Beveik tris rugsėjo savaites Lietuvoje tęsėsi iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Čikagos, atvykusio gydytojo ir žinomo menininko Audriaus Plioplio viešnagė. Netrukus jis grįš namo, į Ameriką, o per tą laiką savo protėvių krašte menininkas surengė nemažai parodų, susitikimų ir būtent Marijampolėje rugsėjo 14-ąją atšventė savo 70-ąjį gimtadienį.
Menininkas išpildė pažadą sugrįžti
Dr. A. Plioplys – Kanados Toronto mieste gimęs ir dabar Čikagoje gyvenantis, JAV savo medicininiais išradimais ir kūryba garsėjantis lietuvių kilmės neurologas ir menininkas. Jau daugiau kaip 40 metų jis savo veiklose derina dvi sritis – meną ir mediciną. Pastaraisiais metais A. Plioplys medicinos praktika jau neužsiima, bet neurologija yra palikusi gilų pėdsaką jo gyvenime ir kūryboje. Už savo mokslinius atradimus menininkas yra ne kartą apdovanotas. A. Plioplys daug metų gilinosi į autizmo ir epilepsijos susirgimus, tyrinėjo Alzheimerio ligą. Vienas svarbiausių šio neurobiologo išradimų – iki šiol visame pasaulyje naudojamos liemenės, kurios padeda cerebriniu paralyžiumi sergantiems vaikams išvengti plaučių uždegimo.
Per kelis kūrybos dešimtmečius A. Plioplys yra išbandęs įvairiausias skirtingas technikas, o savo meno darbams kurti naudoja instaliacijas, tapybą, fotografiją, encefalogramas, tekstinius elementus, šviesos diodus.
Dailininkas daug savo kūrinių yra padovanojęs Lietuvai, jų yra ir Marijampolės kultūros centre.
Plioplių giminės šaknys – Pliop-lių kaime (Kazlų Rūdos sav.), netoli Antanavo, kur gimė jo tėvas. Pernai rudenį viešėdamas Lietuvoje dailininkas aplankė tas vietas, susitiko su vietos žmonėmis. Tada Marijampolės „Saulėračio“ galerijoje buvo surengta ir jo darbų paroda. Išvykdamas menininkas tada pažadėjo, kad sugrįš šiais metais su parodomis ir būtent Marijampolėje paminės savo jubiliejų.
Parodos – Kaune, Vilniuje ir Suvalkijos krašte
Apie menininko pirmą susitikimą su Marijampolės savivaldybės vicemeru Artūru Visockiu ir apsilankymą prie Varnupių piliakalnio jau rašėme. Po to menininkas aplankė Kybartus ir čia įkurtoje fotografo, žinomo JAV kultūros veikėjo Algimanto Kezio vardu pavadintoje galerijoje surengė parodą „Atminties ieškojimai“.
Paežerių dvaro rūmuose (Vilkaviškio r. sav.) A. Plioplys pristatė kitą savo darbų parodą – „Sibilės“. Parodos atidaryme autorius pasakojo, kad šią paveikslų seriją, vaizduojančią senovės graikų ir romėnų mitologijoje minimas moteris, sukūrė apsilankęs Metropolijos meno muziejuje, įkvėptas įspūdingų Mikelandželo (Michelangelo) darbų.
Kitas sustojimas – Kaune, Prezidento Valdo Adamkaus bib-liotekoje-muziejuje, kur buvo pristatyta paroda „Sibiro sielos“. Darbų ciklo „Sibiro sielos“ pirmoji dalis sukurta 2011 metais. Tai keturi darbai, kurių centre – Sibiro tremtinių nuotraukos, o dailininkas joms suteikia šiuolaikinius meninius akcentus, žaidžia šriftais ir spalvomis, laisvai interpretuoja. Ne viename interviu autorius kalba apie tai, kad per savo darbus jis stengiasi supažindinti pasaulį su tragišku Lietuvos istorijos laikotarpiu, kuris yra menkai pažįstamas amerikiečiams.
Ypatingas susitikimas įvyko Virbalio (Vilkaviškio r. sav.) miestelyje, kur kultūros namų salėje A. Plioplys skaitė pranešimą „Mažvydas. Gedkantas. Plioplių giminės istorija“, o po to liuteronų bažnyčios antrame aukšte buvo surengtas naujausių menininko šilko darbų – parodos „Šilko NeuroMenas“ pristatymas ir 14 šilko skarų demonstravimas. Iš Virbalio šie darbai ir skaros iškeliavo ir buvo eksponuojami Vilniuje, Lietuvos medicinos bibliotekos meno galerijoje.
„Tas susitikimas Virbalyje, į kurį susirinko tiek daug žmonių, kuriam buvo taip ruoštasi ir kuris praėjo taip nuostabiai, ko gero, yra pats įsimintiniausias iš visos šios mano viešnagės. Būtent Virbalyje dar 1561 metais prasidėjo Plioplių giminės šaknys. Ir pati paroda čia buvo įspūdingiausia, ir tos bažnyčios erdvės tiesiog neįtikėtinai puikios. Jaučiausi prisilietęs prie savo šaknų ir buvau užvaldytas emocijų“, – pasakojo dailininkas.
A. Plioplys rado laiko susitikti ir su jaunaisiais Marijampolės meno mokyklos moksleiviais. Jiems, be kita ko, menininkas papasakojo ir apie savo naująjį projektą prie Varnupių piliakalnio, pakvietė jaunuosius menininkus jau kitą vasarą savanoriauti ir prisidėti prie šio projekto.
Paminėjo 70-ąjį gimtadienį
Įspūdingas renginys per A. Plioplio jubiliejinį gimtadienį surengtas Marijampolės kultūros centre. Čia buvo atidaryta menininko darbų paroda „Sibiro sielos“, surengtas performansas „Protėvių takais“, pristatyta meninė instaliacija „Protėviams atminti“.
Gausiai susirinkusiems svečiams A. Plioplys papasakojo, kaip gimė „Sibiro sielų“ idėja, o pristatydamas instaliaciją teigė, kad jai buvo panaudoti akmenys, atvežti iš jam brangių vietų – Virbalio, Pilviškių, Kybartų ir Paežerių.
Po oficialios dalies svečiai buvo pakviesti į pobūvį, kuriame pasidalinta įvairiais prisiminimais, pakelta taurė vyno į jubiliato sveikatą, puikią nuotaiką kūrė akordeonistų duetas, o svečias, nors neseniai iškentęs nelengvą operaciją, dar sušoko ir ne vieną šokį.
Šiame renginyje A. Pliopliui padovanota jo paties darbus primenanti šviesų skulptūra rugsėjo 19-ąją buvo atvežta į Pilviškių švč. Trejybės bažnyčią. Čia vyko iškilmingos šv. Mišios, po to surengtas susitikimas su vietos bendruomene.
Rengdama A. Plioplio viešnagę mūsų šalyje daug darbo įdėjo Marijampolės kultūros centro parodų organizatorė Onutė Surdokienė, parengusi projektą „Pasaulio sūduviečiai“ ir iš Lietuvos kultūros tarybos gavusi jam finansavimą. O. Surdokienė visur menininką lydėjo, rūpinosi jo buitimi, padėjo įveikti visas kliūtis. Nors daugybė renginių, susitikimų A. Plioplį gerokai nuvargino, jis jautėsi žvaliai ir bėdų patyrė tik dėl tomis dienomis įsigaliojusio Galimybių paso (GP). Mat būdamas pasiskiepijęs JAV nuo koronaviruso net tris kartus, lietuviško GP jis neturėjo ir nebuvo įleistas į kai kurias Marijampolės parduotuves, maitinimo įstaigas.
Rugsėjo 22-ąją prie Varnupių piliakalnio minint Rudens lygiadienį ir Baltų vienybės dieną dailininkas uždegė laužus, dar kartą papasakojo apie kuriamą instaliaciją ir padėkojo visiems, kurie prie to prisideda. Vėliau renginys tęsėsi Marijampolės kultūros centre – čia susirinkusiems dainas dovanojo Marijampolės apeiginio dainavimo ansamblio „Dijūta“ atlikėjos, sugiedojusios svečiui ir „Ilgiausių metų“, koncertavo folkloro trio – Ineta Meduneckytė, Nerijus Bakula ir Jan Maksimovič.
Baigdamas įspūdingą viešnagę Lietuvoje A. Plioplys sakė, kad visi planuoti renginiai jam pavyko, pasivaikščiojimas protėvių takais buvo išties įspūdingas. Jis įsitikinęs, kad jei neatsitiks kažkas netikėto, dar ne kartą grįš į tėvų žemę, domėsis, kaip sekasi „Atminties raštų“ kūrimo darbai, o čia jo lauks didelis būrys bičiulių, jo kūrybos gerbėjų ir vertintojų.