Vienybė težydi

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

Pristatytas naujos kartos „Europe Direct Marijampolė“ centras

Praėjusį pirmadienį Marijampolės P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje vyko renginys, skirtas visiems, kurie neabejingi Europai ir jos ateičiai – čia buvo pristatytas naujos kartos centras „Europe Direct Marijampolė“. Buvo surengta diskusija „Atvira Europa“, pristatytas forumo teatras „Būkim pažįstami“ – tai Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro bei „Europe Direct Marijampolė“ projektas. Vakare Poezijos parke surengtas interaktyvus kultūrinis performansas „Tautų dienos“, kuriame Lietuvoje gyvenantys studentai iš Nigerijos supažindino marijampoliečius su savo šalies kultūra, muzika ir valgiais.

Algis VAŠKEVIČIUS

Ėmė pavyzdį iš Suomijos

Renginyje bibliotekoje naujos kartos „Europe Direct Marijampolė“ pristatė centro vadovė Vaida Burbienė. Ji priminė, kad centro ištakos siekia 2000 metus, kai tuometis Europos Komitetas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, imdamas pavyzdį iš Suomijos, ėmėsi steigti Europos informacijos centrus bibliotekose. Taip ir Marijampolėje 2000-ųjų gruodį buvo atidarytas toks centras, kuris po kelerių metų, visoje Europos Sąjungoje ėmus steigti EUROPE DIRECT tinklą, prie jo prisijungė.

Diskusijos „Atvira Europa“ dalyviai (iš kairės) – M. Žaltauskas, L. Pilukaitė, V. Polevičius ir R. Diržys.

– Nuo 2021 metų gegužės mėnesio startavome kaip naujos kartos EUROPE DIRECT tinklas. Jį sudaro 9 centrai įvairiuose Lietuvos miestuose – Klaipėdoje, Kaune, Telšiuose, Tauragėje, Panevėžyje, Utenoje, Visagine, Šiauliuose ir Marijampolėje. Šie centrai – tai Europos Komisijos ir Europos Parlamento partneriai, padedantys priartinti Europą arčiau piliečių. Visa EUROPE DIRECT veikla joje dalyvaujantiems piliečiams yra nemokama, – teigė centro vadovė.
Naujos kartos EUROPE DIRECT tinklas ne tik tęsia savo ankstesnę veiklą, palaikydamas aktyvų ryšį su piliečiais ir teikdamas informaciją apie ES bei skatindamas piliečių įsitraukimą į Europos demokratinį procesą, bet ir bendradarbiaujant su mokyklomis jos bus skatinamos pačios dalyvauti įvairiose veiklose ar pagal galimybes į mokymo procesą įtraukti daugiau informacijos apie Europos Sąjungą (ES).

Taip pat centras bendradarbiaus su žiniasklaida ir teiks aktualią informaciją apie ES, palaikys aktyvų ryšį su kitais ES informavimo tinklais Lietuvoje, skatins įstaigas, įmones, organizacijas dalyvauti Konferencijoje dėl Europos ateities, seks regiono gyventojų nuotaikas ir apie tai informuos ES institucijas, o savo veiklą vykdys visame Marijampolės regione.

Konferencija dėl Europos ateities

Svarbi ES iniciatyva – konferencija dėl Europos ateities. Tai ES iniciatyva, skirta mūsų – piliečių – nuomonėms išgirsti. Per šią konferenciją kiekvienas iš mūsų turime galimybę dalytis idėjomis ir padėti formuoti bendrą mūsų ateitį. Tam yra sukurta konferencijos dėl Europos ateities daugiakalbė platforma (https://futureu.europa.eu/?locale=lt), kurioje visos ES gyventojai gali bendrauti ir aptarti savo pasiūlymus su visų kitų valstybių narių piliečiais 24 oficialiosiomis ES kalbomis.

Svarbiausios konferencijos temos – klimato kaita ir aplinka, sveikata, tvirtesnė ekonomika, didesnis socialinis teisingumas ir aktyvesnis darbo vietų kūrimas, ES pasaulyje, vertybės ir teisės, teisinė valstybė, saugumas, skaitmeninė transformacija, Europos demokratija, migracija, švietimas, kultūra ir sportas bei kitos idėjos. Tad jei savo organizacijoje turite minčių apie ES ir norite jas aptarti, arba dar daugiau – pasidalinti su visa Europa, esate kviečiami dalyvauti konferencijoje dėl Europos ateities.

Po Marijampolės savivaldybės mero Povilo Isodos sveikinimo žodžio vyko diskusija „Atvira Europa“, kurioje mintimis apie ES aktualiais klausimais dalijosi Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Politikos analizės ir apžvalgos grupės vadovė Laimutė Pilukaitė, Visuomenės ir verslo plėtros instituto direktorius Vladas Polevičius, Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro viešosios politikos analitikas Martinas Žaltauskas. Diskusiją moderavo regionų politikos ekspertas, projekto „Būkim pažįstami“ renginių vadovas Ričardas Diržys.

Lietuva nėra palikta viena

– Jūsų EUROPE DIRECT centras dirba puikiai, per visus tuos metus surengta labai daug puikių renginių. Marijampolė yra įsikūrusi kryžkelėje, čia eina tarptautiniai koridoriai ir strategiškai tai labai svarbi vieta, – sakė L. Pilukaitė.

Ji analizavo šių dienų aktualiją – nelegalių migrantų Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje problemą, kai per šiuos metus į Lietuvą atvyko 55 kartus daugiau nelegalių migrantų nei pernai.

– Lietuva šioje situacijoje nėra palikta viena. Mes ruošėmės visiems galimiems scenarijams, turime centrus migrantams, turime procedūras, bet kai prasidėjo ši hibridinė ataka ir migrantai ėmė masiškai plūsti, iš pradžių buvo sunku ir Lietuvai, ir tiems žmonėms. Dabar čia turime 140 darbuotojų iš Europos pasienio ir kranto agentūros FRONTEX, kuriems darbo netrūksta, nes dažnai tie nelegalūs migrantai neturi jokių dokumentų, juos reikia identifikuoti, kiekvieno žmogaus padėtį įvertinti asmeniškai, suformuoti žmogaus bylą, ją nagrinėti, – teigė L. Pilukaitė.

Šiandien Lietuvoje gyvena 140 valstybių piliečiai – iš viso apie 87 tūkstančiai žmonių. Didžioji jų dalis – daugiau kaip 70 tūkstančių – yra atvykę ne iš ES šalių. Dar apie 2700 žmonių yra asmenys be pilietybės.

V. Polevičius teigė, kad iki šios migrantų krizės Marijampolėje oficialiai neturėta nė vieno nelegalaus migranto – buvo galima, esant reikalui, juos priimti, bet jų tiesiog nebuvo. Užsieniečius Sūduvos sostinėje, pasak V. Polevičiaus, buvo galima nesunkiai atpažinti – tai sportininkai, kariškiai arba Marijampolės kolegijos studentai.

Sulaukiame tik ilgalaikių savanorių

– Mes ruošėme namų darbus, skatinome į Marijampolę atvykti savanorius ilgalaikei savanorystei – ir sulaukėme žmonių iš Azerbaidžano, Sakartvelo, Turkijos, kitų šalių. Per metus atvyksta apie 10–15 tokių savanorių. Turėjome savanorę iš Dominikos Respublikos – ji prieš atvykdama labai jaudinosi, kaip bus čia priimta, nes mišrių rasių žmonių mieste retai sutiksi. Mergina buvo priimta labai šiltai, sužinoję apie ją per socialinius tinklus marijampoliečiai rašė norėdami pabendrauti, ir ji žada čia vėl sugrįžti kitą vasarą, – sakė V. Polevičius.

M. Žaltauskas teigė, kad ta baimė dažniausiai kyla iš nežinojimo, bet padėtis keičiasi, lietuviai daug keliauja, susipažįsta su kitų šalių kultūra, žmonėmis, didėja integracija, šioje srityje svarbų vaidmenį vaidina ir žiniasklaida.
Renginio metu buvo pristatytas forumo teatras „Būkim pažįstami“, kuris į savo vaidinimą įtraukė ir susitikimo dalyvius. Trys aktoriai scenoje suvaidino situaciją, kai Marijampolėje butą nori išsinuomoti šeima iš Libijos. Vaidinimo metu netrūko gerų emocijų ir juoko, nes marijampolietį Petrą, užsiimantį automobilių verslu, vaidinęs gerai žinomas teatro ir kino aktorius Valentinas Krulikovskis smagiai improvizavo. Išradingi buvo ir libaniečius Achmadą bei Halą vaidinę aktoriai, įsiklausę į žiūrovų pasiūlymus ir čia pat juos įgyvendinę.

Skambėjo afrikietiški ritmai

EUROPE DIRECT – centras, kurio misija yra informuoti apie ES ir jos politikas, veiklos sritis. O ryšiai su ES nepriklausančiomis valstybėmis ir pagalba besivystančioms valstybėms yra viena iš ES veiklos sričių. ES institucijos ir šalys drauge teikia daugiausia paramos vystymuisi pasaulyje ir skatina bendradarbiavimą. ES bendradarbiauja su 150 Afrikos, Lotynų Amerikos ir Karibų jūros, Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių partnerių, taip pat su pilietinės visuomenės ir tarptautinėmis organizacijomis.

Afrikietiški ritmai

Afrikietiški ritmai Poezijos parke.

Bet viena yra teikti įvairią pagalbą, kovoti su skurdu ir prisidėti prie besivystančių šalių, ypač pačių skurdžiausių, ekonominio ir socialinio vystymosi, o kita – iš tiesų pažinti tas šalis ir jų gyventojus. Marijampolės EUROPE DIRECT centro priimančioji organizacija, t. y. Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centras, parengė ir vykdo projektą „Būkim pažįstami“, kuris pristato įvairias tolimų kraštų kultūras. Skirtinguose miestuose yra pristatoma vis kita tauta – šią vasarą uteniškiai ir telšiškiai turėjo progą susipažinti su Indijos kultūra, o marijampoliečiai turėjo galimybę susipažinti su Nigerija.

Poezijos parke buvo surengtas interaktyvus kultūrinis performansas „Tautų dienos“, kuriame Lietuvoje gyvenantys studentai iš Nigerijos supažindino marijampoliečius su savo šalies kultūra, muzika ir valgiais. Uždegančius Afrikos ritmus marijampoliečiams dovanojo grupė „Africans natives“, žiūrovai turėjo galimybę susipažinti su šios šalies muzikos instrumentais, o norintys galėjo paragauti ir nigerietiškų patiekalų – pudingo moin-moin ir mėsos pyrago.

Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

 

Finansinę paramą teikia Europos Sąjunga

Šis paskyra parengta ir prižiūrima naudojantis Europos Sąjungos finansine parama. Už jos turinį atsako tik “Suvalkiečio” redakcija ir jis nebūtinai atspindi Europos Sąjungos nuomonę.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

  • Pasaulinės Dauno sindromo dienos proga – paroda ir kino seansas

    2023-03-20Pasaulinės Dauno sindromo dienos proga – paroda ir kino seansas
    Nuo kovo 13 dienos kino teatre „Spindulys“ veikia paroda „Visi skirtingi – visi lygūs“, parengta asociacijos „Suvalkijos saulytės“. Ši paroda skirta kasmet kovo 21-ąją minimai Dauno sindromo dienai. Paroda veiks iki kovo 31-osios. Dauno sindromą turintis kūdikis gali gimti bet kurioje šeimoje, nepriklausomai nuo geografinio regiono, rasės ar ekonominės padėties, bet mokslininkai yra nustatę, kad tikimybė susilaukti kūdikio su Dauno sindromu didėja proporcingai didėjant moters amžiui. Paroda kviečia priimti šiuos žmones tokius, kokie jie yra. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Pasaulinė statistika byloja, kad iš maždaug 700–800 gimusių kūdikių vienas turi Dauno sindromą. Skaičiai rodo, kad visame pasaulyje, kiekvienoje valstybėje žmonių su Dauno sindromu skaičius ...
  • Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?

    2023-03-18Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?
    Informacinių technologijų (IT) ir skaitmeninių inovacijų sričių specialistų poreikis šiandienos darbo rinkoje vis dar išgyvena augimą. Todėl pastaraisiais metais šalies universitetuose bei kolegijose didėja tiksliųjų mokslų populiarumas. Tačiau specialistai pažymi – norint tinkamai pasiruošti daugelio geidžiamai karjerai IT srityje, žinių ir praktikos įgyti verta dar mokyklos suole. Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos duomenimis, su informacinėmis ir ryšio technologijomis susijusių studijų pasirinkimas 2021 m. siekė 6,8 proc., pernai – 8,2 proc. Panašų augimą stebi ir šalies kolegijos. Vilniaus universiteto studijų prorektoriaus dr. Valdo Jaskūno teigimu, pastaruosius trejetą metų moksleivių, besirenkančių tiksliuosius (t.y. fizinius, gyvybės, informatikos, inžinerijos, matematikos) mokslus universitete daugėja. 2020 m. jų buvo ...
  • Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme

    2023-03-16Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme
    Marijampolės kultūros centro Mažojoje salėje gražiu renginiu paminėtos Lietuvių kalbos dienos ir surengta paskaita „Lietuvininkų gyvenimo būdas ir tarmė“. Ji buvo skirta ir šiemet minimiems Klaipėdos krašto metams, nes sausį sukako 100 metų nuo to laiko, kai Klaipėdos kraštas prisijungė prie Lietuvos. Lietuvių kalbos dienos pirmą kartą buvo surengtos 2016 metais. Joms pasirinktas ypatingas laikotarpis tarp dviejų Lietuvai svarbių datų – Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios. Per tą laiką kasmet visoje Lietuvoje ir užsienyje organizuojama daugybė renginių, kurie prisideda prie lietuvių kalbos sklaidos Lietuvoje ir užsienyje, telkia užsienio lietuvių bendruomenes, stiprina lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją ir Lietuvoje, ir užsienyje, didina ...
  • 2023-ieji – Šventojo Juozapato metai

    2023-03-152023-ieji – Šventojo Juozapato metai
    Lietuvos Respublikos Seimas 2023 metus paskelbė Šventojo Juozapato metais – praėjo 400 metų nuo kankiniškos Juozapato mirties. Kuo svarbus Rytų (graikų) apeigų katalikų Šventasis Juozapatas Lietuvai, kodėl mes jį gretiname su vieninteliu Lietuvos šventuoju karalaičiu Kazimieru? Juozapatas (Ivanas Gavrilovičius Kuncevičius) (1580–1623 11 12) – vienintelis ukrainietis, Rytų (graikų) apeigų katalikas (arba unitas), popiežiaus Urbono VIII 1643 m. paskelbtas palaimintuoju, o popiežiaus Pijaus IX – 1867 m. – šventuoju; vienas iš Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino (1617 m.) įkūrėjų, šventumui brendęs Ukrainoje, Lietuvoje (čia gyveno 1596–1617 m.) ir Baltarusijoje. 1963 m. jo palaikai perlaidoti Vatikane, Šv. Petro bazilikoje, dešinėje navoje, Šv. Bazilijaus Didžiojo altoriuje. Šventasis Juozapatas ir ...
  • Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau

    2023-03-15Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau
    Įvertinus aplinkos ministerijos užsakytą analizę aiškėja, kad modernizuoti daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės nėra taip brangu, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Bendros projekto išlaidos padidėja, bet nežymiai, o dėl renovacijos šilumos butuose prarandama net 8 kartus mažiau. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo „Tyrimas buvo atliktas siekiant išsklaidyti mitą, kad pasiekti aukštesnę energinio efektyvumo klasę – itin brangu, norėjome nešališkų ekspertų vertinimo ir įrodymų, jog A klasę pasiekti įmanoma ir jog tai finansiškai apsimoka. Jeigu imtume C klasės energinio efektyvumo pastatą kaip bazinį, gyventojams siekti B klasės yra 3 proc. brangiau, o A klasės – 23 proc. brangiau. Kalbant skaičiais, ...
  • Pasauliui – žinia apie Buktos girią ir jaunųjų miško bičiulių veiklą

    2023-03-13Pasauliui – žinia apie Buktos girią ir jaunųjų miško bičiulių veiklą
    Visai neseniai socialiniame tinkle „Twitter“ pasirodė žinutė apie Žuvinto biosferos rezervato miškus. Šią žinutę paskelbė Jungtinių Tautų (JT) Biologinės įvairovės konvencijos sekretoriatas ir tai pirmas atvejis, kai Lietuvai ir Žuvinto biosferos rezervate esančiai vertingais augalais garsėjančiai Buktos giriai netoli Marijampolės skirtas toks dėmesys. A. Pivoriūnas sako, kad žinia apie Buktos mišką ir moksleivių veiklą paplito po pasaulį. FSC GD/Mariaus Čepulio nuotrauka Šiek tiek daugiau nei minutę trunkančiame vaizdo įraše „Twitter“ informuojama apie tai, kad šioje girioje rasti 45 I pasauliniame kare žuvusių vokiečių karių kapai, ir rodoma, kaip juos tvarko Liud-vinavo Kazio Borutos gimnazijos moksleiviai, jaunųjų miško bičiulių būrelio „Giliukai“ ...
  • Pėdkelnės – funkcionalus aksesuaras dailiosios lyties atstovėms

    2023-03-13Pėdkelnės – funkcionalus aksesuaras dailiosios lyties atstovėms
    Kiekvienos moters stalčiuose galima rasti skirtingų modelių bei storio pėdkelnių, kurios visada pasitarnauja, kuriant kasdieninius arba šventinius įvaizdžius. Ką turėtume žinoti apie šį funkcionalų kiekvienai moteriai privalomą aksesuarą? Nuo ko priklauso pėdkelnių tvirtumas? Pėdkelnių tvirtumas priklauso nuo to, kiek denų turi konkretus modelis. Pasak specialistų, moterys, kurios labai dažnai puošiasi sijonais ar suknelėmis, turėtų prioritetą teikti pėdkelnėms, kurių denų skaičius prasideda nuo 20. Kalbant apie minėto storio pėdkelnes, būtina paminėti, kad būtent 20 denų pėdkelnės yra vienas iš populiariausių pasirinkimų, nes tinkamai jas prižiūrint šios idealaus skaidrumo pėdkelnės tarnauja ilgai. Kokias pėdkelnes pasirinkti, norint itin plonų pėdkelnių? Moterims, kurios ieško pėdkelnių, kurias būtų komfortabilu ...
  • Apie paslaptingąją π – meno kalba

    2023-03-10Apie paslaptingąją π – meno kalba
    „Neįtikėtina“, „Kaip gražu ir subtilu“, „Kiek kantrybės turi ta menininkė“ – tokius ir panašius vertinimus buvo galima išgirsti Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje atidarant išties įspūdingą ir supratimą apie meną gerokai praplečiančią parodą mįslingu pavadinimu „Tuščių puslapių π“. O toji paslaptingoji π (Pi) – iracionalusis skaičius, kurio apytiksli reikšmė yra 3,1427. Šis skaičius yra konstanta – nekintantis dydis, plačiai naudojamas daugelyje geometrinių formulių. Kartu tai ir mistinis skaičius, kurio sekos pabaiga iki šių dienų dar nėra nustatyta. L. Kuisienė kuria originalius, daug darbo ir laiko reikalaujančius meno kūrinius. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Menininkę pristačiusi menotyrininkė Rasa Žukienė atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvoje ...
  • „O kur mano piliakalnis?“

    2023-03-10„O kur mano piliakalnis?“
    Tokį ar panašų klausimą neretai išgirsta Albertas Švenčionis, fotografijų parodos „Būtsargiai – Lietuvos piliakalniai“ autorius. Dabar šią parodą galime aplankyti Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus rūsyje (Vytauto g. 29). Jos atidaryme, skambant unikalioms dūdmaišių melodijoms (muzikavo Juozas Slaboda) dalyvavo autorius, pristatęs ir fotoalbumą „Būtsargiai“, išleistą 2021 metais. Jame 142 fotografijos – parodoje tiek, žinia, nesutalpinsi, tačiau pasigėrėti bent dalimi šio unikalaus Lietuvos paveldo, paieškoti „savojo“ piliakalnio yra puiki proga. Albertas Švenčionis sako, kad kartais stebuklingą akimirką (tą vienintelį kadrą) sugauna per trumputį laiką, saulei švystelėjus pro debesies plyšį, o kartais… Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Kaunietis Albertas Švenčionis yra vyresniosios fotografų kartos ...
  • Kovo mėnesį siautėja geomagnetinės audros: ar galime pasirūpinti savo sveikata?

    2023-03-10Kovo mėnesį siautėja geomagnetinės audros: ar galime pasirūpinti savo sveikata?
    Sklindant žiniai, kad Lietuvoje kovo mėnesį siautėja geomagnetinės audros, įvardijama, kad šiuo laikotarpiu gyventojus gali kamuoti tokie simptomai kaip padidėjęs kraujospūdis, galvos, raumenų ir sąnarių skausmai, bendras silpnumas bei netgi lėtinių ligų paūmėjimas. Vaistininkė Elvyra Ramaškienė teigia, kad šiuos simptomus tikrai gali pajusti ne kiekvienas, o visgi su jais susidūrus svarbiausia pasirūpinti individualių simptomų malšinimu. Padidėjęs kraujospūdis Pakilus kraujospūdžiui, vaistininkė E. Ramaškienė pirmiausia skatina skirti laiko kvėpavimo pratimams, nes jie gali padėti greičiau sugrąžinti kraujo spaudimą į įprastas vėžes. „Daugiausiai dėmesio reikėtų skirti ilgam iškvėpimui. Pasistenkite kvėpuoti lėtesniais įkvėpimais ir iškvėpimais – įkvėpkite skaičiuojant iki trijų, o iškvėpkite suskaičiavę nuo vieno iki šešių. ...
  • KVIETIMAS: deklaravimo naujovės

    2023-03-08KVIETIMAS: deklaravimo naujovės
    Kviečiame dalyvauti Žemės ūkio ministerijos organizuojamuose nuotoliniuose informaciniuose seminaruose „2023 M. ŽEMĖS ŪKIO NAUDMENŲ DEKLARAVIMAS“. Seminaruose bus pristatytos naujosios Žemės ūkio naudmenų deklaravimo taisyklės, geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai, žemės ūkio naudmenų bei kitų plotų ir ūkinių gyvūnų paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės, tiesioginių išmokų bei paramos priemonių administravimo, patikrų atlikimo aktualijos. Seminaruose taip pat bus aptartos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės, kurių paramos paraiškos teikiamos kartu su žemės ūkio naudmenų deklaracijomis. Seminarai vyks nuotoliniu būdu, naudojant bendravimo programinį įrankį „Microsoft Teams“. Prisijungimus prie seminarų rasite Žemės ūkio ministerijos Naujienų skiltyje ...
  • Sąskaitas už šildymą galima sutaupyti renovavus daugiabutį. Paskelbtas kvietimas

    2023-03-08Sąskaitas už šildymą galima sutaupyti renovavus daugiabutį. Paskelbtas kvietimas
    Daugiabučių namų renovacijos programą Lietuvoje administruojanti Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) informuoja, kad nuo vasario 24 d. gyventojai gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Biudžete numatyta skirti 410 mln. eurų, paraiškoms nebus taikomas atrankos būdas, tačiau privaloma pasiekti A energinio efektyvumo klasę. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo Atsižvelgiant į dabartines rinkos kainas, nebėra didelio skirtumo energinio naudingumo klasėms pasiekti, kai vykdomi senų daugiabučių renovacijos projektai. Tokias išvadas pateikė Aplinkos ministerijos užsakymu pernai atliktas tyrimas. Todėl planuojant valstybės paramos lėšas daugiabučių modernizacijos projektams finansuoti, Aplinkos ministerija nusprendė į naujausią kvietimą įtraukti pagrindinę sąlygą, kuri numato, kad pareiškėjai privalo pasiekti A energinio ...
  • Moksleivių polinkis į IT: kaip jį pastebėti ir puoselėti?

    2023-03-08Moksleivių polinkis į IT: kaip jį pastebėti ir puoselėti?
    Šiuolaikinei visuomenei vis labiau remiantis informacinėmis technologijomis (IT) bei skaitmeninėmis inovacijomis, IT specialybės darbo rinkoje tapo labiausiai geidžiamos ir atveriančios plačias karjeros perspektyvas. Kompetencijų centro „Telia Global Services Lithuania“ ir ugdymo ekspertai pažymi, kad kuo anksčiau moksleivių talentai šioje srityje pastebimi ir pradedami puoselėti, tuo geresnes galimybes jauni žmonės turi sėkmingai juos realizuoti. Šiemet pirmą kartą visoje Lietuvoje įgyvendinamame moksleivių „Nacionalinio IT iššūkio“ projekte dalyvaujančios Molėtų progimnazijos IT mokytoja Jurgita Kniaziukienė išskiria 3 pagrindinius ženklus, atskleidžiančius vaiko polinkį į technologijų ir kompiuterijos mokslus, ir pataria, kaip padėti ugdyti bei stiprinti IT specialybėms reikalingas vaiko savybes. Polinkis konstruoti ir kurti sekas Viena iš pagrindinių ...
  • Rinkimų naktis Marijampolėje: vienuose štabuose džiaugsmas, kituose – nusivylimas

    2023-03-06Rinkimų naktis Marijampolėje: vienuose štabuose džiaugsmas, kituose – nusivylimas
    Šis pirmadienis – atoslūgis po keletą mėnesių trukusios įtemptos rinkiminės kovos savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose. Įvardinti rinkimų laimėtojai ir pralaimėtojai, didžiausios sėkmės ir nesėkmės, apžvelgiamos tendencijos. Sekmadienio naktį nemiegojusių ir stebėjusių rinkiminės kovos rezultatus irgi buvo daug. „Suvalkiečio“ žurnalistai užsidarius rinkimų apylinkėms lankėsi partijų rinkimų štabuose, kur buvo laukiama rezultatų, ir kalbino į mero postus kandidatavusius politikus. Maždaug pusę dvylikos nakties tapo aišku, kad socdemai Marijampolėje pasiekė geriausių iki šiol rezultatų – meras Povilas Isoda buvo išrinktas jau pirmajame ture, o partija mandatų skaičių Taryboje pasididino nuo buvusių 12 praėjusiuose, 2019 metų, savivaldos rinkimuose iki 16, t. y. socialdemokratai ...
  • Ar lengva pakeisti elektros tiekėją?

    2023-02-28Ar lengva pakeisti elektros tiekėją?
    Bendrovėms mažinant elektros kainas vartotojai nori tuo pasinaudoti ir pasirinkti pigesnį variantą. Ar lengvai pavyksta pakeisti bendrovę arba mokėjimo planą? Atsakymo iš tiekėjo negavo – Prieš dvejus metus nepriklausomu elektros tiekėju buvome pasirinkę „Enefit Lietuva“ ir mokėjome už kilovatvalandę (kWh) 13 centų. Kai pernai rudenį reikėjo iš naujo rinktis, pasilikome pas tą patį tiekėją, tik rinkomės planą „Superžalias“. Nors kWh kaina buvo didesnė negu kitų tiekėjų, bet tada elektra sparčiai brango ir neatrodė, kad pigs. Be to, kaip ir visiems buvo taikoma kompensacija. Pasirašėme sutartį 7-eriems metams, mokėjome už kWh trisdešimt kelis centus ir neatrodė daug. Visgi dabar, kai elektros kaina krenta, ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.