Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

Ekologiška saulės energetika – žmonių poreikiams

Savo poreikiams tenkinti – važinėtis automobiliais, šildyti, apšviesti pastatus, naudotis įvairiausius buities prietaisus ir pan. – žmonės suvartoja labai daug elektros energijos. Kai kas savo namus vadina tiesiog „elektriniais“, nes visa buitis valdoma elektros energijos pagalba. Elektros energijai gaminti dažniausiai naudojamas iškastinis kuras – nafta, dujos, akmens anglys. Tačiau šio kuro atsargos Žemėje senka. Tad tenka ieškoti nuolat atsinaujinančių energijos išteklių. Labiausiai paplitę vandens, saulės ir vėjo energijos atsinaujinantieji šaltiniai. Naudojant tokią energiją, mažiau teršiama aplinka.

Saulės energetika sparčiai žengia į priekį. Rinkai pristatomi vis našesni saulės moduliai, vis daugiau žmonių apsisprendžia naudoti atsinaujinančius elektros energijos šaltinius. Džiugu, kad būdų, kaip tausoti gamtą, ieško ne tik pavieniai žmonės, bet ir įmonės, bendrovės, švietimo įstaigos.

Trylikoje įstaigų – saulės elektrinių įrengimo darbai

Pasak Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus Karolio Podolskio, tikrai džiugi žinia, kad net trylikoje Marijampolės savivaldybės ugdymo įstaigų prasidėjo saulės elektrinių įrengimo darbai. Mokyklos, darželiai dalyvavo LR aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) skelbtame konkurse ir buvo atrinkti dalyvauti šiame projekte.
Pasak Administracijos direktoriaus, pirmoji saulės elektrinės teikiamą naudą pajus Marijampolės „Šaltinio“ progimnazija – darbai čia jau įpusėjo.

– Viešasis sektorius privalo tobulėti kartu su šiuolaikinėmis tendencijomis. Individualių namų gyventojams saulės elektrinės tampa vis labiau prieinamos, todėl vis daugiau namų ūkių pradeda gaminti švarią elektros energiją. Džiaugiamės, kad ir Marijampolės ugdymo įstaigose jau netrukus pradės veikti fotovoltinės elekt­rinės. Šis techninis sprendimas leis sutaupyti elektros energijai skiriamų lėšų. Taip pat tikimės, kad iš arti matydami vykstančius procesus mokiniai geriau suvoks žaliosios energetikos naudą. Suskaičiavome, kad vidutiniškai tokia elektrinė galės tenkinti apie 99 proc. ugdymo įstaigos elektros energijos poreikio, o gavus 80 proc. subsidiją išlaidų jos įrengimui susigrąžinimo laikotarpis sutrumpės iki dvejų metų. Elektrinių įrengimo darbai netrukus prasidės lopšeliuose-darželiuose „Rūta“ ir „Rasa“. Kitose įstaigose fotovoltinės elektrinės pradės veikti dar šių metų pabaigoje arba kitų pradžioje, – kalbėjo K. Podolskis.

Darbo buvo, bet rezultatai džiugina

Direktorius Jonas Kukukas sako, kad radus patikimus ekspertus visi darbai vyko sklandžiai.

Direktorius Jonas Kukukas sako, kad radus patikimus ekspertus visi darbai vyko sklandžiai.

Marijampolės „Šaltinio“ progimnazijos direktorius Jonas Kukukas, „Suvalkiečio“ paklaustas, kaip kilo mintis dalyvauti konkurse ir mokyklos poreikiams pajungti saulės energiją, sakė, kad ši idėja nėra nauja. Progimnazija draugauja su „Šaltinio“ vardą turinčiomis mokyklomis Raseiniuose, Tauragėje, Panevėžyje, Alytuje. Būtent iš kolegų jie išgirdo apie galimybę progimnazijai turėti saulės elektrinę. „Turime energingą ūkvedį, projektu susidomėjo ir Marijampolės savivaldybės administracija, sutapo visų mūsų interesai ir išsirutuliojo bendras sprendimas dalyvauti Aplinkos projektų valdymo agentūros klimato kaitos programos konkurse. Praėjusį rudenį pradėjome pirmuosius darbus, labai sėkmingai pasirinkome vilniečius konsultantus, kurie sparčiai ir kvalifikuotai mums parengė projekto dokumentus. O šiandien ant progimnazijos stogo jau montuojame saulės elektrinės pagrindus. Tikimės, kad iki lapkričio elektrinė bus pajungta“, – pasakojo direktorius. Pasak J. Kukuko, saulės energetika bus naudojama tik mokyklos poreikiams.

Norėjo prisidėti prie žalesnės aplinkos kūrimo

Marijampolės „Ryto“ pagrindinė mokykla taip pat dalyvauja Aplinkos ministerijos APVA skelbtame konkurse dėl saulės elektrinių įrengimo. Pasak mokyklos direktoriaus Vlado Klasavičiaus, dalyvauti apsisprendė nedvejodami. „Mūsų sprendimą lėmė keli aspektai. Pirma, sutaupysime lėšų. Skaičiuojame, kad elektrinė padengs didžiąją dalį gimnazijos elektros energijos sąnaudų. Taigi Marijampolės savivaldybės administracijai nereikės skirti lėšų elektros sąnaudoms. Antrasis, ne mažiau svarbus aspektas – mokyklos pavyzdys puiki praktinė pamoka mokiniams, kaip naudotis alternatyviais energijos šaltiniais ir taip prisidėti prie žalesnės aplinkos kūrimo, gamtos išteklių saugojimo.

Pasak „Ryto“ pagrindinės mokyklos direktoriaus Vlado Klasavičiaus, mokykla laukia, kada prasidės saulės elektrinės montavimo darbai.

Pasak „Ryto“ pagrindinės mokyklos direktoriaus Vlado Klasavičiaus, mokykla laukia, kada prasidės saulės elektrinės montavimo darbai. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Pasak direktoriaus V. Klasavičiaus, mokyklos siekis buvo įvertintas teigiamai, skirtas finansavimas. Gavusi paramą mokykla skelbė viešąjį pirkimą, rinkosi saulės elektrinės statytojus. Laimėtojas yra, šiuo metu rangovo tinkamumą vertina APVA. Jeigu viskas pavyks gerai, bus palankūs orai, jau šį rudenį planuojama pradėti saulės elektrinės įrengimo darbus. Didžiąją dalį saulės elektrinės kainos iš Klimato kaitos programos lėšų finansuoja APVA. Dalį lėšų skyrė Marijampolės savivaldybės administracija. „Aišku, nebuvo lengva teikti projektą, paruošti paraišką, techninius dokumentus, kurių reikia saulės elektrinei įrengti ir eksploatuoti. Visa tai darėme pirmą kartą.

Daug ko nežinojome, ieškojome atsakymų, kur tik galėjome, bet tikime, kad visą įdėtą darbą atpirks rezultatas, kai ant mokyklos stogo bus sumontuota saulės elektrinė ir naudosime ekologišką energiją“, – sakė V. Klasavičius.

Sūduvos gimnazija laukia atsakymo

Marijampolės Sūduvos gimnazija taip pat laukia, kada galės pradėti rengti elektrinę ant gimnazijos stogo. APVA jau atliko projekto aplinkosauginį vertinimą, tačiau galutinio rezultato gimnazija dar laukia. Pasak gimnazijos direktoriaus pavaduotojos ūkiui Kristinos Plycnerienės, sprendimą nulėmė ekonominė nauda ir, aišku, galimybė prisidėti prie švaresnės aplinkos kūrimo.

Planuojamos saulės elektrinės gimnazijoje galia 67 kW, planuojama statyti 400 W galios 167 monokristalinius saulės modulius. Orientacinė saulės elektrinės kaina – 54940 Eur be PVM, į kurią įeina ir techninio projektavimo išlaidos. „Realiai saulės elektrinės įrengimo kaina bus aiški tik po viešųjų pirkimų, taip pat paaiškės ir kiek reikės savų lėšų. Numatomas saulės elektrinės atsipirkimo laikas – nuo vienerių iki dvejų metų“, – pasakojo pavaduotoja.

Pasak K. Plycnerienės, paskaičiuota, kad įrengus saulės elektrinę Sūduvos gimnazija per metus į atmosferą išmes 27,44 tonos mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Pasak K. Plycnerienės, paskaičiuota, kad įrengus saulės elektrinę Sūduvos gimnazija per metus į atmosferą išmes 27,44 tonos mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Pasak K. Plycnerienės, Marijampolės Sūduvos gimnazijoje saulės elektrinės pagaminta elektros energija bus naudojama vietinėms reikmėms. Paskaičiuota, kad įrengus saulės elektrinę per metus į atmosferą bus išmetama 27,44 tonos mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų, o per projekto laikotarpį – net 548,8 t tokių dujų.

– Gimnazijoje per metus suvartojama apie 62000 kWh elektros energijos. Planuojama, kad įrengta saulės elektrinė per metus sugeneruos mažiau kaip 62300 kWh. Toks pagamintas elektros energijos kiekis per metus turėtų padengti visą bendrą elektros energijos poreikį, – pasakojo pavaduotoja ūkiui.

„Šaltinio“ progimnazijos stogas jau paruoštas elektrinės montavimui.

„Šaltinio“ progimnazijos stogas jau paruoštas elektrinės montavimui.

„Suvalkiečio“ redakcijos duomenimis, APVA skelbtame konkurse dalyvauja ir Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centras, „Spindulio“ kino teatras, Sporto centras.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Žadino, budino – nepaisant iššūkių…

  2022-01-12Žadino, budino – nepaisant iššūkių...
  Penktasis etnokultūros projektas – daug ar mažai? Viena vertus – kasmet įgaunama daugiau patirties, mokomasi iš klaidų ar nesėkmių, iš kitos pusės – ką prie pagrindinių temų vis naujo, nebūto kasmet sugalvoti, kuria kryptimi eiti, kad visiems būtų ne tik įdomu, bet ir naudinga? Galimybė tęsti, plėtoti pasirinktas temas, „kapstyti vis giliau“ yra tęstinių projektų privalumas, tad jų rengėjai visada neramiai laukia – gaus rėmimą ar ne… 2021-aisiais Marijampolės kultūros centras (MKC), gavęs Lietuvos kultūros tarybos ir savivaldybės finansavimą, penktus metus įgyvendino daugelio pamėgtą projektą „Sūduvių ugnys – budinam svietą“. Baltų kultūrinis paveldas, jo pažinimas ir bandymas prisiliesti prie to, kas ...
 • Prie apskrito stalo…

  2022-01-12Prie apskrito stalo...
  Sunku ir patikėti – kasmet, jau penkioliktą kartą! Ir visai nesvarbu, kad tas stalas galėtų būti tik menamas (nors taip ir nėra), o susirenka prie jo ar penkiolika, ar penketas, ar visos penkios dešimtys žmonių. Visokių: vieni apsilanko beveik kasmet, kiti – kai kada, būna svečių, kurie kaip tik tą dieną čia patenka kartais pakviesti, kartais – atsitiktinai… Būtent jie ir būna maloniai nustebę, kad tokia, „kitokia“, tradicija neužgęsta tiek laiko. Jau supratote: tai – apie tradicinius „apskrito stalo“ susitikimus Marijampolės kultūros centre, dažniausiai per Tris karalius (dienele anksčiau ar vėliau), skirtus mecenatės Magdalenos Birutės Stankūnienės gimtadieniui paminėti. Šiemet susirinkus to, ...
 • Nemari Romano Krasninkevičiaus kūrybos dvasia

  2022-01-12Nemari Romano Krasninkevičiaus kūrybos dvasia
  Praėjusiais metais turėjau garbės dalyvauti Marijampolės kultūros centre vykusiuose renginiuose, skirtuose originalaus kūrėjo, grafiko Romano Krasninkevičiaus 95-osioms gimimo metinėms. Noriu pasidalinti keletu minčių apie patirtus įspūdžius. Lapkritį (gimė šio mėnesio 18 d.) marijampoliečiai Kultūros centre surengtoje mokslinėje konferencijoje „Nemari Romano Krasninkevičiaus kūryba“ prisiminė savo miesto legendą – Romaną Krasninkevičių, kurį talentu ir gyvenimo būdo neįprastumu drąsiai galėčiau prilyginti rokiškėnų Lionginui Šepkai. Tik rokiškėnai, regis, labiau savo kraštiečio talentą pripažįsta ir juo didžiuojasi: ne tik atminimo lenta Pandėlyje pasirūpinę, bet ir solidų leidinį apie didįjį meistrą yra išleidę, ir nuolatine ekspozicija Rokiškio dvare pasirūpinę, ir L. Šepkos vardu pavadintą bei jo atminimui ...
 • Kokybiškos ir stilingos slidinėjimo kelnės moterims

  2022-01-10Kokybiškos ir stilingos slidinėjimo kelnės moterims
    Ruošiatės slidinėti kalnuose, o gal tiesiog reikalinga patogi ir šilta žieminė apranga laisvalaikio leidimui gamtoje? Slidinėjimo kelnės moterims, kurias pristato specializuoti tiekėjai, yra pritaikytos pačioms atšiauriausioms gamtos sąlygoms, tuo pačiu jas patogu dėvėti. Skaitykite toliau ir sužinosite viską apie žieminių slidinėjimo kelnių pasirinkimą. Aukšta kokybė ir patogumas Slidinėjimo kelnės yra specialiai sukurtos taip, kad būtų patogios, nevaržytų judesių, tačiau tuo pačiu suteiktų pakankamai didelę apsaugą net nuo paties žvarbiausio šalčio. Su jomis galėsite patogiai slidinėti, vaikščioti po miškus šaltos žiemos metu, naudoti visiems laisvalaikio poreikiams lauke. Pagamintos iš kokybiškų medžiagų žieminės kelnės užtikrina atsparumą nuo drėgmės, vėjo ir šalčio, yra pašiltintos ir maloniai ...
 • Apskaitos paslaugos lydi nuo įmonės „gimimo“ iki „mirties“

  2022-01-10Apskaitos paslaugos lydi nuo įmonės „gimimo“ iki „mirties“
  Nusprendus „sukti“ vieną ar kitą verslą, potencialiai geros idėjos, deja, neužteks. Jau pačioje pradžioje, kai tvarkomi su įmonės steigimu susiję reikalai, dažnas ima piktintis dėl bereikalingos biurokratijos. Deja, legaliame verslo pasaulyje kiekvienai įmonei yra taikomos vienodos taisyklės ir reikalavimai. Vienas pirmųjų darbų – nuspręsti, kokio juridinio asmens pavadinimo santrumpa puikuosis greta įmonės vardo. Vienas dažniausių pasirinkimų, o tiksliau – sprendimų, priimtų įvertinus atitinkamus niuansus – uždaroji akcinė bendrovė. Svarbu pabrėžti, jog, be kitų ypatybių, UAB – ribotos civilinės atsakomybės privatus asmuo, kai šios nariai už įsipareigojimų nevykdymą atsako tik įmonės, o ne asmeniniu turtu. Žinant, koks „֧slidus“ reikalas yra tas ...
 • Kur įsigyti pramoninius padėklus?

  2022-01-10Kur įsigyti pramoninius padėklus?
  Jeigu Jums reikalingi pramoniniai padėklai – labai svarbu suprasti, kad tai yra sertifikuoti gaminiai, kurie yra kuriami pagal tam tikrą standartą. Štai todėl norėdami sutaupyti galite rasti pigesnius, tačiau ne specialiai standartą atitinkančius gaminius, kurie, deja, ir trumpiau tarnauja, ir tuo pačiu kelia pavojų darbo vietoje. Pramoniniai padėklai siūlomi daugelyje vietų. Juos siūlo alsena.lt ir kitos žinomos įmonės. Kad rasti būtų galima paprasčiau – pateiksime kelias gaires, kurios pagreitins paieškas. Kaina. Natūralu, kad norisi nesumokėti labai daug, tačiau gauti gerą kokybę. Tai tikrai yra įmanoma. Tik reikia sekti akcijas bei kitus pasiūlymus. Svarbiausia nepirkti klastočių, kurie kainuoja pigiau, tačiau savo kokybe, deja, labai ...
 • Amerikoje tapęs profesionaliu fotografu Laimis nepamiršta gimtinės

  2022-01-08Amerikoje tapęs profesionaliu fotografu Laimis nepamiršta gimtinės
  Paskutinę praėjusių metų dieną neeilinio svečio sulaukė Želsvos biblioteka. Kraštiečius aplankė prieš dvidešimt penkerius metus į Jungtines Amerikos Valstijas išvykęs Laimis Urbonas. Svečias atvyko ne tuščiomis rankomis. Gimtojo kaimo bibliotekai žymus fotografas padovanojo savo fotografijų albumą „Lietuva“. Jame daugiau nei šimtas nuotraukų su gražiausiais Lietuvos gamtos vaizdais, architektūriniais statiniais, yra ir nuotraukų iš Želsvos apylinkių. 2016 metais Laimis tapo projekto „We love Lithuania“ nugalėtoju. Parodai jis pateikė puikių nuotraukų, atspindinčių gimtosios šalies grožį. Svečią priėmusi bibliotekos vadovė Irena Lunskienė džiaugiasi talentingais Želsvos žmonėmis, nepamirštančiais gimtojo krašto. Tai istorija Pasak Irenos Lunskienės, jos planuose suburti visus Želsvos apylinkių išeivius, kad jie turėtų nuolatinį ryšį ...
 • Parodoje – įspūdingiausios „Kultūros savaitės“ akimirkos

  2022-01-08Parodoje – įspūdingiausios „Kultūros savaitės“ akimirkos
  Prieš pat Naujuosius metus Marijampolės kultūros centre buvo surengtas susitikimas su pernai rugsėjo mėnesį vykusio projekto „Kultūros savaitė“ dalyviais ir kartu atidaryta fotografo Andriaus Burbos fotografijų paroda „Kultūros savaitės atgarsiai“. Joje įamžintos šio projekto baigiamojo koncerto įspūdingiausios akimirkos. Kalėdoms sugrįžo į namus Kalėdoms į namus sugrįžo šio projekto dalyviai – dabar užsienyje gyvenantys mūsų kraštiečiai Didžiosios Britanijos Kento filharmonijos orkestro įkūrėjas Marius Reklaitis, pianistė, tarptautinių konkursų laureatė Kamilė Zaveckaitė, dabar studijuojanti Austrijos sostinėje Vienoje. Tikėtasi sulaukti ir Berlyne gyvenančios dainininkės Lauros Latvaitytės-Zaman, bet dėl pandemijos apribojimų ji šventėms negrįžo.   Susitikime dalyvavo ir dabar Vilniuje gyvenantis marijampolietis fotografas A. Burba, išgarsėjęs savo nuotraukomis, kuriose ...
 • Jaunieji Marijampolės atlikėjai – anapus sienos surengtame festivalyje

  2022-01-08Jaunieji Marijampolės atlikėjai – anapus sienos surengtame festivalyje
  Neseniai vyko Kaliningrado (Karaliaučiaus) lietuvių kalbos mokytojų asociacijos organizuotas vaikų folkloro kolektyvų ir solistų festivalis „Skambėk skambėk, lietuviška dainele“, kuriame dalyvavo ir keletas kolektyvų iš Suvalkijos regiono. Nuotoliniu būdu surengtame konkurse savo kūrybą pristatė Kybartų K. Donelaičio gimnazijos ir kultūros centro atstovai. Jame dalyvavo ir Marijampolės Rimanto Stankevičiaus progimnazijos bei Marijonų gimnazijos jaunieji atlikėjai. Jubiliejinis, jau dvidešimtasis, Karaliaučiaus krašto vaikų lietuviškos muzikos festivalis iš viso sukvietė beveik 300 atlikėjų, tarp kurių buvo solistai, vokalinės grupės ir folkloro ansambliai. Daugumą dalyvių sudarė kaimyninės šalies – Rusijos Federacijos atlikėjai, bet, be Suvalkijos atstovų, įrašus konkursui atsiuntė ir keli atlikėjai iš Vilniaus. Pasak festivalio organizatoriaus, ...
 • Įsibėgėjęs NBA sezonas: lyderiai, autsaideriai ir šio vakaro kovos

  2022-01-05Įsibėgėjęs NBA sezonas: lyderiai, autsaideriai ir šio vakaro kovos
  NBA sezonas jau kaip reikiant įsibėgėjo ir yra jau ne viena komanda, kuri viršijo 30 sužaistų rungtynių kiekį. Tai yra daugiau negu sezono trečdalis, kadangi šį sezoną komandos žais po 82 rungtynes reguliariajame sezone. Rytų konferencijoje kol kas pirmauja Bruklino „Nets“ su Kevinu Durantu ir Jamesu Hardenu priešaky ir per 30 rungtynių iškovojo 21 pergalę ir patyrė 9 pralaimėjimus. Laipteliu žemiau žygiuoja Artūro Karnišovo vadovaujama Čikagos „Bulls“ ekipa su 18 pergalių 10 rungtynių. Vėjuotojo miesto atstovai šią savaitę buvo iškritę dėl COVID-19 viruso, tad keletas jų rungtynių buvo nukeltos. Čikagai į nugarą, kiek netikėtai, kvėpuoja Klivlendo „Cavaliers“ ekipa, kuri per 31 rungtynes turi ...
 • „Iki“ 30-ąjį gimtadienį švęs garsiai ir dosniai: visus metus pirkėjų lauks įspūdingos dovanos

  2022-01-05„Iki“ 30-ąjį gimtadienį švęs garsiai ir dosniai: visus metus pirkėjų lauks įspūdingos dovanos
  30-ąjį gimtadienį šiemet švenčiantis prekybos tinklas „Iki“ nuo pat metų pradžios paruošė ypatingų dovanų savo pirkėjams. Jau sausio 3 d. startuoja pirmoji šventinė staigmena – gimtadienio žaidimas „30 mums, 30 automobilių Jums“, kurio prizai gniaužia kvapą. Tai net 30 šiuolaikiškų ir stilingų „Toyota C-HR“ automobilių ir 150 tūkst. eurų vertės svajonių būstas! Staigmenos ir dovanos visus metus „Jau trečdalį amžiaus „Iki“ auga, keičiasi ir tobulėja, padeda kurti naujas tradicijas, maisto istorijas ir būna šalia savo pirkėjų svarbiausiomis gyvenimo akimirkomis. Labai norime, kad šventinę nuotaiką šiemet visus metus jaustų ir mūsų pirkėjai, ir darbuotojai, todėl šventinė programa bus labai intensyvi – laukia daug ...
 • Žvilgsnis į istorikus ir istoriją

  2021-12-29Žvilgsnis į istorikus ir istoriją
  Pastaruoju metu susiklosčiusios aplinkybės paskatino pamąstyti apie istorikus ir žmones, tiesiog mylinčius savo kraštą, jų santykį su istorija ir vienų su kitais. Gruodį Kėdainiuose palydėjau į paskutinę kelionę bendrakursį Algimantą Juknevičių. Archeologą, Kėdainietį (abu žodžius rašau didžiąja raide), dvasios aristokratą, eruditą, nepataisomą optimistą ir tiesiog puikų žmogų. Algis buvo ne tik aukštos kvalifikacijos istorikas, bet ir nuostabus pasakotojas. Pamenu vieną anekdotinį atvejį pirmaisiais jo profesinės karjeros metais, kai Algis su kolega kasinėjo Kauno pašto rytines prieigas. Buvo šalta, tad abu vilkėjo rusiškus vatinukus, populiariai vadinamus „fufaikėmis“ ir avėjo „kerziniais“ batais. Pro šalį ėjo močiutė su anūkėliu ir barė jį už blogus ...
 • Jau antrajai „Iki“ gimtadienio žaidimo laimėtojai įteikti elektromobilio rakteliai

  2021-12-28Jau antrajai „Iki“ gimtadienio žaidimo laimėtojai įteikti elektromobilio rakteliai
  Prieš pat Kalėdas prekybos tinklas „Iki“ pasveikino antrojo žaidimo „Iš gimtadienio ratais išvažiuojam!“ elektromobilio laimėtoją. Aplinkai draugiško „Volkswagen ID.3 Pure Power“ rakteliai gruodžio 23 dieną įteikti Ingridai Pavilonienei iš Marijampolės. Antrasis laimėtas elektromobilis laimėtojai padovanotas Marijampolėje, prie Vytauto g. 48a esančios „Iki“ parduotuvės. Elektromobilį laimėjusi Ingrida Pavilonienė sako, kad tai – geriausia Kalėdų dovana. „Iki“ parduotuvėse apsiperku dažnai. Prasidėjus žaidimui ėmiau rinkti ir registruoti čekius, kad gaučiau 10 Eur dovanų kortelę. O galiausiai sulaukiau kalėdinės staigmenos – laimėjau automobilį. Žinoma, iš pradžių buvo sunku patikėti tokia naujiena, bet kai man buvo įteikti elektromobilio rakteliai, sėdėjau jame, čiupinėjau vairą ir supratau, kad tikrai ...
 • Kaip atrodo pasaulis, kai tenka gyventi su negalia

  2021-12-27Kaip atrodo pasaulis, kai tenka gyventi su negalia
  Gruodžio 3-ąją minėjome Tarptautinę neįgaliųjų dieną. Tai dar viena proga atidžiau pažvelgti į negalią turinčių žmonių situaciją ir vaidmenį visuomenėje. Ši diena kartu yra ir priminimas, kad negalia visada yra šalia mūsų, dažnai iki jos – tik vienas žingsnis, nors gyvendami savo įprastą gyvenimą apie tai net nesusimąstome. Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencijoje yra įtvirtinta, kad visi esame skirtingi ir unikalūs, ir kiekvienas iš mūsų turime teisę gyventi orų ir visavertį gyvenimą, realizuoti savo gebėjimus ir galias, mokytis, dirbti, ilsėtis, kurti kartu su visais. Jungtinių Tautų teigimu, kiekvienas žmogus yra svarbus ir vertingas, kiekvienas turi teises ir gali laisvai rinktis. Kaip šiandien ...
 • Kalėdos – ne vien dekoracijos, bet ir jos svarbu!

  2021-12-23Kalėdos – ne vien dekoracijos, bet ir jos svarbu!
  Po pokalbio su Rita Dijokiene buvau taip įkvėpta, kad, kol „neataušo“, išėjau į lauką ieškoti gražių šakelių, iš kurių namuose būtų galima sukomponuoti šventinius papuošimus. Gerai sakė Rita – reikia eiti ir dairytis, tada ir pamatysi, kiek grožio gamtoje. Jis jau sukurtas, mums mažai ką belieka daryti, tik padėti tinkamoje vietoje, dar kažką širdžiai mielo šalia „patupdyti“, žvakę uždegti ir jau galime laukti Kalėdų! Ką pamačiau lauke? Raudonuojančius „erškėtukus“ (šakelė puikiai tiks keraminiame kavinuke), raitytas gluosnio šakeles. Kieme išsirinkau gražią eglės šaką. Pagalvojau, kad pušies kankorėžiai taip pat „į temą“. Elementaru, ane? Daiva KLIMAVIČIENĖ Tereikia vaizduotės O dabar, sako mano pašnekovė, Marijampolės Rimanto ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.