Praėjusį pirmadienį Marijampolės P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje vyko renginys, skirtas visiems, kurie neabejingi Europai ir jos ateičiai – čia buvo pristatytas naujos kartos centras „Europe Direct Marijampolė“. Buvo surengta diskusija „Atvira Europa“, pristatytas forumo teatras „Būkim pažįstami“ – tai Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro bei „Europe Direct Marijampolė“ projektas. Vakare Poezijos parke surengtas interaktyvus kultūrinis performansas „Tautų dienos“, kuriame Lietuvoje gyvenantys studentai iš Nigerijos supažindino marijampoliečius su savo šalies kultūra, muzika ir valgiais.
Algis VAŠKEVIČIUS
Ėmė pavyzdį iš Suomijos
Renginyje bibliotekoje naujos kartos „Europe Direct Marijampolė“ pristatė centro vadovė Vaida Burbienė. Ji priminė, kad centro ištakos siekia 2000 metus, kai tuometis Europos Komitetas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, imdamas pavyzdį iš Suomijos, ėmėsi steigti Europos informacijos centrus bibliotekose. Taip ir Marijampolėje 2000-ųjų gruodį buvo atidarytas toks centras, kuris po kelerių metų, visoje Europos Sąjungoje ėmus steigti EUROPE DIRECT tinklą, prie jo prisijungė.

Diskusijos „Atvira Europa“ dalyviai (iš kairės) – M. Žaltauskas, L. Pilukaitė, V. Polevičius ir R. Diržys.
– Nuo 2021 metų gegužės mėnesio startavome kaip naujos kartos EUROPE DIRECT tinklas. Jį sudaro 9 centrai įvairiuose Lietuvos miestuose – Klaipėdoje, Kaune, Telšiuose, Tauragėje, Panevėžyje, Utenoje, Visagine, Šiauliuose ir Marijampolėje. Šie centrai – tai Europos Komisijos ir Europos Parlamento partneriai, padedantys priartinti Europą arčiau piliečių. Visa EUROPE DIRECT veikla joje dalyvaujantiems piliečiams yra nemokama, – teigė centro vadovė.
Naujos kartos EUROPE DIRECT tinklas ne tik tęsia savo ankstesnę veiklą, palaikydamas aktyvų ryšį su piliečiais ir teikdamas informaciją apie ES bei skatindamas piliečių įsitraukimą į Europos demokratinį procesą, bet ir bendradarbiaujant su mokyklomis jos bus skatinamos pačios dalyvauti įvairiose veiklose ar pagal galimybes į mokymo procesą įtraukti daugiau informacijos apie Europos Sąjungą (ES).
Taip pat centras bendradarbiaus su žiniasklaida ir teiks aktualią informaciją apie ES, palaikys aktyvų ryšį su kitais ES informavimo tinklais Lietuvoje, skatins įstaigas, įmones, organizacijas dalyvauti Konferencijoje dėl Europos ateities, seks regiono gyventojų nuotaikas ir apie tai informuos ES institucijas, o savo veiklą vykdys visame Marijampolės regione.
Konferencija dėl Europos ateities
Svarbi ES iniciatyva – konferencija dėl Europos ateities. Tai ES iniciatyva, skirta mūsų – piliečių – nuomonėms išgirsti. Per šią konferenciją kiekvienas iš mūsų turime galimybę dalytis idėjomis ir padėti formuoti bendrą mūsų ateitį. Tam yra sukurta konferencijos dėl Europos ateities daugiakalbė platforma (https://futureu.europa.eu/?locale=lt), kurioje visos ES gyventojai gali bendrauti ir aptarti savo pasiūlymus su visų kitų valstybių narių piliečiais 24 oficialiosiomis ES kalbomis.
Svarbiausios konferencijos temos – klimato kaita ir aplinka, sveikata, tvirtesnė ekonomika, didesnis socialinis teisingumas ir aktyvesnis darbo vietų kūrimas, ES pasaulyje, vertybės ir teisės, teisinė valstybė, saugumas, skaitmeninė transformacija, Europos demokratija, migracija, švietimas, kultūra ir sportas bei kitos idėjos. Tad jei savo organizacijoje turite minčių apie ES ir norite jas aptarti, arba dar daugiau – pasidalinti su visa Europa, esate kviečiami dalyvauti konferencijoje dėl Europos ateities.
Po Marijampolės savivaldybės mero Povilo Isodos sveikinimo žodžio vyko diskusija „Atvira Europa“, kurioje mintimis apie ES aktualiais klausimais dalijosi Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Politikos analizės ir apžvalgos grupės vadovė Laimutė Pilukaitė, Visuomenės ir verslo plėtros instituto direktorius Vladas Polevičius, Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro viešosios politikos analitikas Martinas Žaltauskas. Diskusiją moderavo regionų politikos ekspertas, projekto „Būkim pažįstami“ renginių vadovas Ričardas Diržys.
Lietuva nėra palikta viena
– Jūsų EUROPE DIRECT centras dirba puikiai, per visus tuos metus surengta labai daug puikių renginių. Marijampolė yra įsikūrusi kryžkelėje, čia eina tarptautiniai koridoriai ir strategiškai tai labai svarbi vieta, – sakė L. Pilukaitė.
Ji analizavo šių dienų aktualiją – nelegalių migrantų Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje problemą, kai per šiuos metus į Lietuvą atvyko 55 kartus daugiau nelegalių migrantų nei pernai.
– Lietuva šioje situacijoje nėra palikta viena. Mes ruošėmės visiems galimiems scenarijams, turime centrus migrantams, turime procedūras, bet kai prasidėjo ši hibridinė ataka ir migrantai ėmė masiškai plūsti, iš pradžių buvo sunku ir Lietuvai, ir tiems žmonėms. Dabar čia turime 140 darbuotojų iš Europos pasienio ir kranto agentūros FRONTEX, kuriems darbo netrūksta, nes dažnai tie nelegalūs migrantai neturi jokių dokumentų, juos reikia identifikuoti, kiekvieno žmogaus padėtį įvertinti asmeniškai, suformuoti žmogaus bylą, ją nagrinėti, – teigė L. Pilukaitė.
Šiandien Lietuvoje gyvena 140 valstybių piliečiai – iš viso apie 87 tūkstančiai žmonių. Didžioji jų dalis – daugiau kaip 70 tūkstančių – yra atvykę ne iš ES šalių. Dar apie 2700 žmonių yra asmenys be pilietybės.
V. Polevičius teigė, kad iki šios migrantų krizės Marijampolėje oficialiai neturėta nė vieno nelegalaus migranto – buvo galima, esant reikalui, juos priimti, bet jų tiesiog nebuvo. Užsieniečius Sūduvos sostinėje, pasak V. Polevičiaus, buvo galima nesunkiai atpažinti – tai sportininkai, kariškiai arba Marijampolės kolegijos studentai.
Sulaukiame tik ilgalaikių savanorių
– Mes ruošėme namų darbus, skatinome į Marijampolę atvykti savanorius ilgalaikei savanorystei – ir sulaukėme žmonių iš Azerbaidžano, Sakartvelo, Turkijos, kitų šalių. Per metus atvyksta apie 10–15 tokių savanorių. Turėjome savanorę iš Dominikos Respublikos – ji prieš atvykdama labai jaudinosi, kaip bus čia priimta, nes mišrių rasių žmonių mieste retai sutiksi. Mergina buvo priimta labai šiltai, sužinoję apie ją per socialinius tinklus marijampoliečiai rašė norėdami pabendrauti, ir ji žada čia vėl sugrįžti kitą vasarą, – sakė V. Polevičius.
M. Žaltauskas teigė, kad ta baimė dažniausiai kyla iš nežinojimo, bet padėtis keičiasi, lietuviai daug keliauja, susipažįsta su kitų šalių kultūra, žmonėmis, didėja integracija, šioje srityje svarbų vaidmenį vaidina ir žiniasklaida.
Renginio metu buvo pristatytas forumo teatras „Būkim pažįstami“, kuris į savo vaidinimą įtraukė ir susitikimo dalyvius. Trys aktoriai scenoje suvaidino situaciją, kai Marijampolėje butą nori išsinuomoti šeima iš Libijos. Vaidinimo metu netrūko gerų emocijų ir juoko, nes marijampolietį Petrą, užsiimantį automobilių verslu, vaidinęs gerai žinomas teatro ir kino aktorius Valentinas Krulikovskis smagiai improvizavo. Išradingi buvo ir libaniečius Achmadą bei Halą vaidinę aktoriai, įsiklausę į žiūrovų pasiūlymus ir čia pat juos įgyvendinę.
Skambėjo afrikietiški ritmai
EUROPE DIRECT – centras, kurio misija yra informuoti apie ES ir jos politikas, veiklos sritis. O ryšiai su ES nepriklausančiomis valstybėmis ir pagalba besivystančioms valstybėms yra viena iš ES veiklos sričių. ES institucijos ir šalys drauge teikia daugiausia paramos vystymuisi pasaulyje ir skatina bendradarbiavimą. ES bendradarbiauja su 150 Afrikos, Lotynų Amerikos ir Karibų jūros, Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių partnerių, taip pat su pilietinės visuomenės ir tarptautinėmis organizacijomis.

Afrikietiški ritmai Poezijos parke.
Bet viena yra teikti įvairią pagalbą, kovoti su skurdu ir prisidėti prie besivystančių šalių, ypač pačių skurdžiausių, ekonominio ir socialinio vystymosi, o kita – iš tiesų pažinti tas šalis ir jų gyventojus. Marijampolės EUROPE DIRECT centro priimančioji organizacija, t. y. Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centras, parengė ir vykdo projektą „Būkim pažįstami“, kuris pristato įvairias tolimų kraštų kultūras. Skirtinguose miestuose yra pristatoma vis kita tauta – šią vasarą uteniškiai ir telšiškiai turėjo progą susipažinti su Indijos kultūra, o marijampoliečiai turėjo galimybę susipažinti su Nigerija.
Poezijos parke buvo surengtas interaktyvus kultūrinis performansas „Tautų dienos“, kuriame Lietuvoje gyvenantys studentai iš Nigerijos supažindino marijampoliečius su savo šalies kultūra, muzika ir valgiais. Uždegančius Afrikos ritmus marijampoliečiams dovanojo grupė „Africans natives“, žiūrovai turėjo galimybę susipažinti su šios šalies muzikos instrumentais, o norintys galėjo paragauti ir nigerietiškų patiekalų – pudingo moin-moin ir mėsos pyrago.
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos
Finansinę paramą teikia Europos Sąjunga
Šis paskyra parengta ir prižiūrima naudojantis Europos Sąjungos finansine parama. Už jos turinį atsako tik “Suvalkiečio” redakcija ir jis nebūtinai atspindi Europos Sąjungos nuomonę.