Vyriausybei pritarus trijų įstatymų projektams, bus stiprinama požeminių vandens išteklių kiekybinė bei kokybinė apsauga ir užtikrintas saugus jo tiekimas gyventojams. Siūloma įteisinti visus naudojamus, tačiau neįregistruotus ar nelegaliai įrengtus požeminio vandens gręžinius, kurių Lietuvoje gali būti apie 30 tūkst. Kaip patikslino Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės vyr. specialistė Valentina Tuskenytė, „darytina išvada, kad įstatymo projekto nuostatos taikomos tik gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių, o ne šachtinių šulinių legalizavimui“.
Įtvirtinus pakeitimus, būtų patvirtinta laikina neregistruotų požeminio vandens gręžinių legalizavimo tvarka. Naujoji tvarka atleistų asmenį nuo administracinių ir ekonominių sankcijų už požeminio vandens išteklių naudojimą iš nelegaliai įrengto gręžinio, kol vyks gręžinio legalizavimo procedūros.
Pakeistas Geriamojo vandens tiekimo įstatymas nustatytų savivaldybei arba jos kontroliuojamai vandens tiekimo įmonei 3 metų laikotarpį geriamojo vandens infrastruktūrai perimti. Pastaroji nuostata nebūtų taikoma tais atvejais, kai iš gręžinių išgaunamas požeminis vanduo skirtas individualiam apsirūpinimui.
Valentina Tuskenytė paaiškina, kad Vyriausybės pateiktoje išvadoje dėl siūlomų teisės aktų pakeitimų siūloma nustatyti vienodas sąlygas visiems asmenims, norintiems legalizuoti gėlo požeminio vandens gavybos gręžinius, nurodant, kad visi asmenys prieš gręžinio legalizavimo pradžią sumokėtų mokestį.
Taip pat siūloma apsvarstyti galimybę Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projekto 2 str. 2 ir 4 dalyse nurodytiems asmenims nustatyti mažesnio dydžio gręžinio legalizavimo mokestį.
Nelegaliais laikomi neregistruoti Žemės gelmių registre ar neturintys registre nurodyto savininko gręžiniai. Neturint detalios informacijos apie požeminio vandens išteklių naudojimą, neužtikrinama tinkama požeminio vandens išteklių apsauga ir efektyvi vandens tiekimo bei nuotėkų tvarkymo tinklų plėtra. Taip pat kasmet prarandama dalis gamtos išteklių mokesčių.
Vyriausybė siūlo Seimui Įstatymus tobulinti pagal pateiktas pastabas. Jeigu Gręžinių įteisinimo laikinasis įstatymas būtų priimtas Seimo rudens sesijoje, jis įsigaliotų jau nuo š. m. lapkričio 1 d.
Europos Parlamento ir Tarybos direktyva, nustatanti Bendrijos veiksmų vandens politikos srityje pagrindus, įpareigoja valstybes nares identifikuoti vandens telkinius, iš kurių per parą paimama 10 m3 ir daugiau vandens.
Aplinkos ministerijos informacija ir nuotrauka