Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

Europos paveldo dienose – malonūs netikėtumai ir nauji atradimai

Rugsėjo 17–26 dienomis vėl vyksta Europos paveldo dienų renginiai, kurių tema šiemet – „Įtraukiantis paveldas“. Tai ypatingas renginys, pamėgtas visose Europos valstybėse ir kiekvieną rugsėjį suburiantis apie 30 milijonų dalyvių. Jo tikslas – geriau pažinti greta esantį kultūros paveldą, suvokti jo vertę, žadinti susidomėjimą juo, įsitraukti ir kitus įtraukti į jo išsaugojimo sąjūdį, išmokti jį saugoti, tausoti ir išradingai naudoti.

Europos geležinkelių metai

Pirmieji kultūros paveldo pažinimo renginiai, 1985 m. prasidėję Prancūzijoje, siekė pristatyti ir atskleisti kultūros paveldą šalyje gyvenantiems užsieniečiams ir turistams. Vėliau renginiai plito kitose Europos šalyse, o 1994 metais šis kultūros paveldo pažinimo „virusas“ persimetė ir į Lietuvą, kur tais metais jau vyko aršios diskusijos dėl Valdovų rūmų Vilniuje atstatymo.

Šiuos metus Europos Sąjungos Taryba yra paskelbusi Europos geležinkelių metais. Taigi, tai gera proga atkreipti dėmesį ir į Lietuvoje išlikusį unikalų su geležinkeliu susijusį paveldą. Geležinkeliai – tai ne tik keleiviai, kroviniai. Tai – ir kelionės, kuriose daug atradimo džiaugsmo teikia aplankyti kultūros paveldo objektai. Atkreiptinas dėmesys ir į šalia bėgių išlikusius paveldo objektus – senas medines ir mūrines stotis, vandens bokštus, specialiai traukiniams statytus tiltus.

Į pažintį su Marijampolės geležinkelio stotimi organizatoriai visus besidominčius kviečia rytoj, rugsėjo 23-ąją, 17.30 val.

Prisiminta Kvietiškio dvaro istorija

Šių metų Europos paveldo dienų renginiai Marijampolėje prasidėjo praėjusį penktadienį Marijampolės kolegijoje, buvusioje Kvietiškio dvarvietėje, kur Marijampolės kultūros klubas „Aistuva“ surengė įdomų orientacinį žaidimą ieškant buvusio dvaro teritorijoje paveldo objektų. Be to, vyko įdomi konferencija, buvo skaitomos istorinės eilės ir liaupsės grafienei Pranciškai Butlerienei, skambėjo muzika.

I. Sviliuvienė pateikė daug įdomių faktų apie Kvietiškio dvarą.

I. Sviliuvienė pateikė daug įdomių faktų apie Kvietiškio dvarą.

Orientacinis žaidimas, padėjęs susipažinti su dvarvietėje esančiais kultūros paveldo objektais – „Sukilėlių ąžuolu“, vandentiekio bokštu, geležinkelio tiltu, Rožančkeliu ir kitais – sudomino apie 60 dalyvių. Tai buvo Marijonų gimnazijos, Marijampolės profesinio rengimo centro atstovai, taip pat jauni žmonės, dalyvaujantys Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projekte „Judam“, bei kiti. Gavę žemėlapius ir puikiai nusiteikę visi linksmai šmirinėjo parko takeliais, fotografavo objektus, o vėliau gavo įvairių prizų, buvo pavaišinti „Mantingos“ skanumynais.

Konferencijoje-diskusijoje „Kvietiškio dvaro virsmas“ įdomiai ir vaizdžiai Kvietiškio dvaro istoriją priminė buvusi ilgametė Marijampolės kolegijos direktoriaus pavaduotoja, asociacijos „Kvietiškio pelėda“ įkūrėja Irena Sviliuvienė. Pranešėja pristatė iš įvairių šaltinių surinktą savo medžiagą apie buvusius Kvietiškio dvaro valdytojus – Butlerius, Sapiegas, Bergus, dvaro išparceliavimą 1924–1926 metais, taip pat apie čia veikusią žemesniąją žemės ūkio mokyklą ir kitas institucijas.

Grūdų sandėlio įranga – unikali

Ne mažiau įdomūs buvo ir kitų dviejų kalbėtojų – Panemunės pilies meno direktoriaus, jau antrąkart Kvietiškyje viešėjusio Mariaus Daraškevičiaus ir Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidento, Europos parko įkūrėjo Gintaro Karoso pranešimai. Šie svečiai, apžiūrėję dvarvietėje dar 1850 metais pastatyto ir gerai išsilaikiusio grūdų sandėlio pastatą, jį puikiai įvertino, pabrėždami, kad jo techniniai įrenginiai tikrai reti Lietuvoje.

„Svečiai pabrėžė, kad unikalų pastatą būtina išsaugoti ir pritaikyti visuomenės reikmėms. Tokios unikalios grūdų aušinimo sistemos turbūt nėra niekur kitur Lietuvoje, o grūdai čia buvo saugomi ir vėdinami dar palyginti neseniai. Pastatą yra perėmusi Marijampolės savivaldybė, apie jo panaudojimą yra įvairių minčių, o mums atrodo, tad tokiame dideliame trijų aukštų pastate su erdviais rūsiais gali būti ir muziejus, ir kavinė su vyno degustacija, ir daug kitų įdomių dalykų“, – svarstė „Aistuvos“ vadovė Vida Mickuvienė, dėkojusi Marijampolės kolegijai už renginiui suteiktas patalpas.

Renginio metu skambėjo ir P. Butlerienei skirtos eilės, kurias sukūrė mūsų krašto poetai Česlova Jakštytė, Birutė Arlienė, Aldona Murauskienė, Šarūnas Sėjūnas, o šias eiles į savo pasakojimą apie dvarus ir jų legendas išradingai įpynė žinoma aktorė Virginija Kochanskytė. Jos pasakojimą papildė Marijampolės meno mokyklos jaunieji muzikai, vadovaujami mokytojų Irenos Valiulienės ir Svetlanos Maurutienės.

Stebinantys teatriniai atradimai

Šeštadienį Europos paveldo dienų renginiai tęsėsi – prastas, lietingas oras neišgąsdino būrelio marijampoliečių, kurie susirinko į ekskursiją „Teatrinė Marijampolė“. Ekskursijos vadovė režisierė Alma Vosylienė parengė maršrutą net su 12 vietų ir objektų, glaudžiai susijusių su teatro Marijampolėje istorija.

Daugeliui buvo tikras atradimas, kad teatro Marijampolėje pradžia galima laikyti dar 1809 metus, kai pastate, kur dabar veikia „Diemedžio“ šarvojimo salė šalia Šv. arkangelo Mykolo prokatedros, veikusioje lotyniškoje mokykloje jau būta pirmųjų vaidinimų. Ekskursijos vadovė puikiai pasirengė, perskaitė daug įvairios literatūros, tad jos pasakojimas buvo ir įdomus, ir šmaikštus, ir suteikė daug žinių.

Po renginio Marijampolės kolegijoje.

Po renginio Marijampolės kolegijoje.

„Prezidento Kazio Griniaus žmonos Joanos vaidmuo dar nėra pakankamai įvertintas. Ji buvo labai aktyvi įvairiose srityse, būtent jos iniciatyva 1905 metų gegužės 28 dieną Marijampolėje buvusiame kluone netoli senųjų kapinių, kuris iki mūsų dienų neišliko, ir buvo suvaidintas pirmasis viešas lietuviškas spektaklis „Amerika pirtyje“, – teigė ji.

Daug įdomaus teatrinio vyksmo Suvalkijos sostinėje būta ir laikotarpiu tarp dviejų pasaulinių karų, mieste buvo statomos misterijos, rodytos atvirame ore, nes normalios salės renginiams neturėta. Marijonų vienuolyno kieme rodyta misterija „Liepsnokit, laužai“, kurioje vaidino net 150 artistų, sutraukė apie 10 tūkstančių žiūrovų, ir tai buvo didžiulis įvykis.

Naujieji teatro rūmai buvo pradėti statyti dar 1937 metais ir baigti jau per Antrąjį pasaulinį karą, o pirmas spektaklis „Sudrumstoji ramybė“ suvaidintas 1942-aisiais. Teatras vis atgimdavo ir vėl prisikeldavo – vyresnioji karta dar puikiai prisimena 1956–1962 metus, kai Marijampolėje vaidino tokie Lietuvos teatro grandai kaip Vytautas Paukštė, Rimgaudas Karvelis, Karolis Dapkus, Elvyra Žebertavičiūtė, Bronius Gražys ir kiti, o jau pirmasis spektaklis K. Binkio „Atžalynas“ sulaukė neregėto pasisekimo. Deja, sėkmingai veikęs teatras Maskvos nurodymu po šešerių metų buvo uždarytas. 1989-aisiais profesionalus teatras čia vėl buvo atkurtas, į Marijampolę atvyko jauni ir gabūs aktoriai, bet jie čia neprigijo, po kelerių metų grįžo į Vilnių ir sukūrė iki šiol sėkmingai veikiantį „Keistuolių teatrą“.

Šiuos ir daugybę kitų įdomių faktų buvo galima sužinoti ekskursijos metu. Jos dalyviai apsilankė ir prie namo Vytauto gatvėje, vadinamo „aktorių namu“. Jame gyveno ir aktoriai, ir režisierius Stasys Čaikauskas (apie tai liudija atminimo lenta ant pastato), šiame name gyveno ir šiemet miręs ilgametis pedagogas Vytautas Viliūnas, kurio parašyta knyga „Teatras Marijampolėje“ rėmėsi ir ekskursijos vadovė.

Į kai kuriuos renginius dar galima suspėti

Europos paveldo renginius pratęsė pirmadienį Bulotų namuose pradėtas paskaitų ciklas „XIX a. pab. – XX a. pr. Lietuvos ir Lenkijos visuomeninis, kultūrinis kontekstas“. Jame buvo pristatytos garsios lietuvių ir lenkų rašytojos Julija Žymantienė-Žemaitė ir Marija Konopnicka. Paskaitą „Lenkų literatūros įtaka rašytojai Žemaitei“ skaitė muziejininkė Valė Klesevičienė, temą „Marija Konopnicka. Moteris, priėmusi drąsius sprendimus“ nagrinėjo Magdalena Wołowska-Rusińska iš M. Konop-nickos muziejaus Lenkijoje.

Vakar, antradienį, Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje surengtas projekto „Sinagogos pasakojimai: nuo sakralinio žydų kultūros paveldo iki nacionalinio kultūros židinio“ pristatymas, šiandien, minint rudens lygiadienį, prie Varnupių piliakalnio menininkas iš Jungtinių Amerikos Valstijų Audrius Plioplys pristatys savo ten kuriamą instaliaciją (apie šio menininko susitikimus tėvų žemėje dar rašysime).

Į kai kuriuos Europos paveldo dienų renginius dar galima suspėti – be jau minėtos ekskursijos po Marijampolės geležinkelio stotį, penktadienį, 16.30 val., visų laukia ekskursija „Aukso amžius“, kai bus lankomi Bulotų namai, turgaus halė, senosios rotušės pastatas, kiti 4-ojo dešimtmečio pastatai. Tą pačią dieną, 19 val., Marijampolės bazilikoje restauratorius Stanislovas Stanionis skaitys paskaitą „Pal. J. Matulaičio altoriaus restauravimas. Ikonografiniai aspektai“, sesuo Viktorija Plečkaitytė kalbės tema „Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo bazilika – pal. Jurgio Matulaičio šventovė“. Kazlų Rūdoje šiandien, trečiadienį, nuo 15 val. rengiamas žygis po apylinkes, aplankant partizanų, savanorių kapus.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Žadino, budino – nepaisant iššūkių…

  2022-01-12Žadino, budino – nepaisant iššūkių...
  Penktasis etnokultūros projektas – daug ar mažai? Viena vertus – kasmet įgaunama daugiau patirties, mokomasi iš klaidų ar nesėkmių, iš kitos pusės – ką prie pagrindinių temų vis naujo, nebūto kasmet sugalvoti, kuria kryptimi eiti, kad visiems būtų ne tik įdomu, bet ir naudinga? Galimybė tęsti, plėtoti pasirinktas temas, „kapstyti vis giliau“ yra tęstinių projektų privalumas, tad jų rengėjai visada neramiai laukia – gaus rėmimą ar ne… 2021-aisiais Marijampolės kultūros centras (MKC), gavęs Lietuvos kultūros tarybos ir savivaldybės finansavimą, penktus metus įgyvendino daugelio pamėgtą projektą „Sūduvių ugnys – budinam svietą“. Baltų kultūrinis paveldas, jo pažinimas ir bandymas prisiliesti prie to, kas ...
 • Prie apskrito stalo…

  2022-01-12Prie apskrito stalo...
  Sunku ir patikėti – kasmet, jau penkioliktą kartą! Ir visai nesvarbu, kad tas stalas galėtų būti tik menamas (nors taip ir nėra), o susirenka prie jo ar penkiolika, ar penketas, ar visos penkios dešimtys žmonių. Visokių: vieni apsilanko beveik kasmet, kiti – kai kada, būna svečių, kurie kaip tik tą dieną čia patenka kartais pakviesti, kartais – atsitiktinai… Būtent jie ir būna maloniai nustebę, kad tokia, „kitokia“, tradicija neužgęsta tiek laiko. Jau supratote: tai – apie tradicinius „apskrito stalo“ susitikimus Marijampolės kultūros centre, dažniausiai per Tris karalius (dienele anksčiau ar vėliau), skirtus mecenatės Magdalenos Birutės Stankūnienės gimtadieniui paminėti. Šiemet susirinkus to, ...
 • Nemari Romano Krasninkevičiaus kūrybos dvasia

  2022-01-12Nemari Romano Krasninkevičiaus kūrybos dvasia
  Praėjusiais metais turėjau garbės dalyvauti Marijampolės kultūros centre vykusiuose renginiuose, skirtuose originalaus kūrėjo, grafiko Romano Krasninkevičiaus 95-osioms gimimo metinėms. Noriu pasidalinti keletu minčių apie patirtus įspūdžius. Lapkritį (gimė šio mėnesio 18 d.) marijampoliečiai Kultūros centre surengtoje mokslinėje konferencijoje „Nemari Romano Krasninkevičiaus kūryba“ prisiminė savo miesto legendą – Romaną Krasninkevičių, kurį talentu ir gyvenimo būdo neįprastumu drąsiai galėčiau prilyginti rokiškėnų Lionginui Šepkai. Tik rokiškėnai, regis, labiau savo kraštiečio talentą pripažįsta ir juo didžiuojasi: ne tik atminimo lenta Pandėlyje pasirūpinę, bet ir solidų leidinį apie didįjį meistrą yra išleidę, ir nuolatine ekspozicija Rokiškio dvare pasirūpinę, ir L. Šepkos vardu pavadintą bei jo atminimui ...
 • Kokybiškos ir stilingos slidinėjimo kelnės moterims

  2022-01-10Kokybiškos ir stilingos slidinėjimo kelnės moterims
    Ruošiatės slidinėti kalnuose, o gal tiesiog reikalinga patogi ir šilta žieminė apranga laisvalaikio leidimui gamtoje? Slidinėjimo kelnės moterims, kurias pristato specializuoti tiekėjai, yra pritaikytos pačioms atšiauriausioms gamtos sąlygoms, tuo pačiu jas patogu dėvėti. Skaitykite toliau ir sužinosite viską apie žieminių slidinėjimo kelnių pasirinkimą. Aukšta kokybė ir patogumas Slidinėjimo kelnės yra specialiai sukurtos taip, kad būtų patogios, nevaržytų judesių, tačiau tuo pačiu suteiktų pakankamai didelę apsaugą net nuo paties žvarbiausio šalčio. Su jomis galėsite patogiai slidinėti, vaikščioti po miškus šaltos žiemos metu, naudoti visiems laisvalaikio poreikiams lauke. Pagamintos iš kokybiškų medžiagų žieminės kelnės užtikrina atsparumą nuo drėgmės, vėjo ir šalčio, yra pašiltintos ir maloniai ...
 • Apskaitos paslaugos lydi nuo įmonės „gimimo“ iki „mirties“

  2022-01-10Apskaitos paslaugos lydi nuo įmonės „gimimo“ iki „mirties“
  Nusprendus „sukti“ vieną ar kitą verslą, potencialiai geros idėjos, deja, neužteks. Jau pačioje pradžioje, kai tvarkomi su įmonės steigimu susiję reikalai, dažnas ima piktintis dėl bereikalingos biurokratijos. Deja, legaliame verslo pasaulyje kiekvienai įmonei yra taikomos vienodos taisyklės ir reikalavimai. Vienas pirmųjų darbų – nuspręsti, kokio juridinio asmens pavadinimo santrumpa puikuosis greta įmonės vardo. Vienas dažniausių pasirinkimų, o tiksliau – sprendimų, priimtų įvertinus atitinkamus niuansus – uždaroji akcinė bendrovė. Svarbu pabrėžti, jog, be kitų ypatybių, UAB – ribotos civilinės atsakomybės privatus asmuo, kai šios nariai už įsipareigojimų nevykdymą atsako tik įmonės, o ne asmeniniu turtu. Žinant, koks „֧slidus“ reikalas yra tas ...
 • Kur įsigyti pramoninius padėklus?

  2022-01-10Kur įsigyti pramoninius padėklus?
  Jeigu Jums reikalingi pramoniniai padėklai – labai svarbu suprasti, kad tai yra sertifikuoti gaminiai, kurie yra kuriami pagal tam tikrą standartą. Štai todėl norėdami sutaupyti galite rasti pigesnius, tačiau ne specialiai standartą atitinkančius gaminius, kurie, deja, ir trumpiau tarnauja, ir tuo pačiu kelia pavojų darbo vietoje. Pramoniniai padėklai siūlomi daugelyje vietų. Juos siūlo alsena.lt ir kitos žinomos įmonės. Kad rasti būtų galima paprasčiau – pateiksime kelias gaires, kurios pagreitins paieškas. Kaina. Natūralu, kad norisi nesumokėti labai daug, tačiau gauti gerą kokybę. Tai tikrai yra įmanoma. Tik reikia sekti akcijas bei kitus pasiūlymus. Svarbiausia nepirkti klastočių, kurie kainuoja pigiau, tačiau savo kokybe, deja, labai ...
 • Amerikoje tapęs profesionaliu fotografu Laimis nepamiršta gimtinės

  2022-01-08Amerikoje tapęs profesionaliu fotografu Laimis nepamiršta gimtinės
  Paskutinę praėjusių metų dieną neeilinio svečio sulaukė Želsvos biblioteka. Kraštiečius aplankė prieš dvidešimt penkerius metus į Jungtines Amerikos Valstijas išvykęs Laimis Urbonas. Svečias atvyko ne tuščiomis rankomis. Gimtojo kaimo bibliotekai žymus fotografas padovanojo savo fotografijų albumą „Lietuva“. Jame daugiau nei šimtas nuotraukų su gražiausiais Lietuvos gamtos vaizdais, architektūriniais statiniais, yra ir nuotraukų iš Želsvos apylinkių. 2016 metais Laimis tapo projekto „We love Lithuania“ nugalėtoju. Parodai jis pateikė puikių nuotraukų, atspindinčių gimtosios šalies grožį. Svečią priėmusi bibliotekos vadovė Irena Lunskienė džiaugiasi talentingais Želsvos žmonėmis, nepamirštančiais gimtojo krašto. Tai istorija Pasak Irenos Lunskienės, jos planuose suburti visus Želsvos apylinkių išeivius, kad jie turėtų nuolatinį ryšį ...
 • Parodoje – įspūdingiausios „Kultūros savaitės“ akimirkos

  2022-01-08Parodoje – įspūdingiausios „Kultūros savaitės“ akimirkos
  Prieš pat Naujuosius metus Marijampolės kultūros centre buvo surengtas susitikimas su pernai rugsėjo mėnesį vykusio projekto „Kultūros savaitė“ dalyviais ir kartu atidaryta fotografo Andriaus Burbos fotografijų paroda „Kultūros savaitės atgarsiai“. Joje įamžintos šio projekto baigiamojo koncerto įspūdingiausios akimirkos. Kalėdoms sugrįžo į namus Kalėdoms į namus sugrįžo šio projekto dalyviai – dabar užsienyje gyvenantys mūsų kraštiečiai Didžiosios Britanijos Kento filharmonijos orkestro įkūrėjas Marius Reklaitis, pianistė, tarptautinių konkursų laureatė Kamilė Zaveckaitė, dabar studijuojanti Austrijos sostinėje Vienoje. Tikėtasi sulaukti ir Berlyne gyvenančios dainininkės Lauros Latvaitytės-Zaman, bet dėl pandemijos apribojimų ji šventėms negrįžo.   Susitikime dalyvavo ir dabar Vilniuje gyvenantis marijampolietis fotografas A. Burba, išgarsėjęs savo nuotraukomis, kuriose ...
 • Jaunieji Marijampolės atlikėjai – anapus sienos surengtame festivalyje

  2022-01-08Jaunieji Marijampolės atlikėjai – anapus sienos surengtame festivalyje
  Neseniai vyko Kaliningrado (Karaliaučiaus) lietuvių kalbos mokytojų asociacijos organizuotas vaikų folkloro kolektyvų ir solistų festivalis „Skambėk skambėk, lietuviška dainele“, kuriame dalyvavo ir keletas kolektyvų iš Suvalkijos regiono. Nuotoliniu būdu surengtame konkurse savo kūrybą pristatė Kybartų K. Donelaičio gimnazijos ir kultūros centro atstovai. Jame dalyvavo ir Marijampolės Rimanto Stankevičiaus progimnazijos bei Marijonų gimnazijos jaunieji atlikėjai. Jubiliejinis, jau dvidešimtasis, Karaliaučiaus krašto vaikų lietuviškos muzikos festivalis iš viso sukvietė beveik 300 atlikėjų, tarp kurių buvo solistai, vokalinės grupės ir folkloro ansambliai. Daugumą dalyvių sudarė kaimyninės šalies – Rusijos Federacijos atlikėjai, bet, be Suvalkijos atstovų, įrašus konkursui atsiuntė ir keli atlikėjai iš Vilniaus. Pasak festivalio organizatoriaus, ...
 • Įsibėgėjęs NBA sezonas: lyderiai, autsaideriai ir šio vakaro kovos

  2022-01-05Įsibėgėjęs NBA sezonas: lyderiai, autsaideriai ir šio vakaro kovos
  NBA sezonas jau kaip reikiant įsibėgėjo ir yra jau ne viena komanda, kuri viršijo 30 sužaistų rungtynių kiekį. Tai yra daugiau negu sezono trečdalis, kadangi šį sezoną komandos žais po 82 rungtynes reguliariajame sezone. Rytų konferencijoje kol kas pirmauja Bruklino „Nets“ su Kevinu Durantu ir Jamesu Hardenu priešaky ir per 30 rungtynių iškovojo 21 pergalę ir patyrė 9 pralaimėjimus. Laipteliu žemiau žygiuoja Artūro Karnišovo vadovaujama Čikagos „Bulls“ ekipa su 18 pergalių 10 rungtynių. Vėjuotojo miesto atstovai šią savaitę buvo iškritę dėl COVID-19 viruso, tad keletas jų rungtynių buvo nukeltos. Čikagai į nugarą, kiek netikėtai, kvėpuoja Klivlendo „Cavaliers“ ekipa, kuri per 31 rungtynes turi ...
 • „Iki“ 30-ąjį gimtadienį švęs garsiai ir dosniai: visus metus pirkėjų lauks įspūdingos dovanos

  2022-01-05„Iki“ 30-ąjį gimtadienį švęs garsiai ir dosniai: visus metus pirkėjų lauks įspūdingos dovanos
  30-ąjį gimtadienį šiemet švenčiantis prekybos tinklas „Iki“ nuo pat metų pradžios paruošė ypatingų dovanų savo pirkėjams. Jau sausio 3 d. startuoja pirmoji šventinė staigmena – gimtadienio žaidimas „30 mums, 30 automobilių Jums“, kurio prizai gniaužia kvapą. Tai net 30 šiuolaikiškų ir stilingų „Toyota C-HR“ automobilių ir 150 tūkst. eurų vertės svajonių būstas! Staigmenos ir dovanos visus metus „Jau trečdalį amžiaus „Iki“ auga, keičiasi ir tobulėja, padeda kurti naujas tradicijas, maisto istorijas ir būna šalia savo pirkėjų svarbiausiomis gyvenimo akimirkomis. Labai norime, kad šventinę nuotaiką šiemet visus metus jaustų ir mūsų pirkėjai, ir darbuotojai, todėl šventinė programa bus labai intensyvi – laukia daug ...
 • Žvilgsnis į istorikus ir istoriją

  2021-12-29Žvilgsnis į istorikus ir istoriją
  Pastaruoju metu susiklosčiusios aplinkybės paskatino pamąstyti apie istorikus ir žmones, tiesiog mylinčius savo kraštą, jų santykį su istorija ir vienų su kitais. Gruodį Kėdainiuose palydėjau į paskutinę kelionę bendrakursį Algimantą Juknevičių. Archeologą, Kėdainietį (abu žodžius rašau didžiąja raide), dvasios aristokratą, eruditą, nepataisomą optimistą ir tiesiog puikų žmogų. Algis buvo ne tik aukštos kvalifikacijos istorikas, bet ir nuostabus pasakotojas. Pamenu vieną anekdotinį atvejį pirmaisiais jo profesinės karjeros metais, kai Algis su kolega kasinėjo Kauno pašto rytines prieigas. Buvo šalta, tad abu vilkėjo rusiškus vatinukus, populiariai vadinamus „fufaikėmis“ ir avėjo „kerziniais“ batais. Pro šalį ėjo močiutė su anūkėliu ir barė jį už blogus ...
 • Jau antrajai „Iki“ gimtadienio žaidimo laimėtojai įteikti elektromobilio rakteliai

  2021-12-28Jau antrajai „Iki“ gimtadienio žaidimo laimėtojai įteikti elektromobilio rakteliai
  Prieš pat Kalėdas prekybos tinklas „Iki“ pasveikino antrojo žaidimo „Iš gimtadienio ratais išvažiuojam!“ elektromobilio laimėtoją. Aplinkai draugiško „Volkswagen ID.3 Pure Power“ rakteliai gruodžio 23 dieną įteikti Ingridai Pavilonienei iš Marijampolės. Antrasis laimėtas elektromobilis laimėtojai padovanotas Marijampolėje, prie Vytauto g. 48a esančios „Iki“ parduotuvės. Elektromobilį laimėjusi Ingrida Pavilonienė sako, kad tai – geriausia Kalėdų dovana. „Iki“ parduotuvėse apsiperku dažnai. Prasidėjus žaidimui ėmiau rinkti ir registruoti čekius, kad gaučiau 10 Eur dovanų kortelę. O galiausiai sulaukiau kalėdinės staigmenos – laimėjau automobilį. Žinoma, iš pradžių buvo sunku patikėti tokia naujiena, bet kai man buvo įteikti elektromobilio rakteliai, sėdėjau jame, čiupinėjau vairą ir supratau, kad tikrai ...
 • Kaip atrodo pasaulis, kai tenka gyventi su negalia

  2021-12-27Kaip atrodo pasaulis, kai tenka gyventi su negalia
  Gruodžio 3-ąją minėjome Tarptautinę neįgaliųjų dieną. Tai dar viena proga atidžiau pažvelgti į negalią turinčių žmonių situaciją ir vaidmenį visuomenėje. Ši diena kartu yra ir priminimas, kad negalia visada yra šalia mūsų, dažnai iki jos – tik vienas žingsnis, nors gyvendami savo įprastą gyvenimą apie tai net nesusimąstome. Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencijoje yra įtvirtinta, kad visi esame skirtingi ir unikalūs, ir kiekvienas iš mūsų turime teisę gyventi orų ir visavertį gyvenimą, realizuoti savo gebėjimus ir galias, mokytis, dirbti, ilsėtis, kurti kartu su visais. Jungtinių Tautų teigimu, kiekvienas žmogus yra svarbus ir vertingas, kiekvienas turi teises ir gali laisvai rinktis. Kaip šiandien ...
 • Kalėdos – ne vien dekoracijos, bet ir jos svarbu!

  2021-12-23Kalėdos – ne vien dekoracijos, bet ir jos svarbu!
  Po pokalbio su Rita Dijokiene buvau taip įkvėpta, kad, kol „neataušo“, išėjau į lauką ieškoti gražių šakelių, iš kurių namuose būtų galima sukomponuoti šventinius papuošimus. Gerai sakė Rita – reikia eiti ir dairytis, tada ir pamatysi, kiek grožio gamtoje. Jis jau sukurtas, mums mažai ką belieka daryti, tik padėti tinkamoje vietoje, dar kažką širdžiai mielo šalia „patupdyti“, žvakę uždegti ir jau galime laukti Kalėdų! Ką pamačiau lauke? Raudonuojančius „erškėtukus“ (šakelė puikiai tiks keraminiame kavinuke), raitytas gluosnio šakeles. Kieme išsirinkau gražią eglės šaką. Pagalvojau, kad pušies kankorėžiai taip pat „į temą“. Elementaru, ane? Daiva KLIMAVIČIENĖ Tereikia vaizduotės O dabar, sako mano pašnekovė, Marijampolės Rimanto ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.