Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

Ekologiška saulės energetika – žmonių poreikiams

Savo poreikiams tenkinti – važinėtis automobiliais, šildyti, apšviesti pastatus, naudotis įvairiausius buities prietaisus ir pan. – žmonės suvartoja labai daug elektros energijos. Kai kas savo namus vadina tiesiog „elektriniais“, nes visa buitis valdoma elektros energijos pagalba. Elektros energijai gaminti dažniausiai naudojamas iškastinis kuras – nafta, dujos, akmens anglys. Tačiau šio kuro atsargos Žemėje senka. Tad tenka ieškoti nuolat atsinaujinančių energijos išteklių. Labiausiai paplitę vandens, saulės ir vėjo energijos atsinaujinantieji šaltiniai. Naudojant tokią energiją, mažiau teršiama aplinka.

Saulės energetika sparčiai žengia į priekį. Rinkai pristatomi vis našesni saulės moduliai, vis daugiau žmonių apsisprendžia naudoti atsinaujinančius elektros energijos šaltinius. Džiugu, kad būdų, kaip tausoti gamtą, ieško ne tik pavieniai žmonės, bet ir įmonės, bendrovės, švietimo įstaigos.

Trylikoje įstaigų – saulės elektrinių įrengimo darbai

Pasak Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus Karolio Podolskio, tikrai džiugi žinia, kad net trylikoje Marijampolės savivaldybės ugdymo įstaigų prasidėjo saulės elektrinių įrengimo darbai. Mokyklos, darželiai dalyvavo LR aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) skelbtame konkurse ir buvo atrinkti dalyvauti šiame projekte.
Pasak Administracijos direktoriaus, pirmoji saulės elektrinės teikiamą naudą pajus Marijampolės „Šaltinio“ progimnazija – darbai čia jau įpusėjo.

– Viešasis sektorius privalo tobulėti kartu su šiuolaikinėmis tendencijomis. Individualių namų gyventojams saulės elektrinės tampa vis labiau prieinamos, todėl vis daugiau namų ūkių pradeda gaminti švarią elektros energiją. Džiaugiamės, kad ir Marijampolės ugdymo įstaigose jau netrukus pradės veikti fotovoltinės elekt­rinės. Šis techninis sprendimas leis sutaupyti elektros energijai skiriamų lėšų. Taip pat tikimės, kad iš arti matydami vykstančius procesus mokiniai geriau suvoks žaliosios energetikos naudą. Suskaičiavome, kad vidutiniškai tokia elektrinė galės tenkinti apie 99 proc. ugdymo įstaigos elektros energijos poreikio, o gavus 80 proc. subsidiją išlaidų jos įrengimui susigrąžinimo laikotarpis sutrumpės iki dvejų metų. Elektrinių įrengimo darbai netrukus prasidės lopšeliuose-darželiuose „Rūta“ ir „Rasa“. Kitose įstaigose fotovoltinės elektrinės pradės veikti dar šių metų pabaigoje arba kitų pradžioje, – kalbėjo K. Podolskis.

Darbo buvo, bet rezultatai džiugina

Direktorius Jonas Kukukas sako, kad radus patikimus ekspertus visi darbai vyko sklandžiai.

Direktorius Jonas Kukukas sako, kad radus patikimus ekspertus visi darbai vyko sklandžiai.

Marijampolės „Šaltinio“ progimnazijos direktorius Jonas Kukukas, „Suvalkiečio“ paklaustas, kaip kilo mintis dalyvauti konkurse ir mokyklos poreikiams pajungti saulės energiją, sakė, kad ši idėja nėra nauja. Progimnazija draugauja su „Šaltinio“ vardą turinčiomis mokyklomis Raseiniuose, Tauragėje, Panevėžyje, Alytuje. Būtent iš kolegų jie išgirdo apie galimybę progimnazijai turėti saulės elektrinę. „Turime energingą ūkvedį, projektu susidomėjo ir Marijampolės savivaldybės administracija, sutapo visų mūsų interesai ir išsirutuliojo bendras sprendimas dalyvauti Aplinkos projektų valdymo agentūros klimato kaitos programos konkurse. Praėjusį rudenį pradėjome pirmuosius darbus, labai sėkmingai pasirinkome vilniečius konsultantus, kurie sparčiai ir kvalifikuotai mums parengė projekto dokumentus. O šiandien ant progimnazijos stogo jau montuojame saulės elektrinės pagrindus. Tikimės, kad iki lapkričio elektrinė bus pajungta“, – pasakojo direktorius. Pasak J. Kukuko, saulės energetika bus naudojama tik mokyklos poreikiams.

Norėjo prisidėti prie žalesnės aplinkos kūrimo

Marijampolės „Ryto“ pagrindinė mokykla taip pat dalyvauja Aplinkos ministerijos APVA skelbtame konkurse dėl saulės elektrinių įrengimo. Pasak mokyklos direktoriaus Vlado Klasavičiaus, dalyvauti apsisprendė nedvejodami. „Mūsų sprendimą lėmė keli aspektai. Pirma, sutaupysime lėšų. Skaičiuojame, kad elektrinė padengs didžiąją dalį gimnazijos elektros energijos sąnaudų. Taigi Marijampolės savivaldybės administracijai nereikės skirti lėšų elektros sąnaudoms. Antrasis, ne mažiau svarbus aspektas – mokyklos pavyzdys puiki praktinė pamoka mokiniams, kaip naudotis alternatyviais energijos šaltiniais ir taip prisidėti prie žalesnės aplinkos kūrimo, gamtos išteklių saugojimo.

Pasak „Ryto“ pagrindinės mokyklos direktoriaus Vlado Klasavičiaus, mokykla laukia, kada prasidės saulės elektrinės montavimo darbai.

Pasak „Ryto“ pagrindinės mokyklos direktoriaus Vlado Klasavičiaus, mokykla laukia, kada prasidės saulės elektrinės montavimo darbai. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Pasak direktoriaus V. Klasavičiaus, mokyklos siekis buvo įvertintas teigiamai, skirtas finansavimas. Gavusi paramą mokykla skelbė viešąjį pirkimą, rinkosi saulės elektrinės statytojus. Laimėtojas yra, šiuo metu rangovo tinkamumą vertina APVA. Jeigu viskas pavyks gerai, bus palankūs orai, jau šį rudenį planuojama pradėti saulės elektrinės įrengimo darbus. Didžiąją dalį saulės elektrinės kainos iš Klimato kaitos programos lėšų finansuoja APVA. Dalį lėšų skyrė Marijampolės savivaldybės administracija. „Aišku, nebuvo lengva teikti projektą, paruošti paraišką, techninius dokumentus, kurių reikia saulės elektrinei įrengti ir eksploatuoti. Visa tai darėme pirmą kartą.

Daug ko nežinojome, ieškojome atsakymų, kur tik galėjome, bet tikime, kad visą įdėtą darbą atpirks rezultatas, kai ant mokyklos stogo bus sumontuota saulės elektrinė ir naudosime ekologišką energiją“, – sakė V. Klasavičius.

Sūduvos gimnazija laukia atsakymo

Marijampolės Sūduvos gimnazija taip pat laukia, kada galės pradėti rengti elektrinę ant gimnazijos stogo. APVA jau atliko projekto aplinkosauginį vertinimą, tačiau galutinio rezultato gimnazija dar laukia. Pasak gimnazijos direktoriaus pavaduotojos ūkiui Kristinos Plycnerienės, sprendimą nulėmė ekonominė nauda ir, aišku, galimybė prisidėti prie švaresnės aplinkos kūrimo.

Planuojamos saulės elektrinės gimnazijoje galia 67 kW, planuojama statyti 400 W galios 167 monokristalinius saulės modulius. Orientacinė saulės elektrinės kaina – 54940 Eur be PVM, į kurią įeina ir techninio projektavimo išlaidos. „Realiai saulės elektrinės įrengimo kaina bus aiški tik po viešųjų pirkimų, taip pat paaiškės ir kiek reikės savų lėšų. Numatomas saulės elektrinės atsipirkimo laikas – nuo vienerių iki dvejų metų“, – pasakojo pavaduotoja.

Pasak K. Plycnerienės, paskaičiuota, kad įrengus saulės elektrinę Sūduvos gimnazija per metus į atmosferą išmes 27,44 tonos mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Pasak K. Plycnerienės, paskaičiuota, kad įrengus saulės elektrinę Sūduvos gimnazija per metus į atmosferą išmes 27,44 tonos mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Pasak K. Plycnerienės, Marijampolės Sūduvos gimnazijoje saulės elektrinės pagaminta elektros energija bus naudojama vietinėms reikmėms. Paskaičiuota, kad įrengus saulės elektrinę per metus į atmosferą bus išmetama 27,44 tonos mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų, o per projekto laikotarpį – net 548,8 t tokių dujų.

– Gimnazijoje per metus suvartojama apie 62000 kWh elektros energijos. Planuojama, kad įrengta saulės elektrinė per metus sugeneruos mažiau kaip 62300 kWh. Toks pagamintas elektros energijos kiekis per metus turėtų padengti visą bendrą elektros energijos poreikį, – pasakojo pavaduotoja ūkiui.

„Šaltinio“ progimnazijos stogas jau paruoštas elektrinės montavimui.

„Šaltinio“ progimnazijos stogas jau paruoštas elektrinės montavimui.

„Suvalkiečio“ redakcijos duomenimis, APVA skelbtame konkurse dalyvauja ir Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centras, „Spindulio“ kino teatras, Sporto centras.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Kapaviečių tvarkymas: keli patarimai, kurie padės palaikyti tvarką

  2021-10-14Kapaviečių tvarkymas: keli patarimai, kurie padės palaikyti tvarką
  Kapo priežiūra neturi būti labai varginantis darbas, kuris reikalauja iš Jūsų daug laiko. Jeigu taip yra – geriausia tvarkymą palikti tiems, kurie iš to valgo duoną. Kadangi šiuo metu kapaviečių tvarkymas siūlomas daugelio įmonių – nesunkiai rasite tuos, kurie Jums labiausiai tinka. Visgi, jeigu norite darbus atlikti pats – tokiu atveju svarbiausia optimizuoti procesą ir tuo pačiu sukurti kuo daugiau pagalbinių galimybių, kurios padės aplinkai išlikti tvarkingai. Kelias esmines aptarsime apačioje. 1. Pirmiausia siūlome visada po ranka turėti svarbiausius įrankius, kurie gali darbus padaryti greitesnius. Kadangi ne visada patogu juos neštis su savimi – siūlome greta kapavietės įrengti vietą, kur bus patys svarbiausi, ...
 • Kada įkurtas Vilnius?

  2021-10-13Kada įkurtas Vilnius?
  Beveik visi žinome, kad Vilnius pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 1323 m. sausio 25 d. laiške Hanzos miestų piliečiams, kuriame kvietė atvykti juos į Lietuvą. Miesto įkūrimo metais įprasta laikyti pirmąjį jo vardo paminėjimą istoriniuose šaltiniuose. Kodėl ir kas nusprendė, kad Vilnius pirmą kartą paminėtas tik Gedimino laiškuose, o ne kituose šaltiniuose, nelabai aišku. Nes dokumentų su ankstyvesniais Vilniaus paminėjimo metais yra. Prieš kelerius metus Klaipėdos regioninio valstybės archyvo Telšių filialo darbuotojai buvo parengę parodą „Žemaitija istoriniuose Europos žemėlapiuose“. Pradėjus domėtis, kuriuose užsienyje saugomuose senuosiuose žemėlapiuose galima būtų aptikti Lietuvos ir Žemaitijos paminėjimą, internete pavyko rasti Gerardo ...
 • Ūkininkas: pasėlių draudimas – tiesiog būtinybė

  2021-10-13Ūkininkas: pasėlių draudimas – tiesiog būtinybė
  Nė vienas ūkininkas nėra apsaugotas nuo neigiamų gamtos padarinių. Nors jų Lietuvoje fiksuojama vis dažniau, ne visi ūkininkai žino, kad gali gauti paramą ir drausti savo pasėlius, tokiu būdu sumažinti nuostolius. Radviliškio rajone ūkininkaujantis Rimantas Meškauskas, pasinaudojęs Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) teikiama parama, draudimą vadina būtinybe – ir ragina tai daryti visus. Be paramos – sudėtinga R. Meškauskas – patyręs ūkininkas, pažintį su žemės ūkiu pradėjęs dar 1986 metais, kuomet įsidarbino vairuotoju tuomečiame Šaukoto kolūkyje. 2000-aisiais, likvidavus žemės ūkio bendrovę, jam teko spręsti, ką daryti toliau. – Pasitaręs su žmona nutariau pats imtis ūkininkavimo. Pradėjau nuo vos 3 hektarų, vėliau dar 5 padovanojo uošviai. ...
 • Ar tikrai vitaminai plaukams skatinantys plaukų augimą veikia? Geriausi vitaminai plaukams, pasak dermatologų

  2021-10-12Ar tikrai vitaminai plaukams skatinantys plaukų augimą veikia? Geriausi vitaminai plaukams, pasak dermatologų
  Tinkamai subalansuota mityba, kurioje yra visi 13 būtinų vitaminų (vitaminai plaukams) , gali padėti išlaikyti plaukų sveikatą. Nors nėra įrodymų, leidžiančių teigti, kad atskiri vitaminai gali paskatinti plaukus greičiau augti, dėl specifinių vitaminų trūkumo plaukai gali pradėti slinkti arba lūžinėti. Pakankamas vitaminų plaukams svartojimas su maistu gali padėti išlaikyti plaukus sveikus. Mokslininkai atliko tyrimus, kaip šie vitaminai plaukams gali palaikyti plaukų augimą: • vitaminai D • vitaminas E • B grupės vitaminai Šiame straipsnyje pateikiama informacija apie tai, kaip šie ir kiti vitaminai gali palaikyti plaukus stiprius ir sveikus. Pagrindiniai vitaminai plaukams, kuriuos reiktų žinoti: Vitaminas D Papildomai vartojamas vitaminu D gali neturėti tiesioginio ryšio su plaukų augimu, ...
 • Verslo paraiškos: 50 tūkst. eurų parama už darbo vietą

  2021-10-11Verslo paraiškos: 50 tūkst. eurų parama už darbo vietą
  Iki spalio 29 d. priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama investicijoms, skirtoms ekonominės veiklos kūrimui ir plėtrai“. Sukūrus vieną darbo vietą, bus skiriama iki 50 tūkst. eurų paramos lėšų. Didžiausia numatyta paramos suma vienam projektui – ne daugiau nei 200 tūkst. eurų. „Tai unikali pagalba ir galimybė plėsti veiklą, kurti naujas darbo vietas bei įgyvendinti savo idėjas“, – sako šia parama jau anksčiau sėkmingai pasinaudoję pareiškėjai. Ragina nedelsti Kavinės „Žara“, įsikūrusios kurortiniame Tytuvėnų miestelyje, Šiaulių apskrityje, savininkė Birutė Šedienė džiaugiasi, kad prieš keletą metų teikė paraišką pagal veiklos sritį „Parama ...
 • Kokie mes: buvome, esame, būsime?

  2021-10-09Kokie mes: buvome, esame, būsime?
  Į šį sunkiai aprėpiamą nors tarsi ir lakonišką klausimą bando atsakyti Kalvarijos kultūros centro bei viso šio krašto kultūros darbuotojai. Ne tik jie vieni, bet ir visi neabejingi žmonės, dalyvaujantys projekto „Kalvarijos krašto etnokultūros savasties ženklai“ renginiuose – juos organizuojantys, besiklausantys paskaitų ir koncertų. Kultūrininkai pasitelkė nemažą būrį partnerių bei įvairių sričių etnokultūros specialistų. Pirmajame renginyje buvo analizuojami Sūduvos regiono tradicinio folkloro savitumai. Teorinėje dalyje apie tradicinį tautinį kostiumą kalbėjo Lietuvos nacionalinio kultūros centro (LNKC) specialistė Danutė Keturakienė, istorinių įžvalgų apie Sūduvą pateikė istorikas Alvydas Totoris. Koncerte „Puikūs sodai“ dalyvavo šio krašto ansambliai: šeimininkų „Diemedis“, „Lankupa“ iš Vilkaviškio, „Žibinyčia“ iš Marijampolės ...
 • Marijampoliečiai turėjo ypatingą galimybę pabendrauti su legendiniu jūrininku Simu Kudirka

  2021-10-09Marijampoliečiai turėjo ypatingą galimybę pabendrauti su legendiniu jūrininku Simu Kudirka
  Spalio 1-ąją Marijampolės „Spindulio“ kino teatre buvo parodytas režisierės Giedrės Žickytės daugiau kaip penkerius metus kurtas ir jau daugybę apdovanojimų pelnęs dokumentinis filmas „Šuolis“ apie legendinį lietuvių jūrininką Simą Kudirką. Šaltojo karo metais S. Kudirka iš sovietų laivo peršoko į Jungtinių Amerikos Valstijų laivą ir pasiprašė politinio prieglobsčio, bet buvo grąžintas atgal. Ši istorija prieš penkis dešimtmečius sulaukė didžiulio tarptautinio atgarsio. Marijampoliečiams itin pasisekė – į filmo pristatymą „Spindulyje“ atvyko ne tik G. Žickytė, bet ir Pilviškių miestelyje jau keliolika metų gyvenantis pats šios istorijos herojus 92-uosius metus einantis S. Kudirka. Režisierė G. Žickytė jau žinoma iš ankstesnių dokumentinių savo juostų „Kaip ...
 • Atsiveria vis nauji klodai…

  2021-10-09Atsiveria vis nauji klodai...
  Kai muziejininkai pakvietė į Lietuvos Kazio Griniaus muziejų, į skaitymus „Aš priėjau prie jo ir paklausiau…“, skirtus Kristinos Grinienės 125-osioms gimimo metinėms, ne vienas, ko gero, pagalvojo: ką gi dar naujo gali išgirsti? Tačiau atėjusieji į šį renginį tikrai nepasigailėjo, nes išgirdus ir visai naujų dalykų neapleido mintis, kiek dar daug slypi už plikų faktų ar datų. Tai žmogiškieji dalykai: viltys ir netektys, skurdas ir pastangos išgyventi, vienatvė ir ligos… Tai patiria ir tie, kuriuos vadiname istorinėmis asmenybėmis, žiūrime tarsi į „kitokius“ ir dėl to kartais jų gyvenimas atrodo kaip visada pilnas aruodas. Beje, labiau žinome pirmąją daktaro Kazio Griniaus žmoną ...
 • Žemės ūkiui – ketvirtis milijardo eurų paramos: skatins auginti daržoves, o ne grūdus

  2021-10-09Žemės ūkiui – ketvirtis milijardo eurų paramos: skatins auginti daržoves, o ne grūdus
  Per artimiausius penkerius metus investicijos į žemės ūkį Lietuvoje sieks pusę milijardo eurų. Žemės ūkio ministerija pristatė šių ir kitų metų Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos paramos investicijoms į žemės ūkio valdas strategiją, pagal kurią labai išaugs lėšos, skiriamos vaisių, daržovių, kiaulienos, paukštienos gamintojams bei pienininkams. – Iki šiol vieniems sektoriams teko santykinai didesnė parama investicijoms negu kitiems ir tai lėmė, kad Lietuvoje neproporcingai didelė žemės ūkio produkcijos dalis sukuriama grūdinių kultūrų sektoriuje, kuris šalies mastu sukuria nedidelę pridėtinę vertę – atitinkamai iš hektaro sukuriame mažesnę vertę nei ES šalys. Siekiame tai pakeisti, todėl pereinamuoju 2021–2022 metų laikotarpiu pagal Lietuvos kaimo ...
 • Valdžios įstaigų sprendimais siaurinama visuomenės teisė į informaciją – pavojus demokratijai

  2021-10-08Valdžios įstaigų sprendimais siaurinama visuomenės teisė į informaciją – pavojus demokratijai
  Lietuvos žurnalistų ir žiniasklaidos priemonių viešas pareiškimas 2021 10 08 Mes, žurnalistų ir žiniasklaidos priemonių atstovai, nesutinkame, kad prisidengdamos nacionaliniais ar tarptautiniais teisės aktais valstybės institucijos iš esmės siaurintų viešojo asmens sąvokos taikymą ir tokiu būdu atimtų iš visuomenės teisę į informaciją. Solidarizuojamės su redakcija „Atvira Klaipėda“, kurios siekis apginti teisę į informaciją turi keltis į Konstitucinį Teismą ir tarptautines instancijas. Šios iniciatyvos bus visapusiškai palaikomos mūsų bendruomenės. Kaip žinia, šių metų spalio 6 dieną Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atmetė Klaipėdos naujienų portalo „Atvira Klaipėda“ skundą dėl Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos sprendimo. Apie Klaipėdos miesto savivaldybės valdomos bendrovės „Gatvių apšvietimas“ viešuosius pirkimus ir ...
 • Kaip palaikyti gerą psichikos sveikatą?

  2021-10-06Kaip palaikyti gerą psichikos sveikatą?
  Vienas pagrindinių visuomenės sveikatos prioritetų – psichikos sveikatos gerinimas ir palaikymas, kuris ypač svarbus šiais pandeminiais laikais. Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro vadovas, gydytojas psichiatras Martynas Marcinkevičius pasakoja, su kokiais išbandymais krizės akivaizdoje susiduria mūsų psichikos sveikata, kokią grėsmę jai kelia pokovidinis sindromas ir kaip palaikyti gerą psichologinę savijautą. Pakeitė visų gyvenimą Kaip teigia gydytojas psichiatras M. Marcinkevičius, ši pandemija daro įtaką mūsų fizinei sveikatai tuo atveju, jei užsikrečiame koronavirusu. Tačiau, kalbant apie psichikos sveikatą, – tai be jokių išimčių paveikė visus gyventojus. – Juk pasikeitė visas mūsų gyvenimas, bendravimas ir visa tai, ką buvome įpratę daryti laisvai ir nevaržomai. Koronavirusas yra didžiulio masto ...
 • Negydant kataraktos gresia aklumas

  2021-10-06Negydant kataraktos gresia aklumas
  Šiandieninis gyvenimo būdas ypač vargina mūsų akis. Vis daugiau žmonių skundžiasi silpstančiu regėjimu: darosi sunku skaityti, vairuoti automobilį, užsiimti mėgstamais pomėgiais. Dauguma mūsų į specialistą kreiptis neskuba, tačiau silpstantis regėjimas yra pagrindinis vienos dažniausių akių ligų – kataraktos simptomas. Kas tai per liga, kada reiktų susirūpinti ir kaip gydyti kataraktą, klausiame A. Klinikos „Akių chirurgijos centro“ gydytojo Saulius Ačo. Katarakta – kokia tai liga? Katarakta – akių liga, kai lęšiukas pamažu netenka skaidrumo, formuojasi drumstys, kurios trukdo šviesai patekti į akį. Su metais drumstys ryškėja, plečiasi, kas lemia palaipsniui silpstantį regėjimą. Didžiąją katarakta sergančių žmonių dalį sudaro vyresni žmonės, kadangi lęšiuko drumstėjimas ...
 • Pakeliui į žalesnę Lietuvą: Joniškio šeimos aliejaus nepils į kriauklę – rinks jį utilizuoti mokyklose

  2021-09-30Pakeliui į žalesnę Lietuvą: Joniškio šeimos aliejaus nepils į kriauklę – rinks jį utilizuoti mokyklose
  Keptuvėje čirškinto aliejaus vieta – ne kriauklėje. Keisti įpročius siūlo pilietinių iniciatyvų projektas „Kuriame Lietuvą 2021!“, kurio sumanytojai Joniškio rajono mokyklose jau pradėjo statyti specialias talpas panaudotam aliejui surinkti. Tinkamai neutilizuotas aliejus užkemša vamzdynus, smarkiai teršia gruntinius vandenis. „Kuriame Lietuvą 2021!“ iniciatoriai, kartu su šio projekto globėju Europos Parlamento nariu Petru Auštrevičiumi, Joniškio rajono savivaldybe bei šios iniciatyvos partneriais jau iki spalio pradžios 16-oje Joniškio ugdymo įstaigų įrengs net 166 specialias panaudoto aliejaus rinkimo talpas. Jos stovės kiekvienoje klasėje, aliejų čia galės atnešti net apie 2600 moksleivių. Susirūpinti ekologija skatinančio projekto startas jau paskelbtas Joniškio „Saulės“ pagrindinėje mokykloje. Daugiausia panaudoto aliejaus ...
 • Stichija atvėrė galimybes, o parama padėjo įsitvirtinti

  2021-09-29Stichija atvėrė galimybes, o parama padėjo įsitvirtinti
  Stichinės nelaimės kartais gali atverti netikėtas galimybes. Tai gali patvirtinti Laukuvoje registruotos UAB „Medjoketa“ direktorius Kęstutis Bagdonas. Prieš du dešimtmečius prasiautęs uraganas lėmė, kad įvairias miškų ūkio paslaugas teikianti įmonė išplėtė savo veiklą, o pasinaudojusi miškininkams teikiama parama toliau įsitvirtina savo sektoriuje. Įsigijo naujutėlaitę medkirtę Kaip visko pradžią K. Bagdonas mini 1999-uosius. Tų metų pabaigoje Lietuvą nusiaubė uraganas „Anatolijus“, išvertęs gausybę medžių. „Tada urėdijoms reikėjo skubios pagalbos tvarkant stichijos padarinius. Nutarę padėti, įsigijome specialios technikos. Tuo metu atrodė, kad ji tinkama, tačiau laikui bėgant supratome, kad taip nėra. Svarbiausia problema buvo pernelyg mažas darbo našumas“, – prisimena bendrovės vadovas. Metams bėgant bendrovė savo lėšomis ...
 • Dilgėlės – Jūsų imuninės sistemos gerinimui. Pataria žolininkai

  2021-09-29Dilgėlės – Jūsų imuninės sistemos gerinimui. Pataria žolininkai
  Jeigu norite visada būti sveikas žmogus – tokiu atveju savo kasdienę mitybą reikia praturtinti augalais, kurie gali padėti Jums ne tik pasveikti, kai ligos jau yra, tačiau taip pat ir stiprinti savo imuninę sistemą, kuri gali padėti tų ligų išvengti. Geriausias pasirinkimas tokiu atveju, kai norisi gyventi sveikai, yra dilgėlių šaknys, kurios vis dažniau sutinkamos daugelio žmonių virtuvėse. Kadangi jos kainuoja pigiai – investicija labai greitai atsiperka, kadangi žmogaus gyvenimo kokybė vertinama net labai. „Dilgėlių šaknys gali padėti Jūsų kraujui būti kur kas geresniu. Pirmiausia jos labiausiai vertinamo dėl to, jog jose yra daug geležies, kuris labai reikalingas žmogaus organizmui. Kol vieni ...