Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

Gruntą valančių augalų ekspozicija laukia besidominčių ekologija

Dirvožemio valikliai – kas jie?

Grunto ir požeminio vandens užteršimas naftos produktais, sunkiaisiais metalais ir kitomis pavojingomis cheminėmis medžiagomis – plačiai Lietuvoje paplitęs reiškinys. Žemėje susikaupusiems teršalams migruojant, užsiteršia vis didesnės teritorijos, o kai kur tarša net kelia pavojų geriamojo vandens šaltiniams ar paviršinio vandens telkiniams. Dėl to vienas svarbiausių nūdienos uždavinių yra sustabdyti ir mažinti naftos produktų ir kitų cheminių medžiagų plitimą geologinėje aplinkoje ir tolimesnį teršimą, o pagrindinis sprendimas tokiam uždaviniui yra užterštų teritorijų valymas arba jų izoliavimas. Deja, naftos produktais, sunkiaisiais metalais ir kitomis pavojingomis cheminėmis medžiagomis užteršto grunto ir požeminio vandens valymas ar apribojimas yra sudėtingas uždavinys ir reikalauja didelių materialinių sąnaudų. Tad augalų, gebančių skatinti savaiminius dirvožemio valymosi procesus, panaudojimas šiuo tikslu yra puiki alternatyva.

MPRC pedagogai džiaugiasi gruntą valančių augalų ekspozicija ir kviečia lankytojus susipažinti su ja. Iš kairės: MPRC direktorius Gražvydas Juodišius, Paslaugų skyriaus vedėjas Ričardas Bagdanavičius, metodininkė Lina Bankauskaitė-Šleinotienė, Statybos ir mechanikos skyriaus vedėja Vida Undzėnienė.

MPRC pedagogai džiaugiasi gruntą valančių augalų ekspozicija ir kviečia lankytojus susipažinti su ja. Iš kairės: MPRC direktorius Gražvydas Juodišius, Paslaugų skyriaus vedėjas Ričardas Bagdanavičius, metodininkė Lina Bankauskaitė-Šleinotienė, Statybos ir mechanikos skyriaus vedėja Vida Undzėnienė.

Augalų, kurie geba įsisavinti didelį teršalų kiekį ir kurie galėtų būti naudojami kaip dirvožemio valikliai, kuriuos būtų galima sodinti užterštame grunte be ekologinių pasekmių, taip pat atskirų jų rūšių ir genotipų per pastarąjį dešimtmetį buvo ieškoma itin intensyviai. Šiandien „Suvalkiečio“ skaitytojus supažindiname su augalais, gebančiais skatinti savaiminius dirvožemio valymosi procesus.

Gruntą valantys augalai

Savaiminius dirvožemio valymosi procesus gebantys skatinti augalai skirstomi į keletą grupių. Tai – naftos produktus skaidantys augalai; sunkiuosius metalus kaupiantys augalai; radioaktyviąsias medžiagas absorbuojantys augalai; toksinams atsparūs augalai; augalai, mažinantys dirvožemio taršą netoksinėmis medžiagomis; dirvožemio valymosi procesus skatinantys kultūriniai augalai.

Radioaktyviąsias medžiagas absorbuojantys augalai

Kvapusis bazilikas.

Kvapusis bazilikas.

1. Sėjamoji kanapė.
2. Smidras.
3. Baltoji garstyčia.
4. Kvapusis bazilikas.
5. Celiozija.
6. Gebenė lipikė.

Naftos produktus skaidantys augalai

Raudonasis dobilas.

Raudonasis dobilas.

1. Paprastoji bitkrėslė.
2. Paprastasis kietis.
3. Pakrūminė bajorė.
4. Dirvinis asiūklis.
5. Dirvinis kietis.
6. Dirvinė usnis.
7. Paprastasis gargždenis.
8. Geltonžiedis barkūnas.
9. Raudonasis eraičinas.
10. Pašarinis motiejukas.
11. Raudonasis dobilas.
12. Baltasis dobilas.

Sunkiuosius metalus kaupiantys augalai

Žemuogė.

Žemuogė.

1. Paprastoji rusmenė.
2. Paprastoji kraujažolė.
3. Didžioji dilgėlė.
4. Paprastoji kiaulpienė.
5. Kartusis kietis.
6. Paprastasis ricinmedis.
7. Paprastoji durnaropė.
8. Baltažiedis lubinas.
9. Kelminis papartis.
10. Tabakas.
11. Sėjamasis grikis.
12. Žemuogė.
13. Sėjamasis žirnis.
14. Paprastasis agurkas.

Toksinams atsparūs augalai

Šilinis viržis.

Šilinis viržis.

1. Didžiagalvė bajorė.
2. Didžioji dilgėlė.
3. Plaukuotoji viksva.
4. Daugiametė svidrė.
5. Šilinis viržis.
6. Paprastasis čiobrelis.

Augalai, mažinantys dirvožemio taršą netoksinėmis medžiagomis

Katilėlis.

Katilėlis.

1. Burnotis.
2. Kininė soruolė.
3. Pajūrinė gvaizdė.
4. Stambiažiedė
gailiardija.
5. Melsvasis eraičinas.
6. Kibusis lipikas.
7. Paprastoji
kraujažolė.
8. Švelnioji raskila.
9. Katilėlis.

Dirvožemio valymosi procesus skatinantys kultūriniai augalai

Tikroji saulėgrąža.

Tikroji saulėgrąža.

1. Paprastasis kukurūzas.
2. Tikroji saulėgrąža.
3. Sėjamoji aviža.
4. Baltoji garstyčia.
5. Kopūstas.
6. Cukinija.
7. Moliūgas.
8. Bulvė.
9. Burokėlis.
10. Valgomoji morka.
11. Salieras.
12. Pomidoras.
13. Ridikėlis.
14. Salota.

Kur augaluose kaupiasi sunkieji metalai

Dirvožemiui valyti tinka daug įvairių augalų, tačiau ne visi jie gali augti skirtingais teršalais (sunkiaisiais metalais, pesticidais, naftos produktais ir kt.) užterštame dirvožemyje. Tai priklauso nuo augalo šaknų sistemos dydžio, šaknų gebėjimo įsiskverbti į skirtingus dirvožemio sluoksnius, nuo dirvožemio granuliometrinės sudėties (skirtingos vidutinio skersmens mineralinių dalelių proporcijos), augalo antžeminės dalies masės ir kitų faktorių. Nustatyta, kad naftos taršai atspariausi ilgus šakniastiebius ir ilgas liemenines šaknis turintys augalai: smiltyninis lendrūnas, smiltyninė viksva, paprastasis varputis, dirvoninis kietis, dirvinė usnis, dirvinis vijoklis, dirvinis asiūklis, paprastoji bitkrėslė, kiti augalai.
Sunkiuosius metalus augalai daugiausia kaupia šaknyse, tačiau jie patenka į augalus ne tik per šaknis, bet ir per lapus. Augalų dalyse metalų kaupimosi laipsnis mažėja tokia tvarka: šaknys – stiebai – lapai – vaisiai (sėklos). Vaisiuose sunkieji metalai koncentruojasi tokia tvarka: 38–59 proc. odelėje, 15–30 proc. minkštime ir 16 proc. sultyse.

Fitoremediacija – „žaliasis valymas“

Fitoremediacija („žaliasis valymas“) – tai tęstinis procesas, priklausantis nuo daugelio faktorių: taršos pobūdžio ir dydžio, dirvos fizinės ir cheminės sudėties, pH, valymui pasirinktų augalų rūšies. Fitoremediacija efektyviausia valant paviršinius mažo arba vidutinio taršos lygio dirvožemio sluoksnius. Didelis taršos kiekis dirvožemyje augalams yra toksiškas. Augalų fitoremediacinis potencialas priklauso nuo medžiagų irimo greičio ir jų koncentracijos. Augalai šiame procese dalyvauja skirtingai:

• kaupia teršalus stiebuose ir lapuose;
• skaido toksiškas medžiagas į mažiau kenksmingas;
• sudaro sąlygas kenksmingoms medžiagoms keliauti augalo organais ir išgaruoti per lapus.

Fitoremediaciją galima taikyti paviršinio dirvožemio, gruntinio vandens natūralaus slūgsojimo vietoje ir paviršiniuose vandens telkiniuose. Tai pigi ir draugiška aplinkai technologija su nedidelėmis darbo ir mechanizmų sąnaudomis – didžiausią darbą atlieka augalai. Vykstant šiam procesui nedaroma žalos aplinkai, priešingai – naudojami augalai apsaugo dirvožemį nuo erozijos. Tačiau šis metodas veiksmingas tik tose vietovėse, kuriose yra mažo ir vidutinio lygio tarša, jis skirtas tik paviršiniam dirvožemiui ir gruntiniam vandeniui valyti, kadangi augalai gali valyti tik tiek, kiek siekia jų šaknų sistema.

Ekspozicija jau ir Marijampolėje

 

 

Gruntą valančių augalų ekspozicija.

Gruntą valančių augalų ekspozicija. Nuotraukos iš Marijampolės profesinio rengimo centro archyvo

Siekdama skleisti žinias apie savaiminio apsivalymo galimybes, fitoremediaciją, viešoji įstaiga, užsiimant grunto valymo technologijų kūrimu, Vilniaus universiteto botanikos sode (Kairėnuose) įrengė atskirą gruntą valančių augalų ekspoziciją. Panašią ekspoziciją 2017 m. vasarą pradėta įrengti ir Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sode.
Tinkamai parinkus augalus, atsižvelgiant į jų fiziologines savybes, rūšį ir simbiozę su mikroorganizmais, galima dirvožemį ir paviršinį vandenį sėkmingai išvalyti nuo nedidelės koncentracijos teršalų.
Su gruntą valančių augalų ekspozicija galima susipažinti ir Marijampolės profesinio rengimo centre – pamatysime, kad tai gali būti ne tik naudinga, bet ir labai gražu. Norintiems su augalais ir jų valančiomis savybėmis susipažinti dar plačiau yra informatyvus stendas. Visas šis projektas „nuo – iki“ užtruko vienerius metus ir du mėnesius. Mokyklos vadovai tikisi, kad tai ir edukacija, ir vieta, kur šiltu metų laiku gali vykti bio­logijos pamokos mokiniams. Jie džiaugiasi, kad čia gali ateiti visi, kurie domisi ekologija ir kuriems ne tas pats, kokioje dirvoje auga jų salotos.

Ar galiu valgyti morkas iš savo daržo?

Jei rūpinatės savo daržo „sveikata“, tai ir morkas, ir kopūstus galite valgyti drąsiai. Tačiau jei pirkote nežinomą sklypą namui statyti ar sodą bendrijoje, ne visada galite būti tikri, kad gruntas yra švarus. Gali būti, kad dėl kokių nors priežasčių į sklypą buvo suvežtos pakelių žemės, kuriose yra padidėjusi sunkiųjų metalų koncentracija. Kaip tai atpažinti, kaip sužinoti?

 Gruntą valantys augalai – ne tik ekologiška, bet ir gražu.

Gruntą valantys augalai – ne tik ekologiška, bet ir gražu.
Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka

UAB „Grunto valymo technologijos“ Jonavos skyriaus vedėjas Rimas Meištininkas pataria: jei jūsų sklypas yra netoli buvusių gamybinių teritorijų, dirbtuvių, gali būti, kad grunte likę naftos produktų likučių, juos, jei didesnė koncentracija, galima pajusti ir iš kvapo. Gana dažnas teršalas – pesticidai. Sunkiųjų metalų buvimas ar nebuvimas grunte, kaip ir pesticidų koncentracija, patikimiausiai gali būti nustatoma tik laboratorijoje. Nereikia tyrimui vežti maišo žemės – pakanka apie pusės kilogramo. Jums tereikia pasirinkti atestuotą laboratoriją, jų darbuotojai ir patys gali atvykti ir paimti ėminius tyrimui.

Dar vienas svarbus aspektas: jei paaiškėtų, kad jūsų sklypo gruntas užterštas sunkiaisiais metalais, tai, kaip jau minėta anksčiau, iš dirvos jie patenka ir į augalus. Todėl tokioje dirvoje augusias daržoves ar kitus augalus reikėtų surinkti ir sudeginti, o pelenus tvarkyti kaip kenksmingas atliekas. Kaip sakė R. Meištininkas, sunkieji metalai neskyla, todėl jei augalus kompostuosime, jie vėl grįš atgal į dirvą.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Žadino, budino – nepaisant iššūkių…

  2022-01-12Žadino, budino – nepaisant iššūkių...
  Penktasis etnokultūros projektas – daug ar mažai? Viena vertus – kasmet įgaunama daugiau patirties, mokomasi iš klaidų ar nesėkmių, iš kitos pusės – ką prie pagrindinių temų vis naujo, nebūto kasmet sugalvoti, kuria kryptimi eiti, kad visiems būtų ne tik įdomu, bet ir naudinga? Galimybė tęsti, plėtoti pasirinktas temas, „kapstyti vis giliau“ yra tęstinių projektų privalumas, tad jų rengėjai visada neramiai laukia – gaus rėmimą ar ne… 2021-aisiais Marijampolės kultūros centras (MKC), gavęs Lietuvos kultūros tarybos ir savivaldybės finansavimą, penktus metus įgyvendino daugelio pamėgtą projektą „Sūduvių ugnys – budinam svietą“. Baltų kultūrinis paveldas, jo pažinimas ir bandymas prisiliesti prie to, kas ...
 • Prie apskrito stalo…

  2022-01-12Prie apskrito stalo...
  Sunku ir patikėti – kasmet, jau penkioliktą kartą! Ir visai nesvarbu, kad tas stalas galėtų būti tik menamas (nors taip ir nėra), o susirenka prie jo ar penkiolika, ar penketas, ar visos penkios dešimtys žmonių. Visokių: vieni apsilanko beveik kasmet, kiti – kai kada, būna svečių, kurie kaip tik tą dieną čia patenka kartais pakviesti, kartais – atsitiktinai… Būtent jie ir būna maloniai nustebę, kad tokia, „kitokia“, tradicija neužgęsta tiek laiko. Jau supratote: tai – apie tradicinius „apskrito stalo“ susitikimus Marijampolės kultūros centre, dažniausiai per Tris karalius (dienele anksčiau ar vėliau), skirtus mecenatės Magdalenos Birutės Stankūnienės gimtadieniui paminėti. Šiemet susirinkus to, ...
 • Nemari Romano Krasninkevičiaus kūrybos dvasia

  2022-01-12Nemari Romano Krasninkevičiaus kūrybos dvasia
  Praėjusiais metais turėjau garbės dalyvauti Marijampolės kultūros centre vykusiuose renginiuose, skirtuose originalaus kūrėjo, grafiko Romano Krasninkevičiaus 95-osioms gimimo metinėms. Noriu pasidalinti keletu minčių apie patirtus įspūdžius. Lapkritį (gimė šio mėnesio 18 d.) marijampoliečiai Kultūros centre surengtoje mokslinėje konferencijoje „Nemari Romano Krasninkevičiaus kūryba“ prisiminė savo miesto legendą – Romaną Krasninkevičių, kurį talentu ir gyvenimo būdo neįprastumu drąsiai galėčiau prilyginti rokiškėnų Lionginui Šepkai. Tik rokiškėnai, regis, labiau savo kraštiečio talentą pripažįsta ir juo didžiuojasi: ne tik atminimo lenta Pandėlyje pasirūpinę, bet ir solidų leidinį apie didįjį meistrą yra išleidę, ir nuolatine ekspozicija Rokiškio dvare pasirūpinę, ir L. Šepkos vardu pavadintą bei jo atminimui ...
 • Kokybiškos ir stilingos slidinėjimo kelnės moterims

  2022-01-10Kokybiškos ir stilingos slidinėjimo kelnės moterims
    Ruošiatės slidinėti kalnuose, o gal tiesiog reikalinga patogi ir šilta žieminė apranga laisvalaikio leidimui gamtoje? Slidinėjimo kelnės moterims, kurias pristato specializuoti tiekėjai, yra pritaikytos pačioms atšiauriausioms gamtos sąlygoms, tuo pačiu jas patogu dėvėti. Skaitykite toliau ir sužinosite viską apie žieminių slidinėjimo kelnių pasirinkimą. Aukšta kokybė ir patogumas Slidinėjimo kelnės yra specialiai sukurtos taip, kad būtų patogios, nevaržytų judesių, tačiau tuo pačiu suteiktų pakankamai didelę apsaugą net nuo paties žvarbiausio šalčio. Su jomis galėsite patogiai slidinėti, vaikščioti po miškus šaltos žiemos metu, naudoti visiems laisvalaikio poreikiams lauke. Pagamintos iš kokybiškų medžiagų žieminės kelnės užtikrina atsparumą nuo drėgmės, vėjo ir šalčio, yra pašiltintos ir maloniai ...
 • Apskaitos paslaugos lydi nuo įmonės „gimimo“ iki „mirties“

  2022-01-10Apskaitos paslaugos lydi nuo įmonės „gimimo“ iki „mirties“
  Nusprendus „sukti“ vieną ar kitą verslą, potencialiai geros idėjos, deja, neužteks. Jau pačioje pradžioje, kai tvarkomi su įmonės steigimu susiję reikalai, dažnas ima piktintis dėl bereikalingos biurokratijos. Deja, legaliame verslo pasaulyje kiekvienai įmonei yra taikomos vienodos taisyklės ir reikalavimai. Vienas pirmųjų darbų – nuspręsti, kokio juridinio asmens pavadinimo santrumpa puikuosis greta įmonės vardo. Vienas dažniausių pasirinkimų, o tiksliau – sprendimų, priimtų įvertinus atitinkamus niuansus – uždaroji akcinė bendrovė. Svarbu pabrėžti, jog, be kitų ypatybių, UAB – ribotos civilinės atsakomybės privatus asmuo, kai šios nariai už įsipareigojimų nevykdymą atsako tik įmonės, o ne asmeniniu turtu. Žinant, koks „֧slidus“ reikalas yra tas ...
 • Kur įsigyti pramoninius padėklus?

  2022-01-10Kur įsigyti pramoninius padėklus?
  Jeigu Jums reikalingi pramoniniai padėklai – labai svarbu suprasti, kad tai yra sertifikuoti gaminiai, kurie yra kuriami pagal tam tikrą standartą. Štai todėl norėdami sutaupyti galite rasti pigesnius, tačiau ne specialiai standartą atitinkančius gaminius, kurie, deja, ir trumpiau tarnauja, ir tuo pačiu kelia pavojų darbo vietoje. Pramoniniai padėklai siūlomi daugelyje vietų. Juos siūlo alsena.lt ir kitos žinomos įmonės. Kad rasti būtų galima paprasčiau – pateiksime kelias gaires, kurios pagreitins paieškas. Kaina. Natūralu, kad norisi nesumokėti labai daug, tačiau gauti gerą kokybę. Tai tikrai yra įmanoma. Tik reikia sekti akcijas bei kitus pasiūlymus. Svarbiausia nepirkti klastočių, kurie kainuoja pigiau, tačiau savo kokybe, deja, labai ...
 • Amerikoje tapęs profesionaliu fotografu Laimis nepamiršta gimtinės

  2022-01-08Amerikoje tapęs profesionaliu fotografu Laimis nepamiršta gimtinės
  Paskutinę praėjusių metų dieną neeilinio svečio sulaukė Želsvos biblioteka. Kraštiečius aplankė prieš dvidešimt penkerius metus į Jungtines Amerikos Valstijas išvykęs Laimis Urbonas. Svečias atvyko ne tuščiomis rankomis. Gimtojo kaimo bibliotekai žymus fotografas padovanojo savo fotografijų albumą „Lietuva“. Jame daugiau nei šimtas nuotraukų su gražiausiais Lietuvos gamtos vaizdais, architektūriniais statiniais, yra ir nuotraukų iš Želsvos apylinkių. 2016 metais Laimis tapo projekto „We love Lithuania“ nugalėtoju. Parodai jis pateikė puikių nuotraukų, atspindinčių gimtosios šalies grožį. Svečią priėmusi bibliotekos vadovė Irena Lunskienė džiaugiasi talentingais Želsvos žmonėmis, nepamirštančiais gimtojo krašto. Tai istorija Pasak Irenos Lunskienės, jos planuose suburti visus Želsvos apylinkių išeivius, kad jie turėtų nuolatinį ryšį ...
 • Parodoje – įspūdingiausios „Kultūros savaitės“ akimirkos

  2022-01-08Parodoje – įspūdingiausios „Kultūros savaitės“ akimirkos
  Prieš pat Naujuosius metus Marijampolės kultūros centre buvo surengtas susitikimas su pernai rugsėjo mėnesį vykusio projekto „Kultūros savaitė“ dalyviais ir kartu atidaryta fotografo Andriaus Burbos fotografijų paroda „Kultūros savaitės atgarsiai“. Joje įamžintos šio projekto baigiamojo koncerto įspūdingiausios akimirkos. Kalėdoms sugrįžo į namus Kalėdoms į namus sugrįžo šio projekto dalyviai – dabar užsienyje gyvenantys mūsų kraštiečiai Didžiosios Britanijos Kento filharmonijos orkestro įkūrėjas Marius Reklaitis, pianistė, tarptautinių konkursų laureatė Kamilė Zaveckaitė, dabar studijuojanti Austrijos sostinėje Vienoje. Tikėtasi sulaukti ir Berlyne gyvenančios dainininkės Lauros Latvaitytės-Zaman, bet dėl pandemijos apribojimų ji šventėms negrįžo.   Susitikime dalyvavo ir dabar Vilniuje gyvenantis marijampolietis fotografas A. Burba, išgarsėjęs savo nuotraukomis, kuriose ...
 • Jaunieji Marijampolės atlikėjai – anapus sienos surengtame festivalyje

  2022-01-08Jaunieji Marijampolės atlikėjai – anapus sienos surengtame festivalyje
  Neseniai vyko Kaliningrado (Karaliaučiaus) lietuvių kalbos mokytojų asociacijos organizuotas vaikų folkloro kolektyvų ir solistų festivalis „Skambėk skambėk, lietuviška dainele“, kuriame dalyvavo ir keletas kolektyvų iš Suvalkijos regiono. Nuotoliniu būdu surengtame konkurse savo kūrybą pristatė Kybartų K. Donelaičio gimnazijos ir kultūros centro atstovai. Jame dalyvavo ir Marijampolės Rimanto Stankevičiaus progimnazijos bei Marijonų gimnazijos jaunieji atlikėjai. Jubiliejinis, jau dvidešimtasis, Karaliaučiaus krašto vaikų lietuviškos muzikos festivalis iš viso sukvietė beveik 300 atlikėjų, tarp kurių buvo solistai, vokalinės grupės ir folkloro ansambliai. Daugumą dalyvių sudarė kaimyninės šalies – Rusijos Federacijos atlikėjai, bet, be Suvalkijos atstovų, įrašus konkursui atsiuntė ir keli atlikėjai iš Vilniaus. Pasak festivalio organizatoriaus, ...
 • Įsibėgėjęs NBA sezonas: lyderiai, autsaideriai ir šio vakaro kovos

  2022-01-05Įsibėgėjęs NBA sezonas: lyderiai, autsaideriai ir šio vakaro kovos
  NBA sezonas jau kaip reikiant įsibėgėjo ir yra jau ne viena komanda, kuri viršijo 30 sužaistų rungtynių kiekį. Tai yra daugiau negu sezono trečdalis, kadangi šį sezoną komandos žais po 82 rungtynes reguliariajame sezone. Rytų konferencijoje kol kas pirmauja Bruklino „Nets“ su Kevinu Durantu ir Jamesu Hardenu priešaky ir per 30 rungtynių iškovojo 21 pergalę ir patyrė 9 pralaimėjimus. Laipteliu žemiau žygiuoja Artūro Karnišovo vadovaujama Čikagos „Bulls“ ekipa su 18 pergalių 10 rungtynių. Vėjuotojo miesto atstovai šią savaitę buvo iškritę dėl COVID-19 viruso, tad keletas jų rungtynių buvo nukeltos. Čikagai į nugarą, kiek netikėtai, kvėpuoja Klivlendo „Cavaliers“ ekipa, kuri per 31 rungtynes turi ...
 • „Iki“ 30-ąjį gimtadienį švęs garsiai ir dosniai: visus metus pirkėjų lauks įspūdingos dovanos

  2022-01-05„Iki“ 30-ąjį gimtadienį švęs garsiai ir dosniai: visus metus pirkėjų lauks įspūdingos dovanos
  30-ąjį gimtadienį šiemet švenčiantis prekybos tinklas „Iki“ nuo pat metų pradžios paruošė ypatingų dovanų savo pirkėjams. Jau sausio 3 d. startuoja pirmoji šventinė staigmena – gimtadienio žaidimas „30 mums, 30 automobilių Jums“, kurio prizai gniaužia kvapą. Tai net 30 šiuolaikiškų ir stilingų „Toyota C-HR“ automobilių ir 150 tūkst. eurų vertės svajonių būstas! Staigmenos ir dovanos visus metus „Jau trečdalį amžiaus „Iki“ auga, keičiasi ir tobulėja, padeda kurti naujas tradicijas, maisto istorijas ir būna šalia savo pirkėjų svarbiausiomis gyvenimo akimirkomis. Labai norime, kad šventinę nuotaiką šiemet visus metus jaustų ir mūsų pirkėjai, ir darbuotojai, todėl šventinė programa bus labai intensyvi – laukia daug ...
 • Žvilgsnis į istorikus ir istoriją

  2021-12-29Žvilgsnis į istorikus ir istoriją
  Pastaruoju metu susiklosčiusios aplinkybės paskatino pamąstyti apie istorikus ir žmones, tiesiog mylinčius savo kraštą, jų santykį su istorija ir vienų su kitais. Gruodį Kėdainiuose palydėjau į paskutinę kelionę bendrakursį Algimantą Juknevičių. Archeologą, Kėdainietį (abu žodžius rašau didžiąja raide), dvasios aristokratą, eruditą, nepataisomą optimistą ir tiesiog puikų žmogų. Algis buvo ne tik aukštos kvalifikacijos istorikas, bet ir nuostabus pasakotojas. Pamenu vieną anekdotinį atvejį pirmaisiais jo profesinės karjeros metais, kai Algis su kolega kasinėjo Kauno pašto rytines prieigas. Buvo šalta, tad abu vilkėjo rusiškus vatinukus, populiariai vadinamus „fufaikėmis“ ir avėjo „kerziniais“ batais. Pro šalį ėjo močiutė su anūkėliu ir barė jį už blogus ...
 • Jau antrajai „Iki“ gimtadienio žaidimo laimėtojai įteikti elektromobilio rakteliai

  2021-12-28Jau antrajai „Iki“ gimtadienio žaidimo laimėtojai įteikti elektromobilio rakteliai
  Prieš pat Kalėdas prekybos tinklas „Iki“ pasveikino antrojo žaidimo „Iš gimtadienio ratais išvažiuojam!“ elektromobilio laimėtoją. Aplinkai draugiško „Volkswagen ID.3 Pure Power“ rakteliai gruodžio 23 dieną įteikti Ingridai Pavilonienei iš Marijampolės. Antrasis laimėtas elektromobilis laimėtojai padovanotas Marijampolėje, prie Vytauto g. 48a esančios „Iki“ parduotuvės. Elektromobilį laimėjusi Ingrida Pavilonienė sako, kad tai – geriausia Kalėdų dovana. „Iki“ parduotuvėse apsiperku dažnai. Prasidėjus žaidimui ėmiau rinkti ir registruoti čekius, kad gaučiau 10 Eur dovanų kortelę. O galiausiai sulaukiau kalėdinės staigmenos – laimėjau automobilį. Žinoma, iš pradžių buvo sunku patikėti tokia naujiena, bet kai man buvo įteikti elektromobilio rakteliai, sėdėjau jame, čiupinėjau vairą ir supratau, kad tikrai ...
 • Kaip atrodo pasaulis, kai tenka gyventi su negalia

  2021-12-27Kaip atrodo pasaulis, kai tenka gyventi su negalia
  Gruodžio 3-ąją minėjome Tarptautinę neįgaliųjų dieną. Tai dar viena proga atidžiau pažvelgti į negalią turinčių žmonių situaciją ir vaidmenį visuomenėje. Ši diena kartu yra ir priminimas, kad negalia visada yra šalia mūsų, dažnai iki jos – tik vienas žingsnis, nors gyvendami savo įprastą gyvenimą apie tai net nesusimąstome. Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencijoje yra įtvirtinta, kad visi esame skirtingi ir unikalūs, ir kiekvienas iš mūsų turime teisę gyventi orų ir visavertį gyvenimą, realizuoti savo gebėjimus ir galias, mokytis, dirbti, ilsėtis, kurti kartu su visais. Jungtinių Tautų teigimu, kiekvienas žmogus yra svarbus ir vertingas, kiekvienas turi teises ir gali laisvai rinktis. Kaip šiandien ...
 • Kalėdos – ne vien dekoracijos, bet ir jos svarbu!

  2021-12-23Kalėdos – ne vien dekoracijos, bet ir jos svarbu!
  Po pokalbio su Rita Dijokiene buvau taip įkvėpta, kad, kol „neataušo“, išėjau į lauką ieškoti gražių šakelių, iš kurių namuose būtų galima sukomponuoti šventinius papuošimus. Gerai sakė Rita – reikia eiti ir dairytis, tada ir pamatysi, kiek grožio gamtoje. Jis jau sukurtas, mums mažai ką belieka daryti, tik padėti tinkamoje vietoje, dar kažką širdžiai mielo šalia „patupdyti“, žvakę uždegti ir jau galime laukti Kalėdų! Ką pamačiau lauke? Raudonuojančius „erškėtukus“ (šakelė puikiai tiks keraminiame kavinuke), raitytas gluosnio šakeles. Kieme išsirinkau gražią eglės šaką. Pagalvojau, kad pušies kankorėžiai taip pat „į temą“. Elementaru, ane? Daiva KLIMAVIČIENĖ Tereikia vaizduotės O dabar, sako mano pašnekovė, Marijampolės Rimanto ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.