Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

Gruntą valančių augalų ekspozicija laukia besidominčių ekologija

Dirvožemio valikliai – kas jie?

Grunto ir požeminio vandens užteršimas naftos produktais, sunkiaisiais metalais ir kitomis pavojingomis cheminėmis medžiagomis – plačiai Lietuvoje paplitęs reiškinys. Žemėje susikaupusiems teršalams migruojant, užsiteršia vis didesnės teritorijos, o kai kur tarša net kelia pavojų geriamojo vandens šaltiniams ar paviršinio vandens telkiniams. Dėl to vienas svarbiausių nūdienos uždavinių yra sustabdyti ir mažinti naftos produktų ir kitų cheminių medžiagų plitimą geologinėje aplinkoje ir tolimesnį teršimą, o pagrindinis sprendimas tokiam uždaviniui yra užterštų teritorijų valymas arba jų izoliavimas. Deja, naftos produktais, sunkiaisiais metalais ir kitomis pavojingomis cheminėmis medžiagomis užteršto grunto ir požeminio vandens valymas ar apribojimas yra sudėtingas uždavinys ir reikalauja didelių materialinių sąnaudų. Tad augalų, gebančių skatinti savaiminius dirvožemio valymosi procesus, panaudojimas šiuo tikslu yra puiki alternatyva.

MPRC pedagogai džiaugiasi gruntą valančių augalų ekspozicija ir kviečia lankytojus susipažinti su ja. Iš kairės: MPRC direktorius Gražvydas Juodišius, Paslaugų skyriaus vedėjas Ričardas Bagdanavičius, metodininkė Lina Bankauskaitė-Šleinotienė, Statybos ir mechanikos skyriaus vedėja Vida Undzėnienė.

MPRC pedagogai džiaugiasi gruntą valančių augalų ekspozicija ir kviečia lankytojus susipažinti su ja. Iš kairės: MPRC direktorius Gražvydas Juodišius, Paslaugų skyriaus vedėjas Ričardas Bagdanavičius, metodininkė Lina Bankauskaitė-Šleinotienė, Statybos ir mechanikos skyriaus vedėja Vida Undzėnienė.

Augalų, kurie geba įsisavinti didelį teršalų kiekį ir kurie galėtų būti naudojami kaip dirvožemio valikliai, kuriuos būtų galima sodinti užterštame grunte be ekologinių pasekmių, taip pat atskirų jų rūšių ir genotipų per pastarąjį dešimtmetį buvo ieškoma itin intensyviai. Šiandien „Suvalkiečio“ skaitytojus supažindiname su augalais, gebančiais skatinti savaiminius dirvožemio valymosi procesus.

Gruntą valantys augalai

Savaiminius dirvožemio valymosi procesus gebantys skatinti augalai skirstomi į keletą grupių. Tai – naftos produktus skaidantys augalai; sunkiuosius metalus kaupiantys augalai; radioaktyviąsias medžiagas absorbuojantys augalai; toksinams atsparūs augalai; augalai, mažinantys dirvožemio taršą netoksinėmis medžiagomis; dirvožemio valymosi procesus skatinantys kultūriniai augalai.

Radioaktyviąsias medžiagas absorbuojantys augalai

Kvapusis bazilikas.

Kvapusis bazilikas.

1. Sėjamoji kanapė.
2. Smidras.
3. Baltoji garstyčia.
4. Kvapusis bazilikas.
5. Celiozija.
6. Gebenė lipikė.

Naftos produktus skaidantys augalai

Raudonasis dobilas.

Raudonasis dobilas.

1. Paprastoji bitkrėslė.
2. Paprastasis kietis.
3. Pakrūminė bajorė.
4. Dirvinis asiūklis.
5. Dirvinis kietis.
6. Dirvinė usnis.
7. Paprastasis gargždenis.
8. Geltonžiedis barkūnas.
9. Raudonasis eraičinas.
10. Pašarinis motiejukas.
11. Raudonasis dobilas.
12. Baltasis dobilas.

Sunkiuosius metalus kaupiantys augalai

Žemuogė.

Žemuogė.

1. Paprastoji rusmenė.
2. Paprastoji kraujažolė.
3. Didžioji dilgėlė.
4. Paprastoji kiaulpienė.
5. Kartusis kietis.
6. Paprastasis ricinmedis.
7. Paprastoji durnaropė.
8. Baltažiedis lubinas.
9. Kelminis papartis.
10. Tabakas.
11. Sėjamasis grikis.
12. Žemuogė.
13. Sėjamasis žirnis.
14. Paprastasis agurkas.

Toksinams atsparūs augalai

Šilinis viržis.

Šilinis viržis.

1. Didžiagalvė bajorė.
2. Didžioji dilgėlė.
3. Plaukuotoji viksva.
4. Daugiametė svidrė.
5. Šilinis viržis.
6. Paprastasis čiobrelis.

Augalai, mažinantys dirvožemio taršą netoksinėmis medžiagomis

Katilėlis.

Katilėlis.

1. Burnotis.
2. Kininė soruolė.
3. Pajūrinė gvaizdė.
4. Stambiažiedė
gailiardija.
5. Melsvasis eraičinas.
6. Kibusis lipikas.
7. Paprastoji
kraujažolė.
8. Švelnioji raskila.
9. Katilėlis.

Dirvožemio valymosi procesus skatinantys kultūriniai augalai

Tikroji saulėgrąža.

Tikroji saulėgrąža.

1. Paprastasis kukurūzas.
2. Tikroji saulėgrąža.
3. Sėjamoji aviža.
4. Baltoji garstyčia.
5. Kopūstas.
6. Cukinija.
7. Moliūgas.
8. Bulvė.
9. Burokėlis.
10. Valgomoji morka.
11. Salieras.
12. Pomidoras.
13. Ridikėlis.
14. Salota.

Kur augaluose kaupiasi sunkieji metalai

Dirvožemiui valyti tinka daug įvairių augalų, tačiau ne visi jie gali augti skirtingais teršalais (sunkiaisiais metalais, pesticidais, naftos produktais ir kt.) užterštame dirvožemyje. Tai priklauso nuo augalo šaknų sistemos dydžio, šaknų gebėjimo įsiskverbti į skirtingus dirvožemio sluoksnius, nuo dirvožemio granuliometrinės sudėties (skirtingos vidutinio skersmens mineralinių dalelių proporcijos), augalo antžeminės dalies masės ir kitų faktorių. Nustatyta, kad naftos taršai atspariausi ilgus šakniastiebius ir ilgas liemenines šaknis turintys augalai: smiltyninis lendrūnas, smiltyninė viksva, paprastasis varputis, dirvoninis kietis, dirvinė usnis, dirvinis vijoklis, dirvinis asiūklis, paprastoji bitkrėslė, kiti augalai.
Sunkiuosius metalus augalai daugiausia kaupia šaknyse, tačiau jie patenka į augalus ne tik per šaknis, bet ir per lapus. Augalų dalyse metalų kaupimosi laipsnis mažėja tokia tvarka: šaknys – stiebai – lapai – vaisiai (sėklos). Vaisiuose sunkieji metalai koncentruojasi tokia tvarka: 38–59 proc. odelėje, 15–30 proc. minkštime ir 16 proc. sultyse.

Fitoremediacija – „žaliasis valymas“

Fitoremediacija („žaliasis valymas“) – tai tęstinis procesas, priklausantis nuo daugelio faktorių: taršos pobūdžio ir dydžio, dirvos fizinės ir cheminės sudėties, pH, valymui pasirinktų augalų rūšies. Fitoremediacija efektyviausia valant paviršinius mažo arba vidutinio taršos lygio dirvožemio sluoksnius. Didelis taršos kiekis dirvožemyje augalams yra toksiškas. Augalų fitoremediacinis potencialas priklauso nuo medžiagų irimo greičio ir jų koncentracijos. Augalai šiame procese dalyvauja skirtingai:

• kaupia teršalus stiebuose ir lapuose;
• skaido toksiškas medžiagas į mažiau kenksmingas;
• sudaro sąlygas kenksmingoms medžiagoms keliauti augalo organais ir išgaruoti per lapus.

Fitoremediaciją galima taikyti paviršinio dirvožemio, gruntinio vandens natūralaus slūgsojimo vietoje ir paviršiniuose vandens telkiniuose. Tai pigi ir draugiška aplinkai technologija su nedidelėmis darbo ir mechanizmų sąnaudomis – didžiausią darbą atlieka augalai. Vykstant šiam procesui nedaroma žalos aplinkai, priešingai – naudojami augalai apsaugo dirvožemį nuo erozijos. Tačiau šis metodas veiksmingas tik tose vietovėse, kuriose yra mažo ir vidutinio lygio tarša, jis skirtas tik paviršiniam dirvožemiui ir gruntiniam vandeniui valyti, kadangi augalai gali valyti tik tiek, kiek siekia jų šaknų sistema.

Ekspozicija jau ir Marijampolėje

 

 

Gruntą valančių augalų ekspozicija.

Gruntą valančių augalų ekspozicija. Nuotraukos iš Marijampolės profesinio rengimo centro archyvo

Siekdama skleisti žinias apie savaiminio apsivalymo galimybes, fitoremediaciją, viešoji įstaiga, užsiimant grunto valymo technologijų kūrimu, Vilniaus universiteto botanikos sode (Kairėnuose) įrengė atskirą gruntą valančių augalų ekspoziciją. Panašią ekspoziciją 2017 m. vasarą pradėta įrengti ir Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sode.
Tinkamai parinkus augalus, atsižvelgiant į jų fiziologines savybes, rūšį ir simbiozę su mikroorganizmais, galima dirvožemį ir paviršinį vandenį sėkmingai išvalyti nuo nedidelės koncentracijos teršalų.
Su gruntą valančių augalų ekspozicija galima susipažinti ir Marijampolės profesinio rengimo centre – pamatysime, kad tai gali būti ne tik naudinga, bet ir labai gražu. Norintiems su augalais ir jų valančiomis savybėmis susipažinti dar plačiau yra informatyvus stendas. Visas šis projektas „nuo – iki“ užtruko vienerius metus ir du mėnesius. Mokyklos vadovai tikisi, kad tai ir edukacija, ir vieta, kur šiltu metų laiku gali vykti bio­logijos pamokos mokiniams. Jie džiaugiasi, kad čia gali ateiti visi, kurie domisi ekologija ir kuriems ne tas pats, kokioje dirvoje auga jų salotos.

Ar galiu valgyti morkas iš savo daržo?

Jei rūpinatės savo daržo „sveikata“, tai ir morkas, ir kopūstus galite valgyti drąsiai. Tačiau jei pirkote nežinomą sklypą namui statyti ar sodą bendrijoje, ne visada galite būti tikri, kad gruntas yra švarus. Gali būti, kad dėl kokių nors priežasčių į sklypą buvo suvežtos pakelių žemės, kuriose yra padidėjusi sunkiųjų metalų koncentracija. Kaip tai atpažinti, kaip sužinoti?

 Gruntą valantys augalai – ne tik ekologiška, bet ir gražu.

Gruntą valantys augalai – ne tik ekologiška, bet ir gražu.
Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka

UAB „Grunto valymo technologijos“ Jonavos skyriaus vedėjas Rimas Meištininkas pataria: jei jūsų sklypas yra netoli buvusių gamybinių teritorijų, dirbtuvių, gali būti, kad grunte likę naftos produktų likučių, juos, jei didesnė koncentracija, galima pajusti ir iš kvapo. Gana dažnas teršalas – pesticidai. Sunkiųjų metalų buvimas ar nebuvimas grunte, kaip ir pesticidų koncentracija, patikimiausiai gali būti nustatoma tik laboratorijoje. Nereikia tyrimui vežti maišo žemės – pakanka apie pusės kilogramo. Jums tereikia pasirinkti atestuotą laboratoriją, jų darbuotojai ir patys gali atvykti ir paimti ėminius tyrimui.

Dar vienas svarbus aspektas: jei paaiškėtų, kad jūsų sklypo gruntas užterštas sunkiaisiais metalais, tai, kaip jau minėta anksčiau, iš dirvos jie patenka ir į augalus. Todėl tokioje dirvoje augusias daržoves ar kitus augalus reikėtų surinkti ir sudeginti, o pelenus tvarkyti kaip kenksmingas atliekas. Kaip sakė R. Meištininkas, sunkieji metalai neskyla, todėl jei augalus kompostuosime, jie vėl grįš atgal į dirvą.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Kapaviečių tvarkymas: keli patarimai, kurie padės palaikyti tvarką

  2021-10-14Kapaviečių tvarkymas: keli patarimai, kurie padės palaikyti tvarką
  Kapo priežiūra neturi būti labai varginantis darbas, kuris reikalauja iš Jūsų daug laiko. Jeigu taip yra – geriausia tvarkymą palikti tiems, kurie iš to valgo duoną. Kadangi šiuo metu kapaviečių tvarkymas siūlomas daugelio įmonių – nesunkiai rasite tuos, kurie Jums labiausiai tinka. Visgi, jeigu norite darbus atlikti pats – tokiu atveju svarbiausia optimizuoti procesą ir tuo pačiu sukurti kuo daugiau pagalbinių galimybių, kurios padės aplinkai išlikti tvarkingai. Kelias esmines aptarsime apačioje. 1. Pirmiausia siūlome visada po ranka turėti svarbiausius įrankius, kurie gali darbus padaryti greitesnius. Kadangi ne visada patogu juos neštis su savimi – siūlome greta kapavietės įrengti vietą, kur bus patys svarbiausi, ...
 • Kada įkurtas Vilnius?

  2021-10-13Kada įkurtas Vilnius?
  Beveik visi žinome, kad Vilnius pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 1323 m. sausio 25 d. laiške Hanzos miestų piliečiams, kuriame kvietė atvykti juos į Lietuvą. Miesto įkūrimo metais įprasta laikyti pirmąjį jo vardo paminėjimą istoriniuose šaltiniuose. Kodėl ir kas nusprendė, kad Vilnius pirmą kartą paminėtas tik Gedimino laiškuose, o ne kituose šaltiniuose, nelabai aišku. Nes dokumentų su ankstyvesniais Vilniaus paminėjimo metais yra. Prieš kelerius metus Klaipėdos regioninio valstybės archyvo Telšių filialo darbuotojai buvo parengę parodą „Žemaitija istoriniuose Europos žemėlapiuose“. Pradėjus domėtis, kuriuose užsienyje saugomuose senuosiuose žemėlapiuose galima būtų aptikti Lietuvos ir Žemaitijos paminėjimą, internete pavyko rasti Gerardo ...
 • Ūkininkas: pasėlių draudimas – tiesiog būtinybė

  2021-10-13Ūkininkas: pasėlių draudimas – tiesiog būtinybė
  Nė vienas ūkininkas nėra apsaugotas nuo neigiamų gamtos padarinių. Nors jų Lietuvoje fiksuojama vis dažniau, ne visi ūkininkai žino, kad gali gauti paramą ir drausti savo pasėlius, tokiu būdu sumažinti nuostolius. Radviliškio rajone ūkininkaujantis Rimantas Meškauskas, pasinaudojęs Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) teikiama parama, draudimą vadina būtinybe – ir ragina tai daryti visus. Be paramos – sudėtinga R. Meškauskas – patyręs ūkininkas, pažintį su žemės ūkiu pradėjęs dar 1986 metais, kuomet įsidarbino vairuotoju tuomečiame Šaukoto kolūkyje. 2000-aisiais, likvidavus žemės ūkio bendrovę, jam teko spręsti, ką daryti toliau. – Pasitaręs su žmona nutariau pats imtis ūkininkavimo. Pradėjau nuo vos 3 hektarų, vėliau dar 5 padovanojo uošviai. ...
 • Ar tikrai vitaminai plaukams skatinantys plaukų augimą veikia? Geriausi vitaminai plaukams, pasak dermatologų

  2021-10-12Ar tikrai vitaminai plaukams skatinantys plaukų augimą veikia? Geriausi vitaminai plaukams, pasak dermatologų
  Tinkamai subalansuota mityba, kurioje yra visi 13 būtinų vitaminų (vitaminai plaukams) , gali padėti išlaikyti plaukų sveikatą. Nors nėra įrodymų, leidžiančių teigti, kad atskiri vitaminai gali paskatinti plaukus greičiau augti, dėl specifinių vitaminų trūkumo plaukai gali pradėti slinkti arba lūžinėti. Pakankamas vitaminų plaukams svartojimas su maistu gali padėti išlaikyti plaukus sveikus. Mokslininkai atliko tyrimus, kaip šie vitaminai plaukams gali palaikyti plaukų augimą: • vitaminai D • vitaminas E • B grupės vitaminai Šiame straipsnyje pateikiama informacija apie tai, kaip šie ir kiti vitaminai gali palaikyti plaukus stiprius ir sveikus. Pagrindiniai vitaminai plaukams, kuriuos reiktų žinoti: Vitaminas D Papildomai vartojamas vitaminu D gali neturėti tiesioginio ryšio su plaukų augimu, ...
 • Verslo paraiškos: 50 tūkst. eurų parama už darbo vietą

  2021-10-11Verslo paraiškos: 50 tūkst. eurų parama už darbo vietą
  Iki spalio 29 d. priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama investicijoms, skirtoms ekonominės veiklos kūrimui ir plėtrai“. Sukūrus vieną darbo vietą, bus skiriama iki 50 tūkst. eurų paramos lėšų. Didžiausia numatyta paramos suma vienam projektui – ne daugiau nei 200 tūkst. eurų. „Tai unikali pagalba ir galimybė plėsti veiklą, kurti naujas darbo vietas bei įgyvendinti savo idėjas“, – sako šia parama jau anksčiau sėkmingai pasinaudoję pareiškėjai. Ragina nedelsti Kavinės „Žara“, įsikūrusios kurortiniame Tytuvėnų miestelyje, Šiaulių apskrityje, savininkė Birutė Šedienė džiaugiasi, kad prieš keletą metų teikė paraišką pagal veiklos sritį „Parama ...
 • Kokie mes: buvome, esame, būsime?

  2021-10-09Kokie mes: buvome, esame, būsime?
  Į šį sunkiai aprėpiamą nors tarsi ir lakonišką klausimą bando atsakyti Kalvarijos kultūros centro bei viso šio krašto kultūros darbuotojai. Ne tik jie vieni, bet ir visi neabejingi žmonės, dalyvaujantys projekto „Kalvarijos krašto etnokultūros savasties ženklai“ renginiuose – juos organizuojantys, besiklausantys paskaitų ir koncertų. Kultūrininkai pasitelkė nemažą būrį partnerių bei įvairių sričių etnokultūros specialistų. Pirmajame renginyje buvo analizuojami Sūduvos regiono tradicinio folkloro savitumai. Teorinėje dalyje apie tradicinį tautinį kostiumą kalbėjo Lietuvos nacionalinio kultūros centro (LNKC) specialistė Danutė Keturakienė, istorinių įžvalgų apie Sūduvą pateikė istorikas Alvydas Totoris. Koncerte „Puikūs sodai“ dalyvavo šio krašto ansambliai: šeimininkų „Diemedis“, „Lankupa“ iš Vilkaviškio, „Žibinyčia“ iš Marijampolės ...
 • Marijampoliečiai turėjo ypatingą galimybę pabendrauti su legendiniu jūrininku Simu Kudirka

  2021-10-09Marijampoliečiai turėjo ypatingą galimybę pabendrauti su legendiniu jūrininku Simu Kudirka
  Spalio 1-ąją Marijampolės „Spindulio“ kino teatre buvo parodytas režisierės Giedrės Žickytės daugiau kaip penkerius metus kurtas ir jau daugybę apdovanojimų pelnęs dokumentinis filmas „Šuolis“ apie legendinį lietuvių jūrininką Simą Kudirką. Šaltojo karo metais S. Kudirka iš sovietų laivo peršoko į Jungtinių Amerikos Valstijų laivą ir pasiprašė politinio prieglobsčio, bet buvo grąžintas atgal. Ši istorija prieš penkis dešimtmečius sulaukė didžiulio tarptautinio atgarsio. Marijampoliečiams itin pasisekė – į filmo pristatymą „Spindulyje“ atvyko ne tik G. Žickytė, bet ir Pilviškių miestelyje jau keliolika metų gyvenantis pats šios istorijos herojus 92-uosius metus einantis S. Kudirka. Režisierė G. Žickytė jau žinoma iš ankstesnių dokumentinių savo juostų „Kaip ...
 • Atsiveria vis nauji klodai…

  2021-10-09Atsiveria vis nauji klodai...
  Kai muziejininkai pakvietė į Lietuvos Kazio Griniaus muziejų, į skaitymus „Aš priėjau prie jo ir paklausiau…“, skirtus Kristinos Grinienės 125-osioms gimimo metinėms, ne vienas, ko gero, pagalvojo: ką gi dar naujo gali išgirsti? Tačiau atėjusieji į šį renginį tikrai nepasigailėjo, nes išgirdus ir visai naujų dalykų neapleido mintis, kiek dar daug slypi už plikų faktų ar datų. Tai žmogiškieji dalykai: viltys ir netektys, skurdas ir pastangos išgyventi, vienatvė ir ligos… Tai patiria ir tie, kuriuos vadiname istorinėmis asmenybėmis, žiūrime tarsi į „kitokius“ ir dėl to kartais jų gyvenimas atrodo kaip visada pilnas aruodas. Beje, labiau žinome pirmąją daktaro Kazio Griniaus žmoną ...
 • Žemės ūkiui – ketvirtis milijardo eurų paramos: skatins auginti daržoves, o ne grūdus

  2021-10-09Žemės ūkiui – ketvirtis milijardo eurų paramos: skatins auginti daržoves, o ne grūdus
  Per artimiausius penkerius metus investicijos į žemės ūkį Lietuvoje sieks pusę milijardo eurų. Žemės ūkio ministerija pristatė šių ir kitų metų Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos paramos investicijoms į žemės ūkio valdas strategiją, pagal kurią labai išaugs lėšos, skiriamos vaisių, daržovių, kiaulienos, paukštienos gamintojams bei pienininkams. – Iki šiol vieniems sektoriams teko santykinai didesnė parama investicijoms negu kitiems ir tai lėmė, kad Lietuvoje neproporcingai didelė žemės ūkio produkcijos dalis sukuriama grūdinių kultūrų sektoriuje, kuris šalies mastu sukuria nedidelę pridėtinę vertę – atitinkamai iš hektaro sukuriame mažesnę vertę nei ES šalys. Siekiame tai pakeisti, todėl pereinamuoju 2021–2022 metų laikotarpiu pagal Lietuvos kaimo ...
 • Valdžios įstaigų sprendimais siaurinama visuomenės teisė į informaciją – pavojus demokratijai

  2021-10-08Valdžios įstaigų sprendimais siaurinama visuomenės teisė į informaciją – pavojus demokratijai
  Lietuvos žurnalistų ir žiniasklaidos priemonių viešas pareiškimas 2021 10 08 Mes, žurnalistų ir žiniasklaidos priemonių atstovai, nesutinkame, kad prisidengdamos nacionaliniais ar tarptautiniais teisės aktais valstybės institucijos iš esmės siaurintų viešojo asmens sąvokos taikymą ir tokiu būdu atimtų iš visuomenės teisę į informaciją. Solidarizuojamės su redakcija „Atvira Klaipėda“, kurios siekis apginti teisę į informaciją turi keltis į Konstitucinį Teismą ir tarptautines instancijas. Šios iniciatyvos bus visapusiškai palaikomos mūsų bendruomenės. Kaip žinia, šių metų spalio 6 dieną Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atmetė Klaipėdos naujienų portalo „Atvira Klaipėda“ skundą dėl Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos sprendimo. Apie Klaipėdos miesto savivaldybės valdomos bendrovės „Gatvių apšvietimas“ viešuosius pirkimus ir ...
 • Kaip palaikyti gerą psichikos sveikatą?

  2021-10-06Kaip palaikyti gerą psichikos sveikatą?
  Vienas pagrindinių visuomenės sveikatos prioritetų – psichikos sveikatos gerinimas ir palaikymas, kuris ypač svarbus šiais pandeminiais laikais. Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro vadovas, gydytojas psichiatras Martynas Marcinkevičius pasakoja, su kokiais išbandymais krizės akivaizdoje susiduria mūsų psichikos sveikata, kokią grėsmę jai kelia pokovidinis sindromas ir kaip palaikyti gerą psichologinę savijautą. Pakeitė visų gyvenimą Kaip teigia gydytojas psichiatras M. Marcinkevičius, ši pandemija daro įtaką mūsų fizinei sveikatai tuo atveju, jei užsikrečiame koronavirusu. Tačiau, kalbant apie psichikos sveikatą, – tai be jokių išimčių paveikė visus gyventojus. – Juk pasikeitė visas mūsų gyvenimas, bendravimas ir visa tai, ką buvome įpratę daryti laisvai ir nevaržomai. Koronavirusas yra didžiulio masto ...
 • Negydant kataraktos gresia aklumas

  2021-10-06Negydant kataraktos gresia aklumas
  Šiandieninis gyvenimo būdas ypač vargina mūsų akis. Vis daugiau žmonių skundžiasi silpstančiu regėjimu: darosi sunku skaityti, vairuoti automobilį, užsiimti mėgstamais pomėgiais. Dauguma mūsų į specialistą kreiptis neskuba, tačiau silpstantis regėjimas yra pagrindinis vienos dažniausių akių ligų – kataraktos simptomas. Kas tai per liga, kada reiktų susirūpinti ir kaip gydyti kataraktą, klausiame A. Klinikos „Akių chirurgijos centro“ gydytojo Saulius Ačo. Katarakta – kokia tai liga? Katarakta – akių liga, kai lęšiukas pamažu netenka skaidrumo, formuojasi drumstys, kurios trukdo šviesai patekti į akį. Su metais drumstys ryškėja, plečiasi, kas lemia palaipsniui silpstantį regėjimą. Didžiąją katarakta sergančių žmonių dalį sudaro vyresni žmonės, kadangi lęšiuko drumstėjimas ...
 • Pakeliui į žalesnę Lietuvą: Joniškio šeimos aliejaus nepils į kriauklę – rinks jį utilizuoti mokyklose

  2021-09-30Pakeliui į žalesnę Lietuvą: Joniškio šeimos aliejaus nepils į kriauklę – rinks jį utilizuoti mokyklose
  Keptuvėje čirškinto aliejaus vieta – ne kriauklėje. Keisti įpročius siūlo pilietinių iniciatyvų projektas „Kuriame Lietuvą 2021!“, kurio sumanytojai Joniškio rajono mokyklose jau pradėjo statyti specialias talpas panaudotam aliejui surinkti. Tinkamai neutilizuotas aliejus užkemša vamzdynus, smarkiai teršia gruntinius vandenis. „Kuriame Lietuvą 2021!“ iniciatoriai, kartu su šio projekto globėju Europos Parlamento nariu Petru Auštrevičiumi, Joniškio rajono savivaldybe bei šios iniciatyvos partneriais jau iki spalio pradžios 16-oje Joniškio ugdymo įstaigų įrengs net 166 specialias panaudoto aliejaus rinkimo talpas. Jos stovės kiekvienoje klasėje, aliejų čia galės atnešti net apie 2600 moksleivių. Susirūpinti ekologija skatinančio projekto startas jau paskelbtas Joniškio „Saulės“ pagrindinėje mokykloje. Daugiausia panaudoto aliejaus ...
 • Stichija atvėrė galimybes, o parama padėjo įsitvirtinti

  2021-09-29Stichija atvėrė galimybes, o parama padėjo įsitvirtinti
  Stichinės nelaimės kartais gali atverti netikėtas galimybes. Tai gali patvirtinti Laukuvoje registruotos UAB „Medjoketa“ direktorius Kęstutis Bagdonas. Prieš du dešimtmečius prasiautęs uraganas lėmė, kad įvairias miškų ūkio paslaugas teikianti įmonė išplėtė savo veiklą, o pasinaudojusi miškininkams teikiama parama toliau įsitvirtina savo sektoriuje. Įsigijo naujutėlaitę medkirtę Kaip visko pradžią K. Bagdonas mini 1999-uosius. Tų metų pabaigoje Lietuvą nusiaubė uraganas „Anatolijus“, išvertęs gausybę medžių. „Tada urėdijoms reikėjo skubios pagalbos tvarkant stichijos padarinius. Nutarę padėti, įsigijome specialios technikos. Tuo metu atrodė, kad ji tinkama, tačiau laikui bėgant supratome, kad taip nėra. Svarbiausia problema buvo pernelyg mažas darbo našumas“, – prisimena bendrovės vadovas. Metams bėgant bendrovė savo lėšomis ...
 • Dilgėlės – Jūsų imuninės sistemos gerinimui. Pataria žolininkai

  2021-09-29Dilgėlės – Jūsų imuninės sistemos gerinimui. Pataria žolininkai
  Jeigu norite visada būti sveikas žmogus – tokiu atveju savo kasdienę mitybą reikia praturtinti augalais, kurie gali padėti Jums ne tik pasveikti, kai ligos jau yra, tačiau taip pat ir stiprinti savo imuninę sistemą, kuri gali padėti tų ligų išvengti. Geriausias pasirinkimas tokiu atveju, kai norisi gyventi sveikai, yra dilgėlių šaknys, kurios vis dažniau sutinkamos daugelio žmonių virtuvėse. Kadangi jos kainuoja pigiai – investicija labai greitai atsiperka, kadangi žmogaus gyvenimo kokybė vertinama net labai. „Dilgėlių šaknys gali padėti Jūsų kraujui būti kur kas geresniu. Pirmiausia jos labiausiai vertinamo dėl to, jog jose yra daug geležies, kuris labai reikalingas žmogaus organizmui. Kol vieni ...