Pokyčiai pakeliui į Marijampolės gyvenimą
Skaičius 23 – nei didelis, nei ką, tačiau jei pridursime, kad tiek Europos Sąjungos socialinio fondo projektų, kuriančių pokyčius Marijampolės miesto bendruomenėje, jau šiuo metu yra dienos šviesoje, tai skaičius išties įspūdingas. Tai – miesto vietos veiklos grupės strategija, kuria skatinama tvari regiono plėtra ir iniciatyvos, mažinančios socialinę ir ekonominę atskirtį. Vis dėlto nekreipkite dėmesio į tarptautinius žodžius ir terminus – skaitykite, kas mūsų bendruomenėje gali keistis (ir jau keičiasi) – mums, mūsų tėvams, vaikams, kolegoms, kaimynams ar mūsų šeimose slaugomiems ligoniams.
Daiva KLIMAVIČIENĖ
Dvi kryptys
– Pagal Vietos plėtros strategiją įgyvendinamų projektų apimtys ir veiklos skirtingos, tačiau juos visus galima sujungti į dvi dideles grupes. Vieni projektai nukreipti kurti darbo vietas, skatinti užimtumą, stiprinti verslumą, o antroji kryptis – socialinės integracijos skatinimas ir įvairių socialinių klausimų sprendimas, – sako asociacijos „Marijampolės miesto vietos veiklos grupė“ pirmininkė Ieva Vizgirdienė.
Štai, pavyzdžiui, nacionalinio susidomėjimo sulaukę projektai, skatinantys verslumą ir profesinį orientavimą („Marijampolės ID“, „Visuomenės verslumo ugdymas ir pagalba verslo pradžiai“ ir kt.), skatina darbingo amžiaus ekonomiškai neaktyvių asmenų ir bedarbių integraciją į darbo rinką, ugdo gyventojų ir jauno verslo subjektų atstovų verslumo įgūdžius, skatina savarankiško verslo pradžią ir plėtrą Marijampolėje. Kito projekto „Pažink. Išmok. Patirk.“ tikslas – skatinti asmenų, patiriančių socialinę atskirtį, integraciją į visuomenę vykdant sociokultūrines veiklas. Neįgalių įvairaus amžiaus asmenų ir jų šeimos narių užimtumu bei socialine integracija rūpinasi įvairių kitų projektų rengėjai. Įdomūs ir vertingi šios krypties projektai – „Neįgaliųjų socialinės įtraukties skatinimas, didinant aktyvaus laisvalaikio ir savipagalbos galimybes“, „(Su)gyventi su liga“, „Marijampolės žmonių su negalia socialinė integracija į visuomenę ir atskirties mažinimas per sporto ir kūno kultūrą“, „Neįgalių ir senyvo amžiaus asmenų integracija į visuomenę“.

– Strategijoje esame numatę rodiklius, kuriuos norime pasiekti – kiek žmonių dalyvaus veiklose, koks bus ilgalaikis šių veiklų poveikis (pvz., savanorių skaičiaus nevyriausybiniame sektoriuje augimas, dalyvių padėties darbo rinkoje pagerėjimas), įkurtų jaunų verslo subjektų skaičius ir kiti rodikliai. Pačios Marijampolės nevyriausybinės organizacijos (toliau – NVO), įmonės ir įstaigos, mums pakvietus, ėmėsi realizuoti strategijos tikslus, jų matymu, labiausiai pokyčio reikalingose miesto gyvenimo srityse“, – sako Ieva Vizgirdienė.
Pašnekovės įsitikinimu, svarbiausia, kad Marijampolė būtų gyvas miestas, kad čia būtų jaunų žmonių, kad jie imtųsi verslų, kurtų pridėtinę vertę, savanoriautų – tada daug lengviau kalbėti ir apie socialinės atskirties mažinimą, ir apie darbo vietų kūrimą. Ieva džiaugiasi, kad Marijampolėje kuriasi apie 70 naujų verslų. Jiems suteikiama galimybė naudotis verslo pradžiai reikalingomis priemonėmis net dvejus metus – tai ir kompiuterinė įranga, ir mokymai, ir individualios konsultacijos. Verslumo skatinimui iš ES lėšų skirta apie 800 tūkst. eurų.
Gal jums reikalinga pagalba? O gal norite savanoriauti?
Asociacija „Marijampolės Trečiojo amžiaus universitetas“ įgyvendina projektą, skirtą senjorams ir socialinę atskirtį patiriantiems gyventojams. Jie informuojami ir konsultuojami apie įvairiose organizacijose prieinamas socialines ir kitas reikalingas paslaugas.
Socialinius pokyčius kuriantis yra VšĮ Visuomenės ir verslo plėtros instituto įgyvendinamas projektas „Mūsų saulytės“ ir jo tęsinys „Aktyvus pasaulis“, kuriais siekiama padidinti vaikų su negalia ir jų šeimos narių integraciją į visuomenę plečiant dienos centrą Marijampolėje bei organizuojant sociokultūrines veiklas.
Įdomus „Sidabrinės linijos“ projektas: socialinę integraciją skatinančių veiklų organizavimas Marijampolėje pasitelkiant savanorius. Tai M. Čiuželio labdaros ir paramos fondo įgyvendinamas projektas, siekiantis prisidėti prie socialinę atskirtį patiriančių Marijampolės gyventojų – senyvo amžiaus asmenų, neįgaliųjų, asmenų, prižiūrinčių sunkią negalią turintį šeimos narį. Siekiama gerinti jų socialinę integraciją, organizuojant jiems užimtumo veiklas bei socialinių paslaugų teikimą „Sidabrinės linijos“ telefonu, pritraukiant išorės savanorius. Įgyvendinant projektą, į įvairias veiklas bus įtraukti 46 asmenys, dirbs 30 savanorių. Viltingas pavyzdys!
Projektu „Savanorystė: garbinga ir naudinga“ siekiama Marijampolėje, pasitelkiant savanorius, mažinti senjorų ir neįgaliųjų socialinę atskirtį, suteikti naudą ne mažiau kaip 68 tokią atskirtį patiriantiems asmenims.
VšĮ „Laimės sodas“ įgyvendina projektą, kuriuo siekiama ugdyti visavertę asmenybę šeimose, patiriančiose socialinę atskirtį. Projekto metu teikiamos naujos paslaugos šeimoms (90-čiai asmenų), vykdant įvairias joms pritaikytas veiklas, padedančias šeimai integruotis į visuomenę: neuroedukacijos programos, kūrybinės veiklos, mokymai, seminarai, susitikimai- stovyklos. Visi šie asmenys ugdys kompetencijas, kurios padės jiems tapti aktyviais visuomenės nariais, sėkmingai veikti bendruomenėje, tenkinti pažinimo ir saviraiškos poreikius, ugdys gebėjimą kritiškai mąstyti, rinktis ir orientuotis dinamiškoje visuomenėje. Projekto rengėjų įsitikinimu, tai sumažins minėtos tikslinės grupės esamą socialinę atskirtį. Labai svarbus projekto poveikis – savanorių paruošimas padėti visiems 90-čiai dalyvaujančių žmonių.
VšĮ „Intuitum“ įgyvendina projektą „(Su)gyventi su liga“, kuriuo siekiama padidinti vaikų su negalia ir jų šeimos narių integraciją į visuomenę Marijampolėje plečiant informacines, terapines, bendravimo, sociokultūrines veiklas. Bus plečiamas informacijos srautas apie cukrinį diabetą, kitas ligas, kurios nematomos ir neakivaizdžios, tačiau kaip tik dėl to ir gali kilti problemos. Įgyvendinant projektą pagrindinis dėmesys bus kreipiamas į vaikus su negalia, iš kurių didžioji dauguma serga cukriniu diabetu ar kitomis endokrininės sistemos ligomis, ir jų šeimos narius. Šeimos, dalyvaudamos bendrose veiklose, plėsdamos informacijos lauką, integruosis į visuomenę, mažės šios grupės socialinė atskirtis, įtraukiant aktyvius vietos bendruomenės narius į savanorišką veiklą, dirbant su šeimomis, susiduriančiomis su liga.
Projekto metu veiklas įgyvendinti padės 12 savanorių, kurie koordinuos dalyvių užimtumą pagal amžiaus grupes, padės projekto veiklų organizatoriams.
VšĮ „Intuitum“ atstovai tikisi, kad projektui pasibaigus dalies jo dalyvių socialinė atskirtis bus sumažėjusi – išmokus valdyti ligą, vaikai galės ilgiau pasilikti kitų asmenų priežiūroje, padidėjus visuomenės tolerancijai ir įstaigų bendruomenėms supratus, kaip elgtis su sergančiaisiais. Sergantiems vaikams dalyvaujant būreliuose, mokyklų bendruomenių veiklose, tėvai galės pradėti dirbti, mokytis ar savanoriauti, lankytis renginiuose, įsilies į organizacijos, vienijančios cukriniu diabetu sergančių vaikų šeimas, veiklą.
Gali prisijungti visi norintys
NVO, turinčios ilgametę patirtį, vykdydamos savo veiklas, gali turėti partnerių – neseniai įsikūrusių, besikuriančių ir bandančių įsitvirtinti savo veiklomis Marijampolėje. Taigi išsivystė gražus bendradarbiavimas ir, kaip sakė I. Vizgirdienė, patys NVO nariai pamatė savanorystės prasmę. Kiek jautrumo, empatijos, kantrybės ir kitų savybių įgyta bendraujant su negalią turinčiais vaikučiais, senjorais, neįgaliaisiais!
Asociacijos vadovė aktyviai kviečia domėtis Marijampolės vietos veiklos grupės strategijos įgyvendinimu ir projektais, kuriuose į veiklas, kaip tikslinės grupės atstovai arba savanoriai, gali įsijungti visi, kas tik nori ir kam tai aktualu. Jei norite dalyvauti projektų veiklose ar savanoriauti, galite kreiptis el. paštu marijampolesmvvg@gmail.com .
Informaciją apie įgyvendinamus projektus galima sekti socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Marijampolės miesto vietos veiklos grupė“ arba internetinėje svetainėje www.marijampolesmvvg.lt.
Nuotraukos iš asmeninio archyvo ir Ričardo PASILIAUSKO
Finansinę paramą teikia Europos Sąjunga
Šis paskyra parengta ir prižiūrima naudojantis Europos Sąjungos finansine parama. Už jos turinį atsako tik „Suvalkiečio“ redakcija ir jis nebūtinai atspindi Europos Sąjungos nuomonę.