas poetas paliko žymų pėdsaką lietuvių poezijos kloduose. Apie jo talentą ir poeziją kalbėjo aktorė ir režisierė Virginija Kochanskytė, pristačiusi poezijos almanachą „Apnuogintos širdies vizijos“, skirtą Vytautui Mačerniui. Poetui savo eiles skyrė Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos poetai atvykę iš Kauno, Šakių, Vilkaviškio, Marijampolės. Jų pirmininkė, poetė gydytoja Dalia Milukaitė-Buragienė, dėkojo už galimybę supažindinti poezijos mėgėjus su Rašytojų sąjungos poetais ir ...
 • Trūko Kazlų Rūdos „Maximos“ darbuotojų kantrybė: tokiomis sąlygomis nedirbsime

  2021-08-27Trūko Kazlų Rūdos „Maximos“ darbuotojų kantrybė: tokiomis sąlygomis nedirbsime
  Kol šalies žiniasklaidoje skaitome, kad vis gerėja sąlygos prekybos centrų darbuotojams ir sparčiai kyla jų atlyginimai bei gerėja darbo sąlygos, tikrovė kartais parodo kitą pusę – nepakėlę sunkių darbo sąlygų ir pasipiktinę dėl mažų atlyginimų ketvirtadienį į darbą Kazlų rūdoje neišėjo visa „Maximos“ parduotuvės darbuotojų pamaina – dvylika žmonių. Vienas vyriškis bei vienuolika moterų būriavosi lauke prie parduotuvės ir sakė, kad kantrybės taurę perpildė prieš kelias dienas gauti atlyginimai – žmonės nesitikėjo, kad už sunkias darbo sąlygas, ilgas darbo valandas gaus tiek mažai pinigų. Nepasitenkinimas atlyginimu ir darbo sąlygomis brendo ilgą laiką – Ši mūsų akcija nėra spontaniška, ji brendo jau kurį ...
 • Kokio tipo veidrodį dėti vonios kambaryje?

  2021-08-26Kokio tipo veidrodį dėti vonios kambaryje?
  Jeigu bet kuriame kitame kambaryje mes galime gyventi be veidrodžio, tai vonios veidrodžiai – neatsiejama vonios kambario detalė. Jie gali būti įvairių dydžių, montuojami atskirai arba integruoti kartu su pakabinama vonios spintele. Taip pat gali būti įrėminti arba be rėmų – viskas priklauso tiek nuo jūsų pasirinkimo, tiek ir nuo vyraujančio vonios kambario interjero. Kaip pasirinkti tinkamą veidrodį vonios kambariui? Net jeigu ir atrodo labai paprasta, išsirinkti veidrodį voniai gali pasirodyti nelengva. Renkantis vonios veidrodį reikia atsižvelgti į tam tikrus aspektus ir laikytis keleto taisyklių. Labai svarbu išlaikyti proporcijas atsižvelgiant į vonioje esančius baldus bei keramiką, todėl reikėtų vengti pernelyg didelių ar ...
 • Paroda apie žmones ir apie bėgantį laiką

  2021-08-25Paroda apie žmones ir apie bėgantį laiką
  Rugpjūčio 19-ąją Marijampolės kultūros centre buvo atidaryta šio miesto metraštininku vadinamo fotografo Romo Linionio fotografijų paroda „Mano miesto žmonės“, kurioje – 1976–2021 metais užfiksuoti Sūduvos sostinės daugiau ar mažiau žinomi, daugeliui pažįstami žmonės. Algis VAŠKEVIČIUS Parodą lydi nemažai sutapimų – ji ir jubiliejinė, nes šį pirmadienį fotografui R. Linioniui sukako 70 metų, ji buvo surengta tą dieną, kai minima Pasaulinė fotografijos diena ir tą pačią dieną savo 80-ąjį gimtadienį minėjo vienas žinomiausių ir R. Linionio labai vertinamų Lietuvos fotografų Romualdas Rakauskas. Be to, jau penkiasdešimt metų, kai Romas dirba šį darbą. Pasaulinė fotografijos diena pasirinkta neatsitiktinai – 1837 metais prancūzai Lui Dageras (Louis ...
 • Kurti grožį ir dalintis juo su kitais

  2021-08-25Kurti grožį ir dalintis juo su kitais
  Netoli Marijampolės esančioje rezidencijoje „Grįžulo ratai“ veikia Šakių rajone, Kudirkos Naumiestyje gyvenančios dailininkės Birutės Jakštienės-Šniaukštienės dailės darbų paroda. Jos atidarymas į šią rezidenciją priviliojo gausų būrį menininkės talento gerbėjų. Didelė jo dalis atvyko iš Zanavykų krašto. Algis VAŠKEVIČIUS B.Jakštienė-Šniaukštienė – gerai žinoma šio krašto menininkė, o jos spalvingi, šviesūs, optimizmu alsuojantys darbai eksponuoti jau daugelyje parodų, ji ne kartą yra dalyvavusi respublikinėse liaudies meno parodose „Aukso vainikas“. Menininkės karjeroje buvo labai kūrybingas laikotarpis, buvo ir pauzių, o šiuo metu ji vėl liejasi puikiose drobėse, kur kiekviena detalė, kiekvienas paukštelis rūpestingai ir širdingai ištapyti ir turi savo vietą. Būtent dėl tų paukštelių menininkė ...
 • Parodoje – paveikslai iš vinių ir siūlų

  2021-08-25Parodoje – paveikslai iš vinių ir siūlų
  Praėjusią savaitę Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos mažojoje salėje savo kurtus originalius paveikslus, „nutapytus“ su vinimis ir siūlais, pristatė marijampolietė Jovita Dabašinskienė. Marija BURBIENĖ „Styginių menu“ vadinamais paveikslais J. Dabašinskienė susidomėjo tik prieš metus, pernai pavasarį užklupus pirmajam koronaviruso pandemijos karantinui. – Prieš Motinos dieną susirūpinau, kuo galėčiau nudžiuginti savo močiutę ir vyro mamą. Benaršydama internete aptikau nematyta technika sukurtus paveikslus ir pabandžiau pati tokius padaryti. Pirmi paveikslėliai – kavos puodelis ir gėlių vaza – patiko močiutei ir anytai, o mane „užkabino“ kūrybai, – susirinkusiems į parodos pristatymą gerbėjams pasakojo Jovita. Begalinė Jovitos kantrybė ir kūrybinė fantazija, pasak pristatyme dalyvavusios pirmosios mokytojos, ją lydėjo visą ...
 • Gražiosios Kazlų Rūdos sodybos (2)

  2021-08-25Gražiosios Kazlų Rūdos sodybos (2)
  Tik netingėkime pavaikščioti mūsų miestelio gatvėmis ir pasigėrėti gražiai tvarkomomis sodybomis. Visos jos turi vieną bruožą: rūpestingai, išmaniai tvarkomos, įdedant ne tik daug laiko, darbo, pastangų, bet ir lėšų. Nors visos ir labai skirtingos… Miestelio pradžioje esanti nedidelė, jauki Miško gatvelė pagaliau išasfaltuota, nutiesti šaligatviai, tačiau pirmieji jos gyventojai naujakuriai to jau nesulaukė… Šioje gatvėje beveik prieš 30 metų įsikūrė darbšti ir draugiška Nijolės ir Sauliaus Dagių šeima. Nijolė labai mėgsta gėles, įvairius augalus, krūmus, gyvūnus, o turėdama dailininko talentą juos realistiškai atvaizduoja. Šiemet žiemą aliejumi tapyti nuostabūs paveikslai – natiurmortai kabo svetainėje. Nijolė turi gabumų ne tik tapyti, bet ir ...
 • Augančios šildymo kainos – ar sulauksime daugiabučių renovacijos apimčių padidėjimo?

  2021-08-25Augančios šildymo kainos – ar sulauksime daugiabučių renovacijos apimčių padidėjimo?
  Artėjantis šildymo sezonas kainomis nebeprimins prieš tai buvusių – biokuro ir dujų kainų šuolis lems didesnius mokesčius už šildymą. Deja, bet tai labiausiai pajaus energetiškai neefektyvių daugiabučių gyventojai – šiuose pastatuose didžioji dalis brangstančios energijos išgaruoja per nesandarius langus, neapšiltintą stogą bei sienas. Tai gali lemti išaugusį visuomenės susidomėjimą daugiabučių modernizacija. Svarbu paminėti, jog net 75 proc. šilumai naudojamo kuro sudaro biokuras, 17 proc. dujos ir 4 proc. – komunalinės atliekos. Lyginant su pernai metų šildymo sezonu, biokuro kainos išaugo net 30–40 proc., gamtinių dujų – du kartus, būtent šie faktoriai lems sąskaitų už šildymą padidėjimą. Prognozuojamas nuoseklus šildymo kainų augimas Prieš kelerius ...
 • „Galiu pakartoti: nesijaučiu emigrantė“ (Sugrįžimai)

  2021-08-21„Galiu pakartoti: nesijaučiu emigrantė“ (Sugrįžimai)
  Taip kažkada įvardintą būseną (nuostatą) vėl patvirtino Gintarė Baltuškaitė. Muzikė – atlikėja ir pedagogė – jau seniai gyvenanti Italijoje, šio sugrįžimo metu kartu su Arnoldu Jasevičiumi padovanojusi marijampoliečiams puikų fortepijoninį koncertą, dalyvavusi ir akcijos „Atrakink kultūrą“ koncerte Kalvarijoje. Nesijaučia nutolusi nuo Lietuvos ar susvetimėjusi, nes nuolat bendrauja su Liudvinave gyvenančiais tėvais, sese Jurga Jasevičiene, palaiko ryšius su buvusiais bendramoksliais, kai tik gali, atvyksta. Kuo per devynetą metų po praėjusio pokalbio gyveno, kuo šiandien džiaugiasi mūsų kraštietė Gintarė iš Florencijos? Nijolė LINIONIENĖ Apie koncertą Kai praėjusį kartą kalbėjome, pašnekovė sakė nesanti tikra, kada išgirsime ją Lietuvoje, Marijampolėje, nes atvažiuoti ir „pagroti tik šiaip sau“, ...
 • Festivalyje „Marijampolė Music Park“ – „Jauni ir talentingi“

  2021-08-21
  Rugpjūčio 25–29 dienomis tradicinis klasikinės ir džiazo muzikos vasaros festivalis „Marijampolė Music Park“, nepaisant pandemijos iššūkių, vėl džiugins ir stebins muzikos mylėtojus koncertais ypatinga, smalsumą žadinančia tema „Jauni ir talentingi“. Jau aštuntą kartą įvairiais muzikiniais akordais skambėsiantis festivalis, tapęs neatsiejama vasaros kultūrinio gyvenimo dalimi Marijampolėje, vėl kviečia patirti nepamirštamų įspūdžių. Festivalio sumanytoja ir organizatorė Eglė Kasteckaitė, pristatydama programą akcentavo, kad išskirtiniai koncertai vyks ne tik tradicinėse vietose – miesto parkuose, skambančiose muzikos erdvėse po atviru dangumi, bet ir netikėtose, naujai atrastose vietose, tokiose, kaip „Spindulio“ kino teatro stogo terasa. Savivaldybė prisideda prie miestelėnus ir svečius džiuginančio festivalio renginių, tad klausytojai kaip ...
 • Saugokime save ir kitus!

  2021-08-21Saugokime save ir kitus!
  Šis tebesitęsiantis pandeminis laikotarpis, nerimas dėl ateities ir nesibaigiančios diskusijos vargina visuomenę, išsiilgusią buvusio gyvenimo ritmo. Tačiau visa tai ir toliau tęsis, jei nepasitikėsime vieninteliu įmanomu ir mokslu grįstu virusų suvaldymo keliu – vakcinacija. Šiandien kalbinami piliečiai iš skirtingų šalies rajonų pasakoja, kokiomis mintimis jie gyvena ir kodėl nusprendė vakcinuotis. „Nenoriu jausti suvaržymų ir apribojimų“ Santa, kilusi iš Daugų, sako, kad koronavirusu užsikrėtusi nebuvo, tačiau iš jos artimiausiųjų rato sirgo keturių asmenų brolio šeima. „Gerai, kad jie prasirgo gan lengvai ir jokių didesnių nesklandumų nebuvo“, – komentuoja moteris. Santa, nuo mažens skiepijama visais rekomenduojamais skiepais, teigia, kad kasmet skiepijasi ir nuo gripo, o sprendimą ...
 • Neteisėti darbai kaimynystėje pavogė vasarą

  2021-08-20Neteisėti darbai kaimynystėje pavogė vasarą
  „Apkartusi“ vasara – štai toks galėtų būti K. Donelaičio gatvės, Kazlų Rūdoje, gyventojų patirtų nemalonumų reziumė. Nuo ryto iki vakaro važiuojančios sunkiasvorės mašinos, be atvangos kylančios dulkės ir sunkiai pakeliamas triukšmas – su visu tuo Kazlų Rūdos žmonėms teko taikytis beveik visą karščiausią šių metų mėnesį – liepą. Jų pagalbos prašymai liko neišgirsti, o kai kam netgi sukėlė juoką. Eglė BURBAITĖ Apie darbų pradžią niekas neinformavo Nors nuo nemalonių įvykių kulminacijos spėjo prabėgti kelios savaitės, Regina ir Jaronimas Sazanskiai, sako vis dar negalintys atsigauti. Vieną, atrodytų, niekuo neįprastą vasaros rytą visai prie pat jų kiemo esančiu keliu, vedančiu link didmeninės ir mažmeninės prekybos ...
 • Negydomos kataraktos pasekmė – prarastas regėjimas

  2021-08-19Negydomos kataraktos pasekmė – prarastas regėjimas
  Pastebėjote silpstantį regėjimą, nebeįžiūrite daiktų kontūrų, vaizdai tapo išplaukę, matomi tarsi pro rūką – reiktų nedelsiant pasikonsultuoti su gydytoju. Visi šie požymiai būdingi vienai pagrindinių regėjimo netekimo priežasčių pasaulyje – kataraktai. Kas tai per liga, kokios susirgimo priežastys, kaip gydytis? Katarakta – akių liga, kai akies lęšiukas drumstėja. Pagrindinė priežastis – amžius. Katarakta gali keliauti iš kartos į kartą, gali būti įgimta ar įgyta po traumos ar ligos, tačiau dažniausia ligos pasireiškimo priežastis – amžius. Su metais vyksta akies lęšiuko pokyčiai, formuojasi drumstys trukdančios gerai matyti. Pradinėse stadijose katarakta gali nesukelti regėjimo problemų, tačiau bėgant metams drumstys ryškėja, plečiasi, kas lemia ...
 • Didžiausia dovana, kurią padovanojo gyvenimas

  2021-08-18Didžiausia dovana, kurią padovanojo gyvenimas
  Nesėkmingus bandymus pastoti lemia begalė priežasčių – nuo įvairių sveikatos sutrikimų iki netinkamo gyvenimo būdo, patiriamo streso. Svarbu žinoti, kaip tinkamai kovoti su liūdnomis mintimis ir emocijomis, kad visa tai netaptų skyrybų priežastimi. Apie tai, su kokiais sunkumais susidūrė, norėdama susilaukti vaikelio, ir kaip visa tai galiausiai pavyko įveikti, atvirai pasakoja Greta Liolienė. Kankinantis dvejų metų laikotarpis Šiandien Greta su vyru yra neapsakomai laimingi, sūpuodami savo sūnų ant rankų, tačiau kelionė iki šio stebuklo buvo nelengva. „Kai 2017 m. pradėjome planuoti vaikutį, dar gyvenome Jungtinėje Karalystėje. Buvome įsitikinę, jog pastoti yra lengva ir paprasta, ir nesitikėjome, kad mūsų laukia kažkokie sunkumai. Po pusmečio nuo ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.