Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Jokia paslaptis

Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

Ekologiška saulės energetika – žmonių poreikiams

Savo poreikiams tenkinti – važinėtis automobiliais, šildyti, apšviesti pastatus, naudotis įvairiausius buities prietaisus ir pan. – žmonės suvartoja labai daug elektros energijos. Kai kas savo namus vadina tiesiog „elektriniais“, nes visa buitis valdoma elektros energijos pagalba. Elektros energijai gaminti dažniausiai naudojamas iškastinis kuras – nafta, dujos, akmens anglys. Tačiau šio kuro atsargos Žemėje senka. Tad tenka ieškoti nuolat atsinaujinančių energijos išteklių. Labiausiai paplitę vandens, saulės ir vėjo energijos atsinaujinantieji šaltiniai. Naudojant tokią energiją, mažiau teršiama aplinka.

Saulės energetika sparčiai žengia į priekį. Rinkai pristatomi vis našesni saulės moduliai, vis daugiau žmonių apsisprendžia naudoti atsinaujinančius elektros energijos šaltinius. Džiugu, kad būdų, kaip tausoti gamtą, ieško ne tik pavieniai žmonės, bet ir įmonės, bendrovės, švietimo įstaigos.

Trylikoje įstaigų – saulės elektrinių įrengimo darbai

Pasak Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus Karolio Podolskio, tikrai džiugi žinia, kad net trylikoje Marijampolės savivaldybės ugdymo įstaigų prasidėjo saulės elektrinių įrengimo darbai. Mokyklos, darželiai dalyvavo LR aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) skelbtame konkurse ir buvo atrinkti dalyvauti šiame projekte.
Pasak Administracijos direktoriaus, pirmoji saulės elektrinės teikiamą naudą pajus Marijampolės „Šaltinio“ progimnazija – darbai čia jau įpusėjo.

– Viešasis sektorius privalo tobulėti kartu su šiuolaikinėmis tendencijomis. Individualių namų gyventojams saulės elektrinės tampa vis labiau prieinamos, todėl vis daugiau namų ūkių pradeda gaminti švarią elektros energiją. Džiaugiamės, kad ir Marijampolės ugdymo įstaigose jau netrukus pradės veikti fotovoltinės elekt­rinės. Šis techninis sprendimas leis sutaupyti elektros energijai skiriamų lėšų. Taip pat tikimės, kad iš arti matydami vykstančius procesus mokiniai geriau suvoks žaliosios energetikos naudą. Suskaičiavome, kad vidutiniškai tokia elektrinė galės tenkinti apie 99 proc. ugdymo įstaigos elektros energijos poreikio, o gavus 80 proc. subsidiją išlaidų jos įrengimui susigrąžinimo laikotarpis sutrumpės iki dvejų metų. Elektrinių įrengimo darbai netrukus prasidės lopšeliuose-darželiuose „Rūta“ ir „Rasa“. Kitose įstaigose fotovoltinės elektrinės pradės veikti dar šių metų pabaigoje arba kitų pradžioje, – kalbėjo K. Podolskis.

Darbo buvo, bet rezultatai džiugina

Direktorius Jonas Kukukas sako, kad radus patikimus ekspertus visi darbai vyko sklandžiai.

Direktorius Jonas Kukukas sako, kad radus patikimus ekspertus visi darbai vyko sklandžiai.

Marijampolės „Šaltinio“ progimnazijos direktorius Jonas Kukukas, „Suvalkiečio“ paklaustas, kaip kilo mintis dalyvauti konkurse ir mokyklos poreikiams pajungti saulės energiją, sakė, kad ši idėja nėra nauja. Progimnazija draugauja su „Šaltinio“ vardą turinčiomis mokyklomis Raseiniuose, Tauragėje, Panevėžyje, Alytuje. Būtent iš kolegų jie išgirdo apie galimybę progimnazijai turėti saulės elektrinę. „Turime energingą ūkvedį, projektu susidomėjo ir Marijampolės savivaldybės administracija, sutapo visų mūsų interesai ir išsirutuliojo bendras sprendimas dalyvauti Aplinkos projektų valdymo agentūros klimato kaitos programos konkurse. Praėjusį rudenį pradėjome pirmuosius darbus, labai sėkmingai pasirinkome vilniečius konsultantus, kurie sparčiai ir kvalifikuotai mums parengė projekto dokumentus. O šiandien ant progimnazijos stogo jau montuojame saulės elektrinės pagrindus. Tikimės, kad iki lapkričio elektrinė bus pajungta“, – pasakojo direktorius. Pasak J. Kukuko, saulės energetika bus naudojama tik mokyklos poreikiams.

Norėjo prisidėti prie žalesnės aplinkos kūrimo

Marijampolės „Ryto“ pagrindinė mokykla taip pat dalyvauja Aplinkos ministerijos APVA skelbtame konkurse dėl saulės elektrinių įrengimo. Pasak mokyklos direktoriaus Vlado Klasavičiaus, dalyvauti apsisprendė nedvejodami. „Mūsų sprendimą lėmė keli aspektai. Pirma, sutaupysime lėšų. Skaičiuojame, kad elektrinė padengs didžiąją dalį gimnazijos elektros energijos sąnaudų. Taigi Marijampolės savivaldybės administracijai nereikės skirti lėšų elektros sąnaudoms. Antrasis, ne mažiau svarbus aspektas – mokyklos pavyzdys puiki praktinė pamoka mokiniams, kaip naudotis alternatyviais energijos šaltiniais ir taip prisidėti prie žalesnės aplinkos kūrimo, gamtos išteklių saugojimo.

Pasak „Ryto“ pagrindinės mokyklos direktoriaus Vlado Klasavičiaus, mokykla laukia, kada prasidės saulės elektrinės montavimo darbai.

Pasak „Ryto“ pagrindinės mokyklos direktoriaus Vlado Klasavičiaus, mokykla laukia, kada prasidės saulės elektrinės montavimo darbai. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Pasak direktoriaus V. Klasavičiaus, mokyklos siekis buvo įvertintas teigiamai, skirtas finansavimas. Gavusi paramą mokykla skelbė viešąjį pirkimą, rinkosi saulės elektrinės statytojus. Laimėtojas yra, šiuo metu rangovo tinkamumą vertina APVA. Jeigu viskas pavyks gerai, bus palankūs orai, jau šį rudenį planuojama pradėti saulės elektrinės įrengimo darbus. Didžiąją dalį saulės elektrinės kainos iš Klimato kaitos programos lėšų finansuoja APVA. Dalį lėšų skyrė Marijampolės savivaldybės administracija. „Aišku, nebuvo lengva teikti projektą, paruošti paraišką, techninius dokumentus, kurių reikia saulės elektrinei įrengti ir eksploatuoti. Visa tai darėme pirmą kartą.

Daug ko nežinojome, ieškojome atsakymų, kur tik galėjome, bet tikime, kad visą įdėtą darbą atpirks rezultatas, kai ant mokyklos stogo bus sumontuota saulės elektrinė ir naudosime ekologišką energiją“, – sakė V. Klasavičius.

Sūduvos gimnazija laukia atsakymo

Marijampolės Sūduvos gimnazija taip pat laukia, kada galės pradėti rengti elektrinę ant gimnazijos stogo. APVA jau atliko projekto aplinkosauginį vertinimą, tačiau galutinio rezultato gimnazija dar laukia. Pasak gimnazijos direktoriaus pavaduotojos ūkiui Kristinos Plycnerienės, sprendimą nulėmė ekonominė nauda ir, aišku, galimybė prisidėti prie švaresnės aplinkos kūrimo.

Planuojamos saulės elektrinės gimnazijoje galia 67 kW, planuojama statyti 400 W galios 167 monokristalinius saulės modulius. Orientacinė saulės elektrinės kaina – 54940 Eur be PVM, į kurią įeina ir techninio projektavimo išlaidos. „Realiai saulės elektrinės įrengimo kaina bus aiški tik po viešųjų pirkimų, taip pat paaiškės ir kiek reikės savų lėšų. Numatomas saulės elektrinės atsipirkimo laikas – nuo vienerių iki dvejų metų“, – pasakojo pavaduotoja.

Pasak K. Plycnerienės, paskaičiuota, kad įrengus saulės elektrinę Sūduvos gimnazija per metus į atmosferą išmes 27,44 tonos mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Pasak K. Plycnerienės, paskaičiuota, kad įrengus saulės elektrinę Sūduvos gimnazija per metus į atmosferą išmes 27,44 tonos mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Pasak K. Plycnerienės, Marijampolės Sūduvos gimnazijoje saulės elektrinės pagaminta elektros energija bus naudojama vietinėms reikmėms. Paskaičiuota, kad įrengus saulės elektrinę per metus į atmosferą bus išmetama 27,44 tonos mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų, o per projekto laikotarpį – net 548,8 t tokių dujų.

– Gimnazijoje per metus suvartojama apie 62000 kWh elektros energijos. Planuojama, kad įrengta saulės elektrinė per metus sugeneruos mažiau kaip 62300 kWh. Toks pagamintas elektros energijos kiekis per metus turėtų padengti visą bendrą elektros energijos poreikį, – pasakojo pavaduotoja ūkiui.

„Šaltinio“ progimnazijos stogas jau paruoštas elektrinės montavimui.

„Šaltinio“ progimnazijos stogas jau paruoštas elektrinės montavimui.

„Suvalkiečio“ redakcijos duomenimis, APVA skelbtame konkurse dalyvauja ir Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centras, „Spindulio“ kino teatras, Sporto centras.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Visos vasaros spalvos…

  2022-08-08Visos vasaros spalvos...
  …ir saulėje bei vėjo gūsiuose plevenančios nuotaikos, greito žvilgsnio pagautos ir miklios rankos perkeltos ant drobės, dabar karaliauja Marijampolės kultūros centro Magdalenos Birutės Stankūnienės menų galerijoje. Čia eksponuojama profesionalių šio krašto dailininkų plenero „Sūduvos krašto spalvos“ darbų paroda. Ši prasminga iniciatyva gimė ir materializavosi Marijampolės meno mokyklos (direktoriaus pavaduotojos ugdymui, plenero organizatorės Kristinos Strolienės) dėka. Ko gero, pirmą kartą į vieną būrį sukviesti dailininkai iš viso regiono – ne tik iš centrų, bet ir iš miestelių. Neatsitiktinai: minime Sūduvos krašto metus – 600-ąjį jubiliejų, Magdeburgo teisių Marijampolei suteikimo 230-ąsias metines. Tad kūrėjai buvo kviečiami savaip į tai pažvelgti, įprasminti šias ...
 • Bibliotekos vykdomo projekto „Jurgio Dovydaičio pamokos 2022“ renginiai tęsiasi

  2022-08-06Bibliotekos vykdomo projekto „Jurgio Dovydaičio pamokos 2022“ renginiai tęsiasi
  Kazlų Rūdos Jurgio Dovydaičio viešosios bibliotekos kiemo erdvėse, po atviru dangumi, gamtos apsuptyje kelerius metus veikia Vasaros skaitykla. Vasaros skaitykloje surengtas teatralizuotas pasakos skaitymas nudžiugino jaunuosius bibliotekos skaitytojus. Saulėtą liepos 27 dienos rytą viešosios bibliotekos bibliotekininkės Kazlų Rūdos miestelio jauniesiems bibliotekos lankytojams dovanojo teatralizuotą lietuvių pasakos „Kaip vilkas įdavė šuniui kailius raugti“ skaitymą. Renginį vedė bibliotekos bičiulė Pasakų teta – Dalytė Jankauskienė. Buvo panaudotos bibliotekos Nykštuko Brazduko lėlių teatro lėlės. Vaikai įsitraukė į pasakos siužeto vingius, neįtikimą istoriją, susidraugavo su personažais: vilku, šuniuku, meškinu, ežiuku, katinėliu ir patys tapo spektaklio dalyviais. Spektak-liui pasibaigus Pasakų teta Dalytė visus vaikučius pavaišino savo sodo obuoliais. ...
 • Marijampolėje – Cirko meno asociacijos projektas „Vasara cirko arenoje 2“

  2022-08-03Marijampolėje – Cirko meno asociacijos projektas „Vasara cirko arenoje 2“
  Pirmadienį, rugpjūčio 1 d., į Marijampolę atkeliavo Cirko meno asociacijos įgyvendinamas projektas „Vasara cirko arenoje 2“, o Poezijos parke įsikūrė tikrų tikriausia cirko palapinė, kurioje vyksta dieninė vasaros stovykla. Dviejose stovyklos pamainose dalyvauja ir dalyvaus vaikų dienos centrų auklėtiniai, o viena pamaina (rugpjūčio 16-19 dienomis) skirta miesto vaikams. Pastaroji stovykla mokama (asmeniui 60 Eur.).Stovyklos metu bus organizuojami įvairūs cirko užsiėmimai, stovyklautojai galės susipažinti iš arti su cirko menu, įsijausti į cirko artistų vaidmenis ir išbandyti save įvairiuose cirko žanruose, per projekto veiklas susipažins su cirko menu ir istorija. Vis labiau populiarėjant cirko menui jis tampa šiuolaikiniu menu, kuris apjungia ne tik cirko ...
 • Juodai balti piešiniai – unikali saviraiškos forma

  2022-08-03Juodai balti piešiniai – unikali saviraiškos forma
  Marijampolietis Armandas Gucaitis – menininkas iš prigimties. Nors jaunuoliui tik aštuoniolika metų, jis piešia nuo pat vaikystės ir savo darbuose pasirenka neįprastą brūkšniavimo techniką. Darbuose, kaip teigia pats vaikinas, atsispindi jo pasaulėžiūra bei savimonė. Jaunuolio meno kūriniuose vaizduojami fragmentai neįprasti: istorija, karas, žmonių portretai ar tiesiog netikėtai gimusios idėjos.Jokia paslaptis, kad jaunai, kūrybingai asmenybei pastaraisiais metais nemenku iššūkiu tapo įprasto gyvenimo ritmo pokyčiai, kuriuos nulėmė ir mūsų šalies neaplenkusi pasaulinė COVID-19 pandemija bei karantinas. A. Gucaitis to nė neslepia. Tačiau apie viską – iš eilės. Jaunasis menininkas Armandas Gucaitis. Redos BRAZYTĖS nuotraukos – Armandai, kada pradėjai piešti ir kaip tau sekėsi? – ...
 • Jubiliejų mininčios Klaipėdos Jūros šventėje – ir sūduvietiški akcentai

  2022-08-03Jubiliejų mininčios Klaipėdos Jūros šventėje – ir sūduvietiški akcentai
  „Sūduvis“ laukia lankytojų Dangės krantinėje. Autoriaus nuotraukos Pirmadienį seniausias Lietuvos miestas Klaipėda minėjo 770-ąsias įkūrimo metines. Tradiciškai paskutinį liepos savaitgalį buvo surengta jau 63-oji Jūros šventė, per tris dienas į šventiškai pasipuošusį uostamiestį priviliojusi tūkstančius žmonių. Džiugu, kad šioje šventėje buvo ir Sūduvos krašto akcentų. „Sūduvį“ ne supjaustė, o pavertė muziejumi Vienas iš įspūdingiausių šios šventės momentų buvo karo laivo-muziejaus M52 „Sūduvis“ atidarymo ceremonija Klaipėdos centre, prie Karališkosios krantinės Dangės upėje. Į šią atidarymo ceremoniją praėjusį penktadienį buvo pakviesti valstybės, kariuomenės, ministerijų vadovai, Klaipėdos miesto tarybos nariai, uosto įmonių atstovai. Iškilmių metu Lietuvos jūrų muziejaus vadovei Olgai Žalienei buvo perduota Karinėms jūrų pajėgoms ...
 • Saldūs ES paramos vaisiai: Biržų krašte ūkininkai braškes skina ir spalį

  2022-08-03Saldūs ES paramos vaisiai: Biržų krašte ūkininkai braškes skina ir spalį
  Ūkininkas Tadas Bėliakas. Braškės – vienas pirmųjų šiltojo sezono skanėstų. Vasarai persiritus į antrą pusę, jau kalbama apie šių uogų sezono pabaigą, tačiau Suosto kaime ūkininkaujantys Bėliakai braškes skins dar net spalį. Gerokai pailginti uogų derėjimo laikotarpį jiems padėjo Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) parama. Biržų rajone braškes Tado ir Erikos Bėliakų šeima augina jau dešimt-metį. Pradėję nuo kelių lysvių, dabar jie „Suosto ūkyje“ turi jau 4 hektarus braškynų, o svarbiausia – patogų ir technologiškai pažangų 8 arų ploto šiltnamį, kuriame uogos noksta iki pat rudens vidurio. Šiltnamį Bėliakai pasistatė pasinaudoję parama pagal KPP priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį ...
 • Daugiabučių renovacija: galimybė pasiekti proveržį tvarumo srityje

  2022-08-03Daugiabučių renovacija: galimybė pasiekti proveržį tvarumo srityje
  Rinkos tyrimų bendrovės atliktas kiekybinis visuomenės nuomonės tyrimas* atskleidė, kad net 89 proc. Lietuvos gyventojų mano, jog daugiabučių renovacija leidžia tvariai naudoti išteklius. Tyrimo, kurį užsakė daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą administruojanti Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), respondentai taip pat įvardijo priežastis, lemiančias žaliosios energijos pasirinkimą. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. „Pagrindinė motyvacija diegtis alternatyvius energijos šaltinius, renovuojant daugiabutį, išlieka galimybė sutaupyti – taip teigė 53 proc. respondentų. 25 proc. svarbu patogumas, o 22 proc. – draugiškumas gamtai. Palyginus su 2020 m. atliktu tyrimu, patogumo svarba išaugo 5 procentiniais punktais. Ir nors gyventojų priežastys diegtis inovatyvius energijos taupymo šaltinius yra skirtingos, džiugu, jog jie ...
 • „Intensyvus atradimų, darbų ir patirčių laikas“

  2022-07-30„Intensyvus atradimų, darbų ir patirčių laikas“
  Taip apibūdino 18 mėnesių trukusį projektą „Jungties forma: dailė ir literatūra“ jo vadovė, Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus muziejininkė Jurgita Jasevičienė baigiamajame renginyje. Projektas finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo „Interreg“ V-A Lietuva-Lenkija programos. Jį įgyvendino Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus, Suvalkų (Lenkija) regiono muziejus ir Marijampolės savivaldybės administracija. Bendras projekto biudžetas – 473030,97 eurų. Bulotų namuose vykusiame renginyje buvo gausu svečių, kurių dauguma vienaip ar kitaip susiję su šiuo projektu, Bulotų giminės atstovai, čia vykstančiomis veiklomis besidomintys, jose dalyvaujantys marijampoliečiai. Bendrai daug nuveikta Projekto vadovė Jurgita Jasevičienė džiaugėsi, kad projekto dėka šiuose namuose vyksiančiuose renginiuose (paskaitose, edukacijoje, ...
 • Paaiškėjo apšvietimo konkurso dalyviai

  2022-07-30Paaiškėjo apšvietimo konkurso dalyviai
  Kazlų Rūdos savivaldybė kvietė Kazlų Rūdos miesto gyventojus, įmones, verslo atstovus apšviesti jiems priklausančius pastatus ir taip prisidėti prie miesto gražinimo. Konkurso paraiškos buvo priimamos iki liepos 15 dienos. Norint dalyvauti konkurse buvo prašoma užpildyti nustatytos formos paraišką bei atsiųsti 3 pastato fasado nuotraukas – prieš įrengiant apšvietimą ir po jo. Šiais metais konkurse sudalyvavo du gyventojai – Jaunimo gatvėje gyvenantis Edgaras Degutis ir Vilniaus gatvės gyventoja Silvija Stankevičienė. Konkurse buvo numatyta bendra fiziniams asmenims numatoma kompensacijos suma – 2000 eurų, o verslo atstovams ji siekia 3000 eurų. Dalyvavimo apšvietimo konkurse sąlygos reikalavo, kad apšviesto pastato fasadas aiškiai matytųsi nuo adreso gatvės ...
 • Keistuolis

  2022-07-29
  Dangaus skliautai jau raudo, paukščiai džiaugsmingai čirškė, sveikindami ramią ir vėsią aušrą. Boleslovas naktį sapnavo savo buvusį jaunystės draugą, kurio seniai nematė. Girdėjo, kad Petras, išėjęs į pensiją, persikraustė gyventi tarp miškų į seną, nedidelę sodybėlę – savo tėviškę. Uždaro būdo žmogui sunku buvo pritapti mieste. Žmonės jį vadino keistuoliu. Petras nematė to, ko matyti svetimai akiai nereikia, nekišo nosies ten, kur nereikia, nešnekėjo kas nepriklauso šnekėti. Nutarė jį aplankyti. Pasakęs žmonai, kad vyksta meškerioti ir įsidėjęs sumuštinį Boleslovas išvažiavo. Seniai knietėjo aplankyti draugą ir sužinoti, kaip jis laikosi. Važiuojant jam pasirodė, kad niekada nebuvo matęs tokios žydinčios, tokios saulėtos ...
 • Kazlų Rūda stebina renginiais neatrastose erdvėse!

  2022-07-28Kazlų Rūda stebina renginiais neatrastose erdvėse!
  Vasarai persiritus į antrąją pusę Kazlų Rūda visus muzikinių pojūčių ieškotojus kviečia į susitikimus dar neatrastose koncertinėse erdvėse. Visai netrukus, liepos 29 d. 19 val. skambės III tarptautinio R. Žigaičio menų festivalio koncertas Antanavo kaimo buvusiame spirito fabrike. Gros tarptautinių konkursų laureatų duetas Momir Novakovic (akordeonas, Serbija) ir Kiril Ogorodnikov (klasikinė gitara, Estija), koncerte skambės temperamentingosios tango ir sarsuelų melodijos. Na, o neįprastai erdvei specialiai pritaikytas apšvietimas papildys muziką ir dovanos nepamirštamą vakarą susirinkusiems. Taip pat pristatoma pirmą kartą Lietuvoje statoma Kazlų Rūdos SLOW arena, kuri bus sumeistrauta iš… šiaudų rentinių! Netoli automagistralės Via Baltica iškilsianti specialia technologija sutvirtinta koncertų salė ...
 • Kartu su migruojančiais paukščiais…

  2022-07-27Kartu su migruojančiais paukščiais...
  Po žurnalo pristatymo Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje. Luana Masienė (antra iš kairės), šalia menotyrininkė Vilma Kilinskienė, rubrikos „Vilmos katiliukas“ autorė, rubrikos „Sondros karoliai“ autorė Sondra Simona (antra iš dešinės). Nuotrauka iš „Balto kambario“ metraščio …vasarą ne tik Lietuvoje vis naujas vietas aplanko ir ten apsistoja kūrybinės klasės žurnalas „Baltas kambarys“. Marijampoliečiai visada turi privilegiją naujausią numerį paimti į rankas ir atsiversti pirmieji; tarsi nieko ir nebestebina, kad privati iniciatyva ne vienerius metus neišblėso. O leidinio sklaida? Juk skirtas jis tikrai ne vienam miestui – ir ne vien Lietuvai… „Baltas kambarys“ neturi įprastų sienų. Net kampų neturi. Jis tokios formos kaip ...
 • Kaip ekstremalios situacijos įjungia kūrybiškumą

  2022-07-27Kaip ekstremalios situacijos įjungia kūrybiškumą
  Kalbant su Raimonda Bogužaite, nevyriausybinės organizacijos „Jaunimas YRA“ prezidente, ne kartą nuskambėjo mintis, kaip svarbu būti kūrybiškam, nes tai padeda suktis iš pačių sudėtingiausių gyvenimo situacijų. O tokių iššūkių būta visai neseniai – vos prieš pusmetį visi dar kentėjome nuo pandemijos ir karantino. Raimonda Bogužaitė sako, kad jos ilgametis dalyvavimas „Jaunimas YRA“ užtikrina ir veiklos tęstinumą. Redos BRAZYTĖS nuotrauka Jaunesniems yra ko pasimokyti Marijampolėje veikiančios jaunimo organizacijos vadovė Raimonda tikrai nestokoja entuziaz-mo, įdomių sumanymų, kuriuos realizuoja kartu su „Jaunimas YRA“ komanda. O joje, pasak Raimondos, kiekvienas savaip išskirtinis, visi skirtingų sričių specialistai. – Iš mūsų pagrindinio branduoliuko labai daug ko gali pasimokyti jaunesni. Dalyvaudami ...
 • SUVALKIJOS VYTURYS

  2022-07-27SUVALKIJOS VYTURYS
  Kęstutis ŠUKEVIČIUS Prisirpo vyšnios Suvalkijoj Prisirpo vyšnios Suvalkijoj,Šešupėj braidžioja vaikai… Gerai, kad lietūs vis palijo – Žali dar gojai ir laukai.Bet liepą keičia jau rugpjūtis, Rudens alsavimą jauti Ir vasaros pritvinkę krūtys,Jau rodo – pabaiga arti. Vėl liūdesys aplanko širdį, ...
 • Kristina Tamašauskienė: „Piešiu tada, kai į savo gyvenimą noriu įnešti spalvų“

  2022-07-27Kristina Tamašauskienė: „Piešiu tada, kai į savo gyvenimą noriu įnešti spalvų“
  Liepos 21 dieną Draugystės bibliotekoje atidaryta marijampolietės Kristinos Tamašauskienės tapybos darbų paroda „Šviesios naktys“. Parodos autorė neslepia dažniausiai tapanti naktimis. Draugystės bibliotekos nuotrauka Savo darbus septyniolika metų kaupusi Kristina Tamašauskienė pirmą kartą nusprendė juos parodyti ir kitiems miesto gyventojams. Akrilinių tapybos darbų kolekciją sudaro ryškių spalvų paveikslai, kuriuose atsispindi kalnų, jūros, laivų bei kiti spalvingi motyvai. Autorė teigia, svarbiausia – išdrįsti parodyti save, nebijoti atsiskleisti ir suprasti, kad daryti tai, ką nori, niekada ne per vėlu. Tapytoja sako, kad piešti pradėjo vaikystėje ir šis pomėgis išliko iki dabar. O kurti labiausiai įkvepia spalvingi animaciniai filmukai. „Norą piešti pajutau vaikystėje. Piešiu tada, kai į ...
 • Langų remonto specialistai informuoja: „Jūsų pinigai išskrenda per langus!“

  2022-07-27Langų remonto specialistai informuoja: „Jūsų pinigai išskrenda per langus!“
  Lietuvių patarlė sako: „Roges ruošk vasarą, o ratus žiemą“. Norėdami kokybiškai ir šiltai gyventi, kvėpuoti švariu oru, pasikeiskite langų tarpines ir įsirenkite kokybiškas orlaides Kodėl reikia keisti tarpines? Standartinių guminių tarpi­nių eksploatacijos laikas – 5–7 metai. Jeigu per šį laikotarpį neatlikote jokių guminių tarpi­nių priežiūros darbų (nevalėte ir netepėte silikonu), jos tam­pa neefektyvios ir ima praleisti šaltį, triukšmą, patalpose kau­piasi drėgmė. Lango rėmuose pradeda kauptis purvas, užsikemša drenažas ir lietui lyjant, per uždarytus langus ima veržtis vanduo į vidų. Netinkamai eks­ploatuojamos guminės tarpinės praranda elastingumą, susiploja, ištežta, tampa kaip kramtoma guma arba sukietėja ir tampa lengvai paveikiamos temperatūrų kaitos: dėl karščio prisilydo ...
 • Greitesnis paraiškų įvertinimas – bendrų pastangų rezultatas

  2022-07-27Greitesnis paraiškų įvertinimas – bendrų pastangų rezultatas
  Nuo šiol Lietuvos ūkininkai atsakymų dėl paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemones gavimo galės sulaukti greičiau, tačiau tam reikalingos ir pačių ūkininkų pastangos, pabrėžia Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA). Atsižvelgdama į žemės ūkio ministro 2022 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. 3D-416 patvirtintą KPP administravimo taisyklių pakeitimą, pagal kurį paraiškų vertinimo terminas sutrumpintas iki 2 mėn., NMA atkreipia dėmesį, kad privalu pateikti tik visiškai ir kokybiškai parengtas paraiškas bei suskubti atsakyti į paklausimus.– Tam, kad būtų pasiektas bendras mūsų visų tikslas – parama operatyviai pasiektų atsakingai savo veiklą vykdančius ūkininkus, reikia ir mūsų visų indėlio. Ūkininkams tampa kaip ...

 

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.