Jau po savaitės Marijampolės savivaldybėje startuoja naujas, įdomus profesionalaus meno projektas „Kultūros savaitė“. Projekto autoriai rugsėjo 14–24 dienomis kviečia Sūduvos regiono gyventojus ir svečius į klasikinės muzikos šventę. Renginių ciklas pasklis po Marijampolę ir seniūnijas, suteikdamas galimybę ir atokiau nuo miesto centro gyvenantiems patirti klasikinės muzikos meno grožį. „Kultūros savaitėje“ bus pristatoma nauja profesionalių muzikų karta, kilusi iš Marijampolės, suteikiant kūrybinę erdvę puoselėti profesionalųjį meną. Apie šį kultūros projektą „Suvalkiečio“ skaitytojams pasakoja idėjos autorė ir įgyvendintoja dainininkė Laura LATVAITYTĖ-ZAMAN (Vokietija).

„Kultūros savaitės“ renginiai į Marijampolę vėl sugrįžti pakvies iš šio miesto kilusius profesionalius menininkus Laurą Latvaitytę-Zaman, Marių Reklaitį, Kamilę Zaveckaitę.
– Pastarieji dveji metai kultūros, meno žmonėms buvo ypač nelengvi. Kūrėjai neteko galimybės kurti, atlikėjai dainuoti, vaidinti, šokti. Tokia ilga tyla meno žmogui profesionalia prasme itin sunki. Kaip jūs išgyvenote šį laikotarpį?
– Paskutinieji metai mums visiems dėl pasaulį sukausčiusios COVID-19 pandemijos atmintyje išliks kaip ypač sudėtingi. Asmeniškai man tai buvo apmąstymų, iki šiol dar neišmatuotų išbandymų, nusivylimo bei vidinės stiprybės paieškų metas. Neturėjau galimybės dirbti – dainuoti daugiau nei metus – tai amžinybė mano profesijos žmogui.
Ką supratau per šį tamsų laikotarpį – kiekviena krizė mus kažko moko, manau, iš kiekvienos patirties, ją tinkamai įvertinęs, žmogus geba pasisemti išminties, sustiprinti savo valią, atrasti naujų galimybių ir išeičių. Stengiausi šį tylų laikotarpį muzikai, menui ir apskritai kultūrai išnaudoti formuojant naujus kultūrinius projektus.
Šiandien esu nepaprastai laiminga, galėdama pristatyti naują profesionalaus meno projektą Marijampolėje „Kultūros savaitė“. Šis projektas – tai Marijampolės kultūros centro, Lauros Latvaitytės-Zaman paramos ir labdaros fondo bei Kento grafystės filharmonijos bendradarbiavimo rezultatas.
Renginio pavadinimas „Kultūros savaitė“ pasirinktas tikslingai. Organizuojami penki koncertai, meistriškumo kursai ir fotomenininko Andriaus Burbos paroda, tad visur apsilankyti prireiktų septynių dienų – savaitės.
– Kaip kilo idėja sukurti tokį projektą?
– Projekto idėja mano mintyse sukosi jau seniai, tačiau iki renginių ciklo ją pavyko išvystyti tik šiais metais netikėtai užsimezgusios pažinties ir draugystės dėka. Su dirigentu Mariumi Reklaičiu pirmą kartą susitikome prieš daugiau nei metus Marijampolės kultūros centro organizuotame Kovo 11-osios minėjimui skirtame koncerte. Paraginau Marių bendradarbiauti, jo dėka prie projekto prisijungė ir pianistė Kamilė Zaveckaitė. Labai greitai tapome komanda, kurią į priekį veda bendri idėjiniai tikslai – Marijampolė, Lietuva (nes šiuo metu mes visi trys gyvename užsienyje), klasikinė profesionali muzika, menas ir kultūra apskritai. Marijampolės kultūros centras palankiai priėmė mūsų išsakytas idėjas ir padeda šį projektą įgyvendinti, jį papildo ilgamete renginių organizavimo patirtimi, turimais resursais. Taip projektas „Kultūros savaitė“ tapo bendru Marijampolės kultūros centro, Lauros Latvaitytės-Zaman fondo, Kento grafystės filharmonijos ir pianistės Kamilės Zaveckaitės tikslu.
– Kodėl tokio profilio projektas? Papasakokite apie jį daugiau.
– Manau, labai svarbu saugoti ir puoselėti profesionalaus meno tradicijas, skatinti domėjimąsi juo, ugdyti supratimą, kad priartėti prie meno reikia su smalsumu, o klasikinės muzikos galima tiesiog išmokti klausytis atveriant širdį ir sąmonę.
„Kultūros savaitės“ renginiai į Marijampolę vėl sugrįžti pakvies iš šio miesto kilusius profesionalius menininkus – dirigentą Marių Reklaitį, pianistę, tarptautinių konkursų laureatę Kamilę Zaveckaitę, fotomenininką Andrių Burbą. Džiaugiuosi, kad kartu dalyvausiu ir aš.
Projektas vyks rugsėjo 14–24 dienomis Marijampolėje ir Marijampolės savivaldybės seniūnijose. Esu pati užaugusi Liudvinavo miestelyje, todėl labai džiaugiuosi, kad projektą pavyko išplėsti iki seniūnijų. Man itin svarbi švietėjiška ir kultūrinė veikla regionuose, aš tiesiog myliu Lietuvos kaimą, paprastus ir nuoširdžius jo žmones, kurie visa širdimi myli mūsų gražų kraštą. Tikriausiai stebuklu galiu vadinti ir tai, kad seniūnijose mes koncertuosime su Kauno miesto simfoniniu orkestru, turėsime koncertinį fortepijoną ir galėsime padovanoti Igliaukos, Liudvinavo, Sasnavos žmonėms klasikinės muzikos vakarą, pavadintą „Amadeus“. Jame skambės kompozitoriaus V.A. Mocarto simfoninė, vokalinė ir fortepijoninė muzika. Koncertų serija „Amadeus“ dar kartą įrodo, kad svajonės tikrai pildosi, o taurius norus padeda įgyvendinti tikriausiai net Dievas – visi koncertai vyks miestelių bažnyčiose: rugsėjo 17 d. 18 val. – Igliaukoje, 18 d. 16 val. – Liudvinave, 19 d. 18 val. – Sasnavoje.
Projekto „Kultūros savaitė“ renginiai prasidės rugsėjo 14 d. 18 val. koncertu „Gamta ir žmogus“. Tai – kamerinės vokalinės-instrumentinės muzikos vakaras Marijampolės kultūros centre. Koncertuos Giedrė Muralytė (fortepijonas), Paulius Gefenas (fleita), Aušrinė Dubauskienė (dailininkė) ir aš.
Žiūrovų dėmesiui atsiskleis muzikiniai paveikslai, analizuojantys žmogaus ir gamtos vidinius procesus, santykį, kaitą ir būvį. Pasitelkiant skirtingas muzikines menines raiškos formas – stilistikas, epochas, jungiant lietuviškos, britiškos ir vokiškos muzikos tradicijas, ieškoma bendrų idėjinių ir filosofinių sąlyčio taškų.
Šiame koncerte kartu su manimi scenoje pasirodys ir projekto svečiai, mano kolegos iš Vilniaus: Giedrė Muralytė ir Paulius Gefenas. Būtent projekto „Kultūros savaitė“ vienas iš tikslų – į Marijampolę pakviesti įvairių sričių muzikus ir menininkus, praturtinant miesto kultūrinį gyvenimą naujomis spalvomis. Svarbu paminėti, kad koncerte nuskambės kompozitorės R. Mačiliūnaitės „Aspektai“ solo fleitai – kūrinys gyvai bus atliktas pirmą kartą, taigi pasaulinė premjera Marijampolėje.